• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اخبار پربازدید , اقتصادی » درآمد حاصل از حذف یارانه ها چه شد؟
  کد خبر : 1970000

  درآمد حاصل از حذف یارانه ها چه شد؟

  درآمد حاصل از حذف یارانه ها چه شد؟Reviewed by Aryan♥ on Jan 7Rating: تحریریه پارسینه: حذف یارانه ها حالا به صورت غیرعلنی وارد فاز جدیدی می‌شود. به صورتی که کسانی که از لیست یارانه بگیران حذف می‌شوند با پیامکی از آن با خبر می‌شوند. به تازگی پیامک هایی به برخی خانوارها ارسال شده که نشان…

  درآمد حاصل از حذف یارانه ها چه شد؟Reviewed by Aryan♥ on Jan 7Rating:

  درآمد حاصل از حذف یارانه ها چه شد؟
  تحریریه پارسینه: حذف یارانه ها حالا به صورت غیرعلنی وارد فاز جدیدی می‌شود. به صورتی که کسانی که از لیست یارانه بگیران حذف می‌شوند با پیامکی از آن با خبر می‌شوند. به تازگی پیامک هایی به برخی خانوارها ارسال شده که نشان می‌دهد که دولت قصد دارد به آرامی دامنه محروم شدگان از یارانه نقدی را گسترش دهد.
  حذف یارانه ها که در ابتدا قرار بود قشر مرفه جامعه را دربرگیرد حالا در حال پیشروی در سایر اقشار جامعه است به طوری که شاید در انتها تنها اقشار کم درامد و مستغضف جامعه در لیست یارانه بگیران باقی بمانند.
   اخیرا نیز علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در خصوص آخرین اقدامات برای حذف یارانه ها را  شرح داده است. ربیعی گفت: برای سه گروه پیامک حذف یارانه ارسال شده است چرا که طبق اطلاعات موجود، حدود ۷ میلیون نفر در کشور درآمد خیلی بالا و رفتار غیرقابل کنترل اقتصادی دارند.
  بر همین اساس، افراد برای اثبات نیازمندی خود به دریافت یارانه پس از دریافت پیامک حذف یارانه در ماه‌های آینده  باید مستندات و مدارک لازم خود را ارائه دهند. به طوری که نشان دهد در آینده با توجه به دارایی‌ها و میزان درآمد خود، یارانه‌اش تداوم یابد. بنابراین افرادی که پیامک برایشان ارسال شده،می توانند با اعتراض و ارائه مدارک خود منتظر بررسی  آن باشند تا پس از آن نتایجش اعلام شود. 
  به طبق گفته ربیعی، تاکنون بیش از ۴ میلیون نفر از لیست دریافت یارانه خط خورده‌اند. اخیرا نیز او در یکی از برنامه های تلویزیون اعلام کرد: یارانه ۳میلیون نفر حذف می‌شود.
  درآمد حاصل از حذف یارانه اقشار پر درآمد چه می‌شود؟
  چندی پیش نیز یکی از مصوبات دولت در خصوص درآمد حال از حذف یارانه ها به تصویب رسید.  امروز نمایندگان مجلس شورای اسلامی با حذف خانواده‌های پردرآمد از شمول افراد یارانه‌بگیر منابع آزاد شده را به توانمندسازی و پرداخت مستمری مددجویان تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی اختصاص دادند. بنابراین با تصویب مجلس شورای اسلامی دولت موظف شد در طول اجرای قانون برنامه هر سال حداقل مستمری مددجویان تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی را علاوه بر یارانه موجود متناسب با محرومیت ۲۰ درصد حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار از محل هدفمندی سازی یارانه‌ها و حذف یارانه خانواده‌های پردرآمد در ردیف بودجه خاص سنواتی تأمین و از طریق سازمان‌های مذکور پرداخت کند.
  در این میان موضوعی که مطرح می‌شود این است که  با توجه به اینکه موج حذف یارانه ها با سرعت پیش می رود باید دید که این درآمد پس از حذف در کجا هزینه خواهد شد و آیا می‌تواند یکی از صدها گره موجود در جامعه را بگشاید؟
