• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اخبار پربازدید , ورزشی » سر ریز مشکلات در «رهنیشک»
  کد خبر : 1966939

  سر ریز مشکلات در «رهنیشک»

  سر ریز مشکلات در «رهنیشک»Reviewed by Aryan♥ on Jan 3Rating: ادامه نوشته به این شرح است: آثار و بقایای باقی مانده از اشترخانه و مسافرخانه در ورودی روستا نشان از آن دارد که زمانی نه چندان دور و قبل از این که مرکب های آهنین اجازه ‘بیتوته’داشته باشند پذیرای مسافران و در راه ماندگان خسته…

  سر ریز مشکلات در «رهنیشک»Reviewed by Aryan♥ on Jan 3Rating:

  ادامه نوشته به این شرح است: آثار و بقایای باقی مانده از اشترخانه و مسافرخانه در ورودی روستا نشان از آن دارد که زمانی نه چندان دور و قبل از این که مرکب های آهنین اجازه ‘بیتوته’داشته باشند پذیرای مسافران و در راه ماندگان خسته از سفر بوده تا شب هنگام را در آنجا بیاسایند و صبح با قوای تازه تر، پا در راه رسیدن به مقصد بگذارند.
  آنچه کهنسالان این روستا به یاد دارند این است که وقتی اداره راه قصد داشته جاده بیرجند- اسدیه را ایجاد و آسفالت کند بناهایی که محل پذیرای مسافران و در راه ماندگان بوده را هم تخریب کرده است.
  دلیل نامگذاری روستا هم به «رهنیشک» همین است که مامنی برای در راه ماندگان و مسافران خسته از سفر بوده است.
  این روستا که زمانی یک نقطه تمرکز برای ورود همه از تمام نقاط بوده اکنون حال و روز چندان خوشی ندارد و از کم و کاستی هایی رنج می برد طوری که بیشتر ساکنان آن عزم سفر به شهر یعنی مرکز استان را کرده اند.
  آن طور که ساکنان می گویند: ۴ برابر جمعیتی که رهنیشک دارد اکنون به دلیل کمبودها در مرکز استان زندگی می کنند و همه جوان های روستا به شهر رفته اند و تعدادی که مانده اند بیشتر کهنسالان هستند.
  نکته جالب در مورد رهنیشک این است که هنوز تا حدود ۹۰ درصد بافت روستایی آن که همان بافت خانه های کویر و گنبدی است را حفظ کرده و کمتر شاهد ساخت و سازهای جدید در آن هستیم.
  وقتی در بلندترین نقطه روستا قرار می گیری و از دور به آن نگاه می کنی در محل شکل گیری رهنیشک تنها یک پینه ناهمرنگ در بین ساختمان های خشت و گلی به چشم می خورد.
  هرچند نباید از نظر دور داشت که در سمت توسعه روستا درست آن طرف جاده ای که از کنار رهنیشک می گذرد و راه روستاهای نوغاب زیرگ و … به حساب می آید ساخت و سازهای جدید با سقف های شیروانی وجود دارد.

