• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اخبار پربازدید , اخبار خودرو » اختراع سامانه هوشمند تشخیص عیب موتور از روی صدا
  کد خبر : 1966721

  اختراع سامانه هوشمند تشخیص عیب موتور از روی صدا

  اختراع سامانه هوشمند تشخیص عیب موتور از روی صداReviewed by Aryan♥ on Jan 3Rating: اکنون شرکت نوپا و کوچکی در اروپا اقدام به طرحی سامانه‌ای برای تشخیص اشکال در سیستم‌های موتوری مانند ماشین‌ها، توربین‌ها و… کرده است. این سیستم با استفاده از یک الگوریتم هوش مصنوعی به صدای دستگاه گوش می‌دهد و در هر روز…

  اختراع سامانه هوشمند تشخیص عیب موتور از روی صداReviewed by Aryan♥ on Jan 3Rating:

  اکنون شرکت نوپا و کوچکی در اروپا اقدام به طرحی سامانه‌ای برای تشخیص اشکال در سیستم‌های موتوری مانند ماشین‌ها، توربین‌ها و… کرده است. این سیستم با استفاده از یک الگوریتم هوش مصنوعی به صدای دستگاه گوش می‌دهد و در هر روز و ساعت نمودارها و سیگنال‌های صوتی دستگاه را ثبت می‌کند؛ با تغییر مشخصه‌های سیگنال این سیستم به اعلام هشدار خرابی به راننده یا مسئولان مرتبط می‌پردازد. البته این سیستم رباتیک هوشمند از این حد هم فراتر رفته و با بررسی دقیق صدا در بخش‌های مختلف یک سیستم دارای موتور، در اصطلاح یک نقشه سه بعدی از سیگنال‌های صوتی ماشین فراهم می‌کند و با تغییر هر بخش از این سیگنال‌ها، می‌تواند محل یا قطعه خراب شده را نیز تشخیص دهد.

  فکر کنید در خودروهای خودران آینده یا بسیاری از وسایل مکاترونیک و رباتیک هوشمند و نیمه هوشمند این سیستم نوین تشخیص که مبتنی بر هوش مصنوعی و تکنیک قدیمی شنیدن صدا عمل می‌کند چه نقش مهمی را خواهد داشت. این وسیله توسط کمپانی‌های خودروسازی در اروپا تست شده و بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

  آنها فکر می‌کنند این سیستم بتواند ایمنی خودروهای هوشمند در آینده و همچنین خودروهای امروزی را تا حد قابل توجهی بالا ببرد. پردازش سیگنال‌های مختلف الکتریکی و صوتی از شاخه‌های قدیمی در مهندسی برق است و حالا یک فکر خلاق و ترکیب پردازش سیگنال با هوش مصنوعی موجب ایجاد تحولی جدید در نگاه ما به فناوری شده است.

  کاروان سیستم‌های رباتیک و مکاترونیک با سرعت بالایی در حال حرکت است. به نظر من شرکت‌های نوپا و دانش‌بنیان در کشور عزیزمان باید تلاش بیشتری کنند تا از این کاروان که صرفه اقتصادی بسیار بالایی دارد عقب نمانند. یادمان نرود وقت ما بسیار کم و عصر سیستم‌های هوشمند با سرعت بسیاری در حال تغییر و تحول است.

  آریا صبوری

  پژوهشگر آزمایشگاه تعامل انسان و ربات دانشگاه تهران

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.