• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اخبار پربازدید , توریسم و گردشگری » میزبانی ایران از راهنمایان گردشگری دنیا که با خود مهمانان جهانی می‌آورند
  کد خبر : 1963248

  میزبانی ایران از راهنمایان گردشگری دنیا که با خود مهمانان جهانی می‌آورند

  میزبانی ایران از راهنمایان گردشگری دنیا که با خود مهمانان جهانی می‌آورندReviewed by Aryan♥ on Dec 30Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، "آرش نورآقایی" یکی از جهانگردان و راهنماهای گردشگری ایرانی در دنیا است که در کوله‌بار ۱۵ ساله سفرهای خود کارنامه‌ای بیش از ۲۵۰ سفر خارجی به ۳۹…

  میزبانی ایران از راهنمایان گردشگری دنیا که با خود مهمانان جهانی می‌آورندReviewed by Aryan♥ on Dec 30Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، "آرش نورآقایی" یکی از جهانگردان و راهنماهای گردشگری ایرانی در دنیا است که در کوله‌بار ۱۵ ساله سفرهای خود کارنامه‌ای بیش از ۲۵۰ سفر خارجی به ۳۹ کشور جهان را دارد و ایران را نیز به‌خوبی گشته است کما اینکه معتقد است ۵ برابر آن چیزی که در ایران سفر کرده است هنوز دیدنی‌های متعدد ایران را ندیده است.

  حال به‌فراخور نزدیک شدن به رویداد بین المللی برگزاری هفدهمین کنوانسیون جهانی راهنمایان گردشگری از تاریخ ۶ لغایت ۱۸ بهمن ماه، با این مدرس گردشگری در خبرگزاری تسنیم گفت‌وگوی تفصیلی در زمینه‌های متعددی از جمله مشکلات راهنمایان گردشگری، دغدغه‌های سفر در ایران و جهان، فرهنگ گردشگری، انتظارات از مسئولان و نهادها برای هم‌افزایی در عرصه گردشگری و ده‌ها سوژه و مورد دیگر مطرح شد که در این رابطه مطلب پیش رو به برنامه‌های هفدهمین کنوانسیون جهانی راهنمایان گردشگری پرداخته می‌شود.

  تسنیم: لطفا از برنامه‌های هفدهمین کنوانسیون جهانی راهنمایان گردشگری به میزبانی ایران و  اتفاقات خوبی که قرار است رخ دهد توضیح دهید.

  نورآقایی: راهنمایان ایرانی در واقع تشکل‌هایی را به وجود آوردند که یکی از آنها کانون انجمن‌های صنفی راهنمایان گردشگری سراسر کشور است که یک فدراسیون یا کانونی است که انجمن‌های صنفی ای که در استان‌های مختلف به وجود آوردند را دور هم جمع می‌کند. این کانون عضو فدراسیون جهانی راهنمایان گردشگری است که می‌شود (WFTGA) یعنی فدراسیون انجمن‌های صنفی  راهنمایان گردشگری جهانی.

  این فدراسیون هر دو سال یکبار یک گردهمایی را در یکی از کشورها دارد که میزبان طی یک پروتکل یا مراسمی انتخاب می‌شود که به دست آوردن میزبانی چندان هم ساده نیست. از آن سخت‌تر خود میزبانی و اجرای پروتکل است. ما در ایران درباره این تشکل که توضیح دادم یک گردهمایی را هم سالیانه برگزار می‌کند که روز ۲۱ فوریه است که برابر است با ۲ اسفند که امسال ۳ اسفند مصادف شده است.