  **هویت دست نخورده
  قرارگیری واحدهای مسکونی در نقاط هموار و ناهموار رهنیشک حکایت از این دارد که هویت و بافت این روستا کمتر دست خورده اما متولی روستاها یعنی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی برای اجرای طرح هادی و زنده شدن مبلمان و فضای روستا دست به کار نشده است.
  اهالی هم از این موضوع گلایه دارند زیرا اگر در فصل سرما بارندگی اتفاق بیفتد به طور حتم تردد برای آن ها خیلی سخت و دشوار است.
  این روستا در مسیر رودخانه های فصلی قرار گرفته و امکان دارد با بارندگی های سیل آسا دچار آب گرفتگی شود و بنیاد مسکن دیوار ساحلی در رهنیشک ایجاد کرده است.
  دو دهه حضور خشکسالی در استان این روستا را هم بی نصیب از آثار خود نگذاشته است و آن طور که اهالی می گویند تمام کاریزهای آن که شامل سه قنات است به شدت کم آب شده و یکی از این منابع آبی هم به کلی خشکیده است.
  از دیگر عوارض خشکسالی این است که بیشتر اهالی که هنوز تعدادی دام برای ارتزاق دارند مجبور شده اند برای تامین آذوقه دام ها دست به جیب شوند و یونجه، کاه و جو بخرند.
  این درحالی است که در سال های آبسال در رهنیشک اهالی هر آنچه برای تامین آذوقه دام از شلغم، چغندر و… نیاز داشته اند فراهم بوده است.
  به علاوه برخی اهالی هم در آن سال ها هکتار هکتار زمین را زیرکشت چغندر قند می بردند و پیمانکار کارخانه قند قهستان بوده اند اما با تداوم خشکسالی مجبورشدند دراین زمین ها زرشک که محصول کم آب خواهی است را بکارند.
  به گفته آن ها دو قنات نیمه جان در روستا وجود دارد و زیاد برای کشت و زرع کفاف نمی دهد و مردم نمی توانند کشت و کار به درد بخوری داشته باشند.

  ** بند رهنیشک
  علاوه براین حدود یک دهه قبل اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بیرجند در بالادست روستا یک بند با نام رهنیشک ایجاد کرده تا منبعی برای تغذیه قنات های این روستاها و مهار روان آب هایی که هدر می رفته باشد اما چون قهر آسمان در خراسان جنوبی طولانی شده است اگر بارانی ببارد و آبی پشت بند جمع شود به طورحتم بر افزایش آب دهی قنات های روستا هم تاثیرگذار خواهد بود.
  هرچند در رهنیشک زیرساخت و امکاناتی مانند برق و آب فراهم است اما اهالی فقط به این امکانات راضی نیستند و از این گلایه دارند که با وجود نزدیکی به شهر و فاصله ۲۸ کیلومتری آن تا مرکز استان از بیشتر لحاظ عقب افتاده تر است.
  موضوعی که گلایه همه اهالی است تلفن های سیم کارتی رهنیشک است که فقط باید در نقطه ثابتی قرار بگیری تا آنتن دهی داشته و بتوانی صحبت کنی زیرا اگر ذره ای فرد جابجا شود دیگر آنتن نمی دهد.
  اهالی می گویند: هرچند نزدیک شهر است اما نه دکل درست و حسابی نصب شده و نه چیز دیگری تا از این بابت مردم در رنج و مضیقه نباشند.
  آنتن دهی تلفن همراه هم بنابر آنچه مردم این روستا از آن اطلاع دارند تا چند وقت پیش پوشش دهی مناسبی داشته اما مدتی است که دچار اختلال شده و آنتن دهی درستی ندارد.

  ** گاز رسانی
  قرار است روستای مرک که در فاصله ۸ کیلومتری این روستا قرار دارد از نعمت گاز بهره مند شود و اهالی رهنیشک هم از متولیان امر می خواهند که روستایشان در لیست اولویت های آن ها قرار گیرد زیرا تامین سوخت زمستانی و سیلندر گاز برای آن ها خیلی مشکل است طوری که گاهی وقت ها بدون گاز و نفت شده و مجبور به تحمل سرما می شوند.
  بنابر آنچه مردم رهنیشک می گویند: هر یک ماه باید با فردی که سیلندر گاز روستاییان منطقه را تامین می کند تماس بگیرند تا برای آن ها گاز بیاورد.
  نفت را هم از «مرک» برای آن ها می آورند و سال های قبل که مردم رهنیشک به شرکت نفت این روستا زنگ می زدند زودتر می آوردند اما در سال جاری خیلی دیر می آورند به طوری که برخی از اهالی در سرمای ابتدای آذر ماه حدود دو هفته بدون نفت بودند و مجبورند از آن هایی که ذخیره داشتند قرض بگیرند.
  این روستا هرچند در فاصله کمتر از ۳۰ کیلومتری مرکز استان قرار گرفته است اما به لحاظ امکانات بهداشتی و درمانی خیلی عقب مانده است طوری که یکی از خانه های روستا را به عنوان خانه بهداشت رهنیشک درنظر گرفته اند.
  اما شاید دو ماه بگذرد و در این خانه باز نشود و علاوه براین حتی دراین مکان یک باند یا سابلن و… نیست که اگر دست یک نفر برید بتوانند درمانش کنند. امکانات ورزشی رهنیشک هم درحد صفر است و سالن و زمین ورزشی ندارد.

