• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار پربازدید , بهداشت و سلامت » موردی از ابتلا به آنفلوآنزای پرندگان در زنجان گزارش نشده است
  کد خبر : 1972201

  موردی از ابتلا به آنفلوآنزای پرندگان در زنجان گزارش نشده است

  موردی از ابتلا به آنفلوآنزای پرندگان در زنجان گزارش نشده استReviewed by Aryan♥ on Jan 9Rating: خبرگزاری مهر-گروه استانها: آنفلوآنزای مرغی ماکیان را مبتلا می کند و عامل مولد آن ویروسی است که با ساختار فیزیکی پرندگان سازگار شده است. با وجود اینکه این بیماری مخصوص ماکیان است، اما در سالهای اخیر ظاهرا این ویروس…

  موردی از ابتلا به آنفلوآنزای پرندگان در زنجان گزارش نشده استReviewed by Aryan♥ on Jan 9Rating:

  خبرگزاری مهر-گروه استانها: آنفلوآنزای مرغی ماکیان را مبتلا می کند و عامل مولد آن ویروسی است که با ساختار فیزیکی پرندگان سازگار شده است.

  با وجود اینکه این بیماری مخصوص ماکیان است، اما در سالهای اخیر ظاهرا این ویروس به گونه‌های دیگر جانداران نیز منتقل شده و موجب ابتلای انسان‌ها به این بیماری شده است.

  مراقبت و کنترل توسط سازمان دامپزشکی استان زنجان انجام شده است

  محمد رشید کرمی مدیر کل دامپزشکی استان زنجان در گفتگو با خبرنگار مهر درباره احتمال شیوع بیماری آنفلوآنزای پرندگان در استان گفت: پایش های مداوم مراقبت و کنترل توسط سازمان دامپزشکی استان زنجان انجام شده است.

  وی اظهار کرد: در حال حاضر موردی از بیماری آنفلوآنزای پرندگان در استان زنجان مشاهده نشده و استان پاک است.

  مراقبت های لازم  در سطح مرغداری ها و واحدهای طیور بومی و تالاب ها در روستاها انجام شده و این مراقبت ها در استان تداوم داردمدیر کل دامپزشکی استان زنجان گفت: مراقبت های لازم  در سطح مرغداری ها و واحدهای طیور بومی و تالاب ها در روستاها انجام شده و این مراقبت ها در استان تداوم دارد.

  کرمی با بیان اینکه واحدهای مرغداری ها و طیور قرنطینه شده اند، گفت: جلوگیری از تردد به سالن ها و محل دام و طیور،جلوگیری از ورود پرندگان مهاجر پذیر وممانعت از ورود و خروج طیور انجام شده است.

  وی تصریح کرد: آنفلوانزای پرندگان بیماری مشترک بین انسان و طیور و پرندگان است و توجه به موازین بهداشتی ضروری است.

  مدیر کل دامپزشکی استان زنجان با اشاره به نگهداری مرغ و طیور خانگی افزود: طیوری که در منازل نگهداری می شوند باید در محیط بسته باشند چرا که نباید با پرندگان مهاجر و بومی در تماس باشند و در جایی محصور طیور خانگی باشند.

  کرمی بابیان اینکه باید محیط نگهداری طیور از آلودگی مبرا و ضد عفونی شود، ابراز کرد: باید از تماس کودکان و افراد حساس با پرندگان خودداری شود و به مردم توصیه می شود از خرید طیور ، اردک، مرغ و پرندگان از بازارچه ها خود داری کنند.

  مدیر کل دامپزشکی استان زنجان با بیان اینکه طی سالجاری جلسات متعددی با عنوان تا جلسه کار گروه سلامت و ستاد  آنفلوآنزای و مکاتبات انجام شده است.

  کرمی در پاسخ به اینکه برخی از دست فروشان در خیام اقدام به فروش طیور می کنند، افزود: باید این دست فروشان جمع آوری شود و این وظیفه شهرداری است که آنها را جمع آوری کند.

