• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اخبار پربازدید , سیاسی » رئیس‌جمهور انتقادات دلسوزانه را جدی بگیرد
  کد خبر : 1963998

  رئیس‌جمهور انتقادات دلسوزانه را جدی بگیرد

  رئیس‌جمهور انتقادات دلسوزانه را جدی بگیردReviewed by Aryan♥ on Dec 31Rating: روز نو :  محمد سلامتی سیاستمداری است که اهداف خود را تنها معطوف به مسائل سیاسی و داخلی نمی‌داند و برای خود در مورد مسائل مختلف مرزی قائل نیست. به گزارش ایران ویج به نقل از روز نو؛ او در مورد مسائل گوناگون دارای…

  رئیس‌جمهور انتقادات دلسوزانه را جدی بگیردReviewed by Aryan♥ on Dec 31Rating:

  روز نو :  محمد سلامتی سیاستمداری است که اهداف خود را تنها معطوف به مسائل سیاسی و داخلی نمی‌داند و برای خود در مورد مسائل مختلف مرزی قائل نیست.

  به گزارش ایران ویج به نقل از روز نو؛ او در مورد مسائل گوناگون دارای دیدگاه‌های به روزی است که ناشی از بررسی و مطالعات دقیق و همه جانبه‌اش در مورد مسائل روز اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و بین‌الملل است. سلامتی کم سخن می‌گوید اما آنگاه که آغاز به بیان مواضعش در موضوعات مختلف می‌کند اظهاراتش ناظر بر همه ابعاد موضوع است. با او درباره موضوعات مختلف مانند دوره دوم دولت روحانی، میزان استقبال جامعه از انتخابات، داماتو و چگونگی مواجهه ترامپ با ایران و منطقه گفت وگو کرده‌ایم. متن گفت وگوی محمد سلامتی با«آرمان امروز» را می‌خوانید.
   
  برخی اصولگراها چندی است که از رد صلاحیت روحانی سخن می‌گویند. هدف آنها تضعیف روحیه حامیان روحانی است یا برنامه دیگری در ذهن دارند؟
   
  این افراد در حقیقت خواسته و آرزوی درونی خود را بیان می‌کنند زیرا آنها با روش و اساس اعتدال در جامعه موافق نبوده و به دنبال این مساله هستند که تندروی و افراطی گری در جامعه حاکم شود. به همین دلیل مساله ردصلاحیت را مطرح می‌کنند. همچنین به این دلیل که از رقابت با روحانی عاجز هستند، امید دارند که شاید بتوان از این طریق، او را کنار زد.
   
  عده‌ قلیلی از افراد جامعه تمایلی به حضور در انتخابات‌ها ندارند؛ در سال ۹۲ به پای صندوق‌های رای نرفتند و در قبال انتخابات سال ۹۴ سکوت کردند. چگونه می‌توان این طیف را در سال ۹۶ به پای صندوق رای کشاند؟
   