  ما ۹ سال است که گردهمایی راهنمایان گردشگری را در یکی از استان‌ها برگزار کردیم که تاریخچه آن وجود دارد. ما در گردهمایی ششم فدراسیون خودمان یعنی کانون انجمن‌های صنفی راهنمایان گردشگری ایران را که مخفف آن می‌شود (IFTGA) را به وجود آوردیم. در گردهمایی هفتم در کرمان- رئیس فدراسیون جهانی را به ایران دعوت کردیم و در گردهمایی هشتم – نائب رئیس فدراسیون را به ایران آورده بودیم و البته همزمان چون اسفند ماه بود و ما در بهمن ماه نیز برنده میزبانی کنوانسیون جهانی راهنمایان شدیم یعنی در ژانویه ۲۰۱۵ در شهر کراک؛ نیز شرکت کردیم یعنی یک ماه قبل از جشن هشتم ما در ایران و ما میزبانی هفدهمین کنوانسیون جهانی راهنمایان گردشگری را برنده شدیم که خبر خیلی خوبی بود.

  بنابراین امسال نیز حدود  12 تا ۱۳ روز قبل از گردهمایی دهم گردهمایی راهنمایان گردشگری؛ ما میزبان هفدهمین کنوانسیون جهانی راهنمایان گردشگری دنیا هستیم که ۶ لغایت ۱۸ بهمن ماه در ایران برگزار می‌شود. پس یادمان باشد یک کانون ایران را داریم با عنوان (IFTGA) و یک فدراسیون جهانی؛ که دهیمن مراسم (IFTGA) مصادف شده با هفدهمین مراسم (WFTGA) جهانی. و این خود نشان می‌دهد که ایرانی‌ها در راهنمای گردشگری در حال فعالیت مستمر هستند.

  بنابراین چند ویژگی وجود دارد. یکی اینکه گردهمایی راهنمایان گردشگری ایران از گردهمایی فدراسیون جهانی بزرگتر است و به نظر من حواشی جذابتری هم دارد شاید استانداردهای فدراسیون جهانی بالاتر باشد، آن هم به خاطر سختگیری‌ها و پروتکل‌ها که ما هم داریم؛ و گردهما‌یی‌مان را شبیه آنها می‌کنیم و به آن استاندارد می‌رسیم.

  دیگر اینکه من سراغ ندارم در کشوری که یک گردهمایی صنفی در ایران اتفاق بیفتد که حدود ۷۰۰ نفر دور هم جمع شوند. من نشنیدم شاید باشد ولی شاید این ادعا را بشود سندیت داد که ما بزرگترین گردهمایی صنفی ایران را برگزار می‌کنیم، بنابراین مفتخرم که ما راهنمایان گردشگری در ایران به چنین اتفاقی رقم می‌زنیم. همچنین در راهنمایان گردشگری دنیا تنها تشکلی هستیم که به صورت عینی نه الکترونیکی یک مجله داریم که این قابل توجه است و از لحاظ محتوا و حجم خیلی هم قابل توجه است که حتی فدراسیون جهانی راهنمایان گردشگری دنیا نیز یک گایدلاین دارد که هر ۴ ماه یکبار در سایت‌شان پخش می‌کند و از این جهت فکر می‌کنم خیلی خوب رشد کردیم.

  برای میزبانی کنوانسیون جهانی راهنمایان گردشگری – کشوهای مختلفی نامزد می‌شوند و می‌آیند پروپوزالشان را ارائه می‌دهند و باید بیایند فیلمی بسازند و معرفی کنند، پرزنتیشنی است و در یک رای گیری که همه کشورهای عضو رای می‌دهند، شرکت می‌کنند. وقتی ما می‌خواستیم در سال ۲۰۱۵ شرکت کنیم فکر کنم ۸ کشور نامزد شده بودند، بعد به مرور به خاطر رعایت نکردن پروتکل‌ها یا ساختارهایی که برای مناقصه و رای گیری انتخاب می‌کردند برخی کشورها این قوانین را رعایت نکردند و نهایتاً ۴ کشور بالا آمدند. یکی از آن کشورها اندونزی بود که به نفع سنگاپور رفت کنار و ماندیم ما (ایران)، سنگاپور و دانمارک که خوشبختانه ایران در این رقابت برنده شد و شگفتی اش چند جهت است، موقعی که ما در مناقصه شرکت کردیم در رای گیری و انتخابات، هنوز برجام به فرجام نرسیده بود و اوج فشارهای سیاسی روی ایران بود،

