• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » ورزشی » جاماندگان کرسی بهارستان به دنبال ورود به شورای شهر تهران/ اعمال تغییرات اساسی در معماری مسجد ولی عصر
  کد خبر : 1962832

  جاماندگان کرسی بهارستان به دنبال ورود به شورای شهر تهران/ اعمال تغییرات اساسی در معماری مسجد ولی عصر

  جاماندگان کرسی بهارستان به دنبال ورود به شورای شهر تهران/ اعمال تغییرات اساسی در معماری مسجد ولی عصرReviewed by on Dec 30Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان، کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای شهر تهران که بیشترین عضو را در میان سایر کمیسیون های شورا دارد، پیگیری موضوعات متنوعی…

  جاماندگان کرسی بهارستان به دنبال ورود به شورای شهر تهران/ اعمال تغییرات اساسی در معماری مسجد ولی عصرReviewed by on Dec 30Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان، کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای شهر تهران که بیشترین عضو را در میان سایر کمیسیون های شورا دارد، پیگیری موضوعات متنوعی را نیز در شورای چهارم عهده دار شده است.

  برنامه ریزی برای امور اجتماعی، فرهنگی، هنری، ورزشی، گردشگری و … شهروندان در این کمیسیون انجام شده و به همین خاطر از اهمیت زیادی برخوردار است.

  در همین رابطه، خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان با حجت الاسلام عبدالمقیم ناصحی، رئیس کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای شهر تهران گفت و گویی داشته است. وی در این گفت و گو اشاره ای به تمام فعالیت های انجام شده در کمیسیون تحت نظارت خود داشته است.

  حجت الاسلام عبدالمقیم ناصحی با اشاره به فعالیت های کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای شهر تهران گفت: فعالیت های کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای شهر تهران بر اساس برنامه ای مشخص پیش می رود و خوشبختانه در شورای چهارم شهر تهران توانسته ایم در این کمیسیون مصوبات خوبی را داشته باشیم.

  وی افزود: تمام برنامه های ما در کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای شهر از ابتدای سال مشخص بوده و بر اساس همان برنامه ها کار را پیش می بریم.

  رئیس کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای شهر تهران در خصوص تصویب مصوبات ارائه شده از سوی این کمیسیون در صحن شورای شهر تهران اظهار کرد: تا کنون یکصد جلسه کمیسیون اجتماعی و فرهنگی برگزار شده و بیش از ۴۷۰ مصوبه مختلف را تبدیل به طرح و لایحه کرده ایم.

  وی ادامه داد: در کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای شهر تهران مباحث مختلف از جمله امور مرتبط با فرهنگ، ورزش، ‌هنر، دین، ‌گردشگری و … شهروندان پیگیری می شود که در رابطه با هر کدام از این موضوعات مصوبات مختلفی را داشته ایم.

  ناصحی با بیان اینکه برخی از مصوبات مد نظر کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای شهر تهران هنوز در صحن علنی شورا مطرح نشده است خاطر نشان کرد: بعضی از موضوعات مد نظر اعضای کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای شهر هنوز در صحن علنی شورا مطرح نشده و به دنبال این هستیم که تمام برنامه های مد نظر خود را تا پایان شورای چهارم شهر تهران نهایی کنیم.

  نگاه اعضای شورا به امور شهر سیاسی نیست

  رئیس کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه اعضای حاضر در شورا به امور پایتخت با نگاه سیاسی نمی نگرند تصریح کرد: هدف و نیت اعضای شورای شهر تهران در پیشبرد امور به هیچ وجه سیاسی نیست و تنها هدف اعضا خدمت رسانی به شهروندان است.

  وی ادامه داد: اگر چه سلائق و افکار اعضا با یکدیگر یکسان نیست و تضارب آرا را شاهد هستیم اما در نهایت زمانی که بحث شهروندان مطرح است بدون در نظر گرفتن نگاه سیاسی خود به موضوعات می پردازیم.

