• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اخبار پربازدید , سیاسی » دوگانه تندرو-‌معتدل با هدف تخریب نیروهای انقلاب
  کد خبر : 1967086

  دوگانه تندرو-‌معتدل با هدف تخریب نیروهای انقلاب

  دوگانه تندرو-‌معتدل با هدف تخریب نیروهای انقلابReviewed by Aryan♥ on Jan 3Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، «تندرو – معتدل» تقسیم‌بندی دلخواه امریکایی‌ها از جامعه ایرانی است که بر اساس آن بارها مقامات سیاسی این کشور تحت چنین عناوینی از جامعه ایرانی یاد کرده‌اند. شاید یکی از مهم‌ترین…

  دوگانه تندرو-‌معتدل با هدف تخریب نیروهای انقلابReviewed by Aryan♥ on Jan 3Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، «تندرو – معتدل» تقسیم‌بندی دلخواه امریکایی‌ها از جامعه ایرانی است که بر اساس آن بارها مقامات سیاسی این کشور تحت چنین عناوینی از جامعه ایرانی یاد کرده‌اند.
  شاید یکی از مهم‌ترین مقاطع زمانی که امریکایی‌ها تلاش می‌کردند با اینگونه تقسیم‌بندی جامعه ایران را به دودستگی کشانده و فضای دوقطبی را ایجاد کنند سال ۸۶ بود که حجم قابل توجهی از موضع‌گیری مقامات غربی به استفاده از چنین واژگانی تخصیص یافته بود.
  در همان مقطع زمانی رهبر معظم انقلاب اسلامی در یکی از دیدارهای خود می‌فرمایند: «یکی از این نمونه‌ها، تبلیغات و تلاش دشمن برای تقسیم‌بندی سیاسیون و نخبگان سیاسی کشور به تندرو و میانه‌رو است. در تقسیم‌بندی دشمن، کسانی که به اصول نظام اسلامی معتقد باشند، تندرو معرفی می‌شوند. دشمن با استفاده از شگرد رایج خود برای تقسیم‌بندی عرصه سیاسی کشور به تندرو و میانه‌رو تلاش می‌کند با گفتمان حاکم بر پایبندی بر اصول انقلاب اسلامی مقابله کند و به صراحت نیز اعلام کرده است که باید فشار به ایران را افزایش داد تا در دو انتخابات مهم آینده، میانه‌روها یا همان افرادی که به اصول و نظام جمهوری اسلامی معتقد نیستند بر سر کار بیایند.»
          
  تلاش برای ایجاد دوقطبی، با تندرو نامیدن بخشی از جامعه ایرانی در طول ماه‌های اخیر نیز با واکنش رهبر معظم انقلاب اسلامی همراه بوده است، آنگونه که ایشان در یکی از دیدارهای اخیر خود می‌فرمایند: «از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی، بدخواهان این تعبیر را به‌کار بردند و منظور آنها از تندرو کسانی است که نسبت به انقلاب اسلامی و تفکر و اصول امام پایبندتر و مصمم‌تر هستند و مقصود آنها از میانه‌رو کسانی هستند که در مقابل بیگانگان، تسلیم و سازش‌پذیرتر هستند. کسانی که در داخل این تعابیر را به کار می‌برند باید معارف اسلامی را به دقت مطالعه کنند زیرا در اسلام، چنین تقسیم‌بندی وجود ندارد و میانه و وسط، به معنای «راه مستقیم» است، بنابراین در مقابل راه میانه، تندروی قرار ندارد بلکه منحرفین از صراط مستقیم قرار دارند.»

  معظم‌له در ادامه به کارگیری چنین واژگان هدفمندی را ادبیات سیاسی بیگانه دانسته و خاطر نشان می‌کند: «در ادبیات سیاسی بیگانه، به داعش نیز تندرو می‌گویند در حالی که داعش منحرف از اسلام، قرآن و صراط مستقیم است. کسانی که در بیرون مرزها تعبیر تندرو را به‌کار می‌برند، مقصودشان جریان وفادار به انقلاب و حزب اللهی‌ها است، بنابراین در داخل باید مراقبت شود که با تکرار این تعابیر، هدف دشمن تأمین نشود.»

  ترامپ باید ایران را لهستانیزه کند!

  نشریه «نشنال ریویو» نیز در مطلبی به قلم «ری تکیه» تحلیلگر سرشناس امریکایی یکی از اهداف اصلی دولت آینده این کشور را تضعیف جریان انقلابی بر اساس همان تقسیم‌بندی دلخواه خود می‌داند و می‌نویسد: دوران ریاست «باراک اوباما» رو به خاتمه است که فاجعه‌بارترین میراث خارجی او همانا «رویکردش در قبال ایران» بود. اینک سران ایران از جایگاه خود امریکا را تنبیه می‌کنند و در عین حال نیروهای سپاه پاسداران این کشور نظامیان امریکایی را در آب‌های بین‌المللی به سخره می‌گیرند، بنابراین «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور جدید امریکا باید همه نگرانی‌های موجود را برطرف سازد.»

