• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » بررسی علل و عوامل مؤثر بر وقوع سرقت مسلحانه
  کد خبر : 1967828

  بررسی علل و عوامل مؤثر بر وقوع سرقت مسلحانه

  بررسی علل و عوامل مؤثر بر وقوع سرقت مسلحانهReviewed by on Jan 4Rating: چکیده زمینه و هدف: رشد بی‌رویه جمعیت در مناطق شهری موجب بروز مشکلاتی چون افزایش بزه‌کاری، حاشیه‌نشینی و…شده است. یکی از مسائل مهم در شهرها، افزایش میزان ناهنجاری‌های اجتماعی و ایجاد احساس ناامنی در بین شهروندان است. پژوهش حاضر با هدف بررسی…

  بررسی علل و عوامل مؤثر بر وقوع سرقت مسلحانهReviewed by on Jan 4Rating:

  چکیده

  زمینه و هدف: رشد بی‌رویه جمعیت در مناطق شهری موجب بروز مشکلاتی چون افزایش بزه‌کاری، حاشیه‌نشینی و…شده است. یکی از مسائل مهم در شهرها، افزایش میزان ناهنجاری‌های اجتماعی و ایجاد احساس ناامنی در بین شهروندان است. پژوهش حاضر با هدف بررسی علل و عوامل جرم سرقت مسلحانه در شهر تهران انجام گرفته است.
   روش‌شناسی: روش پژوهش با توجه به موضوع و پرسش آن، ترکیبی از روش‌های توصیفی، تطبیقی و روش علی مقایسه‌ای است. در تجزیه تحلیل داده‌ها از تحلیل‌های آماری استفاده شده است. جامعه آماری پژوهش حاضر، جمعیت آماری متشکل از دو گروه مستقل تجربی و کنترل است؛ گروه تجربی شامل کلیه سارقان نگهداری شده و گروه کنترل مشتمل بر کلیه افراد دستگیر شده در سال ۱۳۹۴ است.
  یافته‌ها: یافته‌های پژوهش نشان می‌دهد که تفاوت معناداری میان دو گروه تجربی و کنترل به لحاظ وضعیت اجتماعی ـ اقتصادی، میزان پیوند اجتماعی و میزان احساس محرومیت نسبی وجود دارد.
  نتیجه‌گیری: نتایج حاکی از آن است که بین متغیرهای محرومیت نسبی، پایگاه اقتصادی- اجتماعی، از هم گسیختگی خانواده و پیوند اجتماعی با متغیر سرقت مسلحانه رابطه معناداری وجود دارد. در این میان بین دو متغیر پایگاه اقتصادی- اجتماعی و پیوند اجتماعی با سرقت مسلحانه ارتباط معکوسی برقرار است.

  کلیدواژه ها: محرومیت اجتماعی؛ سرقت مسلحانه؛ پایگاه اجتماعی اقتصادی؛ پیوند اجتماعی

  نویسندگان:

  امیر وطنی: استادیار حقوق کیفری و جرم شناسی دانشگاه خوارزمی

   حمید فاطمی موحد: دانشجوی دکتری حقوق جزا دانشگاه خوارزمی  

  فصلنامه انتظام اجتماعی – دوره ۸، شماره ۲، تابستان ۱۳۹۵.

  برای مشاهده کامل مقاله روی فایل مقابل کلیک کنید.   

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.