• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اخبار پربازدید , سیاسی » ثمرات برجام در استان اصفهان
  کد خبر : 1969880

  ثمرات برجام در استان اصفهان

  ثمرات برجام در استان اصفهانReviewed by Aryan♥ on Jan 7Rating: هرچند برجام دریچه ای دیگر از تعاملات بین المللی ایران برای نشان دادن صلح آمیز بودن فعالیت های هسته ای کشور را به روی جهانیان گشود اما رفع تحریم ها را می توان نقطه ثقل آن به شمار آورد که راه را برای گشایش دوباره…

  ثمرات برجام در استان اصفهانReviewed by Aryan♥ on Jan 7Rating:

  هرچند برجام دریچه ای دیگر از تعاملات بین المللی ایران برای نشان دادن صلح آمیز بودن فعالیت های هسته ای کشور را به روی جهانیان گشود اما رفع تحریم ها را می توان نقطه ثقل آن به شمار آورد که راه را برای گشایش دوباره مناسبات اقتصادی و حرکت در مسیر توسعه و پیشرفت کشور هموار کرده است.
  ایجاد تحول در روابط بین المللی جمهوری اسلامی ایران و خنثی سازی پروژه ایران هراسی بویژه پس از برجام، نه تنها سایه تهدید و تحریم علیه کشورمان را کنار زد، بلکه رویکرد بین المللی به سمت همکاری با جمهوری اسلامی ایران جهت گرفت.
  لغو ۶ قطعنامه شورای امنیت، متلاشی شدن ائتلاف جهانی علیه ایران، برافراشته شدن دوباره پرچم مقدس بر فراز کشتیهای بزرگترین ناوگان خاورمیانه، تردد، کاهش چشمگیر هزینه های انتقال ارز، نابود شدن شرکتهای دور زننده تحریم، جمع شدن بساط کاسبی تحریم، افزایش سه برابری تولید نفت، بازگشت قدرت ایران در اوپک و افزایش قدرت چانه زنی ایران در مسائل بین المللی از جمله دستاوردهای این رخداد مهم جهانی بوده است.
  از سوی دیگرعقد قراردادهای بزرگ با خودروسازان معتبر اروپایی جهت تولید در داخل کشور و ورود تکتولوژی، شروع تبدیل کشور به هاب خودروی منطقه ای، شکستن تحریم هواپیمایی پس از ۳۸ سال، رشد اقتصادی ۱۴ درصدی از منفی ۷ به مثبت ۷، کاهش ریسک سرمایه گذاری در کشور و پیشرفت در صنعت گردشگری را می توان از دیگر دستاوردهای برجام برشمرد.
  تبیین و تشریح دستاوردهای برجام همواره از سوی دولت مردان، زوایا و ابعاد مختلف این رویداد مهم بین المللی را بیش از پیش روشنتر ساخته است.
  رئیس جمهوری نیز بارها در این رابطه سخن گفته و در همین راستا یکشنبه هفته گذشته در گفت و گوی تلویزیونی خاطرنشان کرد: نتیجه برجام به نفع همه است و نتیجه برد- برد است و امیدوارم همه شاهد این نتیجه باشیم.
  دکتر حسن روحانی ادامه داد: من هیچ تردیدی ندارم که برجام یک کار بزرگ ملت ایران بود. این موضوع، یک دستاورد ملی است. اشکالی ندارد کسی نظری داشته باشد، نظرش را بگوید و نقد کند؛ اینها در یک جامعه دموکراتیک طبیعی است و به هر حال همه در جامعه ما آزادند، حرف بزنند.
  وی تاکید کرد: برجام دستاوردی بود که مردم در سایه آن حماسه ای که در سال ۹۲ در انتخابات آفریدند، توانستند فضای جهانی را برای مذاکره مناسب کنند و یک کار بزرگی در مذاکره با ۶ قدرت بزرگ انجام گرفت.
  رئیس جمهوری افزود: ما به نتیجه ای رسیدیم که هیچ کسی در دنیا نیست که بگوید ایران در این معامله ضرر کرده، سرش کلاه رفته و شکست خورده است؛ آنهایی که همچون اسرائیل و عربستان مخالفند، می گویند ایران سر طرف مقابل کلاه گذاشته و البته این هم حرف نادرستی است.
  روحانی گفت: ما از اول گفتیم این توافق و مذاکرات، مذاکرات برد – برد خواهد بود. امروز آثار برجام، نزدیک یک سال نشان داده می شود، چگونه است. هم در صادرات غیر نفتی و هم در صادرات نفتی آثارش را می بینیم.
  بی شک ثمرات توافق هسته ای هم در بعد ملی و هم در بعد استانی ومنطقه ای بروز کرده و اثرات آن رفته رفته مطلوب تر و بهتر نیز می شود.
  این اثرات در استان اصفهان در حوزه های همچون سرمایه گذاری خارجی، عرصه گردشگری و مبحث دانشگاهی و علمی به خوبی مشاهده می شود.

