• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اجتماعی , اخبار پربازدید » رشد عقلانی، ضامن پایداری ازدواج
  کد خبر : 1964047

  رشد عقلانی، ضامن پایداری ازدواج

  رشد عقلانی، ضامن پایداری ازدواجReviewed by Aryan♥ on Dec 31Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از ایسنا، این پژوهش در ١٧ استان قم، خوزستان، سیستان و بلوچستان، تهران، بوشهر، خراسان‌رضوی، آذربایجان‌شرقی، گلستان، مازندران، ایلام، اصفهان، هرمزگان، البرز، کرمانشاه، کرمان، زنجان و همدان با جامعه آماری ۵٠٠ نفری از زنان و مردان زیر ٣۵ سال…

  رشد عقلانی، ضامن پایداری ازدواجReviewed by Aryan♥ on Dec 31Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از ایسنا، این پژوهش در ١٧ استان قم، خوزستان، سیستان و بلوچستان، تهران، بوشهر، خراسان‌رضوی، آذربایجان‌شرقی، گلستان، مازندران، ایلام، اصفهان، هرمزگان، البرز، کرمانشاه، کرمان، زنجان و همدان با جامعه آماری ۵٠٠ نفری از زنان و مردان زیر ٣۵ سال که تجربه ازدواج قبل از ١٨ سالگی داشتند، صورت گرفته است.

  طبق آمار رسمی ثبت‌شده، بیشترین آمار ازدواج و طلاق کودکان مربوط به استان‌های سیستان و بلوچستان، خوزستان، خراسان‌رضوی، آذربایجان‌شرقی و غربی، فارس، زنجان، تهران، مازندران و همدان است.

  از نتایج به دست آمده در این تحقیقات، ازدواج کودکان در ایران، با توجه به پراکندگی قومیتی، ١۵ درصد در میان اقوام ترک، ۵.۴ درصد در اقوام کرد، ٨.٣ درصد در اقوام لر، ١۵ درصد فارس، ۵.۴ درصد لک، ۵.٨ درصد بلوچ، ٨ درصد عرب، ۵.٢ درصد سیستانی، ١٢ درصد مازنی، ۵.٠ درصد گیلک و ۵.٠ درصد در میان سایر اقوام ایرانی رواج دارد.

  شیوع جنسیتی این پدیده اجتماعی شامل ٣۵ درصد مردان و ۶۵ درصد زنان جامعه است که از لحاظ میزان درآمد نیز ۶٩ درصد دارای درآمد کمتر از ۵٠٠ هزار تومان، ٢٧ درصد بین ۵٠٠ تا یک میلیون تومان و ۳.۵درصد بیش از یک میلیون تومان هستند.

  با مشاهده وضعیت تأهل جامعه آماری تحت بررسی نیز مشخص شده که ٨٢ درصد همچنان متأهل، ۵ درصد مطلقه، ۵ درصد دارای همسر فوت‌شده، ۴ درصد همسر رها کرده، ٢ درصد همسر از کار افتاده و ٢ درصد همسران زندانی دارند.

  سن ازدواج ۲۵.۵ درصد ١١ تا ١٣ سال است، ۵۵ درصد سن ١۴ تا ١۶ سال دارند، ١٨ درصد ١٧ تا ١٨ ساله و ٢ درصد نیز در سنین زیر ١٠ سالگی ازدواج کرده‌اند.

  با بررسی وضعیت خانوادگی این افراد مشخص شد، ٧٨ درصد دارای پدر معتاد، ١۶ درصد دارای مادر معتاد و ۶ درصد دارای والدین معتاد بوده‌اند که ۶٨ درصد به واسطه سنت‌های قومی، ٢ درصد به علت اعتیاد خانواده، ٩ درصد به خاطر فقر خانواده، ١٧‌درصد به سبب وجود علاقه و ١١ درصد بنابر سایر علل اقدام به ازدواج کرده‌اند.

  مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری همدان در این‌باره به خبرنگار ایسنا گفت: ازدواج در سنین زیر ۱۸ سال به علت اینکه نوجوان در دوران بلوغ قرار دارد، نباید انجام شود.

