• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اخبار پربازدید , سیاسی » پیروزی و شکست داعش چه پیامدهایی برای اردن می تواند داشته باشد؟
  کد خبر : 1964844

  پیروزی و شکست داعش چه پیامدهایی برای اردن می تواند داشته باشد؟

  پیروزی و شکست داعش چه پیامدهایی برای اردن می تواند داشته باشد؟Reviewed by Aryan♥ on Jan 1Rating: نصرت الله تاجیک در گفت و گو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان با اشاره به اظهار نگرانی رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح اردن از حضور نیروهای حشد الشعبی در نزدیکی تلعفر بیان داشت: حضور حشدالشعبی در این…

  پیروزی و شکست داعش چه پیامدهایی برای اردن می تواند داشته باشد؟Reviewed by Aryan♥ on Jan 1Rating:

  مواضع اردن نشانه نگرانی های دورنی است/ شکست و پیروزی داعش هر کدام به نوعی برای اردن مشکل آفرین استنصرت الله تاجیک در گفت و گو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان با اشاره به اظهار نگرانی رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح اردن از حضور نیروهای حشد الشعبی در نزدیکی تلعفر بیان داشت: حضور حشدالشعبی در این منطقه به صورت مستقیم تهدید نیست، ولی این موضع گیری، رفتار سنتی اردنی ها است.

  سفیر سابق ایران در اردن با برشمردن اهمیت تحولات عراق برای اردن اظهار داشت: اولین دلیل اهمیت آن همسایگی و دیگری مباحثی است که ملک عبدالله درباره تقویت شیعه در عراق و ارتباط آن با لبنان و اردن مطرح کرده بود.

  وی درستی اظهارات رئیس ستاد مشترک اردن را وابسته به نوع تعامل با اردن خواند و گفت: در این دوره یک مقدار روابط ما و اردن کاهش یافته و نمی توانیم آن آرامش خاطری را که اردنی ها می خواهند به آنها بدهیم.

  وی تصریح کرد: اگر ما بخواهیم اردن را به عنوان یک کشور آسیب پذیر توصیف کنیم یک مقدار وظیفه ما سنگین می شود.


  سفیر سابق ایران در اردن مفهوم این نگرانی را توجیه و یا مثلا عدم پذیرش موضع آنها خواند و گفت: این یک موضع سنتی آنهاست که نگرانی هایی از صحنه عراق و تقویت شیعه دارند که ما و عراق باید به یک روش معقول این نگرانی ها را از آنها برطرف کنیم.

  وی افزود: اینکه بخواهیم بگوییم حضور نیروهای حشد الشعبی در تلعفر تاثیر مستقیمی بر امنیت ملی اردن دارد اینطور نیست زیرا حشدالشعبی یک نیروی مردمی شکل گرفته در صحنه عراق است و عراق هم یک کشور مستقل هست که آنها خودشان می دانند و نشان داده اند که در این وضعیت کارآیی داشتند.

  تاجیک با تاکید بر اینکه اردنی ها یک اشتباه محاسباتی و استراتژیک در کل دارند بیان داشت: از سال ۲۰۰۳ که صدام سرنگون شد خیلی ها به دنبال نظام سلطنتی بودند و فکر می کردند که عراق این ظرفیت را دارد که بتواند به دنبال احیای ملک فیصل برود.

  تاجیک با بیان اینکه یکی از کشورهای ضربه پذیر در جریانات داعش، اردن است اظهار داشت: دومین کشوری که بعد از تونس حجم بالایی از نیروی اعزامی به داعش را دارد اردن است و این نشان می دهد که شکست و یا پیروزی داعش هر کدام به نوعی برای اردن مشکل آفرین است.

  سفیر سابق ایران در اردن ادامه داد: اگر داعش پیروز شود یک نوع از مشکلات برای اردن به وجود خواهد آمد و اگر هم شکست بخورد تبعات بدتری دارد زیرا بازگشت و پراکندگی آنها تاثیرات منفی دارد و اردنی ها هم به دلیل شرایط حکومتی و سیاسی شان و مجموع تحولاتی که در این کشور رخ داده ضربه پذیر هستند.

  تاجیک در پایان این نوع مواضع را نشان از نگرانی های عمیق تر و درونی از وضعیت اردن خواند که به این صورت سر می زند.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.