• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » گفت‌وگو با ایران، بهترین گزینه عرب‌های خلیج فارس
  کد خبر : 1967969

  گفت‌وگو با ایران، بهترین گزینه عرب‌های خلیج فارس

  گفت‌وگو با ایران، بهترین گزینه عرب‌های خلیج فارسReviewed by on Jan 4Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه رای الیوم، در شرایطی که بسیاری از کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس با بزرگنمایی خطر ایران پول های هنگفتی را صرف خرید تسلیحاتی کرده اند باید پرسید…

  گفت‌وگو با ایران، بهترین گزینه عرب‌های خلیج فارسReviewed by on Jan 4Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه رای الیوم، در شرایطی که بسیاری از کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس با بزرگنمایی خطر ایران پول های هنگفتی را صرف خرید تسلیحاتی کرده اند باید پرسید وقتی این گزینه در یمن که یکی از فقیرترین کشورهای جهان به شمار می آید، برایشان حاصلی نداشت، در مورد ایران با زرادخانه بزرگ تسلیحاتی در سطح منطقه چگونه خواهد بود؟ 

  فروش تسلیحات ۴۰ میلیارد دلاری

  در این میان گزارش های خبری که در سال جدید میلادی منتشر شده است حاکی از این است که وزارت خارجه آمریکا سال گذشته با فروش سلاح به ارزش ۴۰ میلیارد دلار به  چهار کشور عربی خلیج فارس شامل قطر، عربستان، کویت وامارات متحده عربی موافقت کرد.

  بنابر بیانیه های وزارت دفاع آمریکا در این میان قطر رتبه نخست را دارد و بزرگترین وارد کننده سلاح در دو ماه پایانی سال گذشته به شمار می آید تا جایی که خرید تسلحاتی آن بالغ بر ۲۱ میلیارد دلار اعلام شد و پس از آن به ترتیب عربستان و امارات قرار گرفتند.

  روشن است که خرید تسلیحاتی به منظور دفاع در برابر تهدید ها اقدامی طبیعی و قابل ستایش است، اما سوال این است که منبع خطر و تهدید این کشورها کجاست؟

  سوال دیگر اینکه در پرتو پیمان های دفاعی این کشورهای عربی با کشورهای غربی مانند آمریکا، انگلیس و فرانسه و وجود پایگاههای نظامی بیگانه در بیشتر این کشورها فایده استفاده از این سلاح ها چیست؟

  بزرگنمایی خطر ایران و متحد شدن با اسرائیل

  به هرحال بیشتر کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس به استثنای عمان ایران را یک خطر راهبردی برای خود می دانند که آنان را در معرض تهدید قرا رمی دهد از همین رو به منظور مقابله با این تهدید برخی از این کشورها با اسرائیل وارد گفت وگوهای پنهانی شدند تا جایی که دیگر اسرائیل نه یک دشمن بلکه متحد آنان برای مقابله با خطر مزبور به شمار می آید.

  نکته قابل توجه در این خصوص مبالغه کشورهای عرب خلیج فارس در بزرگنمایی خطر ایران است که با تشویق و تحریک آمریکا و اروپا همراه است به گونه ای که این کشورها به مشتریان بزرگ تسلیحاتی آمریکا و اروپا تبدیل شده اند.

  گفت‌وگو با ایران بهترین گزینه برای عرب های خلیج فارس

  به هر حال بهترین راه برای روبه رو شدن با ایران، گفت و گو با آن است؛ کاری که گروه ۱+۵ انجام داد و به توافق هسته ای با ایران منجر شد.

  نکته دیگر اینکه  اگر تصمیم عربستان رویارویی نظامی با ایران است، باید گفت که انبار کردن سلاح به تنهایی بهترین گزینه نیست بلکه باید یک طرح عربی کاملی را در نظر گرفت که این طرح نیز در پرتو اختلافات موجود بین این کشورها دست یافتنی به نظر نمی رسد آن هم در شرایطی که مصر در حال نزدیک کردن روابط خود با ایران است.

  نکته مهم دیگر اینکه در شرایطی که کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس که زرادخانه تسلیحاتی خود را از انواع سلاح های آمریکایی و اروپایی انباشته کرده اند، در جنگ یمن به رهبری سعودی عاجز مانده اند، در رویارویی نظامی  با ایران چه خواهند کرد زیرا باید در نظر داشت که یمن یکی از فقیرترین کشورهای جهان به شمار می آید و هیچ سلاح جدیدی در اختیار ندارد حال آنکه ایران صاحب زرادخانه نظامی بزرگی در سطح منطقه است.

  پاسخ به این سوال را به مسئولان عرب خلیج فارس وا می‌گذاریم تا جوابگوی ملت های خود باشند زیرا ما به خوبی پاسخ آن را می دانیم.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.