• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اخبار پربازدید , سیاسی » نشت مسکو درخصوص افغانستان و 'یک بام و دو هوا'ی رسانه های غرب
  کد خبر : 1963066

  نشت مسکو درخصوص افغانستان و 'یک بام و دو هوا'ی رسانه های غرب

  نشت مسکو درخصوص افغانستان و 'یک بام و دو هوا'ی رسانه های غربReviewed by Aryan♥ on Dec 30Rating: اکنون که روسیه، چین و پاکستان به عنوان بازیگران منطقه ای، دست به ابتکاری جدید برای بهبود وضعیت افغانستان زده اند، رسانه های غربی با استفاده هدفمند از عباراتی نظیر جنگ نیابتی در افغانستان، به رویارویی با…

  نشت مسکو درخصوص افغانستان و 'یک بام و دو هوا'ی رسانه های غربReviewed by Aryan♥ on Dec 30Rating:

  اکنون که روسیه، چین و پاکستان به عنوان بازیگران منطقه ای، دست به ابتکاری جدید برای بهبود وضعیت افغانستان زده اند، رسانه های غربی با استفاده هدفمند از عباراتی نظیر جنگ نیابتی در افغانستان، به رویارویی با این ابتکار تازه برای بهبود اوضاع امنیتی افغانستان، برخاسته اند.
  خبرگزاری فرانسه در گزارشی از نشست سه جانبه اخیر روسیه، چین و پاکستان درباره وضعیت افغانستان که روز سه شنبه هفته جاری (۲۷ دسامبر) به میزبانی مسکو انجام شد، بدون اشاره به محتوای بیانیه مشترک این نشست که در آن از دولت افغانستان برای حضور در نشست های آتی دعوت شده بود، سعی کردند با منحرف کردن موضوع، این نشست را به اتحاد منطقه ای میان روسیه و ایران گره بزنند و با چشم بستن به روی ۱۵ سال جنگ و ناآرامی ناشی از حضور نیروهای غربی در افغانستان، تهران و مسکو را متهم به تلاش برای راه اندازی جنگ نیابتی در افغانستان کنند.
  بخشی از هجمه رسانه ای غرب به روسیه درخصوص نشست سه جانبه باموضوع افغانستان، به اقدام های اثرگذار این کشور و همراهی آن با ایران در حمایت از دولت قانونی سوریه و کمک به مبارزه با تروریست های داعش در این کشور بازمی گردد.
  روسیه این روزها به دلیل حمایت از دولت قانونی سوریه و کمک به مبارزه موثر با تروریسم در این کشور، سخت تحت فشار سیاسی کاخ سفید و متحدان غربی-عربی آن قرار گرفته و تازه ترین این هجمه های سنگین علیه مسکو، اقدام اخیر مستاجر رنگین پوست کاخ سفید در واپسین روزهای کاخ نشینی خود مبنی بر امضای سری جدید تحریم ها علیه برخی شخصیت های روس است.
  علاوه بر این، شب گذشته رسانه ها از اقدام آمریکا برای اخراج ۳۵ دیپلمات روس خبر دادند.
  خبرگزاری فرانسه که ساز اخبار و گزارش های خود را درخصوص تحولات مهم منطقه ای و بین المللی، همسو و هم نوا با سیاست های غرب تنظیم می کند، بدون اشاره به تماس های صریح طالبان افغانستان با کشورهای مختلف، تماس های روسیه با اعضای این گروه را به شکلی حساسیت برانگیز برجسته می کند و می نویسد که روسیه مدعی است تماس هایش با ‘شورشیان و یاغیان’ در افغانستان با هدف ارتقای امنیت منطقه ای است اما مقام های آمریکایی نسبت به تماس های مسکو، بدبین هستند.
