• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصاد داخلی » تدبیر و امید روحانی برای آینده اقتصادی کشور
  کد خبر : 1966098

  تدبیر و امید روحانی برای آینده اقتصادی کشور

  تدبیر و امید روحانی برای آینده اقتصادی کشورReviewed by on Jan 2Rating: این گزارش به سرخط اصلی خبرها و همچنین نوشته های سرمقاله نویسان و نویسندگان روزنامه های امروز دوشنبه ۱۳ دی ماه ۱۳۹۵ خورشیدی در حوزه های سیاسی و اقتصادی نگاهی انداخته و مهم ترین موضوع های مورد توجه این روزنامه ها را بررسی…

  تدبیر و امید روحانی برای آینده اقتصادی کشورReviewed by on Jan 2Rating:

  این گزارش به سرخط اصلی خبرها و همچنین نوشته های سرمقاله نویسان و نویسندگان روزنامه های امروز دوشنبه ۱۳ دی ماه ۱۳۹۵ خورشیدی در حوزه های سیاسی و اقتصادی نگاهی انداخته و مهم ترین موضوع های مورد توجه این روزنامه ها را بررسی کرده است.

  ** روحانی در گفت وگوی تلویزیونی با مردم چه گفت؟
  محورهای گفت وگوی تلویزیونی دیشب «حسن روحانی» رییس جمهوری با مردم، کانون توجه بسیاری از روزنامه های امروز قرار گرفت. شماری از روزنامه ها به ناگفته های رییس جمهوری در برابر ادعاهای منتقدان و اتهام های مخالفان اشاره کردند. برخی دیگر هم ارایه گزارش کار رییس دولت به مردم را منطقی، دقیق، هوشمندانه، اعتدالی و دفاعی از برجام و آینده اقتصاد کشور خواندند.
  روزنامه «آرمان» در گزارش خود به «گفته ها و ناگفته های» روحانی اشاره کرد و نوشت: آنچه بیان کرد، همانی نبود که تا پیش از آغاز این برنامه تلویزیونی انتظار می‌رفت. روحانی از برجام و موضوعات اقتصادی گفت، اما نگفت چه موانعی بر سر راه بوده است. روحانی از پیشرفت گفت، اما نگفت تخریبگران دولت تا جایی پیش آمدند که حتی صدای اعتراض همفکران خود را درآوردند. دیشب ناگفته‌های روحانی بیش از گفته‌های او بود. او برخی اوقات سکوتی غریب داشت، مانند سوالی که درباره کاندیداتوری‌اش در سال ۹۶ شد و او هیچ نگفت یا اینکه وقتی فعالیت ۳ هزار سایت علیه دولت را می‌داند، دیشب از منابع تغذیه مالی این حجم وسیع سایت‌ها سخنی بر زبان نیاورد. روحانی دیشب شاید روحانی مورد انتظارحامیان دولت نبود، اما اگر منصفانه قضاوت شود، او به مسائلی هم اشاره کرد که معانی عمیقی داشت و در برخی مواقع با توضیحات خود نقشه‌های مخالفان را نقش بر آب کرد. روحانی به خوبی می‌داند یکی از بزرگ‌ترین مشکلات دولت مخالفان آن هستند و هرچه به اردیبهشت ۹۶ نزدیک‌تر می‌شویم، بر حجم حملات آنها افزوده می‌شود. برای آنها آمدن روحانی مسجل است، اما نمی‌خواهند پیروزی شیرین نصیب او شود. روحانی هیچ نمی‌گوید و از بیت‌المالی هم که صرف تخریب دولتش می‌شود، تمایلی به سخن ندارد. برجام هم گویی سوژه آماده برای حمله به دولت روحانی است که رئیس‌جمهور برخلاف گذشته بسیار نرم از کنار آن عبور می‌کند.آنچه شب گذشته رئیس‌جمهور در برنامه تلویزنی با مردم در میان گذاشت، چنین بود.
