• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اخبار پربازدید , سیاسی » نامه به ترامپ و قدرت افکارعمومی
  کد خبر : 1968262

  نامه به ترامپ و قدرت افکارعمومی

  نامه به ترامپ و قدرت افکارعمومیReviewed by Aryan♥ on Jan 4Rating: روزنامه آرمان در یادداشتی در شماره چهارشنبه به قلم مهدی‌ مطهرنیا تحلیلگر مسایل بین‌الملل، آورده است: موضوع برجام یکی از مباحث مورد توجه نخبگان سیاسی جامعه آمریکا است، به همین دلیل ۳۷ اندیشمند آمریکایی که در میان آنها برندگان جایزه نوبل هم وجود دارد…

  نامه به ترامپ و قدرت افکارعمومیReviewed by Aryan♥ on Jan 4Rating:

  روزنامه آرمان در یادداشتی در شماره چهارشنبه به قلم مهدی‌ مطهرنیا تحلیلگر مسایل بین‌الملل، آورده است: موضوع برجام یکی از مباحث مورد توجه نخبگان سیاسی جامعه آمریکا است، به همین دلیل ۳۷ اندیشمند آمریکایی که در میان آنها برندگان جایزه نوبل هم وجود دارد اخیرا به ترامپ نامه می‌نویسند و حفظ برجام را به او گوشزد می‌کنند.

  نامه این افراد که در برگیرنده تخصص های مختلف از منزلت‌های بالا در آمریکا هستند درباره برجام به رییس‌جمهور آینده آمریکا از آن جهت اهمیت دارد که ترامپ به عنوان رییس‌جمهور و به تبع آن مطابق با قانون اساسی این کشور به عنوان رهبر ایالات متحده در چهار سال آینده تحت فشار افکار عمومی قرار دارد و باید براساس این معنا زمینه ایجاد یک فضای عملیاتی مبتنی برخواسته‌های نخبگان جامعه ملی را فراهم آورد.

  اگرچه او می‌تواند طبق قانون اساسی آمریکا تصمیم‌گیرنده نهایی در ارتباط با هر موضوع داخلی و خارجی در چارچوب قدرت برتر رئیس‌جمهور در ارکان رسمی قدرت آمریکا باشد، اما در حوزه عمل و اقدام سیاسی رئیس‌جمهور تحت نظارت افکار عمومی در دو سطح نخبگان و توده مردم قرار دارد. او به دلیل اینکه ‌نمی‌تواند مادام العمر در جایگاه ریاست‌جمهوری بنشیند خواه ناخواه باید پاسخگوی افکار عمومی باشد.

  بنابراین باید بپذیریم درچنین فضایی برجام اهمیت دارد و تاثیر چنین نامه‌ای بر شعار پاره کردن از سوی ترامپ مشهود خواهد بود. با این حال اگرچه او در کمپین انتخاباتی از پاره کردن برجام سخن گفت اما بعد از پیروزی و در دوران رئیس‌جمهوری منتخب مردم آمریکا تلاش کرده از زبان مشاوران خود طرح پاره کردن یا لغو برجام را کنار بگذارد.

  در عوض به نظر می‌رسد ترامپ در چارچوب کمک‌های کنگره آمریکا به دنبال ایجاد فضایی تحریک‌آمیز برای فشار بر ایران است. اقدامی که باعث شود تهران مواضعی تهاجمی در پیش گیرد و خروج از برجام را در دستور کار قرار دهد. از جمله می‌توان به طرح تمدید تحریم‌های«ایسا» اشاره کرد که اخیرا رخ داد.

  بنابراین این نامه به همراه فشارهای دیگری که از جامعه آمریکایی وارد می‌شود در کنار توصیه‌های فعالان رسمی سیاست در آمریکا و دیگر نقاط جهان همچون اتحادیه اروپا نشان‌دهنده این امراست که برجام در حوزه نظم و امنیت بین‌المللی تاثیرگذار و پر اهمیت است. به هر ترتیب خروج از برجام با توجه به ماهیت حکومتی و بین‌المللی که دارد برای هر کدام از طرفین به‌ویژه ایران و آمریکا به عنوان بازیگران اصلی این توافق تبعات منفی را به دنبال خواهد داشت.

  به نظر می‌رسد این اندیشمندان به خوبی می‌دانند اگر ترامپ بخواهد بر اساس دیدگاه‌های پسا نومحافظه‌کارانه خود به‌طور رادیکال با برجام برخورد کند هزینه‌های آن را در نظام بین‌الملل بیش از هر بازیگری باید آمریکایی‌ها بپردازند.

  *منبع: روزنامه آرمان ۱۳۹۵،۱۰،۱۵
  **گروه اطلاع رسانی**۱۸۹۳**۹۱۳۱**انتشار دهنده: شهربانو جمعه

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.