• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اخبار پربازدید , سیاسی » میدل ایست آی: عربستان در سال ۲۰۱۷ با بحران موجودیت، مواجه است
  کد خبر : 1968226

  میدل ایست آی: عربستان در سال ۲۰۱۷ با بحران موجودیت، مواجه است

  میدل ایست آی: عربستان در سال ۲۰۱۷ با بحران موجودیت، مواجه استReviewed by Aryan♥ on Jan 4Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، یک وبگاه انگلیسی در یادداشتی به چالش‌های پیش روی عربستان سعودی در سال ۲۰۱۷ اشاره و این سوال را مطرح کرد که آیا خاندان آل سعود از…

  میدل ایست آی: عربستان در سال ۲۰۱۷ با بحران موجودیت، مواجه استReviewed by Aryan♥ on Jan 4Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، یک وبگاه انگلیسی در یادداشتی به چالش‌های پیش روی عربستان سعودی در سال ۲۰۱۷ اشاره و این سوال را مطرح کرد که آیا خاندان آل سعود از درون دچار تنش می‌شود.

  در یادداشت میدل ایست آی آمده است، چرخه ریاضت  اقتصادی و رفاه در سال ۲۰۱۷ نیز ادامه خواهد داشت و می‌تواند به رکود اقتصادی یا ادامه رفاه در عربستان بیانجامد که به نوسان قیمت نفت بستگی دارد اما این تنها مساله سال آتی برای این کشور نخواهد بود.

  نویسنده ادامه داد، سال ۲۰۱۷ را برای عربستان سعودی می‌توان اینطور تعریف کرد که با بحران موجودیت ناشی از عدم موفقیت آن در حفظ استیلای خود در سراسر جهان عرب و در عدم موفقیت در قبال رقیب قدیمی خود یعنی ایران، مواجه است.

  این رسانه ادامه داد، عدم موفقیت عربستان و بحران ناشی از آن عواقب مهمی داخل خاندان آل سعود و خارج از آن خواهد داشت. خاندان آل سعود سال نوی میلادی را با فهرستی از شکست‌های نظامی و از دست دادن وجهه خود در منطقه آغاز و این مساله موقعیت عربستان را تضعیف می‌کند و این کشور دیگر تنها بازیگر مسایل سیاسی جهان عرب نخواهد بود.

  میدل ایست آی افزود، سال ۱۹۶۷ بود که عربستان سعودی جایگزین مصر و مرکز ثقل جهان عرب شد و از آنجایی که به ثروت زیادی مجهز بود و حکومت آن مدعی حفاظت از مسلمانان و اعراب بود، سران خاندان آل سعود با تبلیغات و صرف هزینه درصدد بودند رهبر بی چون و چرای منطقه شوند. اما ۵۰ سال از آن زمان می‌گذرد و اکنون در سال ۲۰۱۷ سلمان پادشاه عربستان و دو مشاورش محمد بن نایف و محمد بن سلمان سخت در تلاشند شکستشان در سوریه را پنهان نگه دارند. چرا که در نبرد حلب، معارضان شکست خوردند و اکثر این معارضان از سوی عربستان سعودی و غرب تسلیح شده بودند.

  در ادامه یادداشت آمده است، سقوط حسنی مبارک در مصر و بن علی در تونس که هر دو از متحدان غرب بودند، شوکی برای سعودی‌ها بود چراکه کنار گذاشته شدن فوری آن‌ها از قدرت نشان می‌دهد قدرت‌های غربی تمایلی برای مداخله و محافظت از متحدان خود ندارند بویژه بعد از تجربه عراق که غرب مستقیم ورود کرد و در نهایت شکست خورد و نتوانست به وعده‌های خود عمل کند.

  نویسنده تصریح کرد،‌همین مسایل باعث خواهد شد سوالاتی در ذهن سعودی‌ها درباره ۷ دهه رابطه خود با آمریکا مطرح شود. از سوی دیگر با روی کار آمدن دونالد ترامپ رئیس جمهور منتخب آمریکا به دلیل انتقاد از سنت‌های اجتماعی عربستان و به دلیل وجهه مذهبی آل سعود، رابطه عربستان و آمریکا با شکاف‌هایی مواجه خواهد شد و به نظر می‌رسد ترامپ از عربستان حمایتی نکند.

  این وبگاه انگلیسی نوشت،‌از سوی دیگر عربستان سعودی با چالش‌هایی در منطقه مواجه است و وجهه خود را در منطقه از دست داده و با تحقیر شدن در سوریه، سلمان در سال ۲۰۱۷ تمرکز بیشتری بر یمن خواهد داشت. اما ۱۸ ماه مبارزه در یمن هم با پیشرفت چندانی برای عربستان همراه نبوده است بلکه انتقادات بین‌المللی را هم به همراه داشته است که از آن جمله انتقاد به استفاده از تسلیحات کشتار جمعی بود. از سوی دیگر اگر در یمن پیروزی برای عربستان حاصل نشود، آل سعود با نگرانی‌هایی داخلی مواجه خواهد شد.

  در انتهای یادداشت آمده است،‌از سوی دیگر تروریست‌هایی که از عراق و سوریه به عربستان بازمی‌گردند می‌توانند به موج تازه‌ای از تروریسم بدل شده و اتفاقات سال ۲۰۰۳ بعد از بازگشت تروریست‌های عربستانی از افغانستان تکرار شود. بنابراین عربستان در سال ۲۰۱۷ با چالشدرآمد حاصل از فروش نفت مواجه نیست بلکه با چالشی روبرو می شود که در نتیجه از دست دادن وجهه منطقه‌ای خود از دست دادن احترام خود در مجامع بین‌المللی است که این خاندان را با چالش‌هایی درون کشور مواجه می‌کند.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.