• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » پیروزی ترامپ چه ارتباطی با موج ملی‌گرایی در اروپا دارد؟
  کد خبر : 1965827

  پیروزی ترامپ چه ارتباطی با موج ملی‌گرایی در اروپا دارد؟

  پیروزی ترامپ چه ارتباطی با موج ملی‌گرایی در اروپا دارد؟Reviewed by on Jan 2Rating: سرویس جهان مشرق – پیروزی دانلد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و اقبال کمترپیش‌بینی شده مردم به او را باید جدیدترین حلقه در زنجیره پیروزی ملی‌گرایان در کشورهای غربی دانست. از آغاز سیل عظیم مهاجران به اروپا و آمریکا در…

  پیروزی ترامپ چه ارتباطی با موج ملی‌گرایی در اروپا دارد؟Reviewed by on Jan 2Rating:

  سرویس جهان مشرقپیروزی دانلد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و اقبال کمترپیش‌بینی شده مردم به او را باید جدیدترین حلقه در زنجیره پیروزی ملی‌گرایان در کشورهای غربی دانست.

  از آغاز سیل عظیم مهاجران به اروپا و آمریکا در تابستان سال گذشته راست‌گرایان افراطی در تمام ادوار انتخاباتی توانسته اند نظر مردم را به خود جذب کنند. گویی درخواست‌­های ملی گرایانه در میان مردم غرب انباشته می‌شده و با ورود مهاجران ناگهان شعله‌ور شده است.

  اقبال اخیر مردم در کشورهای غربی به راست‌گرایان افراطی و ملی‌گرایان را تا پیش از پیروزی ترامپ، می‌توان در انتخابات شوراهای منطقه‌ای در فرانسه (آذر ۹۴)، انتخابات مجالس ایالتی در آلمان (اسفند ۹۴)، دور اول انتخابات ریاست‌جمهوری اتریش (اردیبهشت ۹۵) و نهایتاً و شاید از همه مهتر، همه پرسی تاریخی برگزیت در بریتانیا (تیر ۹۵) بررسی کرد.

  نامزد جمهوری­‌خواه در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا به خوبی از این تجربه بهره گرفت و با شعارهای خاص که بسیاری تصور می‌کردند بیش از جلب محبوبیت در ایالات متحده موجب مضحکه خواهد شد، موفق شد آرای بسیاری از مردم را برای خود بردارد و فقط با حدود ۷۰۰ هزار رأی کمتر، اکثریت آرای الکترال را از آن خود کند.

  در واقع این شعارها چیز جدیدی نبود. همان هایی بود که در اروپا مطرح شده بود و مورد پشتیبانی مردم قرار گرفته بود. تداوم این روند، یک پیچ تاریخی در غرب و مهمترین تهدید برای سازمان های منطقه ای و بین المللی خواهد بود و بعید نیست شرکت‌های چندملیتی اگر موفق به خرید سیاستمداران لیبرال نشوند، میز بازی را به هم بزنند.

  در این گزارش قصد داریم کپی‌کاری تیم تبلیغاتی ترامپ از روی دست مارین لوپن، رهبر جبهه ملی فرانسه را در سه حوزه سیاست خارجی،‌ محدودسازی اقلیت‌های نژادی و مذهبی و حمایت از اقتصاد داخلی بررسی کنیم.

  انزوای نسبی در سیاست خارجی

  ائتلاف های سیاسی برای ملی‌گرایان تنها زمانی ارزش دارد که سودی در حوزه‌های دیگر به ویژه از نظر اقتصادی داشته باشد. از این رو آنها دائماً به همگرایی‌هایی که دهه‌ها تداوم داشته است، صراحتاً می‌تازند.

  ترامپ در مبارزات اننتخاباتی خود بر همین اساس به اعضای اروپایی ناتو هشدار داده بود انتظار حمایت بی مزد و مواجبِ ارتش ایالات متحده از امنیت خود را نداشته باشند چرا که دوره سواری گرفتن مجانی به پایان رسیده است. وی همچنین حمله به عراق و لیبی را زیر سؤال برد، تأسیس داعش از سوی هیلاری کلینتون وزیر خارجه وقت و اوباما را تأیید کرد و خواستار خروج هر چه سریعتر نیروها از عراق و سوریه شد.

    پیروزی ترامپ چه ارتباطی با موج ملی‌گرایی در اروپا دارد؟
   پیروزی ترامپ صدای جدایی‌طلبان از اتحادیه اروپا را بلندتر کرده است

  این دقیقاً شبیه همان چیزی است که مارین لوپن رهبر جبهه ملی فرانسه در مبارزات انتخاباتی و سال‌های اخیر گفته است. وی عضویت فرانسه در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) را زیر سؤال برد، نسبت به جاسوسی‌های متوالی نهادهای آمریکایی از سیاستمداران فرانسوی اعتراض کرد و اعلام کرد چون آمریکا دوست و متحد ملت فرانسه نیست، مسئولان دولتی این کشور باید به خوش‌خدمتی‌های خود برای واشینگتن پایان دهند.

  مارین لوپن علاوه بر این مداخله اروپا در خاورمیانه و شمال آفریقا به تبعیت از آمریکا را زیر سؤال برد و گفت فرانسه در لیبی به تجهیز جهادی‌هایی اقدام کرد که معلوم بود بعد از پیروزی، تروریسم را گسترش خواهند داد.

  نه فقط همکاری با ایالات متحده، بلکه عضویت در اتحادیه اروپا نیز هدف انتقادات لوپن بود. او پس از برگزاری همه‌پرسی برگزیت در بریتانیا، بلافاصله خواستار همه‌پرسی مشابه در فرانسه شد تا پاریس بتواند سیاست‌های اقتصادی و روابط خارجی خود را مستقلاً تنظیم کند.