  بنابراین راهنمایان گردشگری هم آدم‌هایی هستند که مطالعه می‌کردند بنابراین فکر نکنید که این میزبانی جزو اتفاقات اخیر (برجام) است، البته آقای روحانی سر کار آمده بود. بنابراین ما آنجا کار سختی داشتیم، همچنین در تاریخ فدراسیون جهانی راهنمایان گردشگری و کنوانسیون جهانی تنها یک کشور با نخستین حضور خودش در انتخابات شرکت کرده بود و برنده میزبانی شده بود و آن کانادا بود که حدود ۲۳ سال پیش رخ داده بود.

  این همه کشور با زیرساخت‌های عجیب و غریب و ما هم رقبای چون سنگاپور داشتیم که از لحاظ امنیت و زیرساخت‌ها خیلی مشهور است و از آن طرف هم دانمارک بود که از کشورهای مطرح اروپایی بود. البته آنها هم نقطه ضعف‌هایی داشتندف مثلاٌ مقصد سنگاپور دور عنوان شد بود و دانمارک نیز سرد، ولی ایران ویژگی‌هایی داشت و این طور نبود که تمامش به تلاش ما بستگی داشته باشد، ولی انصافاً ما هم خیلی خوب ظاهر شدیم و نهایتاً هم برنده میزبانی شدیم و امسال در ۲۰۱۷ بعضی کشورها هستند که می‌خواهند در ایران برای ۲۰۱۹ میزبانی کنوانسیون جهانی راهنمایان گردشگری را دریافت کنند.

  همچنین موفق شدیم با کمک سازمان میراث فرهنگی و گردشگری – رضایت طالب ریفاعی – دبیرکل سازمان جهانی جهانگردی (WTO) را جلب کنیم تا برای نخستین بار در چنین سطحی یعنی بالاترین سطح سازمانی جهانگردی در دنیا در هفدهمین کنوانسیون جهانی راهنمایان گردشگری به میزبانی ایران شرکت کند و این نیز برگ افتخاری است که به راهنمایان گردشگری ایران اضافه می‌شود و حضور طالب ریفاعی در ایران اتفاق بزرگی است زیرا به ندرت چنین فردی با این سطح جهانی در کشوری حضور پیدا می‌کند.

  تسنیم:برگزاری هفدهمین کنوانسیون جهانی راهنمایان گردشگری به میزبانی ایران چه دستاورد برای کشورمان به ارمغان خواهد آورد؟

  نورآقایی: سئوال خوبی کردید، زیرا برخی‌ها به این برنامه نقدهای خاصی داشتند البته ما چشم و گوش مان را بستیم و کار را جلو بردیم . حداقل این است که الان نزدیک ۲ سال است که اسم ایران روی صفحه یک فدراسیون جهانی راهنمایان گردشگری می‌آیید. همین الان شما سایت جهانی را باز کنید و به خبرتان ضمیمه کنید. اسم ایران را می‌آید. چون ما با هوشمندی اسم ایران را در لوگوی خود گذاشتیم. این نزدیک ۲ سال است که در سایتی قرار گرفته که یکی از مهمترین سایت راهنمایان گردشگری دنیا و یکی از سایت‌های معتبر جهانگردی دنیا محسوب می‌شود و همه ۲۰۰ هزار راهنمایان گردشگری دنیا که به آن نگاه می‌کنند و این سایت را می بینند.

  همچنین خبرهای بسیار زیادی در مورد راهنمایان گردشگری به خاطر همین اتفاق در کشور ما اتفاق افتاد که باعث شد صنف راهنمایان گردشگری در ایران خیلی بیش از پیش با هویت بهتری مطرح شود که این باعث می‌شود ما بتوانیم نظر مدیران دولتی و نمایندگان محترم مجلس را جلب کنیم برای این‌که بتوانیم کاری کنیم که مثلاً بیمه راهنمایان گردشگری که بیمه ای ندارند و از این لحاظ دچار مشکل هستیم یا قراردادی که ممکن است دفاتر خدمات مسافرتی با آنها نمی‌بندند و حقوق پایه راهنمایان گردشگری را با قدرت بیشتری پیگیری کنیم، یعنی از لحاظ صنفی برای ما راهنمای گردشگری این میزبانی می‌تواند جذاب باشد.

