• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اخبار پربازدید , اقتصادی » نگاهی کوتاه به وقف در ایران و جهان
  کد خبر : 1963911

  نگاهی کوتاه به وقف در ایران و جهان

  نگاهی کوتاه به وقف در ایران و جهانReviewed by Aryan♥ on Dec 31Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری فارس، وقف نوعی انفاق است ریشه انفاق، نفق به معنی کوه و کندن کوه است؛ افرادی که به مکه مشرف شده‌اند و از طرف کعبه به سمت منا رفته‌اند دیده‌اند که…

  نگاهی کوتاه به وقف در ایران و جهانReviewed by Aryan♥ on Dec 31Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری فارس، وقف نوعی انفاق است ریشه انفاق، نفق به معنی کوه و کندن کوه است؛ افرادی که به مکه مشرف شده‌اند و از طرف کعبه به سمت منا رفته‌اند دیده‌اند که نوشته شده به طرف انفاق یعنی کوه‌ها و کندن کوه را انفاق می‌گویند.

  پس می‌توانیم بگوییم وقتی مالی را انفاق می‌کنیم یا هدیه می‌دهیم یا می‌بخشیم، یعنی داریم کوه را می‌کنیم که خود کاری بسیار دشوار است و دلی بزرگ می‌خواهد.

  در قرآن کریم نیز در مورد انفاق در سوره آل‌عمران آیه ۹۲ بیان شده است:‌ «لن تنالوا البر حتی تنفقوا مما تحبون و ما تنفقوا من شیء فان الله به علیم»‌ یعنی نیکی را در نخواهید یافت تا آنگاه که از آنچه دوست می‌دارید انفاق کنید و هر چه انفاق می‌کنید خدا بدان آگاه است ما دو نوع صدقات را در اسلام داریم، یکی به عنوان صدقات واجب و دیگری به عنوان صدقات مستحب، وقف از نوع صدقات مستحبی است که اگر وقف انجام شود، تحقق عدالت اجتماعی و شکوفایی اقتصادی و فقرزدایی و پیشرفت علم و تکنولوژی را به دنبال دارد.

  ما باید کاری کنیم که وقف در جامعه نهادینه شود و نیز رویکرد ما در وقف باید تغییر پیدا کند چون سنتی است که اسلام پایه‌گذاری کرده است. از زمان حضرت ابراهیم خلیل‌الله گذاشته شده و تا کنون نیز ادامه دارد؛ سنت حسنه‌‌ای است که اسلام روی آن صحه گذاشته و تأکید زیادی نیز بر آن دارد.

  پیامبر اسلام(ص) و امیرالمؤمنین علی(ع) و اهل بیت(ع) در مورد وقف، خیلی سفارش کرده‌اند شما در وصیت‌نامه امیرالمؤمنین علی(ع) نکته زیبا و ظریفی را می‌بیند که به امام حسین(ع) و امام حسن(ع) می‌فرماید شما را به نماز و به قرآن سفارش می‌کنم و در آنجا بیان می‌کند که شما را به آن نخل‌های کوچکی که تازه کاشته‌ام سفارش می‌کنم نگذارید خشک شوند، به آنها آب بدهید، آنها را وقف کرده‌ام برای زائران خانه خدا، پس می‌بینیم که امیرالمومنین (ع) چقدر با ظرافت برای وقف و چیزی که وقف کرده سفارش می‌کند.

  می‌توانیم بگوییم وقف یک عنصر تمدن‌ساز و فرهنگ‌ساز در جامعه است. جرجی زیدان، تاریخ‌نگار لبنانی در تاریخ تمدن اسلام می‌نویسد؛ در بیمارستان‌های اسلامی بیمار رایگان ویزیت می‌شود و رایگان دارو داده می‌شود و اگر بیمار در تخت بیمارستان از دنیا رفت، رایگان کفن و دفن می‌شود.

  در کتاب دکتر حسن امیدی که خود از کارکنان سازمان اوقاف و امور خیریه بوده، آمده است: کشور آلمان تا سال ۱۹۹۱ بزرگ‌ترین کشور موقوفه‌خیز دنیا است که یکی از موقوفات آن فولکس واگن و … است کشور آمریکا ۳۲۰۰۰ مؤسسه خیریه و موقوفه دارد ویلیام هنری (بیل) گیتس کارآفرین، بازرگانان، نابغه تجارت دنیا نه نفت دارد نه طلا و نه ملک، تنها چیزی که دارد دانش است که تمام آن را وقف می‌کند اگر وارد مایکروسافت شویم، می‌بینیم کل آن وقف و دانش و تکنولوژی است.

  در کشور انگلیس وقفی وجود دارد به نام تراست که شرط می‌کند پاره‌ای از اموال به وسیله یک یا چند نفر امین به نفع یک یا چند شخص دیگر به نام ذی‌نفع اداره شود.

  در کشور سوئد جایزه نوبل که معتبرترین جایزه علمی است و به یک دانشمند تعلق می‌گیرد، وقف است در سال ۱۸۹۵ به وصیت کارخانه‌دار و شیمی‌دان سوئدی به نام آلفرد نوبل که بیشتر او را به دلیل ابداع دینامیت می‌شناسند وقف ۵ نفر شد که در رشته‌های فیزیک، شیمی، فیزیولوژی و پزشکی، ادبیات و صلح به افرادی تعلق می‌گیرد که بیشترین خدمت را به بشر کرده‌اند، لذا در آن زمان بنیاد نوبل در راه علم و دانش وقف شد. 

  امروز یکی از نیازهای جامعه وقف در علوم پژوهشی و دانشگاهی و ازدواج جوانان و بیماری‌های خاص است که مردم با وقف  خودشان از محققان و دانش‌پژوهان و کسانی که ایده‌های خوبی دارند حمایت کنند تا محققان بتوانند ایده‌ها را عملی و محقق سازند و اقتصاد مقاومتی و اقدام و عمل در کشور عزیزمان طبق فرمایشات مقام معظم رهبری ایران محقق شود. 

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.