• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اخبار پربازدید , سیاسی » پاسخ قاطع و دعوت به شفاف سازی؛ واکنش دولت به ادعای کم کاری در پرونده متهم نفتی
  کد خبر : 1968075

  پاسخ قاطع و دعوت به شفاف سازی؛ واکنش دولت به ادعای کم کاری در پرونده متهم نفتی

  پاسخ قاطع و دعوت به شفاف سازی؛ واکنش دولت به ادعای کم کاری در پرونده متهم نفتیReviewed by Aryan♥ on Jan 4Rating: این گزارش به سرخط اصلی خبرها و همچنین نوشته های سرمقاله نویسان و نویسندگان روزنامه های امروز چهارشنبه ۱۵ دی ماه ۱۳۹۵ خورشیدی در حوزه های سیاسی و اقتصادی نگاهی انداخته و مهم…

  پاسخ قاطع و دعوت به شفاف سازی؛ واکنش دولت به ادعای کم کاری در پرونده متهم نفتیReviewed by Aryan♥ on Jan 4Rating:

  این گزارش به سرخط اصلی خبرها و همچنین نوشته های سرمقاله نویسان و نویسندگان روزنامه های امروز چهارشنبه ۱۵ دی ماه ۱۳۹۵ خورشیدی در حوزه های سیاسی و اقتصادی نگاهی انداخته و مهم ترین موضوع های مورد توجه این روزنامه ها را بررسی کرده است.

  ** پاسخ قاطع دولت به ادعای کم کاری در پرونده متهم نفتی
  ادعاهایی که به تازگی در مورد کم کاری دولت در پرونده «باباک زنجانی» متهم نفتی مطرح شده، پاسخ قاطع و صریح رییس جمهوری و شماری از مسوولان اجرایی را به همراه داشت.
  روزنامه «شرق» زیر عنوان «دولت به میدان آمد» به واکنش مسوولان دولت در پاسخ به ادعاها پرداخت و چنین نوشت: حسن روحانی به عنوان مقام اول دولت دراین‌باره گفت از ابتدا موضع دولت این بوده است که برای تکمیل پرونده رسیدگی، بابک زنجانی باید در اختیار وزارت اطلاعات قرار می‌گرفت. رئیس‌جمهوری حق مردم دانسته بود که بدانند این حجم عظیم پول چگونه در اختیار یک فرد قرار گرفته و این اموال الان کجاست. سخنگوی دولت هم در مجلس، در واکنش به سخنان رئیس قوه قضائیه که دولت را به کم‌کاری متهم کرده بود، گفت: دولت از ابتدا پیشگام در این اقدام بود و حالا مردم منتظر اقدام قاطع قوه قضائیه برای بازگرداندن این منابع به خزانه عمومی هستند. او خواست به مردم توضیح داده شود که چگونه بابک زنجانی این توانایی را داشت که بتواند ٢,٧ میلیارد دلار ارز کشور را در دست بگیرد. اکبر ترکان هم به صحبت‌هایی که درباره کمک مالی بابک زنجانی در انتخابات ریاست‌جمهوری کرده است، پاسخ داد و گفت ادعای زنجانی مبنی بر کمک به ستاد انتخاباتی حسن روحانی دروغ است و تمام حساب‌های ما روشن و شفاف ثبت شده است.
  روزنامه «ایران» با بیان پرسشی از قول رییس جمهوری مبنی بر اینکه «اموال بابک زنجانی الان کجاست؟» عنوان کرد: اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با رئیس جمهوری دیدار و گفت‌وگو کردند؛ دیداری که رئیس جمهوری بار دیگر پرسش‌های مردم درباره پرونده‌های میلیاردی را تکرار کرد، پرسش‌هایی چون اینکه در پرونده متهم بزرگ نفتی «در مورد این حجم عظیم از اموال متعلق به مردم چه کسانی و چگونه تصمیم گرفته‌اند و این حجم عظیم پول چگونه در اختیار یک فرد قرار گرفته و این اموال الان کجاست؟» حجت‌الاسلام حسن روحانی درعین حال، افزایش اعتماد عمومی و سرمایه اجتماعی در کشور را نیازمند همکاری همه قوا و نهادها دانست و تأکید کرد: با فرافکنی و بی‌تدبیری، منافع مردم حراست نمی‌شود.
