• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار پربازدید , بهداشت و سلامت » علوم پزشکی کردستان پوست اندازی می کند؟/آشتی با رسانه ها در اولویت
  کد خبر : 1970729

  علوم پزشکی کردستان پوست اندازی می کند؟/آشتی با رسانه ها در اولویت

  علوم پزشکی کردستان پوست اندازی می کند؟/آشتی با رسانه ها در اولویتReviewed by Aryan♥ on Jan 8Rating: خبرگزاری مهر – گروه استانها؛ آرمان نصراللهی: طیب قدیمی رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان در نخستین روزهای روی کار آمدن دولت محمود احمدی نژاد این پست مهم مدیریتی را در استان را در اختیار گرفت و دوران مدیریت…

  علوم پزشکی کردستان پوست اندازی می کند؟/آشتی با رسانه ها در اولویتReviewed by Aryan♥ on Jan 8Rating:

  خبرگزاری مهر – گروه استانها؛ آرمان نصراللهی: طیب قدیمی رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان در نخستین روزهای روی کار آمدن دولت محمود احمدی نژاد این پست مهم مدیریتی را در استان را در اختیار گرفت و دوران مدیریت وی به ماه های پایانی دولت روحانی نیز کشیده شد.

  طیب قدیمی بعد از ریاست ۱۲۲ ماهه بر دانشگاه علوم پزشکی کردستان و بعد از کش و قوس های بسیار بالاخره در نخستین روزهای زمستان سال جاری جای خود را به یکی از نیروهای بومی این استان داد و پرونده وی در ریاست دانشگاه علوم پزشکی کردستان بسته شد.

  طیب قدیمی که از جمله پزشکان توانمند کردستان است که به دلیل فعالیت های سیاسی نزدیک به جریان فکری دولت قبلی ریاست دانشگاه علوم پزشکی کردستان را در اختیار گرفت و با روی کار آمدن دولت جدید وی از محدود افرادی بود که حدود سه و نیم سال دوام آورد و ریاست خود در کردستان را حفظ کرد.

  هر چند که بررسی عملکرد رئیس سابق دانشگاه علوم پزشکی کردستان نیازمند کنکاش بیشتری است ولی نگاهی گذرا به حوزه بهداشت و درمان این استان در طول یک دهه اخیر نشان می دهد که این حوزه مهم و حیاتی چالش ها و مشکلاتی را پشت سر نهاده است.

  در طول یک دهه اخیر حوزه بهداشت و درمان کردستان چالش های متعددی از جمله دایره بسته مدیریتی در دانشگاه، پروژه های نیمه تمام بهداشتی و درمانی، سطح پائین ارائه بیمارستان فوق تخصصی کوثر سنندج که ابتدا قرار بود سال ۸۹ به بهره برداری برسد هنوز و بعد از گذشت حدود هفت سال از این وعده تکمیل نشده و پیش بینی می شود حداقل یک سال دیگر زمان برای افتتاح آن نیاز باشد خدمات بهداشتی و درمانی در سراسر استان از جمله مناطق روستایی، عدم دسترسی مردم به پزشک خانواده در روستاها و شاید مهمتر از همه نداشتن تعامل و همکاری با رسانه های جمعی مواجه بود.

  بیمارستان کوثر سنندج، بیمارستان های سقز، بانه، سروآباد و قروه از جمله مهمترین پروژه های نیمه تمام حوزه بهداشت و درمان کردستان به شمار می روند که علیرغم اختصاص ردیف های اعتباری در سفرهای استانی دولت و همچنین سفر پر خیر و برکت مقام معظم رهبری در سال ۸۸ به این استان همچنان نیمه تمام به رئیس جدید تحویل داده شدند.

  بیمارستان فوق تخصصی کوثر سنندج که ابتدا قرار بود سال ۸۹ به بهره برداری برسد هنوز و بعد از گذشت حدود هفت سال از این وعده تکمیل نشده و پیش بینی می شود حداقل یک سال دیگر زمان برای افتتاح آن نیاز باشد این در حالی است که از محل سفر مقام معظم رهبری به کردستان اعتباری ویژه برای این پروژه در نظر گرفته شد.