  اینکه عنوان تحریمی به این بدهند را صحیح نمی‌دانم بلکه باید عنوان کرد آنها گاهی بی‌اعتنا می‌شوند. به هرحال عکس العمل بدنه جامعه در ارتباط با مطالباتش است و آنها به هیچ وجه از مطالباتشان جدا نمی‌شوند. اگر به مطالباتشان توسط دولتمردان پاسخ داده شود به طور قطع با میل و رغبت درونی در انتخابات حضور پیدا می‌کنند. این امر در میان همه اقشار جامعه واقعیت دارد. برخی از این افراد ممکن است از روستاییان بخصوص کشاورزان و طبقه فرودست جامعه باشند که به دلیل کم‌توجهی دولتمردان، میل و انگیزه چندانی به حضور در پای صندوق‌های رای نداشته باشند به همین دلیل دولت باید تلاش کند که با پاسخ دادن به مطالبات آنها، اعتماد از دست رفته را به آنها بازگرداند. قشری هم در جامعه هستند که مطالبات سیاسی دارند و این مطالبات سیاسی موجب می‌شود که آنها به هر نحوی در انتخابات حضور پیدا کنند زیرا آنها به این امر واقف هستند که مطالبات آنها به وسیله اصلاح‌طلبان یا اصولگرایان مورد پیگیری قرار می‌گیرد مگر عده معدودی که نا امید هستند. عده‌ای هم مطالباتشان اقتصادی و سیاسی نیست بلکه مطالبات آنها صرفا فرهنگی است که عمدتا از قشر متوسط جامعه هستند؛ قشری که متشکل از مهندسان، مدیران، نخبگان و کارفرمایان هستند. این افراد وقتی مشاهده می‌کنند مطالبات فرهنگی آنها از سوی هر یک از جریان‌های سیاسی در جامعه مورد پیگیری قرار می‌گیرد، بلافاصله عکس العمل نشان می‌دهند اما وقتی ببینند کسی به دنبال مطالبات آنها نیست، به هیچ وجه انگیزه حضور در انتخابات ندارند. درحال حاضر تعداد افراد دارای این شرایط در کشور کم نیست. عناصر زیادی از قشر متوسط قبل از اینکه به دنبال مسائل سیاسی و اقتصادی باشند، به دنبال مسائل فرهنگی مانند کنسرت، فضای مجازی، آزادی اطلاعات و… هستند. دغدغه بزرگ این لایه از جامعه، آزادی است. منظور از آزادی صرفا یک مساله خاص نیست بلکه مقصود انواع آزادی‌های اجتماعی، بیان، قلم و پوشش است.
   
  دولت روحانی چگونه می‌تواند به خواسته‌های طیف متوسط جامعه پاسخ دهد؟
   
  اکنون در مقطعی قرار داریم که هیچ یک از دولتمردان نمی‌توانند به همه مطالبات این قشر پاسخ مثبت دهند زیرا طیف گسترده‌ای است و اگرچه بیشتر خواسته‌های آنها در ابعاد مختلف قابل اجراست اما بخشی از این خواسته‌ها مانند برخی از آزادی‌ها، مساله کنسرت ‌و… در حد انتظار آنها قابل تحقق نیست و دلیلش هم این است که این خواسته‌ها بیشتر در کشورهای توسعه‌یافته متداول است و در این جوامع به طور معمول به خواسته‌های شهروندان با توجه به عرف و قوانین موجود در آن کشورها و شرایط اجتماعی و سیاسی پاسخ داده می‌شود. بنابراین اگر ۵۵ میلیون رای داشته باشیم، شاید ۳۰ میلیون از این آرا متعلق به طبقه متوسط جامعه باشد که ازآن میزان شاید حدود یک سوم با توجه به مطالبات خاص فرهنگی‌شان به راحتی قابل جذب برای دادن رای نباشند اما اکثریت طبقه متوسط ایران به دلیل اینکه مطالباتشان در برنامه آقای‌روحانی آمده است و امکان تحقق آنها باتوجه به ظرفیت‌های موجود نیز وجود دارد، با انگیزه درانتخابات شرکت می‌کنند.
   
  یکی از وعده‌های انتخاباتی روحانی در سال ۹۲ حل مشکلات اقتصادی بود که به دلایلی تمام این مشکلات حل نشد. تصور می‌کنید او بتواند در دوره دوم ریاست جمهوری مشکلات باقی مانده را حل کند؟
   
  آقای روحانی در دوره دوم ریاست جمهوری از امکانات و شرایط بهتری برای حل مشکلات اقتصادی برخوردار خواهد بود. افزایش درآمدهای نفتی، انسجام نسبی و بهتر برجام، افزایش تدریجی سرمایه گذاری خارجی، تسهیل و امکان صادرات بیشتر بخشی از آن امکانات است. آقای روحانی می‌تواند با مدیریتی جدید از این امکانات درجهت حل مشکلات اقتصادی استفاده کند.
   
  انتظار اصلاح‌طلبان از آقای روحانی در دوره دوم ریاست جمهوری چیست؟
   
  انتظاراصلاح‌طلبان صرفا باید اجرای هر چه دقیق‌تر برنامه اعلام شده از سوی آقای روحانی باشد. همچنین رئیس‌جمهور باید انتقادات صادقانه و از سر دلسوزی را جدی بگیرد.
   