  این روزنامه همچنین، در یادداشتی با عنوان «پیگیری سایه به سایه پرونده میلیاردر نفتی» به جزییات و پیگیری دقیق پرونده متهم معروف نفتی پرداخت. در این یادداشت آمده است: پیش از جلسه معروف مجلس و پخش فیلم از سوی احمدی‌نژاد، این سایت خبری «بازتاب امروز» بود که در دی ماه ۱۳۹۱ با انتشار گزارش‌هایی، از شکل‌گیری رانتی ویژه و کلان در دولت وقت خبر داد. این سایت در گزارشی با عنوان «چگونه می‌توان در ایران یک شبه مولتی میلیاردر شد؟» جزئیاتی از ثروت و نوع فعالیت‌های بابک زنجانی را منتشر کرد و او را «یکی از بزرگ‌ترین و ناشناخته‌ترین پدرخوانده‌های اقتصاد ایران» و «بزرگ‌ترین رانت‌خوار ایران» معرفی کرد. همین سایت بود که کمتر از یک ماه بعد، یعنی در بهمن ماه ۹۱، در گزارش تازه‌ای از دلالی بابک زنجانی در فروش نفت و ضررهای هنگفت به خزانه کشور از ناحیه فعالیت‌های او منتشر کرد. روزهای آرام برای زنجانی با پایان دولت دهم هم پایان یافت.
  «درخواست رسیدگی به همه ادعاهای میلیاردر نفتی» هم عنوان گزارش «مردم سالاری» بود که در آن به پاسخ های دولتمردان در خصوص این پرونده اشاره کرد. مردم سالاری نوشت: پس از اظهارات روز دوشنبه رییس قوه قضاییه در رابطه با متهم پرونده فساد نفتی روز گذشته رییس جمهور و چند تن از اعضای دولت به آن واکنش نشان دادند. حسن روحانی در دیدار با اعضای کمیسیون برنامه و بودجه با بیان این که باید به سوال‌های مردم پاسخ داده شود گفت که در پرونده بابک زنجانی و همکارانش که حدود ۷/۲ میلیارد دلار از بیت‌المال به یغما رفته۰ و اکنون با سود متعلقه به بیش‌از ۵/۳ میلیارد دلار رسیده است – حق مردم است که بدانند در مورد این حجم عظیم از اموال متعلق به مردم چه کسانی و چگونه تصمیم گرفته ‌اند.
  همچنین، روزنامه «اعتماد» ضمن اشاره به واکنش های شماری از مسوولان ارشد دولت نسبت به اتهام ها از سوی عده ای، به توئیتر رییس جمهوری در این باره اشاره کرد. وی در توئیتر خود نوشت: دولت حاضر است با تشکیل سامانه ای تمام دخل و خرج و حساب‌هایش را روشن کند؛ در مقابل انتظار است قوه قضاییه نیز همه حساب های خود را روشن کند.

  ** چالش های پیش روی صنعت لوازم خانگی
  دیروز چهاردهم دی ماه، تولیدکنندگان و فروشندگان لوازم‌ خانگی در جلسه‌ ای با حضور «عباس هاشمی» مدیرکل صنایع فلزی و لوازم‌خانگی وزارت صنعت، معدن و تجارت به بیان مهم ‌ترین مشکل ها و موانع پیش روی این صنعت پرداختند. شماری از روزنامه ها در عنوان های نخست خود به این مشکل ها اشاره کردند.
