• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اخبار پربازدید , سیاسی » نمایش کمدی سیاسی «دن کامیلو» اجرا شد/تقابل کلیسا و خلق زحمتکش
  کد خبر : 1968106

  نمایش کمدی سیاسی «دن کامیلو» اجرا شد/تقابل کلیسا و خلق زحمتکش

  نمایش کمدی سیاسی «دن کامیلو» اجرا شد/تقابل کلیسا و خلق زحمتکشReviewed by Aryan♥ on Jan 4Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار مهر، در ادامه اجراهای ششمین جشنواره تئاتر فجر استان فارس که از دوشنبه ۱۳ دی ماه آغاز شد، سه شنبه شب دو اجرا در تالار حافظ فرهنگ و ارشاد فارس از…

  نمایش کمدی سیاسی «دن کامیلو» اجرا شد/تقابل کلیسا و خلق زحمتکشReviewed by Aryan♥ on Jan 4Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار مهر، در ادامه اجراهای ششمین جشنواره تئاتر فجر استان فارس که از دوشنبه ۱۳ دی ماه آغاز شد، سه شنبه شب دو اجرا در تالار حافظ فرهنگ و ارشاد فارس از تئاتر «دن کامیلو» به صحنه رفت که فضای این رویداد را گرما بخشید.

  تئاتر «دن کامیلو» که برداشتی کاملا آزاد از مجموعه «دنیای کوچک دن کامیلو» به شمار می رود از آثار «جیووانی گوارسکی» نویسنده، طنزپرداز و روزنامه نگار ایتالیایی که در ایران هم بارها مورد اقتباس تئاتری ها قرار گرفته است.

  «پپونه» دوچرخه ساز در دهکده ای کوچک سودای پست شهرداری را در سر دارد و در مقابل «دن کامیلو» کشیش افراطی در مقام مخالفت با عقاید و مسلک کمونیستی او برخاسته است. دن کامیلو از یک سو در مقابل قوانین کلیسا قرار دارد و از سویی پپونه را که نمایندگی کمونیسم و چپ گرایی می کند در مقابل دارد.

  این تئاتر رئال که مایه های طنز را یدک می کشد با یک جمله آغاز می شود که از زبان کودکی شنیده می شود که می گوید: «من یک مسیحی ام، اما غسل تعمید داده نشده ام و مسیح را دیدم که چمدانش را بسته و می رود».

  این تئاتر که دارای ۷ شخصیت است با محوریت جدال دو نماد متضاد اوج و فرود و ادامه می یابد؛ «پپونه بوتزاتی» نمادی از خلق زحمت کش در یک سوی این مبارزه قرار دارد و با ایده های چپ گرایانه در مبارزه با کلیسا که در قامت دن کامیلو بروز می یابد برای دست یافتن به قدرت سودای حکومت زحمتکشان را در سر می پروراند تا در شکستن تابوهای کلیسا کوشش کند.

  گفت و گوها در تئاتر «دن کامیلو» سراسر حاوی استعاره ها و کنایه هایی است که هم سیاست را به سخره می گیرد و هم عقاید افراطی را دستمایه طنز قرار می دهد چراکه هریک در تقابل با یکدیگر تلاش در نفی دارند و در طول تاریخ هرگاه این دو مقابل هم قرار گرفتند آسیب گریبانگیر جوامعی شده که خود را وابسته به یکی از این دو کرده اند.

  تئاتر «دن کامیلو» در کنار طنزی تلخی که به واسطه کلام بکار بسته به خاطر کارگردانی و هدایت شخصیت ها نمایشی را ارایه کرده که برای مخاطب در عین پندآموزی برای ساعتی تاریخی را روایت می کند که در دوره ای انسانها را در گیر و دار جدال سیاست های بسته و عقاید افراطی گرفتار کرده است.

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار مهر، در ادامه ششمین جشنواره تئاتر فجر استان فارس که به میزبانی تالار حافظ فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می شود، چهارشنبه ۱۵ دی ماه جاری میزبان تئاتر «دووز» به کارگردانی لقمان بحرانی در نوبت های ساعت ۱۸ و ۲۰ است و در ساعت ۱۴ سالن مهر این تالار به پخش فیلم نمای «فاوست» به کارگردانی حمیدرضا نعیمی می پردازد.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.