• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اخبار پربازدید , سیاسی » گفتگوهای «آستانه» سنگ محکی برای سنجش معارضین است
  کد خبر : 1966172

  گفتگوهای «آستانه» سنگ محکی برای سنجش معارضین است

  گفتگوهای «آستانه» سنگ محکی برای سنجش معارضین استReviewed by Aryan♥ on Jan 2Rating: خبرگزاری مهر، گروه بین الملل:  سعدالله زارعی کارشناس مسائل خاورمیانه در رابطه با اهمیت نشست آستانه و همچنین به طور کلی رایزنی‌های سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه برای حل و فصل بحران سوریه به الوقت گفت: از منظر جبهه مقاومت، مذاکرات…

  گفتگوهای «آستانه» سنگ محکی برای سنجش معارضین استReviewed by Aryan♥ on Jan 2Rating:

  خبرگزاری مهر، گروه بین الملل:  سعدالله زارعی کارشناس مسائل خاورمیانه در رابطه با اهمیت نشست آستانه و همچنین به طور کلی رایزنی‌های سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه برای حل و فصل بحران سوریه به الوقت گفت: از منظر جبهه مقاومت، مذاکرات مسکو و آستانه مذاکراتی است که در چارچوب طرح کلی سوریه قابل بحث و تجزیه و تحلیل است. یعنی از منظر جبهه مقاومت، مذاکرات بین گروه‌های سوری بخشی از حل و فصل مشکل تروریسم در سوریه است که پایه این حل و فصل، گسترش کنترل دولت بر بخش‌های مختلف این کشور است.

  به گفته زارعی، بر همین اساس باید ببینیم که گروه‌های معارض تا چه اندازه آمادگی دارند در چنین چارچوبی همکاری داشته باشند و در واقع گفتگوهای آستانه که شاید بتوان گفت جدی‌ترین گفتگوی بین دولت و معارضین طی یک سال گذشته به حساب می‌آید، سنگ محکی است برای آنکه میزان علاقمندی و اراده گروه‌های معارض را برای ورود به فرآیند سیاسی و ترک فرآیند نظامی بسنجند.

  همچنین این کارشناس در تبیین اهداف تهران، مسکو و آنکارا از پیگیری گفتگوها برای حل بحران سوریه توضیح داد: موضع ایران و روسیه موضع مشترکی است که بر مبنای توسعه کنترل دولت سوریه بر بخش‌های مختلف مخصوصا مناطقی که از کنترل دولت خارج شده، متمرکز است. در کنار این مسئله ایران و روسیه یک نوع تفاهم سیاسی بین دولت و معارضین را نیز دنبال می‌کنند منتها این تفاهم سیاسی در واقع دومین رکن گفتگو است و به طور کامل وابسته به رکن اول است. لذا تفاهم سیاسی در گروی به نتیجه رسیدن رکن اول یعنی توسعه کنترل دولت سوریه بر بخش‌های مختلف این کشور است.

  زارعی درباره اهداف ترکیه که به یکباره تغییر موضع ظاهری داد و در جبهه ایران و روسیه قرار گرفت نیز گفت: از منظر ترکیه گفتگوی سیاسی وسیله‌ای است برای شکستن اقتدار دولت مرکزی و در واقع پذیرش یک سری تغییرات به نفع معارضه سوریه. ترکیه با این انگیزه در مذاکرات وارد شده است.

  همچنین این کارشناس، انگیزه گروه‌های معارض سوری را از حضور در این نشست، استفاده از این فرصت برای جا انداختن خودشان به عنوان جایگزین دولت سوریه عنوان کرد و گفت: این در شرایطی است که اگر ما وزن آنها را با وزن جبهه النصره و داعش که در این مذاکرات حضور ندارند بسنجیم متوجه می‌شویم گروه‌هایی که قرار است در آستانه دور هم جمع شوند، وزن بسیار کمتری دارند.

  در نهایت زارعی درباره چشم انداز مذاکرات صلح میان معارضان سوری و دولت بشار اسد تاکید کرد: از آنجایی که اهداف شرکت کنندگان در مذاکرات متفاوت است، بسیاری از تحلیلگران این مذاکرات و توافقات احتمالی ناشی از آن را بسیار شکننده ارزیابی کرده‌اند. لذا خیلی نمی‌توان نسبت به گفتگوهای آستانه نیز خوشبین بود چرا که معارضه نمی‌تواند در عمل تضمین‌های لازم را بدهد و به نظر نمی‌آید که حداقل در کوتاه مدت این گفتگوها نتیجه بخش باشد.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.