• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اخبار پربازدید , اقتصاد داخلی » رکود ساخت و ساز شدیدتر شد/افت ۲۱ درصدی صدور پروانه‌ ساختمانی در تهران
  کد خبر : 1963057

  رکود ساخت و ساز شدیدتر شد/افت ۲۱ درصدی صدور پروانه‌ ساختمانی در تهران

  رکود ساخت و ساز شدیدتر شد/افت ۲۱ درصدی صدور پروانه‌ ساختمانی در تهرانReviewed by Aryan♥ on Dec 30Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، مطابق آمار بانک مرکزی سال گذشته تعداد پروانه‌های صادر شده در کل مناطق شهری نسبت به سال ۹۳ با رشد منفی ۱۳.۴ درصدی به ۱۰۱ هزار …

  رکود ساخت و ساز شدیدتر شد/افت ۲۱ درصدی صدور پروانه‌ ساختمانی در تهرانReviewed by Aryan♥ on Dec 30Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، مطابق آمار بانک مرکزی سال گذشته تعداد پروانه‌های صادر شده در کل مناطق شهری نسبت به سال ۹۳ با رشد منفی ۱۳.۴ درصدی به ۱۰۱ هزار  و ۵۰۰ پروانه کاهش یافت.

  بر این اساس در شهرهای بزرگ با رشد منفی ۱۰.۷ درصدی در مقایسه با سال ۹۳ بالغ بر ۲۷ هزار و ۲۰۰ پروانه ساختمانی صادر شده است. در تهران نیز با کاهش ۲۰.۵ درصدی، تعداد پروانه‌های ساختمانی به ۸ هزار و ۱۰۰ فقره کاهش یافته است. در سایر مناطق شهری نیز طی سال ۹۴ بالغ بر ۶۶ هزار و ۲۰۰ پروانه ساختمانی صادر شد.

  این در حالی است که در بهار سال جاری روند کاهشی صدور پروانه‌های ساختمانی برای تهران، شهرهای بزرگ، سایر مناطق شهری و کل مناطق شهری به تاسی از رکود بازار مسکن روند کاهشی داشته است. آمار بانک مرکزی نشان می‌دهد در سه ماه اول امسال تنها ۱۸۰۰ پروانه ساختمانی در تهران صادر شده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۲۱.۴ درصد کاهش یافته است. در بهار ۹۴ و ۹۳ به ترتیب ۲۳۰۰ و ۲۴۰۰ پروانه ساختمانی در تهران صادر شده بود.

  در شهرهای بزرگ میزان کاهش در مقایسه با بهار سال گذشته ۱۵.۱ درصد بوده و تعداد پروانه‌های ساختمانی به رقم ۶۵۰۰ فقره رسیده است. در بهار ۹۴ تعداد پروانه‌های ساختمانی صادر شده در شهرهای بزرگ ۷۷۰۰ فقره بود و در بهار ۹۳ این رقم ۸۹۰۰ فقره بوده است.

  میزان صدور پروانه‌های ساختمانی در سایر مناطق شهری طی بهار امسال ۱۹ هزار و ۲۰۰ فقره بوده که در مقایسه با بهار سال گذشته ۱۲.۶ درصد (۱۷ هزار و ۱۰۰) کاهش یافته است. تعداد پروانه‌های ساختمانی صادر شده در این مناطق طی زمستان سال ۹۳ بالغ بر ۲۴ هزار فقره بوده است.

  در کل مناطق شهری نیز طی بهار امسال ۲۷ هزار و ۵۰۰ فقره پورانه ساختمانی صادر شده است. این رقم در مقایسه با مدت مشابه پارسال حاکی از کاهش ۱.۸ درصدی دارد. در بهار سال گذشته ۲۷ هزار پروانه ساختمانی در کل مناطق شهری صادر شده بود و این رقم در زمستان ۹۳ نیز با کاهش ۲۳.۳ درصدی در مقایسه با پاییز همان سال به ۳۵ هزار و ۳۰۰ فقره کاهش یافته بود.

  همچنین کل سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در ساختمان‌های جدید کل مناطق شهری بدون احتساب ارزش زمین طی بهار امسال ۱۵۱ هزار میلیارد ریال بوده که نسبت به بهار سال ۹۴ بالغ بر ۲۳.۶ درصد کاهش یافته است.

  سرمایه‌گذاری این بخش در ساختمان‌های شروع شده تهران طی بهار امسال با ماهش ۱۷.۴ درصدی نسبت به بهار سال گذشته به ۳۹ هزار میلیارد ریال رسید.

  میزان سرمایه‌گذاری در ساختمان‌های نیمه‌تمام طی بهار امسال با کاهش ۱۵.۷ درصدی به ۹۰ هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال و در ساختمان‌های تکمیل شده با کاهش ۴۹.۸ درصدی (نسبت به بهار ۹۴) به ۲۱ هزار و ۹۰۰ میلیارد ریال رسیده است.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.