  مدت‌هاست که مساله داماتو به عنوان مانعی در مسیر برجام مطرح است، تصور می‌کنید داماتو تاثیر منفی در مسیر اجرای برجام دارد؟
   
  قانون داماتو که درحقیقت همان قانون «ایسا» است که قبلا به نام طراح آن، داماتو مشهور شده، علیه ایران و لیبی در مجالس نمایندگان و سنای آمریکا به تصویب رسید. درسال ۲۰۰۶ لیبی از شمول این قانون خارج شد. طبق برجام اجرای آن از ابتدای تصویب برجام متوقف شده و با پایان مدت اعتبار آن که آخر دسامبر۲۰۱۶ است، باید از تمدید آن خودداری شود اما این قانون برای مدت ۱۰ سال دیگر تمدید شد. درست است که تا اجرا نشود نقض برجام صورت نمی گیرد و این هم درست است که قانونگذاران درمجالس نمایندگان و سنای آمریکا سعی کردند تا با پرهیز از گنجاندن پیشنهاداتی که مغایرت با برجام دارد، ظاهرا آن را ضد برجامی نشان ندهند، اما ضد برجامی بودن این اقدام را نمی توان رد کرد. زیرا اولا درصورت حسن نیت واعتقاد به اجرای برجام نباید با پایان عمر این قانون، آن را تمدید می‌کردند و ثانیا این قانون برخلاف گذشته و آنچه در متن آن آمده است که تمدید‌ها برای پنج سال انجام می‌شود، این بار برای ۱۰ سال تمدید شد. این درحالی است همه تحریم‌ها تا هفت سال دیگر(هشت سال بعد ازشروع اجرای برجام) باید لغو شوند بنابراین موضعگیری ضد برجامی به وضوح دراین اقدام مشاهده می‌شود. این در صورتی است که اجرا نشد، ولی در صورت اجرا صد در صد با برجام مغایرت دارد. نکته مهمی که دراینجا مطرح می‌شود این است که چه عاملی باعث می‌شود زمامداران آمریکا به رغم سود سرشاری که از طریق تجارت با ایران و شرکت‌های غیر ایرانی طرف معامله با ایران، عاید‌شان می‌شود، از آن صرف نظر کرده و مبادرت به تحریم می‌کنند و اینکه نظام سرمایه داری دنبال سود است، چطور آنها این سود را به راحتی کنار می‌زنند؟ به نظر من پاسخ اصلی همان است که ترامپ در مبارزات انتخاباتی مطرح کرد. او گفت همه این مسئولان فاسدند. اگر در احوالات نمایندگان کنگره آمریکا دقت شود ملاحظه می‌شود که اکثریت قریب به اتفاق آنها مدیون لابی صهیونیستی هستند. آنها بدون کمک و حمایت لابی صهیونیستی قادر به اشغال جایگاهی که در آن هستند، نمی باشند. آنها ناگزیر اهداف آن را پی می‌گیرند که آن هم امنیت و منافع اسرائیل است و برای تحقق این امر منافع ملی خود را ندیده می‌گیرند. آنها حتی در این مسیر به بی‌اعتباری آمریکا نیز اهمیتی نمی دهند. شاید ترامپ خواسته یا ناخواسته نفرت مردم آمریکا را از اینها منعکس کرده باشد.
   
  بسیاری صاحبنظران در کشور معتقدند که تغییر وضعیت در آمریکا از ریاست جمهوری اوباما به ترامپ در شرایط کنونی به نفع ایران است. شما هم با این دیدگاه موافق هستید؟
   