  تاکنون هیچ موردی از بیماری آنفلوآنزای پرندگان در استان زنجان مشاهده نشده است

  مدیر کل دامپزشکی زنجان با تاکید بر اینکه از ابتدای سالجاری تاکنون هیچ موردی از بیماری آنفلوآنزای پرندگان در استان زنجان مشاهده نشده است، گفت: همزمان با نمونه برداری از مرغداری ها و نیز مناطق زیست پرندگان در زنجان، گروه های دامپزشکی استان بر سلامت مرغ ها و پرندگان کشتار شده هم نظارت می کنند.

  از ابتدای سالجاری تاکنون بیش از۳ هزار و ۵۰۰  نمونه گیری بیماری آنفولانزا از واحدهای مرغداری استان انجام شده و بیش از ۵ هزار و ۳۰۰ موردآزمایش از مرغداری ها انجام شده استکرمی ابراز کرد: از ابتدای سالجاری تاکنون بیش از ۳ هزار و ۵۰۰  نمونه گیری بیماری آنفولانزا از واحدهای مرغداری استان انجام شده و بیش از ۵ هزار و ۳۰۰ موردآزمایش از مرغداری ها انجام شده است.

   مدیر کل دامپزشکی زنجان گفت: اجرای طرح پایش آنفولانزا ، به روز کردن دستورالعمل های دامپزشکی در خصوص این بیماری، دریافت گزارش روزانه از واحد های صنعتی در خصوص تلفات در مرغداری ها از دیگر برنامه های انجام شده برای جلوگیری از آنفلونزای پرندگان در این استان است.

  علی اسدی رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان زنجان نیز در گفتگو با خبرنگار مهر  به شیوع آنفلوآنزا فوق حاد پرندگان در برخی از استان‌ها اشاره کرد و افزود: این آنفولانزا بین انسان و حیوان مشترک بوده و طعمه آن پرندگان هستند.

  وی با تاکید بر اینکه موضوع آنفلوآنزای پرندگان باید جدی گرفته شود ، تصریح کرد: دهیاران در صورت مشاهده مورد مشکوکی از مرگ پرندگان، باید گزارش کنند چرا که این بیماری بیشتر در روستاها و دامپزشکی ها دیده می شود. 

  اسدی افزود: آنفلوانزای پرندگان  حدود۱۰۰ سال قبل در بین پرندگان ایتالیا مشاهده شد و سپس به سایر نقاط جهان منتشر شده است.

  رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان زنجان گفت: با توجه به بازرسی های صورت گرفته توسط دامپزشکی استان زنجان تاکنون موردی از آنفلوآنزای پرندگان در زنجان مشاهده نشده  و مرغداری های زنجان عاری از  آنفلوآنزای پرندگان است.

  رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان زنجان بر اجرای طرح پایش آنفلوآنزا در استان تاکید کرد و یادآورشد: اجرای طرح پایش آنفولانزا، بروز کردن دستورالعمل های دامپزشکی در خصوص این بیماری ، دریافت گزارش روزانه از واحد های صنعتی در خصوص تلفات در مرغداریها برای جلوگیری از آنفلونزای پرندگان  در استان است.

  محل خرید و فروش پرندگان در شهر زنجان باید ساماندهی شود و اجازه به خطر افتادن سلامت مردم را به بهانه های مختلف نخواهیم دادسرپرست فرمانداری زنجان نیز در این زمینه گفت: محل خرید و فروش پرندگان در شهر زنجان باید ساماندهی شود و اجازه به خطر افتادن سلامت مردم را به بهانه های مختلف نخواهیم داد.

  رسول بیات افزود:  مطابق اظهارات کارشناسان بهداشت باید هر چه سریع تر نسبت به ساماندهی و جابجایی محل خرید و فروش پرندگان اقدام  و با هیچ کس در خصوص سلامت مردم تعارف نداریم و همه دستگاه ها باید پای کار باشند.

  گفتنی است که تعدادی از استانهای نزدیک به زنجان شاهد مرگ پرندگان وحشی از بیماری آنفلوانزای پرندگان بوده اند و به هر حال با وجود کنترل ها و مراقبت های گسترده صورت گرفته باز هم باید نسبت به مراقبت و پالایش طیور در مرغداری ها و برخی نقاط روستایی توجه ویژه شود.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.