  محدودسازی اقلیت­های نژادی و مذهبی

  حضور مهاجران پاشنه آشیل احزاب حاکم در غرب شده و هر سیاست‌مدار رقیبی که قول اخراج آنها را می دهد، رأی می‌آورد. ملی‌گرایان حضور اقلیت‌های نژادی و مذهبی را تهدیدی برای ملیت اصیل در کشور خود اعلام می‌کنند و با برشمردن هر آنچه سهم خود و نژاد و مذهب عمده در کشور خود می‌دانند به اقلیت ها و مهاجران به چشم مزاحم و تهدید می‌نگرند.

  یکی از جنجالی‌ترین وعده‌های ترامپ به همین مسأله مربوط می‌شود. او پس از کشتار سن برناردینو که ۱۴ نفر را به کام مرگ فرستاد، خواستار ممنوعیت ورود مسلمانان به کشورش شد. همچنین سیاست‌های دولت اوباما در مورد مهاجران غیرقانونی از مکزیک را شدیداً نقد کرد و گفت اگر رئیس‌جمهور شود، دیواری میان دو کشور خواهد کشید.

    پیروزی ترامپ چه ارتباطی با موج ملی‌گرایی در اروپا دارد؟ اولاند رئیس‌جمهور فرانسه که پس از پیروزی ترامپ به شدت نگران شکستش برابر لوپن است، همصدا با رسانه‌های حاکم در ایالات متحده به مردم غرب نسبت به عوام‌فریبی ملی‌گرایان هشدار داد

  اینها بسیار شبیه شعارهایی که مارین لوپن در انتخابات فرانسه سر می‌داد. او برگزاری نمازجمعه مسلمانان در خیابان­های پاریس را به اشغال فرانسه در زمان جنگ جهانی دوم از سوی نیروهای نازی تشبیه کرد که با مخالفت­های زیادی از سوی فعالان سیاسی و مذهبی روبرو شد.

  مارین لوپن همچنین ورود گسترده مهاجران به اروپا و خاک فرانسه را تهدیدی علیه کشورش دانست و همصدا با مخالفان مرکل در آلمان، خواستار تجدیدنظر در سیاست اتحادیه اروپا و یا خروج فرانسه از این اتحادیه شد.

   حمایت از اقتصاد داخلی
   حمایت از تولید داخلی برابر برداشتن تعرفه‌ها از سویی و جلوگیری از خروج کارخانه‌ها به مناطق دیگری از جهان که کارگر ارزان در اختیار سرمایه‌داران قرار می‌دهد،‌ از مهمترین برنامه‌های اقتصادی ملی‌گرایان است. این دقیقاً در تضاد با روند رشد سازمان‌ها و ائتلاف‌های اقتصادی است که طی چند دهه اخیر دنبال شده است.
   دانلد ترامپ در مبارزات انتخاباتی خود پروژه‌های جدید اوباما برای توافق تجاری با شرق آسیا (TPP) و اروپا (TTIP) را زیر سؤال برد و وعده داد در صورت دستیابی او به عنوان رئیس‌جمهور، خبری از این توافق‌ها خواهد بود. این وعده موجب خوشحالی صاحبان و کارگران بنگاه‌های کوچک در ایالات متحده شده است.   نامزد جمهوری‌خواهان همچنین از مذاکراتی که اوباما با چین راه انداخته بود و همکاری‌هایی که دست چینی‌ها را در اقتصاد جهانی بازتر کرده است، به شدت گله‌مند است. او در سخنرانی‌هایش، پکن را به سوءاستفاده از قدرت ایالات متحده متهم کرد و کوچ کارخانه‌های آمریکایی به سرزمین کارگران ارزان چشم‌بادامی‌ را موجب افزایش قدرت اقتصادی آن کشور و رشد بیکاری در ایالات متحده اعلام کرد.  پیروزی ترامپ چه ارتباطی با موج ملی‌گرایی در اروپا دارد؟  دولت فرانسه باید به خوش‌خدمتی برای واشینگتن پایان دهد   رهبر جبهه ملی فرانسه نیز سال ۲۰۱۱ میلادی در واشینگتن سیاست حزب خود و پیشنهادش به کشورهای غربی را اصلاح «تجارت آزاد لجام‌گسیخته» عنوان کرد و خواستار ایجاد تمایز حقوقی میان بانک‌های دلال و بانک‌های سرمایه‌گذار در فعالیت‌های اقتصادی شده بود.  او بارها صراحتاً بر «حمایت‌گرایی» از اقتصاد داخلی به عنوان چهارچوب اصلی برنامه‌هایش در این حوزه یاد کرده و البته تأکید کرده منظور او قطع تعاملات اقتصادی بر جهان و پافشاری بر خودبسندگی و خودکفایی نیست.
    جمع‌بندی ترامپ از پیروزی ملی‌گرایان در اروپا پی به راز پیروزی احتمالی خود برد و اکنون با آرای الکترال بیشتر نسبت به هیلاری کلینتون منتظر دریافت کلید کاخ سفید است. اما موفقیت او به نوبه خود و در یک تأثیر متقابل، قدرت ملی‌گرایان در اروپا را افزایش داده و احتمال پیروزی افرادی چون ماری‌لوپن را در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۷ میلادی بالا برده است، به ویژه از این نظر که دیگر سیاست‌های حمایتی پیشین از سوی واشینگتن نسبت به ساکنان قاره سبز اتخاذ نمی‌شود تا احزاب لیبرال و غیر آن وعده‌اش را به مردم بدهند و مجدداً صندوق‌های رأی را از نام خود پر کنند.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.