  روزنامه «اعتماد» زیر عنوان «سکوت روحانی» آورد: صدا و سیما در دوازدهمین میزبانی از حسن روحانی نتوانست از او وعده کاندیداتوری در انتخابات آینده را بگیرد؛ انتخاباتی که از هم‌اکنون او را وارد مسائل حاشیه‌ای کرده و حتی تدوین حقوق شهروندی را به تبلیغات ریاست‌جمهوری نسبت می‌دهد، برای حسن روحانی آنقدر بی‌اهمیت است که در پاسخ به مجری صدا و سیما که می‌پرسد آیا کاندیدای انتخابات آینده می‌شوید، بگوید: «هنوز فرصت زیادی تا آن زمان باقی مانده است.» …او در پایان همه گفته‌های خود از حقوق‌های نجومی هم گفت. گفت که تنها در قوه مجریه با چنین مشکلی روبه‌رو نیست بلکه این معضل در نهادهای دیگر هم وجود دارد تا تنها سکوت او برای کاندیداتوری انتخابات آینده باشد. سکوتی که به مصلحت است تا انگ تبلیغاتی به همه اقدامات پایانی دولت نخورد.
  روزنامه «ایران» در بازتاب گفته های رییس جمهوری بر خوش بینی وی به‌ آینده اقتصاد کشور انگشت گذاشت. این روزنامه همچنین، در یادداشتی گزارش روحانی به مردم را گزارشی عنوان کرد که در «طراز اعتدال» بود. در این یادداشت آمده است: گزارش روحانی به مردم در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی، برخلاف موارد قبلی، بسیار موجز، دقیق، مبتنی بر آمارهای کارشناسی و همراه با هوشمندی خاصی بود. آقای روحانی با آرامش و تسلط بر مسائل همه پرسش‌های مجریان را با خوشرویی پاسخ داد. تردید ندارم اگر این مصاحبه طولانی‌تر هم بود، با توجه به اشرافی که رئیس جمهوری نسبت به اطلاعات و آمار اقتصادی و همچنین عملکرد دولت در سایر حوزه‌ها دارند، به همین کیفیت و به‌ دور از اضافه‌گویی و اصطلاحاً انشاء نویسی‌های خسته کننده، می‌توانست دستاوردهای دولت را برای ملت تشریح کند.
  ایران افزود: توضیحات رئیس جمهوری درباره تورم، نرخ ارز، برجام، حقوق شهروندی، حقوق‌های نجومی و افزایش بیکاری با وجود افزایش فرصت‌های شغلی همگی متکی بر آمار و برآمده از عملکرد‌های کابینه بود. در حقیقت گزارش آقای روحانی تصویر روشنی از دولتی بود که صرفاً به اداره کشور نمی‌اندیشد بلکه در تلاش است تا مسیر حرکت آن را به جلو هدایت کند بدون اینکه تشنج یا شوکی وارد نماید یا قصد وارونه‌نمایی داشته باشد.
  روزنامه «شرق» به گفته های روحانی درباره حقوق های غیرمتعارف اشاره کرد و به نقل از وی نوشت: دولت این موضوع را پیگیری کرده است. مردم باید بدانند که این حقوق‌های غیرمتعارف در دستگاه‌ها و قوای دیگر و حتی نهادهای انقلابی هم وجود دارد.
  «دفاع روحانی از برجام و آینده اقتصادی کشور» عنوان برگزیده «خراسان» برای بازتاب گفت وگوی تلویزیونی روحانی با مردم بود که در آن آمده است: رئیس جمهور درگفت وگوی تلویزیونی خود با مردم که شب گذشته انجام شد، از عملکرد اقتصادی کشور و برجام دفاع کرد و با ابراز امیدواری نسبت به تداوم رشد اقتصادی کشور گفت که برای ایجاد اشتغال در کشور به سرمایه گذاری خارجی نیازمندیم.