  ** وخامت مدرسه تخریبی
  امکانات آموزشی این روستا تا مقطع ابتدایی است اما بنابر آنچه اهالی می گویند: مدرسه این روستا قدمتی بیش از ۲۵ سال دارد و جزو مدارس تخریبی به حساب می آید طوری که قرار بوده دو خیر هزینه احداث آن را تامین کنند اما معلوم نیست چه مشکلی ایجاد شد که منصرف شدند.
  وخامت اوضاع در مورد مدرسه رهنیشک به حدی است که آموزش و پرورش برای درامان ماندن جان دانش آموزان قرار است کانکس بیاورد.
  در حال حاضر هم این روستا حدود ۱۰ دانش آموز بیشتر ندارد و اگر بخواهد به همین روال پیش برود به گفته اهالی همین دبستان هم تا دوسال دیگر دایر نخواهد بود زیرا فردی که موقعیت برای ادامه تحصیل فرزندش نیست مجبور می شود به شهر برود و اگر فرزند کوچک تری هم داشته باشد همراه خود به شهر خواهد برد.
  اهالی این روستا از پوشش دهی شبکه های سیما در رهنیشک راضی هستند و گلایه ای از این بابت ندارند.
  در گذشته رهنیشک یکی از نقاط خان نشین به حساب می آمده به طوری که آنچه اهالی از پدران خود شنیده اند فردی به نام محمد قلی بیک آن را بنا نهاده و در پایین دست روستا هم قلعه ای با نام ریوز وجود دارد که هنوز آثار و بقایای آن پابرجاست هر چند از میراث فرهنگی کسی برای شناسایی و مرمت آن به رهنیشک نیامده است.
  دهیار رهنیشک هم از این می گوید که مدرسه این روستا مخروبه شده و نیاز به احداث بنای جدید است.
  دراین زمینه هم مکاتبات زیادی با آموزش و پرورش و مجمع خیران مدرسه ساز داشته ایم طوری که به این سبب دو خیر برای احداث ساختمان جدید مدرسه روستا اعلام آمادگی کردند.
  اما وقتی آموزش و پرورش نظر معلم روستا را دراین زمینه جویا شده است گفته چون تعداد دانش آموزان رهنیشک رو به کاستی است نیاز نیست در این روستا مدرسه ای ایجاد شود.
  «رحیمی» که پیگیری های زیادی بعد از طرح این مسئله از سوی معلم مدرسه کرده است می افزاید: حتی تعهد داده ام که دانش آموزان آن را هم تامین می کنم تا مدرسه تعطیل نشود اما مدیر آموزش و پرورش بیرجند قبول نکرد.