  دولت علاوه بر درآمد سابق ناشی از حذف افراد، درآمد هنگفتی از مراحل و فازهای جدید حذف افراد به دست خواهد آورد.  اما متاسفانه این هزینه را هنوز در محل هایی که به آن نیاز بسیاری احساس می‌شود، هزینه نکرده است! بنابراین سوالی که مطرح می‌شود این است که بالاخره درآمد حال از حذف یارانه‌ها در کجا هزینه می‌شود؟ به گفته یکی ازنمایندگان ملت، دولت حتی ۱ ریال از درآمد حذف یارانه‌ها را به اشتغال نداده است.  
  عبدالرضا عزیزی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به اینکه اگر ۴ میلیارد دلار هم به دولت داده شود باز هم اقدامی در جهت اشتغالزایی صورت نمی گیرد گفت: طرح برداشت ۱.۵ میلیارد به خاطر برنامه ششم متوقف شده، دولت حتی یک ریال از منابع حذف یارانه را به اشتغال اختصاص نداد.او با بیان اینکه برنامه ششم توسعه کشور که توسط دولت طی لایحه‌ای تقدیم مجلس شورای اسلامی شده بود در حوزه اشتغال برنامه محکمی نداشت، گفت: این لایحه فاقد برنامه‌ریزی محکم و سیاست‌های قابل اتکایی در حوزه اشتغال‌زایی بود.
  عزیزی با بیان اینکه دولت تا کنون با حذف یارانه ثروتمندان حتی یک ریال برای اشتغالزایی فارغ التحصیلان هزینه نکرده است گفت: برداشت از صندوق توسعه ملی برای ایجاد اشتغالزایی تکرار طرح های قبلی است که منابع از دست رفت. اگر به جای ۱.۵ میلیارد دلار حدود ۴ میلیارد دلار هم به دولت داده شود باز هم به طور دقیق در حوزه اشتغالزایی نمی توان اقدامی کرد.
  ابتدای سال جاری بود که نمایندگان مجلس شورای اسلامی در  نشست جلسه علنی مجلس، تبصره ۱۴ لایحه بودجه سال ۱۳۹۵ کل‌کشور را در رابطه با درآمد حاصل از حذف یارانه نقدی سه دهک پردرآمد جامعه را تعیین تکلیف کردند. منابع مالی حاصل از اصلاح قیمت کالاها و خدمات ۴۸ هزار میلیارد تومان است که با استفاده از انواع روش‌های پرداخت نقدی و غیرنقدی بین خانوارهای هدف و نیازمند توزیع می‌شود و یا صرف خدمات حمایتی و کمک به بخش تولید می‌‌شود.
   اما موارد دیگری هم برای منابع حاصل از حذف یارانه‌ها مشخص شد: الف- ۳۰ درصد جهت یارانه سود تسهیلات اشتغال با اولویت خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد حضرت امام‌خمینی (ره) و بهزیستی و ایثارگران و رزمندگان معسر و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و جوانان ب- ۳۵ درصد جهت پرداخت یارانه سود تسهیلات به واحدهای کوچک و متوسط صنعتی، معدنی، کشاورزی، خدمات فنی و مهندسی، گردشگری و صادراتی ج- ۱۵ درصد جهت حمایت از نوسازی صنایع با رویکرد کاهش مصرف شدت انرژی د- ۲۰ درصد جهت ارائه مشوق‌ها و زیرساخت‌های صادراتی همچنین مجلس تصویب کرد که از ابتدای تیرماه پپرداخت یارانه به افرادی که باید حذف شوند تصرف در اموال عمومی بوده و جرم محسوب می‌شود. همچنین دریافت یارانه توسط افرادی که به موجب این تبصره استحقاق دریافت یارانه ندارند مستوجب جریمه نقدی به میزان ۲ برابر مبلغ دریافتی است.
  در پی این مصوبه تاکنون فازهای دیگری از حذف یارانه ها به اجرا رسیده و بسیاری از اقشار از لیست یارانه بگیران محو شدند اما مشخص نیست که درآمد حاصل از این حذفیات در کجا هزینه می‌شود.
  متاسفانه بیکاری یکی از معضلات فعلی جامعه به شمار می‌رود که در پی آن آسیب هایی را برای جامعه به همراه دارد اما همانطور که دیده می‌شود دولت برای برنامه ریزی در حوزه اشتغال اقدامای صورت نداده است و در بندهای درآمدهای حاصل حذف یارانه‌ها جایی را به اشتغال اختصاص نداده است و جای اشتغال در این موارد بسیار خالیست . علاوه بر اشتغال نیز موارد دیگری  که مربوط به آسیب‌های اجتمای می‌شود نیز نادیده گرفته شده است.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.