  *** مشارکت سرمایه گذاران خارجی در استان اصفهان یکی از دستاورد برجام و بهبود فضای ارتباطی
  تدوین ۱۲۹ طرح برای جذب سرمایه گذاری خارجی به ارزش ۱۴.۴ میلیارد یورو در استان اصفهان نشان می دهد که این استان در جذب سرمایه گذاری خارجی استانی موفق و نمونه محسوب می شود.
  استان اصفهان به عنوان صنعتی ترین استان کشور در این مدت شاهد حضور هیات های مختلف از کشورهای خارجی بوده است، اکثر این هیات ها با حضور در این خطه نشست های متعددی در راستای افزایش همکاری ها داشته اند.
  در این مدت بیش از۱۰۰هیات اقتصادی به اصفهان سفر کرده و تمایل خود را نسبت به توسعه همکاری دوجانبه و سرمایه گذاری در این استان بویژه در بخش آب به عنوان چالش اصلی استان اعلام کرده اند.
  امضای قراردادهای متعدد و تفاهمنامه سرمایه گذاری خارجی در امور زیربنایی، اقتصادی، بهداشتی درمانی، صنعت گردشگری، افزایش سه برابری ورود جهانگردان و دیدار یکصد هیات خارجی از اصفهان، نمونه ای از دستاوردهای برجام و شاخصه های عملکردی دولت تدبیر و امید است.
  محورهای اصلی این مذاکرات، نشست ها، سرمایه گذاری ها، قراردادهای هیات های خارجی و هیات های اقتصادی استان اصفهان در ارتباط با حوزه های انتقال فناوری، زیست محیطی، درمانی، طرح های آبی، حمل و نقل و تامین ماشین آلات سنگین بوده است.
  برای سهولت سفر و تسهیل برپایی نشست ها، اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان اصفهان به عنوان محور اصلی و بنوعی برنامه ریز این مذاکرات مشخص و فعال شده است.

  ۱ – سرمایه گذاری در طرحهای آبی استان اصفهان
  طرح انتقال آب 'بهشت آباد' به فلات مرکزی ایران و قطار اصفهان – اهواز از جمله طرح هایی است که برای تامین منابع فاینانس آن با هیات های خارجی مذاکره شده است.
  از طرح انتقال آب 'بهشت آباد' به فلات مرکزی ایران می توان به عنوان یکی از طرح های زیربنایی و راهکارهای حل مشکل آب منطقه نام برد که طبق وعده دولت با جدیت در حال انجام است.
  هدف این طرح تأمین آب شرب بر اساس پیش بینی جمعیتی برای استان های اصفهان، کرمان و یزد است.

