• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » نفوذ عربستان در سودان و میراث شوم آل سعود برای خارطوم
  کد خبر : 1962834

  نفوذ عربستان در سودان و میراث شوم آل سعود برای خارطوم

  نفوذ عربستان در سودان و میراث شوم آل سعود برای خارطومReviewed by on Dec 30Rating: «عبد الرحمن بن صالح البنیان» فرمانده ستاد مشترک ارتش عربستان دوشنبه گذشته در دیدار با «عماد عدوی» همتای سودانی خود، در خصوص گسترش روابط نظامی دو کشور و انجام عملیات های نظامی مشترک گفت و گو کرد.بر اساس گزارش های…

  نفوذ عربستان در سودان و میراث شوم آل سعود برای خارطومReviewed by on Dec 30Rating:

  «عبد الرحمن بن صالح البنیان» فرمانده ستاد مشترک ارتش عربستان دوشنبه گذشته در دیدار با «عماد عدوی» همتای سودانی خود، در خصوص گسترش روابط نظامی دو کشور و انجام عملیات های نظامی مشترک گفت و گو کرد.
  بر اساس گزارش های منتشرشده، ظاهرا انتقال تجربه های نظامی میان عربستان و سودان و تدوام فعالیت های مشترک نظامی میان دو کشور از دیگر موضوعات این گفت و گو بوده است.
  تلاش رژیم سعودی برای گسترش همکاری ها در سودان در حالی است که تحولات پرشتاب منطقه خاورمیانه موجب شده است این کشور با هدف تغییر موازنه ژئوپلتیکی منطقه و با اصرار بر رفتار نسنجیده خود، روابط خود را با کشورهای آفریقایی بهبود بخشد.
  روابط عربستان و سودان طی ماه های گذشته با سرمایه گذاری و کمک های نقدی ریاض به خارطوم افزایش یافته است و آل سعود در برنامه ریزی با هدف تصرف زمین های کشاورزی این کشور است تا بتواند حضور و نفوذ خود را در اقتصاد این کشور گسترش دهد.
  گسترش روابط اقتصادی ریاض – خارطوم در حالی است که اسامه فیصل وزیر کشور سودان اعلام کرده بود که در حال حاضر عربستان در سودان بیش از ۱۱۱ میلیارد دلار سرمایه گذاری کرده است و انتظار می رود این رقم ظرف چهار سال آینده دو برابر شود.
  این در حالی است که «اسامه فیصل» مقام بانفوذ دولت سودان فاش کرد که سودان حجم وسیعی زمین زراعی را برای سرمایه گذاری عربستان در بخش کشاورزی این کشور اختصاص داده است.
  این مقام سودانی با اعلام اینکه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی سودان ۴۰ درصد رشد داشته است، پیش بینی کرد که سرمایه گذاری سعودی ها در کشورش ظرف چهار سال آینده، صد در صد افزایش یابد.
  وی با اشاره به اینکه سرمایه گذاری مستقیم خارجی در سودان از رقم ۴۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۵ فراتر رفته است، گفت که انتظار می رود این رقم در سال های آینده رشد چشمگیری داشته باشد.
  فیصل گفت که در حال حاضر عربستان در سودان بیش از ۱۱ میلیارد دلار سرمایه گذاری کرده است و انتظار می رود این رقم ظرف چهار سال آینده دو برابر شود.
  وی یادآور شد که سعودی ها در بخش انرژی خورشیدی، آموزش، گردشگری، بهداشت و امنیت غذایی سودان سرمایه گذاری می کنند.
  از سوی دیگر، پارلمان سودان با طرح اعطای یک میلیون هکتار از زمین های کشاورزی این کشور به عربستان به مدت ۹۹ سال موافقت کرد٬ اقدامی که موجب خواهد شد میزان بسیار زیادی ازتولیدات کشاورزی این کشور کاملا در تصاحب رژیم سعودی قرار گیرد.
  در این میان و برای درک بهتر از اوضاع کنونی و پرداختن به چشم انداز آینده روابط ریاض – خارطوم، یادآوری برخی نکات ضروری به نظر می رسد.
  **سخنان عمر البشیر و آغاز اتحاد شوم عربستان و سودان
  عمر البشیر، رئیس جمهوری سودان در مصاحبه با روزنامه عربستانی عکاظ روابط خود با سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان سعودی را رابطه‌ای قدیمی و عالی توصیف کرد و گفت که امنیت عربستان بر امنیت سودان مقدم است ٬عربستان برای ما خط قرمز است و ما برای مشارکت در عملیات طوفان قاطعیت( تجاوز به یمن) تردیدی به خود راه ندادیم چرا که وضعیت یمن نه فقط خطری علیه عربستان بلکه خطری علیه تمام منطقه بوده است.
  این در حالی است که بر اساس گزارش های منتشرشده، عمر البشیر هم اکنون از مشکلات گوناگون اقتصادی و انزوای سیاسی در عذاب است به همین دلیل به کمک های مالی کشورهای حاشیه خلیج فارس نیازمند است.
  الطیب زین العابدین، استاد علوم سیاسی دانشگاه خارطوم بر این باور است٬ در زمانی که شرایط اقتصادی سودان بحرانی است، دولت مجبور به اتخاذ چنین تصمیمی شده است.
  به گفته او، دولت سودان فهمیده است که حتی در جهان عرب هم بسیاری منزوی است و بنابراین تصمیم گرفت خط مشی سیاسی خود را تغییر دهد تا با نزدیکی به عربستان، از کمک های شورای همکاری های خلیج فارس بهره مند گردد.
  در دوران حکومت عمر البشیر، سودان به دلیل نقض آشکار حقوق بشر و حمایت از گروه‌ تروریستی القاعده، تحت تحریم‌های بین‌المللی بوده است. همچنین روابط سودان با کشورهای عربی خلیج فارس به دلیل حمایت از تجاوز عراق به کویت در سال ۱۹۹۰ تیره شد و خارطوم پس از آن به سوی ایران رو آورد.
  اما در تابستان سال ۲۰۱۴ در پی تعطیل شدن مرکز فرهنگی ایران در خارطوم، روابط ایران با سودان کاهش یافت. هدف سودان از بستن مرکز فرهنگی ایران فرستادن «پیامی مثبت» به عربستان سعودی بود زیرا در آن زمان اقتصاد سودان به دلیل تحریم های اقتصادی و نیز استقلال سودان جنوبی در سال ۲۰۱۱ که بیشتر ذخایر نفتی را از کنترل خارطوم خارج کرد، در شرایط بسیار بدی قرار داشت.
  با این حال، پس از سرگیری روابط سودان با عربستان و کشورهای عربی خلیج فارس، مقام های سعودی قول دادند سرمایه‌گذاری‌های بیشتری در سودان انجام دهند.
  درست در همین زمان بود که عمر البشیر رئیس جمهوری سودان با عربستان سعودی توافق کرد در مقابل قطع روابط استراتژیک با ایران و مشارکت در جنگ یمن، کمک مالی چهار میلیارد دلاری از عربستان سعودی، ۲ میلیارد دلار از امارات و ۲ میلیارد دلار دیگر از کویت دریافت کند.
  قطع روابط استراتژیک سودان با ایران شامل قطع همکاری های دو کشور در زمینه های صنایع نظامی، توقف برگزاری آموزش نیروهای امنیتی و انتظامی سودان در ایران، کاهش سطح روابط سیاسی و فرهنگی و حذف همه مقامات سودانی حامی ایران می شود.

