• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » ناصر نادری: ۳ گانه مستند در سوریه ساخته شد/ هدف دشمنان روشن کردن آتش جنگ فرقه‌ای است/ محتوا در جشنواره عمار اولویت دارد
  کد خبر : 1965718

  ناصر نادری: ۳ گانه مستند در سوریه ساخته شد/ هدف دشمنان روشن کردن آتش جنگ فرقه‌ای است/ محتوا در جشنواره عمار اولویت دارد

  ناصر نادری: ۳ گانه مستند در سوریه ساخته شد/ هدف دشمنان روشن کردن آتش جنگ فرقه‌ای است/ محتوا در جشنواره عمار اولویت داردReviewed by on Jan 2Rating: خبرگزاری فارس گروه مستند: مراسم آغاز هفتمین دوره جشنواره مردمی فیلم عمار با حضور خانواده شهدای مدافع حرم عصر چهارشنبه (هشتم دی‌ماه) آغاز و به مدت هشت روز…

  ناصر نادری: ۳ گانه مستند در سوریه ساخته شد/ هدف دشمنان روشن کردن آتش جنگ فرقه‌ای است/ محتوا در جشنواره عمار اولویت داردReviewed by on Jan 2Rating:

  خبرگزاری فارس گروه مستند: مراسم آغاز هفتمین دوره جشنواره مردمی فیلم عمار با حضور خانواده شهدای مدافع حرم عصر چهارشنبه (هشتم دی‌ماه) آغاز و به مدت هشت روز تا (هفدهم دی ماه) در سینمای فلسطین ادامه خواهد داشت.

  به منظور بررسی و معرفی برخی آثاری که در این جشنواره ارائه شده است با کارگردانان مستندهای اکرانی در جشنواره عمار به گفت‌وگو نشستیم که پنجمین  شماره آن درباره مستند «نبرد پنهان» و گفت‌وگو با ناصر نادری است که دو اثر امسال در جشنواره عمار اکران کرده است.

  «نبرد پنهان» که به همراه محسن اردستانی رستمی این اثر ساخته شده است و «آقای سفیر» که اثر دوم در جشنواره مقاومت جایزه ویژه دریافت کرده است.

   

   

  *لطفا درباره مستند «نبرد پنهان» توضیحاتی ارائه بفرمایید؟

  ما حدود دو سال است که به سوریه می‌رویم تا قبل از این مستند، پنج مستند دیگر ساخته‌ایم بنابراین وقایع سوریه را به شدت دنبال می‌کنیم، متوجه شدیم که در نقشه فضای رسانه‌ای غرب و جبهه عربی، جنگ بین شیعه و سنی در سوریه نمایش داده می‌شود طراحی دشمنان بر این بود که این جنگ به ۵۶ کشور دیگر برسد.

  ما در زمان ساخت مستند به چشم خود دیدیم که اهل سنت ضربه زیادی از جریانات تکفیری خوردند و هیچ ربطی به تکفیری‌ها ندارند بنابراین این ایده به ذهنمان رسید که وقایع سوریه را با این زیر متن و فرض که آیا جنگ سوریه ، جنگ شیعه و سنی است و بعد به آن جواب می‌دهیم، آغاز کردیم.

  *راوی مستند را چطور انتخاب کردید؟

  بهرحال ما با این نگاه کار را شروع کردیم، اما به دنبال یک راوی ایرانی می‌گشتیم چرا که مخاطبمان ایرانیان بودند و می‌خواستیم اتفاقات موجود در سوریه را به آنها نشان دهیم مردم ما درباره سوریه خیلی سوال دارند که متأسفانه پاسخی نگرفته‌اند مستندسازان باید در سوریه این رسالت را برعهده بگیرند که متأسفانه حضورشان کمرنگ است.

  از این جهت با توجه به اینکه آقای شمشادی ۴.۵ سال در سوریه بود و تا همین دو سال پیش نیز در سوریه حضور داشتند با وی درباره مستند صحبت کردیم و او هم قبول کرد که راوی مستند ما باشد.

  خلاصه ما سختی‌های کار را پذیرفتیم و یک سه گانه مستند نبرد پنهان تهیه کردیم که بخش اول آن درباره مدافعان حرم، جنگ شیعه و سنی و دست‌های پشت پرده این جنگ یعنی ترکیه، عربستان و اسرائیل بود که البته بعد نشان دادیم ترکیه و عربستان نیز در این بازی ضرر کرده‌اند.

