• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اخبار پربازدید , اقتصاد داخلی » منتقدان دولت حق دارند آمار بانک مرکزی را زیر سوال ببرند
  کد خبر : 1964167

  منتقدان دولت حق دارند آمار بانک مرکزی را زیر سوال ببرند

  منتقدان دولت حق دارند آمار بانک مرکزی را زیر سوال ببرندReviewed by Aryan♥ on Dec 31Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، روزنامه اصلاح‌طلب  تعادل از بانک مرکزی انتقاد کرده است:‌ درحالی که یکی از انتقادهای پرشمار به بانک مرکزی در دولت احمدی‌نژاد این بود که چرا آمار و اطلاعات را…

  منتقدان دولت حق دارند آمار بانک مرکزی را زیر سوال ببرندReviewed by Aryan♥ on Dec 31Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، روزنامه اصلاح‌طلب  تعادل از بانک مرکزی انتقاد کرده است:‌ درحالی که یکی از انتقادهای پرشمار به بانک مرکزی در دولت احمدی‌نژاد این بود که چرا آمار و اطلاعات را دیر به دیر و ناقص ارائه می‌کند، متاسفانه بانک مرکزی فعلی نیز به روش دوره قبلی بازگشت کرده است. درحالی که دهمین ماه سال ۱۳۹۵ به نیمه خود نزدیک می‌شود، بانک مرکزی نماگر فصل اول سال را منتشر کرده که جای خالی در آن پرشمار شده است. این نماگر آمارهای رشد سال ۱۳۹۴ را خالی گذاشته و آمارهای مربوط به رشد سرمایه‌گذاری نیز خالی است.

   

  درحالی که بانک مرکزی توانایی دارد، نرخ رشد اقتصادی ۳ماه اول و ۳ماه دوم سال ۱۳۹۵ را ارائه کند، جای این پرسش وجود دارد که چرا این کار را برای سال ۱۳۹۴ انجام نمی‌دهد.

   

  به نظر می‌رسد، ریاست دولت و ریاست بانک مرکزی باید درباره این تناقض گفت‌وگو کرده و دلایل واقعی در ناقص بودن آمارها را ارائه دهند. بانک مرکزی ایران می‌تواند طی اطلاعیه‌یی رسمی به دولت اعلام کند که پس از یک دوره در آینده که البته نباید چندان هم طولانی باشد، آمارگیری را به مرکز آمار بسپارد. بانک مرکزی ایران اما نمی‌تواند ضمن انحصارگرایی در تولید آمار و اطلاعات این کار را ناقص انجام دهد و شرایط را برای دولت سخت کند.

   

  آیا معاون نظارت بانک مرکزی تنها وظیفه‌اش این است که فعالان اقتصادی را تهدید کند و از این پس فهرست خریداران و فروشندگان ارز را به سازمان مالیاتی دهد یا باید نظارت بر کارکرد و بخش‌های گوناگون این بانک را نیز انجام دهد؟ منتقدان دولت حق دارند درحالی که بانک مرکزی سکوت می‌کند و هیچ جوابی درباره تاخیر در ارائه اعداد و ارقام نرخ رشد تولید ناخالص داخلی سال ۱۳۹۴ نمی‌دهد از دولت بپرسند که آیا آمار رشد ۷.۴درصدی نیمه نخست سال واقعی است یا نه.

   

  بانک مرکزی باید بپذیرد که کم کاری اتفاق افتاده از طرف این نهاد است یا اینکه سازمان‌ها و وزارت‌خانه‌های دیگری باید اطلاعات می‌داده‌اند و نداده‌اند. این روش تولید و توزیع آمار از طرف بانک مرکزی کارشناسان و فعالان اقتصادی را یاد دوران دهم می‌اندازد و انگار قطار تولید آمار روی ریل دولت قبلی افتاده و با همان دست به فرمان حرکت می‌کند.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.