  همچنین اتفاق بعدی این است که از لحاظ تبلیغاتی نیز یک سایتی در دنیا مطرح است به نام گاید ادوایزر که ما یک تفاهم نامه ای بستیم تا لوگوی آنها را در سایت خود داشته باشبم و آنها هم لوگوی ما را در پروفایل همه راهنمایان گردشگری که می‌آیند در اینترنت خود را پرزنت می‌کنند تا کسی بیاید از خدمات آنها استفاده کند لوگوی ما نیز در پروفایل آنها قرار گیرد. این خیلی مهم است که فرد استرالیایی است بعد آقایی می‌خواهد از فرانسه برود استرالیا؛ و قصد دارد با یک راهنمایی سفر کند ولی بعد برود پروفایل ایران را مشاهده کند. من همیشه می‌پرسم که ما چقدر باید خرج می‌کردیم که چنین اتفاقی را رقم بزنیم و این کار تبلیغاتی بزرگی برای گردشگری ایران است.

  تسنیم: حاصل میزبانی ما در کنوانسیون جهانی راهنمایان گردشگری چه خواهد شد؟

  نورآقایی: وقتی این افراد به ایران بیایند که از حدود ۳۲ کشور دنیا ۳۰۰ نفر – که آخرین خبری که دارم ۲۶۰ نفر از ۳۱ کشور دنیا ثبت نام کردند –  این عدد احتمالا به ۳۰۰ راهنمای گردشگری می‌رسد و من سراغ ندارم که آیا تا به حال این تعداد خارجی از یک صنف و از این تنوع کشورها در مدت ۱۳ روز در ایران باشند. مثلاً تا حالا شده ۳۰۰ پزشک از کشورهای مختلف جهان به ایران ایران بیایند و یا از هر صنف دیگری در نظر بگیریم مثلاً آدم هایی که در شرکت‌های نفتی کار می کنند!  بعید به نظرم می‌آید شاید رخ داده باشد ولی من نمی‌دانم. ولی تا جایی که بنده اخبار را مطالعه کردم به این تعداد و از این تنوع ملیتی برای سفر به کشورمان بعید است داشته باشیم و این افتخاری است برای راهنمایان گردشگری ایران.

  تسنیم: انتظارات شما برای برگزاری مناسب هفدهمین کنوانسیون جهانی راهنمایان گردشگری از مسئولان و دست اندرکاران امر چیست؟

  نورآقایی: حال من انتظارم از رسانه‌هاست و از وزارت ارشاد، وزارت امور خارجه و سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری این است که همه این بازتاب را به خوبی نشر دهند و وقتی در دنیا این خبر منتشر شود که ۳۰۰ راهنمای گردشگری از کشورهای مختلف که حتی از کشورهایی که ما شاید روابط دیپلماسی خوبی هم با آنها نداشته باشیم به ایران آمده اند چه اتفاق مثبتی رخ می‌دهد. حالا در فرصتی که تا ۶ بهمن باقی مانده است بنده می‌خواهم از این تریبون اعلام کنم که همه باید کمک کنند که به این‌ها خوش بگذرد و بازتاب خوبی داشته باشیم. همه باید کاری کنیم که بُعد رسانه ای خوب عمل کند و خیلی خوب تبلیغات کنیم.

  به هر حال با حضور طالب ریفاعی – دبیرکل سازمان جهانی جهانگردی (WTO) در ایران می‌تواند اتفاقات خوبی را رقم بزند. این رخداد را نباید دسته کم بگیریم. این میزبانی رخ دهد یک احساس امنیت بیتشری از ایران در دنیا نمایان می‌شود.