  وعده افتتاح بیمارستان کوثر سنندج در دهه فجر سال ۹۴

  رییس سابق دانشگاه علوم پزشکی کردستان در مرداد ماه سال ۹۴ و در جریان بازدید از این پروژه اعلام کرده بود که بیمارستان کوثر از پیشرفت ۸۵ درصدی فیزیکی برخوردار است و این پروژه در دهه فجر سال ۹۴ به بهره برداری خواهد رسید.

  طیب قدیمی در جریان این بازدید با اشاره به زیربنای ۵۴ هزار متری ساختمان بیمارستان کوثر گفت: تجهیزات چهارگانه بیمارستان کوثر از مشخصات برجسته آن است که انشعابات و زیرساخت های لازم آن نیز همزمان با پیشرفت فیزیکی ساختمان پیش رفته و پروژه بیمارستان کوثر هیچ گاه به لحاظ منابع مالی مشکل نداشته است.

   وی عنوان کرد: هیچ گونه نگرانی به لحاظ تامین مالی وجود ندارد و علت تاخیر این پروژه تاکنون، ماهیت خود پروژه و تجهیزات و تاسیسات آن بوده است که امیدواریم پروژه بیمارستان کوثر سنندج با همکاری تمامی دست اندرکاران به اتمام و بهره برداری برسد.

  قدیمی با بیان این که در خصوص چارت سازمانی و جذب نیرو نیز با سازمان مدیریت مکاتبه شده افزود: با اتمام ساختمان بیمارستان در سال ۹۴، چارت سازمانی و تشکیلات آن نیز  آغاز و در سال ۹۵ به بهره برداری می رسد.

   وی اعلام کرده بود: تاکنون ۸۰ میلیارد تومان برای پروژه بیمارستان کوثر هزینه شده و ۳۵ میلیارد دیگر برای اتمام ساختمان آن مورد نیاز است.

  وضعیت بیمارستان های دو شهرستان سقز و بانه نیز بهتر از وضعیت بیمارستان کوثر سنندج نیست و هر چند که ساخت این دو مرکز بهداشتی و درمانی از سوی وزارت راه و شهرسازی صورت می گیرد ولی متاسفانه نوعی بی تفاوتی مدیران استان و عدم پیگیری برای تامین اعتبار مورد نیاز برای احداث آنها باعث شد که این پروژه ها نیز در لیست طرح های نیمه تمام بهداشتی و درمانی قرار گیرد.

  کمبود پزشک خانواده داستانی بی پایان در کردستان

  رئیس سابق دانشگاه علوم پزشکی کردستان در اسفند ماه سال ۸۶ و در واکنش به گزارش ایران ویج به نقل از خبرگزاری مهر در خصوص کمبود پزشک خانواده در این استان، گفت: این استان در حال حاضر با کمبود ۶۰ پزشک خانواده مواجه است.

  طیب قدیمی در این رابطه اعلام کرده بود: با توجه به شرایط ویژه جغرافیایی در استان همچنین دور افتاده بودن روستاهای این استان، رغبت برای حضور پزشک خانواده در کردستان بسیار پایین است به همین دلیل در حال حاضر با کمبود پزشک خانواده جهت خدمت رسانی به روستاهای استان مواجه هستیم.

  این کمبود پزشک خانواده از زمان اجرایی کردن این طرح در استان کردستان ادامه داشت و متاسفانه در طول یک دهه و علیرغم تغییر و تحولات مختلف در کشور امروز باز هم این کمبود پزشک خانواده در استان ادامه دارد و به همین دلیل میزان دسترسی مردم ساکن در مناطق روستایی به پزشک خانواده خیلی مشکل است.

  مواجه با رسانه ها به جای تعامل برای رفع مشکلات و نواقص

  داستان قصور پزشکی در استان کردستان از زمانی شکل رسانه ای به خود گرفت که در در خرداد ماه سال ۹۰ و برای اولین بار خبرگزاری مهر گزارشی در خصوص جراحی دختری پنج ساله و مرگ وی در یک مرکز بهداشتی بخش خصوصی به این موضوع پرداخت و بعد از این حساس سازی افکار عمومی سایر رسانه های جمعی نیز مسائل مربوط به این بخش را دنبال و پیگیری کردند.

  مرگ و میر چندین مادر باردار در طول یک دهه اخیر و واکنش های احساسی دانشگاه علوم پزشکی کردستان به این گونه مسائل و نوع تعامل این نهاد متولی حوزه سلامت و بهداشت با خبرنگاران رسانه های جمعی باعث شد تا چالش ها روز به روز بیشتر شده و متاسفانه در این میان سیاست حذفی و مواجه با رسانه در دستور کار دانشگاه علوم پزشکی کردستان قرار گیرد.