  این تحلیلگر امریکایی ادامه می‌دهد: «اگر امریکا می‌خواهد رویکرد موفقیت‌آمیز در قبال ایران داشته باشد باید سیاست‌های نادرست و غلطی که می‌گویند نباید با ایران مواجه شد زیرا این امر منجر به تقویت تندروهای این کشور می‌شود، کنار گذاشته شوند. بر این اساس، وظیفه ترامپ نه تنها شبیه «دونالد ریگان» در زمان ریاستش بر امریکا و مواجهه با اتحاد جماهیر شوروی سابق و مذاکره مجدد برای توافق بهتر در زمینه کنترل سلاح‌های اتمی و تدبیر در اتخاذ رویکرد جامع باشد که بنیاد رژیم ایران را لطمه بزند. امریکا همان کاری را که در لهستان انجام داد باید در ایران نیز اتخاذ کرده و با مخالفان داخل این کشور روابط برقرار کند. امریکا در داخل ایران یاران آماده‌ای دارد که باید تلاش کند آنها قدرت گیرند.»

  اصرار امریکایی‌ها برای قدرت‌یابی جریان غربگرا در داخل کشور سابقه طولانی دارد، آنگونه که «سابان سنتر» در سندی که عنوان آن «کدام راه به سوی ایران» بود! منتشر می‌کند، راه‌های مقابله با جمهوری اسلامی ایران را بررسی می‌کند که در آن یکی از پیشنهادات برای براندازی در ایران به ادعای آنها، «انقلاب نرم» است.

  تبیین در این سند از ملزومات این انقلاب نرم، داشتن همکار داخلی و پراکسی (نایب) است. با بررسی گروه‌های مختلف داخلی، آنها رفرمیست‌ها را بهترین ابزار برای براندازی پیشنهاد می‌کنند (در ادبیات سیاسی زبان انگلیسی، «اصلاح‌طلبان ایران» را «رفرمیست» خطاب می‌کنند، یعنی کسانی که خواستار تغییر فرم نظام اسلامی هستند!)»

  همچنین در ادامه می‌آید: «جنبش رفرم در ایران بهترین ابزار برای براندازی نرم است. مدارک مهمی وجود دارد که نشان می‌دهد خیلی از افراد این جنبش در دهه ۹۰ میلادی به وضوح به دنبال سقوط رژیم اسلامی بودند و تلاش می‌کردند آن را با یک دموکراسی سکولار جایگزین کنند.» یکی از اصول اصلی سیاست خارجه ایالات‌متحده امریکا در ۳۷ سال اخیر «براندازی حاکمیت در جمهوری اسلامی ایران» بوده است؛ موضوعی که بارها مقامات این کشور به آن اذعان کرده‌اند و از جمله مسیرهای هموار کردن چنین سیاستی تقویت جریان همسو با غرب در داخل کشور است؛ جریانی که توانسته طی سال‌های اخیر بسیاری از اهداف غرب در داخل را به سرانجام برساند.

  سخنان جان کری و باراک اوباما که طی ماه‌های گذشته عنوان شده نیز دلیل مناسبی است که نشان می‌دهد وابستگان به این طیف همچنان برای غرب حائز اهمیت هستند، به عنوان نمونه جان کری در جلسه سؤال و جواب در شورای روابط خارجی امریکا گفت: «گذشت ۱۵ سال می‌تواند تغییرات زیادی در ایران ایجاد کند. . . باور من این است که در ۱۵ سال، در یک کشور اتفاقاتی می‌افتد. اگر به ایران امروز نگاه کنید، می‌بینید که کشوری دارای مردمی با تحصیلات است که پیش‌تر با همه کشورهای منطقه از جمله اسرائیل روابطی دوستانه داشت. می‌دانید که سرزمین پارس، تاریخی طولانی دارد و واقعیت این است که این جوانان که ۲۵‌درصد آنان بیکار هستند، آینده می‌خواهند» یا اوباما در مصاحبه با رادیو ملی کشورش به‌صورت ضمنی از جماعت مدعی اصلاح‌طلبی در داخل نام برده و از لزوم جلب نظر آنها توسط کشورش سخن به میان می‌آورد: «همچنین فکر می‌کنم دیگرانی در داخل ایران هستند که فکر می‌کنند این کار غیرسازنده است و ممکن است اگر ما این توافق هسته‌ای را امضا کنیم، ما دست (توان) آنهایی را که نیروهای میانه‌روتر داخل ایران هستند، تقویت کنیم.»

  مشکل غرب روحیه انقلابی‌گری در ایران است

  اما همانطور که گفته شد یکی از اهداف اصلی امریکایی‌ها از القای «تندرو –معتدل» در جامعه ایران این است که جریان هواخواه آنها در داخل کشور به قدرت رسیده تا بتوانند مسیر تغییر حاکمیت در ایران را آسان‌تر از گذشته هدایت کنند اما مهم‌تر از آن این مسئله است که غرب به خوبی دریافته تا مادامی که جامعه ایرانی روحیه انقلابی‌گری و استکبارستیزی را دارا باشد، عملاً دستیابی به بسیاری از اهداف غیرممکن خواهد بود، بنابراین جریان انقلابی کشور باید به عنوان افراد تندرو و افراطی به جامعه ایرانی معرفی شوند. به همین دلیل رهبری در یکی دیگر از دیدارهای خود تقسیم‌بندی اصلی کشور را انقلابی- ضدانقلابی عنوان می‌کنند.

  منبع: جوان

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.