  تسنیم: بنابراین تا روز برگزاری و ایام میزبانی چه کارهای باید انجام داد؟

  نورآقایی: پرسیدید چه باید کرد؟ این یک اتفاق است تا ما محک بزنیم زیرساخت هایمان را. بعضی‌ها نقدشان این بود که ممکن است این‌ها بیایند و ما زیر ساخت به اندازه کافی برای میزبانی آنها نداشته باشیم، من جوابم این است که کشوری که برای ۳۰۰ راهنمای گردشگری امکانات ندارد پس خیلی نحیف است و اصلا گردشگری را رها کند. می‌گویند که آنها می‌آیند و ما زیرساخت نداریم و شاید ما را نقد کنند؛ چه اشکالی دارد ما یک بار کسانی بیایند ما را نقد کنند و زیر سوال ببرند و ما ببینیم که کجای کار ایستادیم. ما نباید از این بترسیم که آنها نیایند – نبینند – نقد نکنند – بگذار بیایند ببینند، نقد کنند و اگر به غیرتمان برخورد درست می‌کنیم.

  یادتان باشد بنده در تعریفی حوزه گردشگری را به مانند یک ورزش و ورزشکار حرفه ای تشبیه کردم و گفتم ما به مربی بدنساز و مربی استعداد یابی نیاز داریم و این‌ها (راهنمایان گردشگری از کشورهای مختلف جهان) خودشان بخشی از مربی استعدادیابی هستند که دارند می‌آیند تنومندی یا اندام و پیکره گردشگری ما را مورد ارزیابی قرار دهند. بنابراین هر چقدر هم انتقاد داشته باشیم من این انتقادها را می‌پذیرم ولی شجاعانه و جسورانه به این سمت می‌رویم که نقد شویم. هیچ ایرادی نیز ندارد ولی از آن سمت هم کمک باید کنیم تا آماده شویم که همه بیایند و کمک کنند که این میزبانی به بهترین شکل انجام شود. من از همه خواهش می‌کنم که کمک کنند و ببینند چه اتفاق خوبی را می‌توانند رقم بزنند. کار با نیت خوب انجام شده و ۲ سال کار مداوم و حرص و جوش و نگرانی اتفاق افتاده – از اینجا به بعد باید همه پشت هم باشیم زیرا مهمان دارد به کشورمان می‌آید و باید از او خوب پذیرایی کنیم، اگر به این مهمان خوش بگذرد مهمان‌های دیگری هم برایمان می‌آید.

  تسنیم: درباره شهرهای میزبان هفدهمین کنوانسیون جهانی راهنمایان گردشگری نیز توضیح می‌دهید.

  نورآقایی: برنامه کنوانسیون پیش تور دارد، همچین خود زمان کنوانسیون و پس از برنامه کنوانسیون نیز دارد. پیش تور در شهرهای قزوین، زنجان و همدان است که یک شب قزوین ناهار می‌خورند، البته برنامه نیز روی سایت wftga2017.com قرار دارد. همچنین در قزوین ناهار می‌خورند و در زنجان اقامت می‌کنند و این شهر را می بینند و فردای آن می‌روند به سمت همدان و یک شب هم اقامت در همدان دارند و می‌آیند به سمت تهران؛ در  تهران ۴ تا ۵ روز اقامت دارند و برنامه‌های کنوانسیون برگزار می‌شود که شامل انتخاب هیئت مدیره، انتخاب میزبان بعدی و مراسم افتتاحیه و ورکشاپ‌ها و کارگاه‌ها و سخنرانی‌هایی که ما داریم و بعد مسیرشان ادامه پیدا می‌کند به شیراز، اصفهان، یزد و کاشان است که بازدید خواهند کرد. در مجموع دو شب پیش تور است و ۴ شب خود برنامه‌های کنوانسیون و ۴ الی ۵ شب نیز پس از برنامه کنوانسیون است و بنده نیز به عنوان مسئول این برنامه‌ها با آنها همراه هستم.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.