  ۲ – توسعه فرودگاه اصفهان با همکاری فرانسه
  طرح توسعه فرودگاه بین المللی شهید بهشتی اصفهان به عنوان یکی از زیر ساختهای توسعه در جریان سفر رئیس جمهوری کشورمان به فرانسه در سال ۹۴، بین شرکت فرودگاه های کشور و یک شرکت مهندسی فرانسه که به عنوان چهارمین شرکت توسعه ای دنیا و مهمترین شرکت توسعه ای اروپا مطرح است، منعقد شد.
  *** احداث بیمارستان یکهزار تخت خوابی در اصفهان با سرمایه گذاری ایتالیا ***
  قرارداد این پروژه به ارزش ۲۰۰ میلیون یورو با یک شرکت ایتالیایی منعقد شده که در بازدید اوایل مرداد کارشناسان این شرکت از زمین محل، کار طراحی و اجرایی آن نیز آغاز شده است.

  ۳- مذاکره برای راه اندازی خط ۲ قطار شهری اصفهان با کره جنوبی
  استاندار اصفهان در تبیین تحولات و شرایط ایجاد شده برای تقویت زیرساخت های توسعه این استان از طریق جذب سرمایه گذاری خارجی از مذاکره با نمایندگانی از کره جنوبی برای راه اندازی خط ۲ قطار شهری اصفهان خبر داد.
  وی ادامه داد: خط دو قطار شهری اصفهان به مسافت ۲۳.۵ کیلومتر و با ۲۲ ایستگاه قرار است شهرک امام حسین(ع) در شمال شرق را پس از گذر از مرکز این کلانشهر به میدان شهدای خمینی شهر متصل کند.

  ۴- تبادل فناوری در زمینه ماشین آلات سنگین در صنایع
  به گفته استاندار اصفهان قرارداد یک شرکت خصوصی ماشین آلات سنگین با یک شرکت آلمانی بمنظور انتقال تکنولوژی در این زمینه نیز انجام شده است.
  زرگرپور اضافه کرد: بر این اساس ساخت و نصب ماشین آلات سنگین در کارخانه های فولاد و غیره با سهولت انجام خواهد شد.

  ۵ – حوزه سوخت و انرژی با هدف افزایش تولید و اجرای اقتصاد مقاومتی
  پیش قرارداد طرح تبدیل مازوت به بنزین در پالایشگاه اصفهان با یک شرکت کره ای از دیگر گام هایی است که در دولت تدبیر و امید برداشته شده و به گفته کارشناسان این اقدام می تواند حرکتی مهم در توسعه صنعت نفت در اصفهان و کمک به اقتصاد مقاومتی باشد.
  تبدیل مازوت به بنزین جزو اولویت های پالایشی وزارت نفت به شمار می رود و در این زمینه برای تجهیز برای پالایشگاه های کشور نیز برنامه ریزی شده است.
  با توسعه و تجهیز پالایشگاه اصفهان با سرمایه گذاری شرکت کره ای، تولید مازوت در این پالایشگاه از ۳۰ به ۱۰ درصد کاهش و تولید بنزین دراین مجموعه افزایش می یابد.

  ***حضور چشمگیر گردشگران خارجی و علاقه مندی به سرمایه گذاری در این بخش
  استان اصفهان با بیش از ۲۲ هزار بنا و اثر تاریخی که یکهزار و ۸۵۰ مورد آن به ثبت ملی و چهار اثر آن به نام های میدان نقش جهان، کاخ چهلستون، باغ فین کاشان و مسجد جامع به ثبت جهانی رسیده، همواره کانون توجه گردشگران داخلی و خارجی است.
  از آغاز فعالیت دولت تدبیر و امید ورود گردشگران خارجی به اصفهان سه برابر افزایش یافته است و یکی از مشکلاتی که هم اکنون برای گردشگری اصفهان به چشم می خورد، کمبود هتل است که در همین راستا برنامه ریزی و جذب سرمایه گذاری خارجی برای تقویت زیر ساخت های اقامتی مورد توجه جدی قرار گرفته است.
  استاندار اصفهان در همین ارتباط در گفت وگو با ایرنا با اشاره به روند رشد گردشگری در کشور و توجه به این مهم به عنوان محور توسعه این استان گفت: در دوران پسا برجام قرارداد کلی احداث ۲۰ هتل در کشور منعقد شده که از این تعداد پنج هتل در اصفهان ساخته می شود.
  مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان نیز در این ارتباط به ایرنا گفت: برای احداث این هتل ها با سرمایه گذاران خارجی رایزنی شده است.
  فریدون الهیاری همچنین از رایزنی با سرمایه گذارانی از کشور کره جنوبی برای احداث دو منطقه نمونه گردشگری در استان اصفهان خبر داد.