  روزنامه «جوان» اما در نگاهی انتقادی به گفته های رییس جمهوری در خصوص اشتغالزایی از طریق فناوری های نوین و فضای مجازی، مدعی شد: رئیس‌جمهور دیشب از تلویزیون درباره اقتصاد و اشتغال با مردم سخن گفت اما شاه کلید این گفت‌وگو آنجا بود که وی پس از طرح مسئله اشتغال بلافاصله پای دو راه‌حل کاملاً غیرقابل اتکا و بعضاً انتزاعی را پیش کشید؛ «اشتغال از طریق سرمایه‌گذاری خارجی و اشتغال از طریق شبکه‌های اجتماعی»! این دومی یعنی شبکه‌های اجتماعی از ابتکارات سخنان رئیس‌جمهور بود و کاملاً بوی سیاسی و انتخابات می‌داد و روحانی تلویحاً تهدید کرد که صدمه زدن به ملزومات شبکه‌های اجتماعی یعنی صدمه زدن به اشتغال کشور. از طرفی اشتغال از طریق سرمایه‌گذاری خارجی نیز بر تکیه دولت به خارج استوار بود که با منطق اقتصاد مقاومتی که روحانی در «یک جمله» اشاره‌ای گذرا به آن کرد، کاملاً در تضاد است و به آن بخش از سیاست‌های اقتصادی دولت باز می‌گردد که از سوی اقتصاددانان همواره مورد نقد است.

  ** تلاش دولت برای ساماندهی بازار ارز
  به دنبال نوسانات اخیر بازار ارز که نرخ دلار را به بیش از چهار هزار تومان رساند، دیروز، دولت دستورالعمل ساماندهی بازار ارز با همه ابزارهای خود ابلاغ کرد تا از تکرار چنین نوساناتی در آینده جلوگیری کند. سیاست های تازه ارزی دولت در روزنامه های امروز به عنوان گامی در راستای تک نرخی کردن ارز تعبیر شد.
  روزنامه «تعادل» تلاش های دولت برای آرام ساختن بازار ارز را اینگونه تشریح کرد: «واکنش دولت به نوسانات بازار ارز»؛ عنوان مجموعه تلاش‌هایی است که روز گذشته از سوی چهره‌های دولتی با موضوع کنترل دامنه‌های افزایش نرخ ارز رسانه‌یی شد. عکس‌العمل‌هایی که از یک طرف با ابلاغیه اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهوری درخصوص «اقدام نظام بانکی جهت انجام گشایش اعتبار برای واردات کالا با نرخ آزاد» و از سوی دیگر با صحبت‌های محمد نهاوندیان، رییس دفتر رییس‌جمهوری درباره «کنترل تبعات روانی و سیاسی افزایش نرخ ارز» عینیت پیدا کرد. دیدگاه‌هایی که نشان می‌دهد دولت یازدهم قصد دارد از طریق اصلاح نظام بانکی در مراودات ارزی و مهار تبعات روانی و سیاسی بازار، در مقابل نوسانان کاذب بازار ارز بایستد. جهانگیری در این ابلاغیه برای تحقق دستور رییس‌جمهوری مبنی بر ساماندهی بازار ارز و حمایت از تولید داخلی، دستورالعملی برای اجرا به همه دستگاه‌های اجرایی، بانک‌ها و موسسات اعتباری، موسسات عمومی غیردولتی و نهادهای انقلاب اسلامی صادر کرد. تصمیماتی که در صورت اجرای صحیح می‌تواند هیجانات کاذب بازار ارز را تحت کنترل درآورد.
  این روزنامه همچنین، در گزارشی دیگر این تلاش ها را یکسان سازی «زیرپوستی» نرخ ارز عنوان کرد. در بخشی از این گزارش می خوانیم: به دنبال برنامه‌های جدید بانک مرکزی و دولت برای کاهش نرخ ارز، روز گذشته به دنبال دستورالعمل معاون اول رییس‌جمهور برای گشایش اعتبار با ارز آزاد در شبکه بانکی با هدف کمک به تولید و ایجاد رونق اقتصادی، بانک مرکزی نیز بخشنامه گشایش اعتبار با ۱۰درصد مبلغ و حذف ریسک نوسانات نرخ ارز به شرط واردات کالا کمتر از ۶ماه را صادر کرد و رییس کل بانک مرکزی نیز در نشست خود با بانکداران اعلام کرد که بازار بین بانکی ارزی تا آخر سال راه‌اندازی خواهد شد.
