• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی » ارائه الگوی مطلوب پیشگیری انتظامی از جرم با رویکرد جامعه‌محوری پلیس
  کد خبر : 1967809

  ارائه الگوی مطلوب پیشگیری انتظامی از جرم با رویکرد جامعه‌محوری پلیس

  ارائه الگوی مطلوب پیشگیری انتظامی از جرم با رویکرد جامعه‌محوری پلیسReviewed by on Jan 4Rating: چکیده زمینه و هدف: در پیشگیری انتظامی جامعه‌محور از جرم، پلیس علاوه بر بهره‌گیری از ابزارهای تعریف‌ شده در نظام عدالت کیفری، از همکاری و مشارکت  نهادهای اجتماعی و دولتی برای کنترل عوامل ایجاد کننده جرم استفاده می‌کند. هدف پژوهش…

  ارائه الگوی مطلوب پیشگیری انتظامی از جرم با رویکرد جامعه‌محوری پلیسReviewed by on Jan 4Rating:

  چکیده

  زمینه و هدف: در پیشگیری انتظامی جامعه‌محور از جرم، پلیس علاوه بر بهره‌گیری از ابزارهای تعریف‌ شده در نظام عدالت کیفری، از همکاری و مشارکت  نهادهای اجتماعی و دولتی برای کنترل عوامل ایجاد کننده جرم استفاده می‌کند. هدف پژوهش حاضر، تدوین الگوی مطلوب پیشگیری انتظامی از جرم با رویکرد جامعه‌محوری پلیس است.
  روش‌شناسی: تحقیق حاضر از نظرنوع، کاربرد یو از نظر گردآوری داده‌ها، توصیفی – تحلیلی از نوع پیمایشی است. جامعۀ آماری این پژوهش، شامل فرماندهان تهران بزرگ بوده که با استفاده از فرمول کوکران تعداد ۱۱۳ نفراز آنها به‌عنوان نمونه آماری انتخاب شدند. ابزار گردآوری داده‌ها، پرسش‌نامۀ محقق ساخته بوده که روایی آن از روش صوری با استفاده از نظر اساتید و متخصصان موضوع تأیید شده است. برای محاسبه پایایی پرسش‌نامه از روش محاسبه آلفای کرونباخ استفاده که مقدار آلفای کرونباخ برای تحقیق حاضر ۸۸ درصد به‌دست آمده و تجزیه و تحلیل داده‌ها از طریق آزمون‌های T و همبستگى پیرسون انجام شد.
  یافته‌ها: به‌ترتیب مؤلفه‌های ساختاری، رویکردی و فردی و عوامل درون سازمانی و برون سازمانی در پیشگیری انتظامی جامعه‌محور مؤثر بوده، بین عوامل درون‌سازمانی و برون‌سازمانی با رویکرد جامعه‌محوری در پیشگیری انتظامی از جرم رابطه معناداری وجود داشته و فرایند پیشگیری انتظامی با رویکرد جامعه‌محوری تحت تأثیر عوامل درون و برون سازمانی است.
  نتیجه‌گیری: ضمن اصلاح ساختار پیشگیری انتظامی باید نسبت به تقویت تعامل و مشارکت سایر نهادهای اجتماعی در امر پیشگیری اقدام کرد. در این راستا ضمن اصلاح رویکردها و ساختارهای مرتبط، نسبت به اصلاح فرآیند و وضعیت کمی و کیفی آموزش کارکنان در راستای تغییر وضعیت پلیس سنتی به جامعه‌محور اقدام شود.

  کلیدواژه ها: پیشگیری انتظامی؛ رویکرد جامعه‌محوری؛ عوامل درون‌سازمانی؛ عوامل برون‌سازمانی؛ مؤلفه‌های فردی؛ رویکردی و ساختاری

  نویسنده:

  محمد علی عامری: دانشجوی دکتری مدیریت پیشگیری از جرم و عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انتظامی و مطالعات اجتماعی

  فصلنامه انتظام اجتماعی – دوره ۸، شماره ۲، تابستان ۱۳۹۵.

  برای مشاهده کامل مقاله روی فایل مقابل کلیک کنید.   

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.