• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار پربازدید , سیاسی » «انجمنی صنفی» که برای حضور احزاب سیاسی در مرکزیت خود لحظه‌شماری می‌کند
  کد خبر : 1970430

  «انجمنی صنفی» که برای حضور احزاب سیاسی در مرکزیت خود لحظه‌شماری می‌کند

  «انجمنی صنفی» که برای حضور احزاب سیاسی در مرکزیت خود لحظه‌شماری می‌کندReviewed by Aryan♥ on Jan 7Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری فارس، اخیراً انتخاباتی غیرقانونی با حضور برخی از چهره‌های مسئله‌دار انجمن صنفی منحله روزنامه‌نگاران و تعداد اندکی از فعالان رسانه‌ای در سالن اجتماعات وزارت کار برگزار و…

  «انجمنی صنفی» که برای حضور احزاب سیاسی در مرکزیت خود لحظه‌شماری می‌کندReviewed by Aryan♥ on Jan 7Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری فارس، اخیراً انتخاباتی غیرقانونی با حضور برخی از چهره‌های مسئله‌دار انجمن صنفی منحله روزنامه‌نگاران و تعداد اندکی از فعالان رسانه‌ای در سالن اجتماعات وزارت کار برگزار و در نهایت اسامی هفت نفر به عنوان اعضای اصلی و دو نفر را به عنوان علی‌البدل این انجمن غیرقانونی معرفی شد.

  اصل برگزاری انتخاباتی به اسم «انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران» بر اساس قانون کار از هیچ مبنای حقوقی و قانونی برخوردار نبوده چرا که بر اساس ماده ۱۳۱ قانون کار و ماده ۱۵ امکان ثبت دو انجمن در یک صنف واحد در یک جغرافیا وجود ندارد و در حال حاضر با توجه به اینکه «انجمن صنفی خبرنگاران و روزنامه‌نگاران استان تهران» از سال ۹۱ با برگزاری انتخابات رسمی و قانونی، تأسیس شده و مشغول به فعالیت است.

  جالب اینکه گواهی تمدید اعتبار انجمن صنفی خبرنگاران و روزنامه‌نگاران استان تهران در سال ۹۴  یعنی در دوره وزارت جناب آقای ربیعی در دولت تدبیر و امید به امضا رسیده است.

  اما گذشته از برگزاری محفلی و غیرقانونی این انتخابات، برخی حواشی و مطالب رد و بدل شده در روز برگزاری مجمع این تشکل خودخوانده با حضور چهره‌هایی مثل ماشاءالله شمس‌الواعظین و هوشمند رضوی(مدیرعامل تعاونی مسکن انجمن منحله روزنامه‌نگاران) به عنوان صحنه‌گردان قابل تامل و جالب است.

  این مجمع که با کلی سرو و صدا و هیاهوی رسانه‌‌ای چهره‌های صحنه‌گردانی مثل هوشمند رضوی برگزار و اعلام شده بود که ۷۰۰ نفری که از قبل مدارک خود را ارسال کرده‌اند، می‌توانند در مجمع شرکت کنند در نهایت با حضور فقط ۱۶۰ نفر برگزار شد و در روز برگزاری مجمع، آنچه بیش از هر چیز دیگر جلب توجه می‌کرد، صندلیهای خالی سالن تدارک دیده‌ شده در وزارت کار بود.

  در این میان ابهام بزرگی که هنوز پاسخی به آن داده نشده، چگونگی برگزاری چنین مجمعی با حضور۱۶۰ نفر است چرا که بر اساس قانون، برای تشکیل مجامع صنفی باید «تعداد نصف بعلاوه یک» اعضای تایید شده حضور داشته باشند؛ حال با توجه به ادعای صحنه‌گردانان این مجمع مبنی بر ثبت‌نام ۷۰۰ نفر و تایید نهایی ۶۰۰ نفر(۸۰ درصد ثبت‌نام‌ شدگان)، برای رسمیت یافتن چنین مجمعی باید حداقل ۳۰۱ نفر حضور می‌یافتند.    