  اصولا در کشوری مثل آمریکا آمد و رفت رئیس جمهورها خیلی در سیاست‌های جا افتاده آن تاثیر اساسی ندارد. البته این امر به معنی آن نیست که بینش و توان مدیریت رئیسان جمهور به کل بی‌تاثیر باشد. در آمریکا نگاه به ایران منفی و تقریبا در بین اکثریت قریب به اتفاق مسئولان آن کشور یکسان است. به همین دلیل خیلی نباید امیدوار بود که نفس تغییر رئیس جمهور درآمریکا این نگاه منفی را تغییر دهد. اما در مورد ترامپ به نظر من بینش او و شرایط فعلی آمریکا اقتضا می‌کند که او خواه ناخواه تا حدودی به نفع ایران عمل کند، زیرا ترامپ به عنوان یک عنصر ملی گرا و پوپولیست خود را نشان داده است و بر این اساس شعارهایی داده است که با سیاست‌های دوحزب دموکرات و جمهوریخواه (حزبی که خود عضو آن است) مغایرت دارد. از این رو به‌رغم محدودیت‌هایی که ممکن است دو حزب دموکرات و جمهوریخواه برایش فراهم کنند، او احتمالا سعی در پیشبرد سیاست‌های اعلامی خود خواهد داشت. او درعرصه اقتصادی وعده ایجاد فرصت‌های شغلی بیشتری در داخل کشور را از طریق استفاده بهینه از ظرفیت‌های موجود و تاکید بر سرمایه گذاری در داخل به جای سرمایه گذاری در خارج داده است. ضمنا شرایط اقتصاد آمریکا رضایت بخش نیست و ترامپ قول بهبود اوضاع اقتصادی را داده است. اگر ترامپ به وعده‌های خود پایبند باشد، که به نظر می‌رسد تا حدود زیادی پایبند خواهد بود -زیرا ظاهرا او خود را نماینده طیف گسترده‌ای ازمردم ناراضی از وضع موجود آمریکا می‌داند – پس باید مجدانه در جهت ایجاد اشتغال و افزایش تولید ملی که یکی ازشعارهایش بود، اقدام نماید. لازمه این کار استفاده حد اکثری از ظرفیت‌های داخلی و گسترش تجارت خارجی است؛ بدین مفهوم که تولید داخلی و صادرات باید افزایش پیدا کند.
   
  یعنی معتقد هستید که ترامپ در آینده از بوئینگ حمایت می‌کند؟
   
  از آنجا که ترامپ معامله‌گری بوده که از فرصت‌ها خوب استفاده کرده است، بی‌تردید بازار ایران را به لحاظ ظرفیت داخلی ومنطقه‌ای نادیده نخواهد گرفت. بنا براین در زمینه صادرات کالا به ایران اعم ازهواپیمای بوئینگ، قطعات ایرباس، کالاهای سرمایه‌ای وغیره که تابه حال انگیزه‌های حمایت از امنیت صهیونیسم بر منافع ملی آمریکا چربیده است، تسهیلاتی مقرر خواهد کرد. به نظر من در این راه صاحبان صنایع نیز از ترامپ حمایت خواهند کرد. ازسوی دیگر سیاست اعلام شده ترامپ عدم مداخله درامور دیگر کشورهاست. این امر نیز موجب می‌شود که فشار کمتری بر کشورهایی مثل ایران وارد شود، خلاصه اینکه هزینه چنین فشارهایی تا به حال برای آمریکا سنگین بوده است.
   
  پس باید به سیاست‌های ترامپ بخصوص در خاورمیانه خوشبین بود؟
   
  به نظر چنین می‌آید. ترامپ در جریان مبارزات انتخاباتی گفته بود که هزینه مداخلات آمریکا در کشورهای دیگر بالغ بر شش هزارمیلیارد دلار بوده است که با این پول می‌شد آمریکا را سه بار ساخت. او که شم تجاری دارد نمی‌خواهد آمریکا چنین هزینه‌هایی را تحمل کند. مهم‌ترین جایی که آمریکا در آنجا مداخله کرده و با هدف تغییر جغرافیای سیاسی منطقه با حمایت‌های کامل شرکای منطقه‌ای وغربی هزینه کرده است خاورمیانه می‌باشد و مهم‌ترین جایی که برنامه‌های آمریکا درسال‌های اخیر با بن‌بست و شکست مواجه شده خاورمیانه است. بنا براین بعید است که ترامپ حاضر باشد هزینه‌های بیهوده دیگری را مجددا متقبل شود. به همین دلیل ممکن است ترامپ از نیروها و امکانات نظامی مستقر در منطقه و حتی در دیگر نقاط جهان، به طور چشم‌گیری بکاهد.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.