  مهرداد نادری‌فر مهمترین علت بروز چنین ازدواج‌هایی را فقر فرهنگی عنوان کرد و افزود: اغلب ازدواج‌هایی که در سنین کم اتفاق می‌افتد، به طلاق می‌انجامد و صدمات جبران‌ناپذیر روحی و روانی را برای افراد، خانواده‌ها و جامعه در پی‌خواهد داشت.

  وی از اعلام نقاط آسیب‌پذیر موجود در استان که بیشترین آمار ازدواج در سنین کم در آنها رخ می‌دهد، امتناع و خاطرنشان کرد: با برنامه‌ریزی‌هایی که در کمیسیون کاهش آسیب‌های فرمانداری انجام شده درنظر داریم با اعزام روحانیون و مشاوران در جهت آگاهی‌رسانی و فرهنگ‌سازی مناطق آسیب‌پذیر اقدامات لازم را انجام دهیم.

  معاون فرهنگی و امور جوانان اداره‌کل ورزش و جوانان استان همدان نیز در سخنانی اظهار کرد: شعار معاونت جوانان همواره بر ترویج ازدواج آگاهانه، آسان و بهنگام بوده است.

  اسدالله ربانی‌مهر عنوان کرد: ازدواج در سنین کم باعث می‌شود زوج‌های جوان به سبب اینکه پختگی لازم برای اداره زندگی مشترک را ندارند، دچار مشکل شوند و بالاتر از سن مناسب ازدواج نیز نشاط، شادابی و توانایی فرزندآوری را که بسیار مورد تأکید مسئولان نظام است را نداشته باشند.

  وی با بیان سن مناسب برای اقدام به امر ازدواج، گفت: براساس نظر مشاوران و کارشناسان اجتماعی، سن مناسب برای ازدواج ۱۸ تا ۲۴ سال است و ازدواج در سنین نوجوانی و کمتر از این میزان، به علت اینکه زوج‌ها به رشد جسمی، جنسی و عقلانی مناسب نرسیده‌اند بیشتر دچار مشکل و جدایی می‌شوند.

  ربانی‌مهر مشکلات فرهنگی و عدم‌آگاهی جوانان و خانواده‌ها را مسبب وقوع ازدواج در سنین کم دانست و بیان کرد: با اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی عموم جامعه می‌توان از اجبار خانواده‌ها برای ازدواج در سنین کم جلوگیری کرد.

  معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری همدان نیز علت ازدواج دختران در سنین زیر ۱۸ سال را وجود مشکلات اقتصادی و فقر خانواده‌های آنان عنوان و اظهار کرد: اغلب اینگونه ازدواج‌ها در قشر ضعیف رخ می‌دهد و علت آن نیز عدم توانایی خانواده‌ها در تأمین مالی اعضای خانواده است که ترجیح می‌دهند دختران خود را در سنین کم به ازدواج ترغیب کنند.

  سعید گلستانی به خبرنگار ایسنا گفت: اغلب طلاق‌هایی که رخ می‌دهد، نتیجه همین ازدواج‌های زودهنگام بوده و لازم است در این مورد مسئولان مربوط به حوزه‌های اجتماعی و جوانان، برنامه‌ریزی آموزشی و اطلاع‌رسانی کنند.

  عضو هیئت علمی گروه روانشناسی دانشگاه بوعلی‌سینا نیز درباره بالا بودن آمار طلاق در سنین زیر ۱۸ سال به خبرنگار ایسنا گفت: بالا رفتن آمار طلاق در این سنین طبیعی است چرا که هنوز زوجین به سنی مناسب برای پذیرش مسئولیت و تعهد نرسیده‌اند.

  خسرو رشید در ادامه با بیان اینکه سن بلوغ در نوجوانان کاهش یافته، اظهار کرد: امروزه با پیشرفت تکنولوژی سطح ارتباطات افزایش یافته و نوجوانان به راحتی می‌توانند با یگدیگر ارتباط برقرار کنند و دچار احساسات و هیجانات منجر به ازدواج شوند.