  *** دستاوردهای علمی تحقیقاتی استان اصفهان پس از برجام
  بهبود وافزایش روابط بین المللی بویژه در دوران پس از برجام، سطوح همکاری های علمی دانشگاه ها و مراکز علمی و تحقیقاتی کشور از جمله استان اصفهان را نیز افزایش داده وفرصتی برای بهره وری ازیافته های جهانی ایجاد کرده است .
  اصفهان، دومین استان دانشگاهی کشور با حدود ۳۳۰ هزار دانشجو و ۱۵۰ مرکز آموزش عالی است و به عنوان یکی از قطب های علمی و فناوری کشور، نقشی مهم در معرفی و شناساندن ظرفیت های دانشگاهی ایران به دنیا و دیگر دانشگاه ها دارد.
  در همین راستا دانشگاه های بزرگ و برتر استان اصفهان در جهت افزایش مراودات علمی و بین المللی با جهان گام برداشته و تلاش می کنند از فرصت های پیش آمده با عقد تفاهمنامه های آموزشی و پژوهشی به بهترین شکل بهره بگیرند.
  از این رو، دفاتر همکاری های علمی بین المللی دانشگاه های مختلف استان اصفهان در راستای کسب تجربیات و یافته های عملی جهان برنامه ریزی کرده اند .
  همچنین انعقاد تفاهمنامه با دانشگاه های مختلف جهان بمنظور فراهم کردن تمهیدات لازم برای بهره ‏گیری بهتر از امکانات، ظرفیت‏ها و توانایی‏ های بالقوه دانشگاه ها جهت رفع نیازهای سازمان‏ های دولتی و خصوصی و همچنین نیازهای جامعه در دستور کار این دانشگاه ها قرار گرفته است.
  دانشگاه اصفهان در مجموع هم اکنون با ۵۲ دانشگاه خارجی از اروپا، آسیا، امریکای شمالی ولاتین، اقیانوسیه و افریقا، تفاهمنامه همکاری معتبر دارد.
  رئیس دانشگاه اصفهان در این ارتباط گفت: این دانشگاه با برخی دانشگاه ها مانند استراسبورگ فرانسه، فرایبورگ آلمان، لاسایپاترا ایتالیا و لولا سوئد همکاری تاریخی دارد.
  هوشنگ طالبی افزود: در دو سال اخیر نیز تفاهمنامه های جدیدی منعقد شد که از مهمترین آنها می توان به تفاهمنامه های امضا شده با مودول اتریش، سلیمانیه کردستان عراق، اکول پلی تکنیک فرانسه، شیامن چین، نووا لیسبون پرتغال، سلطان بن زین العابدین مالزی، کویت و دایتو بانکو ژاپن اشاره کرد.
  اگرچه برخی منتقدان دولت در کشور و استان اصفهان بدون توجه به نتایج تحریم بر اقتصاد کشور، مدعی بی اثر بودن برجام در حوزه اقتصاد هستند، در حالی که نگاهی به شرایط پیش و پس از برجام، گویای آن است که چرخه اقتصاد با تحریم ها قفل شده بود و اکنون با رفع تحریم ها، شرایط برای تحرک و پویایی در عرصه های گوناگون کشورمان فراهم شده است.
  گ / ۶۰۲۰ / ۶۰۲۲ خبرنگار: علیرضا حکیمیان – انتشار دهنده : عمادی

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.