• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اخبار پربازدید , سیاسی » تعادل: رکورد رشد اقتصادی بدون نفت بعد از ۵ سال
  کد خبر : 1970808

  تعادل: رکورد رشد اقتصادی بدون نفت بعد از ۵ سال

  تعادل: رکورد رشد اقتصادی بدون نفت بعد از ۵ سالReviewed by Aryan♥ on Jan 8Rating: ** رکورد رشد اقتصادی بدون نفت بعد از ۵ سالمرکز آمار ایران، جزئیات رشد اقتصادی ۶ماهه امسال را منتشر کرد که رشد بخش صنعت ۹.۱درصد شده است. (ارزش) محصول ناخالص داخلی به قیمت ثابت سال ۱۳۷۶ در ۶ ماهه نخست…

  تعادل: رکورد رشد اقتصادی بدون نفت بعد از ۵ سالReviewed by Aryan♥ on Jan 8Rating:

  ** رکورد رشد اقتصادی بدون نفت بعد از ۵ سال
  مرکز آمار ایران، جزئیات رشد اقتصادی ۶ماهه امسال را منتشر کرد که رشد بخش صنعت ۹.۱درصد شده است. (ارزش) محصول ناخالص داخلی به قیمت ثابت سال ۱۳۷۶ در ۶ ماهه نخست سال جاری به رقم ۳۳ هزار و ۱۸۶ میلیارد تومان با نفت و ۳۱ هزار و ۶۳۳ میلیارد تومان بدون احتساب نفت رسیده است، در حالی که رقم مذکور در مدت مشابه سال قبل با نفت ۳۱ هزار و ۱۵۵ میلیارد تومان و بدون نفت ۳۰ هزار و ۲۶۸ میلیارد تومان بوده که نشان از رشد ۶.۵ درصدی محصول ناخالص داخلی با نفت و رشد ۴.۵درصدی بدون نفت در ۶ ماهه اول سال ۱۳۹۵ دارد. با وجود اینکه بعد از اعلام رشد اقتصادی ۶ماهه امسال انتقادات زیادی به دولت وارد شد، خیلی‌ها این رشد را برای مردم غیرملموس می‌خواندند، معتقد بودند رشد ۶.۵درصدی تماما متکی بر بخش نفت است و نمی‌تواند اقتصاد را متحول کند، اما آمار مرکز آمار نشان می‌دهد، رشد اقتصادی بدون نفت در تابستان امسال به ۶درصد رسیده که در ۲۱فصل (معادل ۵ سال) اخیر بی‌سابقه بوده است (بیشترین رشد اقتصادی فصلی بدون نفت مربوط به بهار سال ۹۰ با رشد ۷.۳درصدی است) و در فصل مشابه (تابستان) از سال ۱۳۸۷تاکنون رشد اقتصادی بدون نفت بیشتر از میزان ثبت‌شده برای تابستان امسال نداشته‌ایم.

  ** حذف اغنیا به نفع فقرا
  پانزدهمین روز بررسی لایحه برنامه ششم توسعه دیروز در خانه ملت برگزار شد و با مواد ۹۴، ۹۲، ۱۰۰ و بندهای ۴، ۵، ۶ و ۷ از ماده ۱۰۱ و بند (م) ماده ۸۹ آن موافقت شد. بر اساس ماده ۹۴ مصوبات کمیسیون تلفیق مجلس قرار شد که دهک‌های ثروتمند از شمول افراد دریافت یارانه حذف شوند. به این ترتیب نمایندگان مجلس شورای اسلامی با حذف خانواده‌های پردرآمد از شمول افراد یارانه‌بگیر، منابع آزاد شده را به توانمندسازی و پرداخت مستمری مددجویان تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی اختصاص دادند.

  علاوه بر این نمایندگان مجلس در ماده ۱۰۱ دولت را موظف کردند که ۲۰درصد از بودجه فرهنگی خود را به ترویج فرهنگ شهادت و ایثارگری اختصاص دهد. همچنین مطابق یکی دیگر از بندهای این ماده دولت مکلف به تزریق اعتبار جهت ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و فراگیر کردن برنامه راهیان نور شد.

  **تندتر شدن شیب سقوط لیدرهای خودرویی
  بازار سهام روز گذشته مسیر نزولی خود را دوباره شدت بخشید. دیروز برخلاف روزهای گذشته، دادوستدهای بازار در ساعات ابتدایی در دامنه مثبت کار خود را آغاز کرد، اما در ادامه و پس از بازگشایی نماد سایپا و بروز حواشی متعدد در بورس تهران، شاخص کل تا ۱۶۳ واحد فرو ریخت. شواهد موجود نشان می‌دهد جز معدنی‌ها، فولادی‌ها و پالایشی‌ها که تحت عوامل خارجی قرار دارند، دیگر صنایع عملکرد چندان درخشانی از خود نشان نداده و سبب ریزش شاخص کل شدند.

