• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اخبار پربازدید , سیاسی » موضع گیری آنکارا برای ورود به سنجار نقض حاکمیت ملی عراق است
  کد خبر : 1964103

  موضع گیری آنکارا برای ورود به سنجار نقض حاکمیت ملی عراق است

  موضع گیری آنکارا برای ورود به سنجار نقض حاکمیت ملی عراق استReviewed by Aryan♥ on Dec 31Rating: «علی قائم‌مقامی»، کارشناس سابق ایران در ترکیه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، در خصوص اظهارات معاون نخست‌وزیر ترکیه در رابطه با لزوم خارج شدن تروریست‌های پ.ک.ک از سنجار در عراق و اقدام ارتش ترکیه در صورت عدم…

  موضع گیری آنکارا برای ورود به سنجار نقض حاکمیت ملی عراق استReviewed by Aryan♥ on Dec 31Rating:

  «علی قائم‌مقامی»، کارشناس سابق ایران در ترکیه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، در خصوص اظهارات معاون نخست‌وزیر ترکیه در رابطه با لزوم خارج شدن تروریست‌های پ.ک.ک از سنجار در عراق و اقدام ارتش ترکیه در صورت عدم انجام آن، با اشاره به نادیده گرفته شدن حاکمیت ملی عراق از سوی آنکارا یادآوری کرد: منطقه سنجار یا شنگال عراق ایزدی نشین است. پ.ک.ک گروهی از نیروهای ایزدی را به‌ عنوان نیروهای یگان دفاع خلق ایزدی‌ها سازمان‌دهی کرده است. گفته می‌شود که این نیروها با حشد الشعبی نیز ارتباط نزدیک دارند.

  وی با توجه به تهدید معاون نخست‌وزیر ترکیه گفت: وی اعلام کرده است که اگر حزب دموکرات کردستان عراق و بارزانی، پ.ک.ک. را از منطقه سنجار خارج و یگان‌های دفاع خلق ایزدی را متلاشی نکنند، ترکیه مستقیماً وارد عراق خواهد شد و اقدام خواهد کرد. اردوغان، بن علی یلدیریم و سایر مقامات ترکیه، دو سه هفته پیش اعلام کردند که عملیات برون‌مرزی بر اساس استراتژی جدید نظامی امنیتی ترکیه انجام خواهد شد. اردوغان در یک سخنرانی تأکید کرد که اجاره نخواهد داد سنجار مانند کوهستان قندیل به پایگاه دوم پ.ک.ک تبدیل شود تا ترکیه مورد تهدید قرار گیرد.

  کارشناس مسائل ترکیه با تأکید بر اینکه آنکارا به‌ طور مستقیم پیشمرگ‌های کرد و بارزانی را مخاطب مشروع خود تلقی کرده، افزود: این کشور دولت مرکزی عراق و العبادی را نادیده گرفته است. آنکارا با این موضع گیری عملاً تجزیه عراق را پذیرفته است. به‌ عبارت‌ دیگر، ترکیه دولت مرکزی عراق و حاکمیت آن را از لحاظ سیاسی، امنیتی و نظامی نفی می‌کند و قصد دارد مستقیماً اقداماتی با بارزانی‌ها صورت دهد.

  وی با اشاره به نیت واقعی اربیل در مواجهه با کردها نیز بیان داشت: پیشمرگ‌های کرد قصد جدی برای درگیری با پ.ک.ک ندارند. چنانکه بارزانی قبلاً اعلام کرده بود که دوباره با کردها وارد جنگ نمی‌شود و کشتن کرد به دست کرد را پایان داده است. بر همین اساس، می‌توان گفت که تهدید نچیروان بارزانی علیه پ.ک.ک اقدامی است که برای خرید فرصت، آرام کردن منطقه و مقابله با تهدید ترکیه برای ورود به شمال عراق صورت گرفته است.

  قائم‌مقامی با تأکید بر نامشروع بودن ورود ترکیه به سنجار و انجام عملیات در آن، مطرح کرد: این امر حاکمیت مرکزی دولت عراق و منطقه خودمختار کردستان این کشور را نقض می‌کند. در این صورت، عراق صحنه جنگ ترک‌ها با پ.ک.ک خواهد شد و آن مناطق به‌ شدت تخریب و امکانات و زیرساخت‌های آن از بین خواهد رفت. در چنین شرایطی کردهای ترکیه نیز واکنش نشان خواهند داد و امنیت داخلی ترکیه خصوصاً در مناطق شرق و جنوب شرق متزلزل خواهد شد.

  کارشناس سابق ایران در ترکیه با اشاره به اینکه نچیروان بارزانی نیز پ.ک.ک را تهدید کرده است که در صورت عدم خروج از سنجار، با حمله نیروهای پیشمرگ روبرو خواهد بود، بیان داشت: در اینجا باید به سه نکته اساسی توجه کرد. نخست اینکه حزب دموکرات کردستان عراق و مسعود بارزانی تلاش می‌کنند انحصار حاکمیت مناطق کردنشین و همچنین برخی از مناطق مورد مناقشه با حکومت مرکزی عراق را در اختیار خود بگیرند و از حکومت مرکزی عراق سلب حاکمیت کنند.

  وی با بیان نکات دیگر در این زمینه اشاره داشت: نکته دوم عبارت است از اینکه بارزانی نمی‌خواهد ارتش عراق با ورود به برخی مناطق، آن را به تسلط خود درآورد؛ زیرا در آن صورت، حوزه حاکمیتی و استحفاظی پیشمرگ‌های کرد در کردستان عراق محدود می‌شود و حکومت مرکزی در آینده تسلط بیشتری بر خاک عراق خواهد داشت. سوم اینکه پیشمرگ‌ها حق دارند در حوزه حاکمیتی دولت مرکزی عراق و همچنین حوزه نظامی ارتش عراق وارد شوند؛ اما ارتش عراق حق ورود به مناطق کردنشین و حوزه استحفاظی پیشمرگ‌ها را ندارد. این موضوع تجزیه عملی خاک عراق محسوب می‌شود.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.