• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اجتماعی , اخبار پربازدید , مطالب برگزیده سایت » حرف و حدیث ها درباره جذام مرغی صحت دارد؟
  کد خبر : 1964542

  حرف و حدیث ها درباره جذام مرغی صحت دارد؟

    ضایعه مشاهده شده در طیور «جذام مرغی» نیست سازمان دامپزشکی اعلام کرد که ضایعه مشاهده شده در برخی طیور نوعی زخم مکانیکی و موضعی است که در شرایط بستر نامناسب، غیر بهداشتی و مرطوب در طیور گوشتی و همچنین نامناسب بودن کف قفس در طیور تخم‌گذار ایجاد می شود و جذام مرغی در طیور…

   جذام مرغی

   

  ضایعه مشاهده شده در طیور «جذام مرغی» نیست

  سازمان دامپزشکی اعلام کرد که ضایعه مشاهده شده در برخی طیور نوعی زخم مکانیکی و موضعی است که در شرایط بستر نامناسب، غیر بهداشتی و مرطوب در طیور گوشتی و همچنین نامناسب بودن کف قفس در طیور تخم‌گذار ایجاد می شود و جذام مرغی در طیور نداریم.

  سید علی غفوری متخصص بهداشت و بیماریهای طیور سازمان دامپزشکی کشور اظهار داشت: با توجه به انعکاس شایعه ای تحت عنوان “جذام مرغی” در شبکه های مجازی به اطلاع شهروندان عزیز می رساند که اصولا بیماری جذام به انسان و آرمادیلو محدود بوده و در جانداران دیگر ازجمله پرندگان گزارش نشده است. ضایعه ای که تصاویر آن در شبکه های مجازی منعکس گردیده التهاب ، زخم، سوختگی یا آبسه بالشتک کف پا یا اصطلاحا Bumble Foot بوده و نام علمی آن Plantar Pododermatitis است.

  ۴۴

   

  وی گفت: این بیماری نوعی زخم مکانیکی و موضعی بوده وممکن است حالت مزمن و یا عفونی در اثر استافیلوکوکوس اورئوس بخود بگیرد. آمونیاک تولید شده در بستر نامناسب، غیر بهداشتی و مرطوب در طیور گوشتی بویژه در زمستان در شرایط تهویه ای ضعیف و نامناسب بودن کف قفس در طیور تخمگذار ونیز کمبود ویتامین ها به ویژه ویتامین A و بیوتین در ایجاد این بیماری در مرغ نقش دارند. پوست ناحیه سینه و بخش خلفی مفصل خرگوشی نیز در صورت تماس زیاد با بستر ممکن است دچار عارضه مشابه شود.

  بنابراین گزارش، اصولا پای طیور گوشتی در کشتارگاه از بالای مفصل خرگوشی قطع شده و لذا لاشه مرغ استحصالی فاقد پنجه پا است.

  غفوری ادامه داد: در هر صورت این ضایعه ازنظر صادر کنندگان یا مصرف کنندگان داخلی پای مرغ بدلیل ظاهر نامناسب یک نقص اورگانولپتیکی محسوب شده و چنین محصولاتی از این نظر واجد شرایط صادرات نیستند.وی تاکید کرد: از نقطه نظر بهداشتی پا یا سینه دارای این ضایعات اگرچه ظاهر بازارپسندی ندارند ولی پس از برداشت عمقی زخم، قابل مصرف است.

  منبع: خبرگزاری تسنیم
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.