• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار پربازدید , اقتصادی » گورخوابی؛ ناشی از فشار اقتصادی و اختلاف طبقاتی/ عقیم‌سازی راه‌حلی جاهلانه و عجولانه است
  کد خبر : 1973733

  گورخوابی؛ ناشی از فشار اقتصادی و اختلاف طبقاتی/ عقیم‌سازی راه‌حلی جاهلانه و عجولانه است

  گورخوابی؛ ناشی از فشار اقتصادی و اختلاف طبقاتی/ عقیم‌سازی راه‌حلی جاهلانه و عجولانه استReviewed by Aryan♥ on Jan 10Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محمد عارف، جامعه شناس و مردم شناس در گفتگو با خبرنگار سلام کمیجان، در خصوص مساله و پدیده کارتن خوابی و گورخوابی گفت: پدیده…

  گورخوابی؛ ناشی از فشار اقتصادی و اختلاف طبقاتی/ عقیم‌سازی راه‌حلی جاهلانه و عجولانه استReviewed by Aryan♥ on Jan 10Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محمد عارف، جامعه شناس و مردم شناس در گفتگو با خبرنگار سلام کمیجان، در خصوص مساله و پدیده کارتن خوابی و گورخوابی گفت: پدیده گورخوابی و کارتن خوابی از گذشته هم وجود داشت اما امروز مطرح شده است. در کشورهای دیگر هم مساله کارتن خوابی وجود دارد، اما برای کشور ما که تمدن بشری ۷۰۰۰ ساله و نعمت ها و امکانات بسیاری دارد برخی از مردمش اینقدر ناتوان باشند که به گور پناه می برند و این  پدیده مناسبی برای کشور ما نیست.

  وی افزود: کارتون خواب ها و گورخواب ها افرادی هستند که از زندگی طرد شدند. گورخواب از خانواده و فامیل ناامید شده است، این افراد با سپری کردن روزها و شب را با خوابیدن کنار دیوار یا خوابیدن در اتوبوس ها به سر می برند.

  این استاد دانشگاه بیان کرد: این افراد از قطار مردم، قطار زندگی و هستی طرد شده اند. این موضوع مهمی است که یا مسئولین توانایی دستگیری این افراد را نداشتند یا ما مردم نتوانستیم دست کمک آنها را بگیریم.

  عارف ادامه داد: علل اجتماعی و اقتصادی مختلفی سبب بروز شکاف در طبقات اجتماعی و ظهور پدیدهایی چون کارتن خوابی، کورخوابی و بی خانمانی می شود.

  وی افزود: فشارهای اقتصادی، ناتوانی افراد از برآورده کردن نیازهای زندگی، سبب شکاف و وارد کردن زلزله هایی به نهاد خانواده ها می شود و دیوارهای زندگی را سست کرده است.

  عارف صنعتی شدن، بی توجهی به مدنیت، تاریخ، فرهنگ جامعه و خانواده، بی توجهی مدیران به نهاد خانواده، از بین رفتن آداب و رسوم و سنت های مردم از جمله کمک به همنوع را از مهم ترین دلایل بروز معضلات اجتماعی دانست و افزود: تکنولوژی خواه یا ناخواه فرهنگ و آداب و رسوم را ازبین می برد. در رسومات ما کمک به همنوع وجود دارد اما صنعت باید در خدمت خانواده باشد. تجملات، امکانات و ماشین ها نگاه بی رحمانه به خانواده ها دارد زمانی که اولین آسیب و پتک بر بام خانواده ها بخورد زندگی ها ازبین میرود.

  عقیم سازی گورخواب ها، تفکری جاهلانه

  وی با اشاره به راهکار مسئولان کشور در جهت عقیم سازی گورخواب ها گفت: این یک پانسمان سطحی است. برای مملکتی که سابقه تمدن چندین هزارساله دارد و بهترین دین را دارد و اقوام با فرهنگ های مختلف با یک دیگر ارتباطات صمیمی دارند، نباید عجولانه و بدون هیچ گونه تفکری تصمیم گیری کنند. باید در این حوزه تخصص لازم وجود داشته باشد تا تصمیم گیری شتاب زده ای گرفته نشود.

  در مرحله اول باید به دور از بازی های سیاسی، ریشه یابی کرد

  استاد دانشگاه بیان کرد: مسئولین کشور باید به فکر ۵۰ ساله آینده باشند، می گویند عقیم کنیم مثل این که برگ خشک شده درخت را بدون پیدا کردن دلایل خشک شدن آن از بین ببرند. از لحاظ علم انسان شناسی این تفکر، تفکری جاهلانه است باید ریشه های بیماری را بررسی کنیم تا در ۵۰ سال یا ۱۰۰ ساله آینده این مسئله در اجتماع درمان شود.

  وی تصریح کرد: بازی های سیاسی را نباید وارد این موضوعات اساسی کرد، کشور ما بهترین امکانات و نعمت های الهی زیادی دارد باید امکانات کار و زندگی در اختیار این افراد قرار داد تا زندگی را بسازند.

  این جامعه شناس مطرح کرد: در کشورهای دیگر هم اگر مرد و زنی دچار این دست مشکلات شوند تلاش می شود تا امکانات کار و زندگی برای آنها فراهم شود. و نهایت تلاش می شود تا فرزندان این افراد و نسل های آینده با حمایت های مسئولان کمترین آسیب را از این ناحیه ببینند.

  عارف در ادامه بیان کرد: مسئولین باید مشکلات این مردم را پیدا کنند و آنها را شناسایی و ترمیم کرده و وارد زندگی معمولی کنند. تعداد جمعیت کشور آنچنان زیاد نیست که نتوانند از عهده این کار بر بیایند.

  وی افزود: باید به این مسائل با دقت بیشتر نگریسته شود تا تصمیمات درستی برای زندگی بهتر این افراد گرفته شود، عقیم سازی راه حل مناسبی برای این مشکلات نیست.

  عارف بیان کرد: مسئولین تنها نباید به این فکر کنند که کشورهای دیگر هم وضع به همین شکل و روال است. آنها باید به مسائل گرم خانه ها، گورخواب ها و کارتون خواب ها توجه ویژه و اساسی تر داشته باشند، بسیاری از اتفاق ها در حال رخ دادن است اما کسی نمیداند و سال ها بعد متوجه این اتفاقات می شویم و پدیده های جدی تری شکل می گیرد.

  این استاد دانشگاه مطرح کرد: مسئولین باید گذشته را بررسی کنند و نگاهشان به آینده باشد. متاسفانه انتشار اخبار مربوط به گورخوابی در دنیا تصور بدی از ایران اسلامی را ایجاد کرده است

  وی در ادامه اظهار کرد: متاسفانه کشورهایی که خودشان سرشار از مشکلات هستند مثل ترکیه و عربستان با انشار تصاویر گورخوابی ایران افکار عمومی را در جهان دچار تشویش کرده اند، تا ما فرصتی مناسب به دست آوریم و اذهان عمومی را تغییر دهیم زمان بسیاری می طلبد.

  عارف خاطرنشان کرد: دنیا باید ما را به مدنیت بپذیرد، با رخ دادن این گونه اتفاقات و منتشر شدن تصاویر در شبکه های مختلف در داخل و خارج از کشور بیش از آنچه که فکر می کنیم آسیب دیده ایم. در دنیا باید اسلام به عنوان دین برتر و دینی مهربان منتشر شود اما با انشار تصاویر خیلی زمان می برد تا چهره ایرانی، شیعه بودن و مسلمان بودن ما ترمیم شود.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.