   

   

  *تصویربرداری این مستند چقدر طول کشید؟

  یک ماه تصویربرداری به طول انجامید، دو قسمت دیگر هم تهیه شده است یک قسمت در حلب از ماجرای سقوط تا آزادی است، قسمت سوم هم در لبنان تصویربرداری شده و به این موضوع می‌پردازد که چرا حزب‌الله در سوریه حضور دارد. در این مستند ما در مناطق جنگی مختلف حضور پیدا کردیم و خیلی برایمان هماهنگی و رفتن به این مناطق دشوار بود و از سوی هیچ ارگان خاصی هم حمایت نشدیم.

  یک ویژگی دیگر این مستند تنوع تصاویر است ما از سواحل زیبای مدیترانه تا دمشق و مناطق جنگی تصاویر تهیه کردیم و خواستیم به مخاطب نشان دهیم که سوریه زیبای‌های زیادی دارد و همین الان هم مناطقی هستند که در امنیت و آرامش مردم در آنها زندگی می‌کنند، بازخوردهای مخاطبین را هم دریافت کردیم.

  بهرحال چهار سال مخاطب ایرانی ما تصاویر ویرانه‌های حلب و ساختمان‌های خراب و مردم آواره را تماشا کرده بود درحالیکه بسیاری از این تصاویر از مردم با حجاب‌های مختلف و امنیت و آرامش آنها حکایت می‌کند و این کنتراست تصویری برای مخاطب ایرانی جذاب بود.

  *مستندها در چند دقیقه تهیه شده است؟

  هر کدام از سه مستند در ۴۰ دقیقه تشکیل شده است ، دوستان به ما پیشنهاد تهیه مستنداتی این چنینی از عراق هم داده‌اند که ما در حال بررسی شرایط هستیم.

  *بازخوردی از این مستندها گرفته‌اید؟

  بله در مناطق اهل سنت ایران این فیلم «نبرد پنهان» اکران شده یکی از این مناطق تربت جام است که فیلمسازان اهل سنت آنجا مستند را تماشا کرده و تحت تأثیر قرار گرفته‌اند و بعد یک منطقه دیگر در بوکان جوانان بسیار علاقه‌مند بودند خیلی درباره سوریه سوال داشتند و خیلی هم ما را مورد لطف خود قرار داده‌اند بنابراین من احساس می‌کنم در این زمینه هنوز ضعف داریم به ویژه در بحث شیعه و سنی باید بیشتر کار کنیم تا ابهامات رفع شود.

  هدف دشمنان این است که جنگ فرقه‌ای راه بیاندازند ، درحالیکه اصلا اینطور نیست ما باید روشن کنیم که این فضاها دشمن دارد ، داعش مساوی با اهل سنت نیست حتی خیلی از اهل سنت به دست داعشی‌ها کشته شده‌اند.

  *در پایان نظرتان را درباره جشنواره عمار بفرمایید؟

  این جشنواره نقاط قوت زیادی دارد از جمله مردمی بودن آن است هر سال این جشنواره رو به جلو می‌رود، بچه‌های عمار باید بر روی این اکران‌های مردمی بیش از پیش سرمایه گذاری کنند، فیلمسازان زیادی برای دریافت بازخورد به شهرهای مختلف می‌روند و این کار خیلی خوبی است تأثیر عمیقی روی خود فیلمساز می‌گذارد که برای کارهای آتی به چه سمت و سویی سوق پیدا کند.

  بنابراین به نظر من اگر این جشنواره به سوی فرم نرود، نقاط قوت زیادی دارد هرچند فرم هم در کنار محتوا مهم است اما محتوا اولویت دارد خوشبختانه این جشنواره مخاطبش را پیدا کرده است جشنواره‌های دیگر متأسفانه فرم گرا هستند مثل جشنواره حقیقت نباید اینطور باشد که یک جشنواره با عوض شدن دولت‌ها همچنان درجا بزند .

  خوشبختانه عمار تکلیفش با خودش مشخص است و می‌داند به کجا می‌رود و صادقانه حرف خود را می‌زند در ابتدا این جشنواره با بیست فیلم آغاز شد و الان مخاطبان زیادی دارد و فیلمسازان زیادی هم کار می‌کنند، بنابراین جریان سازی بسیاری در این جشنواره شاهد هستیم که اتفاق میمون و مبارکی است.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.