  «فعالیت شبکه‌ های قاچاق لوازم خانگی در فضای مجازی» به عنوان یکی از چالش های پیش روی صنعت لوازم خانگی مطرح است که روزنامه «تفاهم» به آن پرداخت. در این گزارش می خوانیم: تولیدکنندگان و فروشندگان لوازم‌خانگی در جلسه‌ای که با حضور عباس هاشمی، مدیرکل صنایع فلزی و لوازم‌خانگی وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد، مهم‌ترین مشکل این صنعت را قاچاق هدفمند، تعدد تعرفه‌ها، قیمت تمام‌شده بالای محصولات ایرانی و کمبود مواد اولیه عنوان کردند. در این نشست محمدرضا شهیدی، دبیر انجمن صنفی تولیدکنندگان صوتی و تصویری از وجود یک شبکه گسترده قاچاق لوازم‌خانگی در کشور خبر داد و گفت که این شبکه بسیار گسترده و هدفمند است و سازوکار پنهانی هم ندارد، فعالان آن، در سایت‌ها و شبکه‌های مجازی فعالیت می‌کنند و کالا را درب منزل تحویل می‌دهند؛ حتی می‌توان گفت از تشکل‌ها هم سازمان‌یافته‌تر هستند. به گفته شهیدی، کالای قاچاق این بخش سازمان یافته است.
  تفاهم در ادامه به سایر مشکلات این بخش اشاره کرد و نوشت: رئیس اتحادیه لوازم‌خانگی با اعلام اینکه برخی تولیدکنندگان ایرانی خدمات پس از فروش خوبی را ارائه نمی‌دهند، اظهار داشت که اکنون ۹۰ درصد کالاها به صورت اعتباری از سوی تعاونی‌ها و سایر مراکز به فروش می‌رسد و برای همین هم از رونق برخی بازارها کاسته شده است. همچنین در این جلسه حبیب‌ا… انصاری، دبیر کل انجمن لوازم‌خانگی ایران با اشاره به اینکه در سال ۸۷ کل صادرات لوازم‌خانگی ۸۰ میلیون دلار بوده؛ اما در سال ۹۳ این رقم به ۳۰۰ میلیون دلار رسید خاطرنشان کرد که این رقم به غیر از صادرات ظروف که رقم ۱۲ تا ۱۳ میلیون دلاری را در بر می‌گیرد، بوده که البته با توجه به تحریم‌ها، افت داشتیم؛ اما امکانات بالقوه در این خصوص وجود دارد. وی با بیان اینکه امروز مشکل ما تأمین مواد اولیه است، اظهار داشت: در حال حاضر در محصولاتی مانند فولاد به جایی رسیدیم که توجه بیشتر، بر حوزه صادرات صورت می‌گیرد و کمتر به تأمین نیاز داخلی فکر می‌شود؛ در عین حال واردات بی‌رویه کالاها هم از دیگر مشکلات ما است.
  «کارت بی اعتبار!» عنوان گزارش «تجارت» بود که با اشاره به نشست یادشده از گلایه تولیدکنندگان و فروشندگان لوازم خانگی در خصوص کارت های اعتباری خرید کالا سخن گفت. تجارت چنین نگاشت: به نظر می‌رسد انجام طرح «کارت اعتباری» به خط پایان رسیده است. گروهی از تولیدکنندگان امروز نه تنها از مشکلات و ایرادات این طرح گلایه می‌کنند که طرح کارت اعتباری مهمترین عامل عمیق شدن رکود در بازار و صنعت لوازم خانگی معرفی می‌کنند. طرحی که هدف اصلی از اجرایی شدن آن ایجاد رونق در تولید محصولات باکیفیت داخلی بود، حالا به گفته مدیرکل صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صنعت به علت برخی ناهماهنگی‌ها بر بار مشکلات صنعت لوازم خانگی و واحدهای تولیدی این صنعت افزوده است. درافشار، رئیس هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایان تولیدکننده لوازم خانگی نیز نسبت به این طرح انتقادات تندتری را مطرح کرده و طرح کارت اعتباری را بهترین طرحی می‌داند که موجب ایجاد رکود شش ماهه در کارخانجات لوازم خانگی شده است.
