• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی , اخبار پربازدید » شناسایی مولفه های فرهنگی و اجتماعی تحکیم خانواده
  کد خبر : 1970702

  شناسایی مولفه های فرهنگی و اجتماعی تحکیم خانواده

  شناسایی مولفه های فرهنگی و اجتماعی تحکیم خانوادهReviewed by Aryan♥ on Jan 8Rating: چکیده خانواده به عنوان مهم ترین کانون بشری، عنصر اساسی در تشکیل، پیشرفت و موفقیت یک جامعه و ملت است، لذا سعادت هر جامعه ای منوط به نیک بختی خانواده های آن جامعه است. بنابراین، باید هر چه بیشتر در جهت نیل…

  شناسایی مولفه های فرهنگی و اجتماعی تحکیم خانوادهReviewed by Aryan♥ on Jan 8Rating:

  چکیده

  خانواده به عنوان مهم ترین کانون بشری، عنصر اساسی در تشکیل، پیشرفت و موفقیت یک جامعه و ملت است، لذا سعادت هر جامعه ای منوط به نیک بختی خانواده های آن جامعه است. بنابراین، باید هر چه بیشتر در جهت نیل به سعادتمندی آن کوشید. که دست یابی به این مهم تنها از طریق شناسایی کامل عوامل تحکیم بنیان خانواده امکان پذیر است. آمار رسمی طلاق مبین این مهم است که سهم قابل توجهی از طلاق ها در همان ۵ سال ابتدای زندگی مشتر  و به ویژه ۲ سال اول رخ بی دهد. بر این اساس شناخت مولفه های تحکیم بخش خانواده در ۵ سال نخست از درجه بالایی از اهمیت برخوردار است. به واقع این پژوهش مرحله دوم از یک پژوهش ۳ مرحله ای قلمداد می شود و نتایج و خروجی های آن به عنوان ورودی در مراحل بعدی تحقیق مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
  تحقیق حاضر با استفاده از روش اسنادی و میدانی و تکنیک پرسشنامه و برای ۳۹۰ نفر از زوجین جوان که کمتر از ۵ سال از تشکیل خانواده ایشان می گذرد، به اجرا در آمده است. نتایج این پژوهش نشان دهنده این است که حدود ۶۰ درصد از نمونه آماری پژوهش حاضر اقدام به ازدواج های ناهمسان نموده اند. پر واضح است که ناهمسانی در ازدواج ناهمسانی در پایگاه اجتماعی زوجین را در بر خواهد داشت. با توجه به بخش دیگر یافته های پژوهش حاضر که مبین رابطه بین پایگاه اجتماعی و تحکیم بنیان خانواده می باشد می توان گفت افزایش ناهمسان همسری در  جامعه مورد مطالعه یکی از دلایل افرایش طلاق ها در ۵سال اولیه زندگی می باشد.

  کلیدواژه ها: خانواده های نوبنیان؛ همسان گزین؛ نا همسان گزین؛ تحکیم خانواده؛ پایگاه اجتماعی

  نویسندگان:

  مهرداد نوابخش: استاد دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران (نویسنده مسئول)

  حامد محمدی: دانش آموخته دکتری جامعه شناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران

  فصلنامه پژوهش اجتماعی – دوره ۸، شماره ۳۱، تابستان ۱۳۹۵.

  برای مشاهده کامل مقاله روی فایل مقابل کلیک کنید.   

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.