  منع کردن خبرنگاران از حضور در نشست ها و برنامه های دانشگاه از جمله خبرگزاری مهر از سال ۹۰ تاکنون از جمله اقدامات مقابله ای دانشگاه علوم پزشکی کردستان در راستای سیاست حذف رسانه در دستور کار قرار گرفت و متاسفانه در طول سالهای اخیر نیز تغییرات مدیریتی در راس دولت در سطح کشور و حتی استان نتوانست این نوع سیاست را تغییر دهد.

  دایره بسته مدیریتی در دانشگاه علوم پزشکی کردستان

  یکی دیگر از مسائل مهم پیرامون دانشگاه علوم پزشکی کردستان دایره بسته مدیریتی در این حوزه است، به گونه ای که تقریبا اکثر قریب به اتفاق مدیران و معاونین دانشگاه علوم پزشکی این استان از همان روزهای اول انتصاب رئیس جدید تغییری نکرده و علیرغم وجود نقطه ضعف های متعدد آنها همچنان معاون و مدیر میانی باقی مانده اند.

  هر چند که بعد از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و به دنبال فشارهای مختلف از سوی گروه سیاسی حاکم بر کشور رئیس سابق دانشگاه علوم پزشکی کردستان مجبور شد یکی دو معاون خود را تغییر دهد ولی چندین معاون مهم و حیاتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان هم بیش از یک دهه از عمر مسئولیت آنها می گذرد و بیراهه نیست اگر افکار عمومی انتظار تغییر این افراد را نیز از رئیس جدید دانشگاه علوم پزشکی کردستان مطالبه کنند.

  سیامک واحدی رئیس جدید دانشگاه علوم پزشکی کردستان که یکی از پزشکان خوشنام سنندجی است، در همین دو هفته اخیر و در سخنرانی های خود در محافل مختلف نشان داد به دنبال تغییرات جدی در نهاد متولی سلامت مردم کردستان استسیامک واحدی رئیس جدید دانشگاه علوم پزشکی کردستان که یکی از پزشکان خوشنام سنندجی است، در همین دو هفته اخیر و در سخنرانی های خود در محافل مختلف نشان داد به دنبال تغییرات جدی در نهاد متولی سلامت مردم کردستان است و پیش بینی می شود که وی بتواند در این حوزه اقدامات عملی را به سرانجام برساند.

  وی در آخرین اظهار نظر خود در خصوص وضعیت بهداشت و درمان کردستان، اعلام کرد: حوزه بهداشت و درمان کردستان ظرفیت های خوبی برای ارتقاء در اختیار دارد و مهم آن است که ما به عنوان متولی بتوانیم از تمامی این ظرفیت ها بهره برداری کنیم.

  سرپرست دانشگاه علوم پزشکی کردستان همچنین در اولین قدم و برای تعیین تکلیف وضعیت بیمارستان کوثر سنندج، هومن قصری معاون درمان دانشگاه را به عنوان نماینده تام الاختیار خود برای تعیین تکلیف و بهره برداری هر چه سریعتر این پروژه بهداشتی و درمانی در استان منصوب کرد.

  واحدی در گفتگو با خبرنگار مهر هم در واکنش به ارتباط دانشگاه علوم پزشکی و رسانه های جمعی، گفت: تعامل و همکاری با رسانه های جمعی یک اولویت اصلی است و در این میان ما باید از ظرفیت رسانه ها برای پیشبرد اهداف حوزه سلامت به بهترین شکل ممکن استفاده کنیم.

  بدون شک ارزیابی میزان موفقیت رئیس جدید دانشگاه علوم پزشکی کردستان در یکی دو ماه ممکن نیست، ولی افکار عمومی انتظار دارند که به دلیل سابقه کاری سیامک واحدی و همچنین نوع تعامل وی هر چه سریعتر پوست اندازی حیاتی در دانشگاه علوم پزشکی کردستان در دو حوزه سخت افزاری و نرم افزاری را شاهد باشند تا این نهاد متولی حوزه سلامت بتواند به رسالت ذاتی خود به بهترین شکل ممکن عمل کند.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.