  ** ایمن نبودن دوراهی روستا
  ایمن نبودن دوراهی روستا دیگر مسئله ای است که او به آن اشاره می کند و این که راننده ای که از روستا یا روستاهای اطراف می خواهد وارد جاده اصلی شود به هیچ وجه دید ندارد و هر آن امکان تصادف یا وقوع حادثه ای وجود دارد طوری که حدود یک ماه و نیم قبل راکب یک دستگاه موتورسیکلت هنگام ورود به جاده دچار سانحه شد و جانش را از دست داد.
  علاوه براین جاده روستاهای نوغاب زیرگ و بقیه از کنار رهنیشک عبور می کند و تابلوی عبور حیوانات ندارد و نداشتن علائم سبب شده تا هر چند وقت یک بار شاهد برخورد خودروهای عبوری با گله های گوسفندان و تلف شدن آن ها باشیم.
  او که دراین زمینه هم پیگیری های زیادی انجام داده است می گوید: دراین زمینه هنوز راه و شهرسازی هیچ اقدامی انجام نداده است.
  مثل این که به گفته دهیار رهنیشک در دولت قبل برای گازرسانی به این روستا نقشه برداری ها انجام شده اما پیگیری های او در این زمینه از شرکت گاز به این پاسخ انجامیده که تا ۵ سال دیگر حتی به فکرتان هم نباید خطور کند که رهنیشک از نعمت گاز بهره مند شود.

  ** مشکل تلفن های سیم کارتی
  برای مشکل تلفن های سیم کارتی این روستا هم «رحتمی» چند مرتبه به شرکت مخابرات رفته اما پاسخ آن ها این بوده که چون شرکت خصوصی است نمی توان تلفن ثابت برای مردم این روستا نصب کند.
  او هم به نبود هیچ گونه امکانات ورزشی در این روستا اشاره می کند و می گوید: این روستا خانه بهداشت ندارد و رهنیشک زیرپوشش خانه بهداشت روستای مرک است.
  جمعیت روستا هم به گفته او حدود ۱۱۰ نفر است و بر خلاف اهالی مدعی است که در این سال ها خیلی از رهنیشک مهاجرت نکرده اند و حتی حدود ۸ خانواده که محل کار آن ها در شهر است در روستا زندگی می کنند.
  کم شدن آب قنات های روستا را هم دهیار قبول دارد و می گوید: اگر بارانی ببارد و بند رهنیشک پر از آب باشد قنات های روستا هم جان می گیرند اما اداره منابع طبیعی به محض این که بارانی می بارد و پشت سد کمی آب جمع می شود به برخی مجوز می دهد تا با کف کش آب پشت سد را به تانکرها منتقل و برای مصارف مورد نیاز استفاده کنند.
  برای اجرایی شدن طرح هادی روستا هم براساس پیگیری هایی که «رحیمی» انجام داده است بنیاد مسکن انقلاب اسلامی بیرجند این گونه به او پاسخ داده که بودجه ای برای اجرا نیست و ابتدا روستاهای با جمعیت بالا و بعد روستاهای کم جمعیت تر از این طرح بهره مند شوند.
  هرچند این نهاد به او گفته است که طرح هادی رهنیشک جزو پروژه های سال جاری است اما شرط اجرایی شدن آن تخصیص بودجه است.
  به گفته وی اگر امکانات و زیرساخت های لازم در این روستا فراهم شود به طورحتم به دلیل نزدیکی به مرکز استان شاهد مهاجرت معکوس خواهیم بود.
  او به این موضوع هم اشاره می کند که در دوره فعلی برگزاری انتخابات شوراهای اسلامی روستاها هیچ کس از این روستا کاندید نشد به همین دلیل رهنیشک شورای اسلامی ندارد و تا حدود یک سال و نیم قبل هم بخشداری یک نفر را به عنوان دهیار معرفی کرده بود اما چون بومی نبود مرا انتخاب کردند.
  دهیار رهنیشک به این موضوع هم در پایان اشاره می کند که روستا از آب آشامیدنی سالم و بهداشتی برخوردار است اما گاهی مخزن آب سرریز شده و هدر می رود.
  برای دریافت لحظه به لحظه اخبار خراسان جنوبی به کانال تلگرامی irnabirjand@ ملحق شوید.
  *۷۵۵۹*۲۰۴۷*تنظیم کننده-امیرشاهین نایبی فر* انتشار دهنده -عباسقلی اشکورجیری

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.