  اما ماشا‌ءالله شمس‌الواعظین، فعال فتنه ۸۸ که دبیر سیاسی سفارت انگلیس قبلاً معترف شده بود وی را برای همکاری با خود جذب کرده، در این محفل نقش فعالی در گنجاندن بندهای خاصی که دست این انجمن را برای ورود به منازعات سیاسی باز بگذارد، ایفا کرد.

  ظاهراً برای شمس‌الواعظین این مسئله که اعضای شورای مرکزی احزاب و تشکلهای سیاسی نیز بتوانند به‌راحتی و بدون محدودیت، عضو هیئت مدیره این انجمن صنفی غیرقانونی شوند از چنان موضوعیت و اهمیتی برخوردار بوده که وی در اثنای اخذ موافقت حاضران جلسه برای گنجاندن بندی برای ممانعت از حضور اعضای احزاب و تشکل‌های سیاسی در هیئت مدیره، میکروفون را به دست بگیرد و خواستار حذف این بند از اساسنامه ‌شود اما حتی گنجاندن محدودیت برای اعضای «احزاب سیاسی» نیز نمی‌تواند وی را راضی کند و شمس‌الواعظین خواستار حذف کامل این بند از اساسنامه می‌شود.

  در نهایت هم با اصرار این چهره، مسیر برای صحنه‌گردانی و حضور پررنگ چهره‌های سیاسی احزاب هم‌مسلک با خود در انجمنی که عنوان «صنفی و کارگری» را یدک می‌کشد، کاملاً هموار می‌شود.

  اما بند مربوط به ممانعت از حضور افراد داری «سوءپیشینه» در هیئت مدیره هم گویای بسیاری از ناگفته‌ای این انجمن غیرقاونی خودخوانده است با این توضیح که در اساسنامه مورد بحث، ابتدا پیشنهاد گنجاندن بندی با این عنوان می‌شود که افراد دارای سوءپیشینه کیفری نمی‌توانند در هیئت مدیره انجمن عضویت داشته باشند اما ظاهراً گنجانده شدن چنین بندی نیز حضور برخی از صحنه‌گردانان این انجمن خود‌خوانده که سابقه زندان در کارنامه خود دارند را با خطر مواجه می‌کرد و همین امر در نهایت منجر به پیشنهاد تغییر این بند به «نداشتن محکومیت موثر کیفری» شد.

  نکته اینکه، صحنه‌گردانان این انجمن غیرقانونی حتی در روز برگزاری مجمع آغازین خود نیز هیچ ابایی از بیان اهداف و منویات قلبی خود مبنی بر لزوم ورود چهره‌های احزاب سیاسی، زندانیان سیاسی به مرکزیت انجمنی که مثلا قرار است صنفی و کارگری باشد، نداشتند.

  دقیقاً همین تفکر و عملکرد در انجمن منحله روزنامه‌‌نگاران بود که باعث شد آن انجمن در دوره فعالیت خود از تمام اهداف صنفی خود برای استیفای حقوق روزنامه‌نگاران و خبرنگاران عاجز بماند و تمام فعالیت خود را محدود و محصور در سیاسی‌کاری و لطمه به جایگاه و حق و حقوق خبرنگاران کند کما اینکه حتی امروز هم زخم ناسور تعاونی مسکن وابسته به انجمن صنفی منحله التیام نیافته و تمام خبرنگاران عضو آن انجمن جز پایمال شدن حق و حقوق خود، بهره دیگری از آن نداشتند.

  ظاهراً اعضای مرکزیت انجمن منحله در گذشته از کنار خوان کرم تعاونی مسکن کذایی خود، چنان بار خود را بسته‌اند و چرب و شیرین آن، چنان به مذاقشان خوش آمده که اصلاً دوست ندارند بیش از این از آن مواهب شیرین گذشته محروم بمانند لذا این توقع بود که با توسل به هر حربه‌ غیرقانونی، آستینهای خود را برای بازگشت به صحنه البته با پوسته‌‌ای نو بالا بزنند.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.