  تعادل افزود: دولت و بانک مرکزی برنامه‌هایی را برای کاهش نرخ ارز با هدف رسیدن به دلار ۳۸۰۰تومان و گشایش اعتبار واردات کالا با نرخ دلار ۳۶۰۰تومان در دستور کار قرار داده‌اند. همچنین با حذف ردیف‌های کالاهایی که از ارز مبادله‌یی استفاده می‌کردند، به تدریج یکسان‌سازی نرخ ارز به صورت زیرپوستی و غیررسمی در حال اجراست.
  روزنامه «جهان صنعت» سیاست های تازه ارزی دولت را «پلیتیک تک نرخی شدن ارز» خواند و نوشت: بانک مرکزی شرایط تازه‌ای را برای واردکنندگان در نظر گرفته که می‌توانند گشایش ال‌سی را با دلار ۳۶۰۰ تومانی در هر دوره زمانی انجام دهند که البته در شرایط خاص حداقل نرخ در زمان تسویه مبنا قرار می‌گیرد که تا پیش از این نرخ مبنایی برای باز کردن ال‌سی وجود نداشت. سیاست دستوری بانک مرکزی و تعیین یک نرخ جدید برای دلار در راستای تک نرخی شدن ارز است و به نظر می‌رسد با توجه به اظهارات اخیر رییس کل بانک مرکزی مبنی بر حذف تدریجی ارز مبادله‌ای رفته رفته دلار دولتی که در حال حاضر حدود ۳۲۰۰ تومان است جای خود را به دلار ۳۶۰۰ تومانی می‌دهد.
  در گزارش روزنامه «تجارت» نیز می خوانیم: خبر ابلاغ دستورالعمل انجام گشایش اعتبار برای واردات کالا با نرخ ارز آزاد، از سوی معاون اول رئیس جمهوری گامی‌رو به جلو محسوب می‌شود. این دستورالعمل در شرایطی برای اجرا به همه دستگاه‌های اجرایی و بانک‌ها و موسسات اعتباری، موسسات عمومی‌غیردولتی و نهادهای انقلاب اسلامی‌ابلاغ شده است که بازار ارز روزهای پر تلاطمی‌را تجربه می‌کند و بازار مالی و پولی نیز از پول شویی و قاچاق رنج می‌برد. به همین دلیل است که این ابلاغیه در گام اول، می‌توان به آن با دیده مثبت نگاه کرد. اما تحلیل بازار سنتی ایران موضوعی دیگر را بیان می‌کند. در این ابلاغیه بر ساماندهی بازار ارز و مبارزه با پول شویی و قاچاق کالا و ارز تاکید شده است.
  تجارت افزود: دولت و به خصوص بانک مرکزی و حتی دولتهای گذشته نیز در زمینه سیاست‌گذاری‌های اقتصادی از جمله سیاست‌های ارزی انسجام ندارند. این امر موجب می‌شود تا فعالان اقتصادی نتوانند در حوزه کاری خود برنامه ریزی مشخصی داشته باشند و در این میان بازار سیاه، رانت، دلالی و … به وجود می‌آید و صادر کنندگان نیز در آن حل می‌شوند. هنگامی‌می‌توان به اجرایی شدن این ابلاغیه‌امیدوار شد که این روند باید تغییر کند و تکلیف برخی از مسائل از جمله یکسان‌سازی ارز و نرخ ارز مشخص شود چرا که ادامه این وضعیت باعث شده که سرمایه‌گذاران رغبتی برای ورود به کشور نداشته باشند، در نتیجه وضعیت اقتصادی کشور نیز سامان نیابد.

  ** شروع خونین سال نو میلادی در استانبول
  حمله مسلحانه بامداد دیروز به یک کلوب شبانه در استانبول دست‌ کم ۳۹ کشته و ۶۹ زخمی برجای گذاشت. گزارش‌ های تایید نشده‌ ای از پذیرش مسوولیت این حمله از سوی گروه تروریستی‌ داعش منتشر شده است. شماری از روزنامه ها به این موضوع اشاره کردند.