  ** ماجرای «مثلث حلایب» و نقش آن در روابط ریاض – خارطوم
  سودان پس از واگذاری دو جزیره «تیران» و «صنافیر» از سوی مصر به عربستان سعودی، از قاهره درخواست کرد حاکمیتش را بر منطقه موسوم به «مثلث حلایب» واقع در منطقه ساحلی دریای سرخ به رسمیت بشناسد و این منطقه را به خارطوم بازگرداند.
  خارطوم می گوید از زمان استقلال سودان (۱۹۵۶) این مناطق مرزی متعلق به این کشور بوده است.
  مثلث حلایب و شلاتین در سمت آفریقایی دریای سرخ واقع شده و مساحتی بیش از ۲۰ هزار کیلومتر مربع دارد. سه شهر بزرگ حلایب، ابورماد و شلاتین در این منطقه واقع شده اند.
  برخی مناطق حفاظت شده طبیعی، آثار باستانی مربوط به دوره فراعنه و نیز معادنی زیرزمینی در این منطقه وجود دارد.
  «ابراهیم غندور» وزیر امور خارجه سودان خواستار بازگرداندن حلایب و شلاتین از سوی مصر به سودان مانند اقدام مشابه در اعطای تیران و صنافیر به عربستان شد.
  غندور در پارلمان سودان تصریح کرد که از حقوق حاکمیتی خود بر مثلث حلایب نمی گذریم و راهکارهای قانونی و سیاسی را در این باره اتخاذ کرده ایم.
  این در حالی است که مردم مصر تظاهرات هایی را در اعتراض به اعطای جزایر تیران و صنافیر به عربستان سعودی برگزار کردند و پلیس این کشور دست کم ۲۳۷ تن را در جریان اعتراض های قاهره بازداشت کرد.
  در این میان، تلاش سودان برای نزدیک شدن به عربستان در موضوع مناطق پر مناقشه با هدف رایزنی سیاسی با مصر صورت گرفته است که البته با توجه به مواضع اخیر قاهره، تاکنون ناکام مانده است.