  تعداد بنگاه های کوچک مقیاس و غیراقتصادی یکی از چالش های تولیدکنندگان لوازم خانگی از زبان مدیر کل فلزات و لوازم خانگی وزارت صنعت، معدن و تجارت است. در این باره روزنامه «گسترش صمت» نوشت: مدیرکل دفتر فلزات و لوازم خانگی وزارت صنعت، معدن و تجارت به تعداد بنگاه های کوچک مقیاس و غیراقتصادی اشاره و بیان کرد که در این راستا طرح تجمعی را به وزیر صنعت، معدن و تجارت دادیم تا تمامی بنگاه های کوچک ادغام شده و ۳ نشان معتبر ملی و یک نشان معتبر برای صادرات داشته باشیم.

  ** مطبوعات و تحلیل های انتخاباتی
  هر چه به انتخابات ریاست جمهوری اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ نزدیکتر می شویم تحلیل های انتخاباتی در مطبوعات برجستگی بیشتری می یابد. نبود رقیب جدی در برابر روحانی، تلاش برخی جریان ها برای تسری گمانه رد صلاحیت رییس جمهوری و ادعای ریزش آرای وی از جمله محورهای مطروحه در مطبوعات امروز بود.
  روزنامه «ابتکار» در شماره امروز خود نتایج نبود نامزدی جدی در برابر رییس دولت یازدهم در انتخابات ۹۶ را بررسی کرد و وی را را «روحانی بی رقیب» خواند. در بخشی از این گزارش می خوانیم: فضای سیاسی کشور همچون موقعیت‌های مشابه درگذشته نیست؛ از سکوت دولتمردان گرفته تا مشارکت اندک مردم در محافل و مباحث سیاسی نشان از آن دارد که کشور دیرتر از زمان‌های دیگر وارد جو انتخاباتی می‌شود. یکی از دلایل این موضوع را می‌توان در بی رقیب بودن حسن روحانی در هر دو اردوگاه اصولگرایی و اصلاح‌طلبی دانست. اصلاح‌طلبان با حمایت از روحانی در انتخابات سال ۹۲ او را به ساختمان پاستور رساندند. حال در آستانه انتخابات ۹۶ نیز صدای حداکثری اصلاح‌طلبان بر حمایت مجدد از روحانی تاکید دارد. در واقع اقلیت اصلاح‌طلبانی که به گزینه‌ای دیگر فکر می‌کنند نیز بیشتر به وجود آلترناتیو اصلاح‌طلب در کنار رییس‌جمهوری معتدل و مطرح کردن کاندیدا برای دوره سیزدهم ریاست جمهوری اشاره دارند.
  این روزنامه افزود: از سوی دیگر اصولگرایان علاوه بر افتراق و تشتتی که در سال‌های اخیر به آن دچار شدند، با این مشکل نیز دست و پنجه نرم می‌کنند که برای کاندیداهای احتمالی این جریان از نگاه تحلیل‌گران سیاسی، توان رقابتی پایینی در برابر روحانی تصور می‌شود.برخی چهره‌های مطرح شده از سوی اصولگرایان همچون سعید جلیلی و محمدباقر قالیباف قبلا در بوته آزمایش مردمی قرار گرفته‌اند و شکست خورده‌اند. سیاسیون کهنه‌کاری همچون اسدالله بادامچیان و مصطفی میرسلیم از اعضا شورای مرکزی حزب موتلفه نیز هستند که در این روزگار نمی‌توان اقبال عمومی چندانی را برای آن‌ها متصور بود. افرادی مثل محمدرضا باهنر و پرویز فتاح تاکنون گفته‌اند که در انتخابات ریاست جمهوری کاندیدا نخواهند شد. در شرایطی که چهره‌های همچون عزت‌الله ضرغامی، علیرضا زاکانی و محمدمهدی زاهدی نیز برای کاندیداتوری مطرح می‌شوند، از اردوگاه اصولگرایان خبر می‌رسد که این جریان حتی به کاندیداتوری یک زن – و به طور خاص مرضیه وحید دستجردی– نیز فکر می‌کند.
  در ادامه آمده است: با این همه بدون رقیب بودن حسن روحانی در انتخابات ۹۶ را نمی‌توان گواهی بر پیروزی قطعی او دانست؛ چراکه براساس تئوری‌های دموکراسی در کارزارهای انتخاباتی باید رقابت وجود داشته باشد تا مردم بتوانند کاندیداها را ارزیابی کنند.
