• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی » تأثیر طرد اجتماعی بر تکرار جرم زنان
  کد خبر : 1967785

  تأثیر طرد اجتماعی بر تکرار جرم زنان

  تأثیر طرد اجتماعی بر تکرار جرم زنانReviewed by on Jan 4Rating: چکیده زمینه و هدف: طرد اجتماعی محرومیتی طولانی مدت که به جدایی از جریان اصلی جامعه می‌انجامد، فرایندی که در نتیجه آن افراد و گروه‌های اجتماعی معینی از اجتماع طرد و به حاشیه رانده می‌شوند. رویکرد طرد اجتماعی در مقایسه با رویکردهای دیگر درک…

  تأثیر طرد اجتماعی بر تکرار جرم زنانReviewed by on Jan 4Rating:

  چکیده

  زمینه و هدف: طرد اجتماعی محرومیتی طولانی مدت که به جدایی از جریان اصلی جامعه می‌انجامد، فرایندی که در نتیجه آن افراد و گروه‌های اجتماعی معینی از اجتماع طرد و به حاشیه رانده می‌شوند. رویکرد طرد اجتماعی در مقایسه با رویکردهای دیگر درک عمیق‌تر و جامع‌تری از ریشه‌ها و ابعاد محرومیت به‌دست می‌دهد. رویکرد طرد اجتماعی، جرم را پدیده‌ای چندوجهی می‌داند که فراتر از کمبودهای مادی بر دامنه متنوعی از محرومیت‌های اجتماعی و فرهنگی دلالت دارد. این پژوهش به بررسی رابطه بین طرد اجتماعی و ارتکاب مجدد جرم پرداخته و از این زاویه به آن می‌نگرد.
  روش‌شناسی: روش این پژوهش از نوع پیمایشی با استفاده از پرسش‌نامه بوده و جزء تحقیقات کاربردی محسوب می‌شود. جامعه آماری این پژوهش زنان و دختران بازداشتی در بازداشتگاه‌های نیروی انتظامی شهرستان کرمانشاه بوده و نمونه آماری این پژوهش تمام شماری بوده و برابر با ۴۲ نفر است که در این پژوهش مورد پرسش و بررسی قرار گرفته‌اند. پایایی این پرسش‌نامه نیز به روش آزمون آلفای کرونباخ برای متغیر طرد اجتماعی برابر ۰/۸۲ محاسبه و تأیید شد.
  یافته‌ها و نتایج: این پژوهش در پاسخ به ۹ فرضیه صورت پذیرفته است که کلیه این فرضیات مورد تأیید واقع‌ شده و تجزیه و تحلیل بر اساس ماهیت داده‌ها و شیوه بیان سؤالات در قالب آزمون تی تک متغیره، آزمون تحلیل واریانس و ضریب همبستگی اتا صورت گرفت. یافته‌های این پژوهش نشان می‌دهند که ارتکاب مجدد جرم رابطه معناداری با طرد اجتماعی داشته و هرچه میزان طرد اجتماعی بالاتر باشد، احتمال ارتکاب مجدد جرم در بین مجرمان افزایش می‌یابد.

  کلیدواژه ها: طرد اجتماعی؛ تکرار جرم؛ زنان؛ مراقبت پس از زندان؛ پیشگیری نوع سوم

  نویسندگان:

  طاهره وروایی: کارشناس ارشد حقوق جزا و جرم شناسی

   اکبر وروایی: دانشیار حقوق دانشگاه علوم انتظامی امین  

  فصلنامه انتظام اجتماعی – دوره ۸، شماره ۲، تابستان ۱۳۹۵.

  برای مشاهده کامل مقاله روی فایل مقابل کلیک کنید.   

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.