  **امید خارطوم به لابی عربستان با آمریکا با هدف لغو تحریم‌های اقتصادی علیه سودان
  آبان ماه سال جاری، دفتر« باراک اوباما» رئیس جمهوری آمریکا مدعی شد که در راستای حفاظت از امنیت ملی آمریکا درسودان، تحریم واشنگتن علیه خارطوم یک سال دیگر ادامه خواهد داشت.
  اوباما پس از تمدید لایحه تحریم ها علیه سودان به مدت یک سال دیگر٬ هشدار داد که درگیری ها در ایالت دارفورهمچنان مانع خطرناکی در راه عادی سازی روابط واشنگتن و خارطوم به شمار می رود.
  بر اساس گزارش های منتشرشده، تبعات این تصمیم آمریکا تنها شامل حال مردم سودان نمی شود بلکه منافع مردم آمریکا و هم پیمانانش درکشورهای مجاور سودان، همچنین منافع هم پیمانان بین المللی آمریکا نیز به خطر می افتد.
  بنا بر این گزارش، این لایحه٬ تحریم های آمریکا را که از سال ۱۹۹۷ علیه سودان اعمال شده است٬ تمدیدکرد؛ این تحریم ها شامل محدودیت در تجارت و سرمایه گذاری آمریکا با سودان و مصادره دارایی های دولت سودان و شماری از مسئولان این کشور می شود.
  تلاش خارطوم برای نزدیکی به عربستان نیز در حالی است که دولت البشیر در سیاستی اشتباه در تلاش هست تا با کمک عربستان و نزدیکی به آمریکا، مانع از تشدید یا تداوم تحریم ها از سوی واشنگتن شود که با توجه به رسوایی های پیش آمده در موضوع نقش رژیم سعودی در حوادث تروریستی ۱۱سپتامبر و نقش محرز عاملان سعودی در ارتباط با تروریست های القاعده و نیز احتمال افول جایگاه ریاض در دولت جدید آمریکا، راه به جایی نخواهد برد.
  به هر روی، در حال حاضر که فضای ناآرام اجتماعی و سیاسی در سودان افزایش یافته و نهادهای دولتی پس از چند هفته همچنان نتوانسته اند اعتراضات اجتماعی مردم این کشور علیه سیاست های نسنجیده دولت را مهار کنند، نزدیکی سودان به عربستان و افزایش وابستگی های اقتصادی و سیاسی این کشور به رژیم سعودی موجی از نارضایتی های داخلی را به همراه داشته است.
  افزایش تشنج های اجتماعی و سیاسی در این کشور آفریقایی در حالی است که «عمر البشیر» رئیس جمهوری سودان با تهدید مخالفان خود، بر سرکوب شدید هرگونه تظاهرات ضد دولتی تاکید کرده است.
  تشدید اعتراضات ضد دولتی در مناطق گوناگون سودان طی چند هفته گذشته، در حالی است که ناظران سیاسی اعلام کرده اند که در روزهای آینده اعتراضات شهری در مناطق گوناگون این کشور افزایش خواهد یافت و دولت این کشور با چالش های زیادی روبرو خواهد شد.
  در این میان و بر پایه حقایق موجود و نیز با توجه به کارنامه سیاه عربستان در اتخاذ رویکردهای اقتصادی و سیاسی در کشورهای آفریقایی که عمدتا با هدف صدور فرقه ضاله وهابیت و افزایش نفوذ سیاسی صورت می گیرد، نزدیکی سودان به رژیم سعودی تبعات جبران ناپذیری را برای دولت و ملت این کشور به همراه خواهد داشت و آینده سیاسی و اقتصادی این کشور آفریقایی را بیش از پیش با چالش های گوناگون مواجه خواهد کرد.
  خاورم**۹۳۷۷**۲۰۴۱** گزارش: حمید اوضح **انتشار دهنده: سید شاهپور حسینی

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.