  «عادی‌سازی موضوع رد صلاحیت رئیس‌جمهور! » هشدار روزنامه «آرمان» در خصوص انتخابات ریاست جمهوری آینده بود که در آن آمده است: مخالفان از مدت‌ها قبل که اقدامات حسن روحانی و افزایش میزان محبوبیت رئیس جمهور را در جامعه می‌دیدند این نمایش ساختگی را به راه انداختند که روحانی در انتخابات ۹۶ رد صلاحیت می شود تا آنجاکه حتی معاون رئیس جمهور محمدباقر نوبخت دیروز نسبت به این مطلب واکنش نشان داد واظهار کرد که «رد صلاحیت روحانی حرف کاملا بی ربطی است.» از این رو ماجرای مخالفت و واکنش‌هایی نظیر آنچه هر روز علیه رئیس جمهور و اعضای کابینه او رخ می دهد امر تازه و عجیبی نیست. بیش از هر چیز به نظرمی‌رسد که این روش مخالفان بیشتر به نحوی فرار به جلو بوده و در حین حال در حال مهیا کردن بستری در جامعه هستند که به مردم بقبولانند امکان رد صلاحیت روحانی وجود دارد. علت این مخالفت‌ها کاملا روشن است، زیرا مخالفان همواره از همان آغاز کار دولت یازدهم مخالفت‌های خود را به اشکال مختلف و با زیر سوال بردن سیاست‌های کلان رئیس جمهور و نگرش وی در عرصه سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و بین‌الملل مطرح می‌کردند.
  «سیاست روز» نیز گزارش سیاسی امروز خود را به پیش بینی آرایش های سیاسی در انتخابات ۹۶ اختصاص داد. این روزنامه ادعا کرد: نه تنها اصلاح‌طلبان بر این نکته واقف هستند که آرای روحانی ریزش داشته است بلکه اصولگرایان نیز بر این نکته تاکید دارند به نحوی که دبیرکل جبهه پیروان نیز در سخنرانی اخیر خود در این مورد اظهار داشته است که: روحانی در طول این مدت یک سری ریزش‌های رای داشته و ممکن است اهدافی هم که در نظر داشته به آن رسیده باشد اما آن‌ها به ذائقه مردم خوش نیامدند. مانند بیکاری که آمار آن در کشور روز به روز بیشتر می‌شود و جوانان تحصیل‌کرده‌ای هستند که با مدارج بالا ولی هنوز جویای کار هستند و نمی‌توانند برای خود درآمدزایی کنند. با توجه به این شرایط ریزش‌هایی وجود دارد.
  در ادامه آمده است: اگرچه به نظر می‌رسد اصلاح‌طلبان حداقل در انتخابات سال ۹۶ هیچ چهره تأثیرگذاری که بتواند پایگاه رأی روحانی را به خود اختصاص دهد، در اختیار ندارد، اما آن‌ها اخیرا بر این موضوع تاکید کرده‌اند که حتی اگر در انتخابات پیش رو بار دیگر از روحانی حمایت کنند، نه به واسطه موفقیت‌های وی بلکه به واسطه نداشتن یک آلترناتیو مناسب است؛ موضوعی که می‌تواند زمینه فشارهای آتی درخصوص پیگیری اهدافشان را فراهم کند. از سوی دیگر در این زمان به نظر می‌رسد که اصلاح‌طلبان به دلیل حمایتی که سال ۹۲ از روحانی داشتند و گزینه اصلی محمدرضا عارف به خاطر رای روحانی مجبور به کناره‌گیری کردند، اکنون از تک‌دوره‌ای شدن دولت روحانی ترس دارند نمی‌خواهند در صورت شکست احتمالی روحانی قدرت به دست دیگر جریانات سیاسی بیفتد و جناح اصلاحات منزوی‌تر از گذشته شود.
  **گروه پژوهش و تحلیل خبری
  خبرنگار: فرشته ذبیحیان**انتشاردهنده: سیدمحمد موسی کاظمی**پژوهشم**۹۲۸۳ **۹۲۷۹

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.