  وی برای کاهش آمار طلاق در سنین جوانی پیشنهاد داد: امروزه به واسطه شبکه‌های اجتماعی، برقراری ارتباط گسترش یافته و بهتر است بیشتر به آمادگی فرزندانمان برای درک هویت، استقلال و پذیرش مسئولیت توجه کنیم.

  رشید ازدواج برای سنین ۱۸ تا ۲۰ سال را بلامانع عنوان کرد و افزود: نوجوانان و جوانان در سنین ۱۸ سالگی نیز می‌توانند ازدواج کنند به شرط اینکه آموزش‌های لازم برای پذیرش مسئولیت و تعهد را دیده باشند.

  وی خاطرنشان کرد: نوجوانان و جوانان ما رشد فیزیکی را دارند اما رشد عقلی و عاطفی ندارند و خانواده‌ها برای اینکه فرزندان خود را از انحراف‌های احتمالی دور نگهدارند به ازدواج‌های زودهنگام آنان رضایت می‌دهند اما به سبب آماده نبودن و شکل نگرفتن هویت دچار تعارض و مشکل می‌شوند.

  این متخصص مرکز مشاوره دانشگاه بوعلی‌سینا در ادامه سخنان خود پیشنهاد کرد: فرزندانمان را به عنوان یک همسر بار بیاوریم و بجای اینکه تنها به فکر تحصیلات آنان باشیم، بهتر است آمادگی‌ها و تمرینات لازم برای تشکیل خانواده، پذیرش مسئولیت، استقلال و درک هویت را در آنها ایجاد و تقویت کنیم.       

  مشاور استاندار و مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری همدان نیز از اظهارنظر در مورد پدیده ازدواج دختران در سنین کم، خودداری کرد.

  طاهره دوروزی طی پیامی که توسط مسئول دفتر خود به خبرنگار ایسنا داد، گفت: این موضوع ارتباطی به دفتر امور بانوان استانداری ندارد و مراتب تهیه گزارش در این زمینه را از مراجع ذی‌صلاح و دادگستری پیگیری کنید.

  به گزارش ایران ویج به نقل از ایسنا؛ براساس آماری موثق، آمار ازدواج‌های ثبت‌شده دختران زیر ۱۸ سال در سال ۹۴ استان همدان به تفکیک شهرستان‌ها بدین شرح است:

  در شهرستان کبودراهنگ از ۱۴۷۹ ازدواج ثبت‌شده ۷۸۰ ازدواج مربوط به دختران زیر ۱۸ سال، در شهرستان فامنین از ۴۴۴ ازدواج ثبت‌شده ۲۴۶ ازدواج زیر ۱۸ سال، در شهرستان بهار از ۹۵۰ ازدواج ثبت‌شده ۴۱۱ ازدواج زیر ۱۸ سال، در شهرستان رزن از ۱۲۲۷ ازدواج ثبت‌شده ۴۸۹ ازدواج زیر ۱۸ سال، در شهرستان اسدآباد از ۱۱۲۱ ازدواج ثبت‌شده ۳۸۹ ازدواج زیر ۱۸ سال، در شهرستان ملایر از ۲۸۵۹ ازدواج ثبت‌شده ۹۸۸ ازدواج زیر ۱۸ سال، در شهرستان نهاوند از ۱۹۰۲ ازدواج ثبت‌شده ۶۲۷ ازدواج زیر ۱۸ سال، در شهرستان تویسرکان از ۱۱۴۹ ازدواج ثبت‌شده ۳۴۹ ازدواج زیر ۱۸ سال و در شهرستان همدان از ۶۹۶۷ ازدواج ثبت‌شده ۱۸۳۶ ازدواج زیر ۱۸ سال بوده است.

  در مجموع در استان همدان از ۱۸۰۹۸ ازدواج ثبت‌شده ۶۱۱۵ ازدواج مربوط به دختران زیر ۱۸ سال بوده است.

  گفتنی است؛ متأسفانه آماری از ازدواج و طلاق دختران زیر ۱۸ سال استان در سال ۹۵ در دست نیست.

  گزارش از: حدیث علیمحمدی، خبرنگار ایسنا، منطقه همدان

  انتهای پیام

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.