  خبرگزاری فرانسه در گزارش خود به نقل از جان نیکلسون فرمانده نیروهایی آمریکایی و ناتو در افغانستان می نویسد: روس ها مدعی هستند که طالبان در افغانستان با داعش می جنگد. روس ها قصد دارند با چنین ادعایی، تماس ها و حمایت خود را از طالبان مشروعیت ببخشند درصورتی که این ادعا، مبتنی بر واقعیت نیست. طرح چنین ادعایی به مفهوم تضیعف و دست کم گرفتن دولت افغانستان و تلاش های ناتو برای تقویت امنیت افغانستان است.
  ژنرال نیکلسون مدعی شده است که ارتباط مشابهی هم میان ایران و طالبان وجود دارد.
  این ژنرال آمریکایی اما نگفته است که حضور ۱۵ ساله و مبارزه ادعایی دهها هزار نفر از نیروهای بیگانه تحت فرماندهی واشنگتن در افغانستان، تا کنون به جز افزایش نا امنی، تروریسم، فقر، بیکاری و دهها برابر شدن تولید و قاچاق مواد مخدر از افغانستان به کشورهای مختلف جهان و اخیر هم جان گرفتن داعش در افغانستان، چه دستاوردهای دیگری داشته است.
  همچنین خبرگزاری فرانسه در این گزارش اشاره نکرده است که چرا آمریکا به عنوان عضوی از گروه چهارجانبه صلح افغانستان، پس از تماس های پیدا و پنهان با طالبان و برگزاری پنج دوره نشست برای کمک به صلح افغانستان در یک سال اخیر، درست زمانی که ‘ملا اختر منصور’ رهبر وقت طالبان تصمیم به حضور پای مذاکرات صلح با دولت کابل گرفته بود، در اقدامی خودسرانه و بدون مشورت با دیگر اعضای گروه چهارجانبه، خودروی حامل وی را با یک فروند از پهپادهای خود مورد حمله قرار داد و با کشتن او، مانع از به ثمر رسیدن روند صلح افغانستان شد؟
  حضور رو به گسترش داعش در افغانستان، کشوری که به دلیل شرایط موجود، مستعد پرو بال گرفتن گروه هایی مثل داعش است، بدون تردید، تهدیدی جدی برای منطقه محسوب می شود. پاکستان با داشتن حدود دو هزار و ۴۰۰ کیلومتر مرز مشترک با افغانستان، چین نیز به دلیل هم مرز بودن با پاکستان و روسیه نیز به دلیل همجواری با افغانستان از طریق کشورهای آسیای میانه، نگران سربرآوردن غول سوم داعش، بعد از سوریه و عراق، در افغانستان هستند و طبیعی است برای پیش گیری از بروز تهدیدهای جدید در منطقه، به فکر اوضاع امنیت افغانستان باشند و به همین دلیل از کابل نیز دعوت کرده اند تا در دور آتی نشست هایی که با موضوع افغانستان برگزار خواهند کرد، حضور یابد.
  ایران نیز به عنوان کشور همسایه و دوست افغانستان و برخورداری از روابط برادرانه با این کشور، همواره اعلام کرده که امنیت و ثبات افغانستان را امنیت و ثبات خود می داند.
  ‘ضمیر کابلوف’ نماینده ویژه رئیس‌جمهور روسیه در امور افغانستان گفته است: به باور نماینده‎های روسیه، چین و پاکستان، یک ساختار جامع‌تر منطقه‌ای در افغانستان نیاز است تا در همکاری و همراهی با این کشور، اهداف تازه تعیین شوند.
  به گفته کابلوف، در نشست‌های آینده نه تنها نماینده افغانستان بلکه مقام‎ها و نمایندگان ‘کشورهای علاقه مند به یافتن راه حل واقعی برای مسائل افغانستان’، برای شرکت در نشست هایی که در ادامه نشست‎ مسکو، برگزار خواهد شد، دعوت خواهند شد.
  آساق**۱۷۲۳ – انتشار دهنده: محمدرضا منافی

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.