  اغلب نمادهای تاثیرگذار بازار طی روزهای اخیر با شیب بیشتری در مسیر نزولی قرار گرفتند. بر این اساس، نمادهای لیدر بازار براساس الگوهای تکنیکالی در کف قیمتی خود در ماه‌های اخیر قرار گرفته و چنانچه این مسیر ادامه پیدا کند شاهد کاهش بیشتر شاخص کل خواهیم بود.

  **یک دهه فاصله تا بازگشت رونق به مسکن
  با محاسبه امسال ۴سال تمام است که بازار مسکن درگیر رکودی است که بسیاری از تحلیلگران و کارشناسان معتقدند که خروج از آن ساده نیست. رکودی که بر بازار مسکن سایه انداخته، موجب شده تا سرمایه‌گذاران و انبوه‌سازانی که در این بخش فعال بودند، علاقه و تمایل خود را برای ادامه فعالیت و سرمایه‌گذاری در این بخش از دست بدهند و همین موضوع موجب شود تا دوره رکود علاوه بر تاثیری که بر طرف تقاضا در این حوزه می‌گذارد، طرف عرضه را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

  از سوی دیگر به گفته حسین عبده‌تبریزی، مشاور وزیر راه و شهرسازی دولت به دنبال آن است تا با تحریک طرف تقاضا در بازار مسکن به این بازار کمک کند تا بار دیگر خرید و فروش در این بازار افزایش یافته و رونق به آن بازگردد.

  ** رقابت سالم پتروشیمی؛ قربانی ۲ معضل ریشه‌دار
  با واگذار شدن شرکت بازرگانی پتروشیمی، صنعت پتروشیمی ایران در صادرات دچار مشکلات فراوانی شد. PCC که تا پیش از واگذاری از معتبرترین برندهای صادراتی در بازارهای محصولات پتروشیمی بود، حالا تنها به ساختمانی تقریبا بی‌استفاده در خیابان کریمخان تبدیل شده و طبق اظهارنظرهای فعالان پتروشیمی در آستانه ورشکستگی قرار دارد. در این وضعیت قوانین ضد دامپینگ، دامن صنعت پتروشیمی ایران را گرفته‌اند. خرداد ماه امسال بود که شریفی‌نیک‌نفس، مدیرعامل شرکت بازرگانی پتروشیمی از قوانین ضد دامپینگ ترکیه و هند علیه محصولات پتروشیمی ایران سخن گفت.

  در آن زمان احمد مهدوی، دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنایع پتروشیمی در نشستی خبری عنوان کرد که وظیفه تشکیل برندی قوی برای صادرات پتروشیمی از سوی شرکت ملی صنایع پتروشیمی به انجمن سپرده شده و آنها نیز یکی از دانشگاه‌های معتبر ایران در عرصه اقتصادی را مسوول بررسی وضعیت کشورهای دیگر در این زمینه و ارائه طرحی برای رفع مشکلات ایران کرده‌اند. حالا دقیقا ۷ماه از نشست خبری مهدوی در ۱۸خرداد امسال می‌گذرد اما طبق صحبت‌هایی که روز گذشته حامد واحدی عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی، صنایع و معادن تهران با خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران داشته، مشکل قوانین ضد دامپینگ هنوز در هند برای محصولات پتروشیمی ایران وجود دارد.

  ** هشدار نسبت به سدسازی عراق با ریشه منافع استانی
  سدسازی عراق روی دجله و فرات می‌تواند امنیت استان‌های جنوبی کشور را با مخاطره مواجه کند. «تعادل» پیش از این در گزارش مرزهای مغشوش «هیدروپلیتیک» به‌طور مفصل به موضوع اختلاف تاریخی ایران و عراق بر سر اروندرود چه در زمان حکومت پهلوی و چه پس از پیروزی انقلاب پرداخته ‌بود. اختلاف میان ۲همسایه درنهایت به این تصمیم منجر شد که هرگونه اقدامی روی اروندرود از جانب ۲کشور باید از طریق هماهنگی و با تصمیم کمیته‌یی مشترک براساس عهدنامه الجزایر انجام شود. اما طرف عراقی چندان به این موضوع پایبند نبوده و با وجود اصرار ایران تاکنون حاضر به تشکیل چنین کمیته‌یی نشده است. در تازه‌ترین چالش در این حوزه، نماینده آبادان نسبت به عواقب سدسازی عراق در جزیره ‌ام‌‌الرصاص و ابوفلوس هشدار داده است.

  *گروه اطلاع رسانی
  خبرنگار: مهسا شریفی** انتشاردهنده: شهربانو جمعه
  پژوهشم**۲۰۵۹**۹۱۳۱

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.