  روزنامه «ابتکار» در گزارشی از شروع خونین سال ۲۰۱۷ گفت و نوشت: ترکیه سال جدید میلادی را خونین آغاز کرد. بیشتر کشورهای اروپایی برای مراسم آغاز سال نوی میلادی تدابیر امنیتی شدیدی در نظر گرفته بودند اما تیر تروریست‌ها به شادی مردم در استانبول به صدا درآمد. حمله مسلحانه بامداد روز یکشنبه در کلوب شبانه «رینا» در منطقه اورتاکوی استانبول دست‌کم ۳۹ کشته و ۶۹ زخمی بر جای گذاشت. به گفته فرماندار استانبول،‌ یک تروریست به روی مردم آتش گشود و اکنون فراری است.
  این روزنامه افزود: استانبول در چندین روز گذشته همواره با بالاترین هشدار امنیتی روبرو بوده و حدود ۱۷ هزار مامور پلیس مشغول گشت‌زنی در این شهر بزرگ ترکیه‌ هستند. این همه هشدار واکنش مقامات کشورهای مختلف را دی پی داشت. ند پرایس، سخنگوی شورای امنیت ملی دولت آمریکا در واکنش به حمله به کلوب شبانه در استانبول بیانیه‌ای صادر کرد. در این بیانیه آمده است: آمریکا حمله وحشتناک به کلوب شبانه شهر استانبول ترکیه را که در آن ده‌ها تن کشته و چندین تن دیگر زخمی شدند، محکوم می‌کند.پرایس تصریح کرد، این که چنین حمله بی‌رحمانه‌ای افراد بی‌گناهی را که مشغول جشن سال نو هستند، هدف قرار می‌دهد، تاکیدی بر توحش مهاجمان آن است.
  روزنامه «مردم سالاری» زیر عنوان «ژانویه ترکیه با طعم تروریسم» با اشاره به جزییات این حمله تروریستی و واکنش جهان به آن، نوشت: ترکیه سال گذشته را به دلیل سیاست‌های اردوغان به سختی پشت سر گذاشته است.ترورهای متعدد گروه تروریستی داعش، وارد جنگ شدن با گروه پ.ک.ک،کودتای نافرجام و ترور سفیر روسیه در نمایشگاه عکاسی نشان از شومی‌سال ۲۰۱۶ برای ترکیه داشته است. البته این مشکلات در سایه سیاست زیادی‌خواهی اردوغان شکل گرفته است. از سوی دیگرانفجار تروریستی در شب کریسمس نیز احتمال آغاز سال نحس دیگری را برای ترکیه رغم زده است.
  روزنامه «سیاست روز» اما، این حمله را ناشی از ناتوانی ترکیه در تامین امنیت این کشور، تعبیر کرد. در این گزارش آمده است: زنجیره ناتوانی‌های ترکیه در تامین امنیت شهروندان به سال نو نیز رسید. …ترکیه در یک سال و نیم اخیر هدف حملات مختلف قرار گرفته است. بیشتر این حملات که با بمب‌گذاری صورت گرفت به گروه تروریستی تکفیری داعش، «حزب کارگران کردستان» (پ.ک.ک) و دیگر گروه‌های کردتبار نسبت داده شده است. دهم دسامبر سال ۲۰۱۶ میلادی، در انفجار پیاپی دو بمب در ترکیه، ۴۴ نفر که بیشتر آنان نیروی پلیس بودند، کشته و بیش از ۱۵۰ نفر زخمی شدند. اندری کارلوف، سفیر روسیه، نیز ۱۹ دسامبر در مراسم افتتاح یک نمایشگاه عکس در آنکارا، پایتخت ترکیه، ترور شد. مولود مرت التنتاس، عامل این ترور، از نیروهای پلیس ترکیه بود که توسط پلیس در صحنه ترور، هدف گلوله قرار گرفت و کشته شد.
  **گروه پژوهش و تحلیل خبری
  خبرنگار: فرشته ذبیحیان** انتشاردهنده: سیدمحمد موسی کاظمی**پژوهشم**۹۲۸۳ **۹۲۷۹

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.