  ناصحی در خصوص حاشیه های اخیر شورای چهارم شهر تهران اذعان کرد: در شورای چهارم شهر تهران موضوع املاک نجومی و اختصاص آنها از سوی شهرداری به برخی از معاونین شهردار و همچنین اعضای شورای شهر مطرح شد و همین موضوع نیز عاملی برای به حاشیه برده شدن شورای چهارم شهر تهران بود.

  رئیس کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای شهر تهران تاکید کرد: برخی از اعضا در این موضوع تا حدودی از حریم موقعیت خود عبور کرده و همین موضوع سبب شد در میان برخی از اعضا دوگانگی ایجاد شود.

  وی با اشاره به طرح اسامی برخی از اعضای شورای شهر به عنوان افراد گیرنده املاک نجومی گفت: در میان اسامی مطرح شده نام برخی از اعضای شورای شهر تهران نیز دیده می شد حال آنکه این افراد اعلام می کردند که به هیچ وجه این املاک را دریافت نکرده اند.

  ناصحی افزود: تمام مباحث مطرح شده پیرامون دریافت املاک نجومی و تصمیم گیری در این رابطه به قوه قضائیه واگذار شده و مقرر شد اعضا تا زمان اعلام نهایی این قوه از اظهار نظر اجتناب کنند.

  رئیس کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای شهر تهران با بیان اینکه رای قوه قضائیه هر چه که باشد اعضا آن را قبول خواهند داشت اظهار کرد: نتیجه اعلام شده از سوی قوه قضائیه در رابطه با موضوع املاک نجومی شهرداری هر چه که باشد برای اعضا محترم بوده و ما این رای را خواهیم پذیرفت.

  افزایش حاشیه ای شورای شهر تهران طی ماه های آینده

  وی ایجاد حاشیه برای شورای چهارم شهر تهران در آستانه انتخابات شورای پنجم را امری طبیعی دانست و گفت: به این خاطر که در آستانه انتخابات قرار داریم، شورا در حاشیه قرار گرفته و این مسائل در چند ماه آینده نیز شدت می گیرد.

  ناصحی انتخابات شوراها را یکی از مهمترین انتخابات برگزار شده در کشور توصیف کرد و بیان داشت: در کنار برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات شوراها نیز طی سال های اخیر با جدیت برگزاری شده و می توان این انتخابات را مهم دانست.

  جاماندگان کرسی بهارستان به دنبال ورود به شورای شهر تهران/ اعمال تغییرات اساسی در معماری مسجد ولی عصر

  برنامه ریزی جا ماندگان از صندلی بهارستان برای عضویت در شورای شهر

  رئیس کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای شهر تهران ادامه داد: بسیاری از شخصیت هایی که نتوانسته اند در انتخابات مجلس شورای اسلامی موفق باشند و به صندلی بهارستان برسند، خود را برای حضور در شورای شهر آماده می کنند و یقین دارند که با این جایگاه می توانند بسیاری از امور را پیش ببرند.

  وی افزود: زمانی عضویت در شوراها اهمیت چندانی برای شخصیت های کشور نداشت اما اکنون افراد به خوبی می دانند که در اختیار گرفتن صندلی شورای شهر می تواند موقعیت بزرگی برای رسیدگی به برخی امور از جمله امور اجتماعی، ‌فرهنگی و … باشد.

  ناصحی با اشاره به طرح برخی از مسائل از سوی جناح های خاص برای تضعیف جناح مقابل تصریح کرد: اکنون که در آستانه انتخابات شورای شهر تهران قرار گرفته ایم برخی جناح ها برای تضعیف جناح مقابل اقدام به طرح برخی از مسائل کرده و به این ترتیب برای آنها حاشیه ایجاد می کنند.

  رئیس کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای شهر تهران در پاسخ به این پرسش که آیا برای عضویت در شورای پنجم شهر تهران کاندید خواهید شد یا خیر گفت: هنوز برای حضور در شورای آینده شهر تهران تصمیم گیری نکرده ام و پس از مشورت با بزرگان، تصمیم خود مبنی بر حضور و یا عدم حضور در انتخابات آینده شورای شهر تهران را اعلام خواهم کرد.

  وی تاکید کرد: قطعا اگر بخواهم کاندیدای حضور در شورای شهر تهران شوم در لیست اصولگرایان قرار خواهم گرفت و به این جناح پایبند هستم.

  ناصحی در خصوص مدیریت مهدی چمران و احمد مسجد جامعی در راس شورای چهارم شهر تهران اذعان کرد: ریاست یک دوره از شورای چهارم بر عهده مسجد جامعی بود و سه دوره دیگر با ریاست چمران پیگیری شد.

  رئیس کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای شهر تهران افزود: اخلاق مدیریتی هر دوی این اعضا برای تمام نفرات حاضر در شورای شهر قابل قبول بوده و انتخاب رئیس بر اساس آرای ارائه شده از سوی اصولگرایان و اصلاح طلبان مشخص می شود.

  ساخت ۱۰۰ مسجد جدید در شهر تهران

  وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در شهرداری تهران درحوزه دین گفت: طی ۱۰ سال اخیر عملکرد شهرداری تهران در حوزه دین قابل توجه بوده و شاهد بوده ایم که توجه ویژه ای به امر ساخت و احیای مساجد ،‌حسینیه ها ، حوزه های علمیه و … شده است.

  ناصحی در خصوص تجارب خود در امر توسعه مساجد در شهر تهران اذعان کرد: من پیش از اینکه به شورای شهر تهران بیایم از سوی مرحوم آیت الله مهدوی کنی به عنوان رئیس مرکز فعالیت های دینی شهرداری تهران به شهردار معرفی شدم.

  رئیس کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای شهر تهران ادامه داد: پس از حضورم به عنوان رئیس مرکز فعالیت های دینی شهرداری و همچنین فعالیت به عنوان مشاور شهردار در امور دینی احیای مساجد در شهر تهران را آغاز کردیم.

  وی با ارائه آماری از تعداد مساجد اخیر ساخته شده در سطح شهر تهران خاطر نشان کرد: طی سالهای اخیر نزدیک به ۱۰۰ باب مسجد در شهر تهران ساخته شده و این مساجد در بهترین نقاط پایتخت به لحاظ جغرافیایی بنا شده اند.

  ناصحی کمبود سرانه مسجد در شهر تهران را یک ضعف اساسی دانست و اظهار کرد: در حال حاضر شاهد هستیم که در شهر تهران حدود ۲ هزار مسجد وجود دارد که این آمار به نسبت به جمعیت شهر تهران چندان قابل توجه نیست.

  رئیس کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای شهر تهران از ارائه کمک به مساجد سطح شهر تهران خبر داد و تصریح کرد: درحال حاضر اکثر مساجد شهر تهران کمک هایی را از شهرداری دریافت می کنند و تنها چند مسجد شاخص از جمله مسجد نور از شهرداری کمک نمی گیرند.

  سرانه ۱۵ سانتی متری مسجد برای هر شهروند تهرانی

  وی افزود: در سطح شهر تهران شاید ۱۰۰ تا ۱۵۰ مسجد باشند که کمکهایی را از شهرداری دریافت نمی کنند و سایر مساجد مبالغی از ۲۰ تا ۱۰۰میلیون تومان کمک را از شهرداری گرفته اند.

  ناصحی با اشاره به سرانه مسجد شهروند تهرانی اظهار کرد: در حال حاضر با توجه به جمعیت حدود ۸ میلیون و ۵۰۰هزار نفری ساکن شبهای تهران برای هر شهروند تهرانی تنها ۱۵ سانتی متر سرانه مسجد در نظر گرفته شده است.

  رئیس کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای شهر تهران تاکید کرد: تهران از جمله فقیرترین شهرهای کشور درحوزه در اختیار داشتن مسجد است و این در شرایطی است که از سال ۷۵ تا به امروز ۲میلیون و ۵۰۰ هزار شهروند تهرانی به سن بلوغ رسیده اند.

  وی درخصوص انتقادات مطرح شده پیرامون کمبود مسجد در برخی از محلات شمالی پایتخت اذعان کرد: در برخی از نقاط تهران با کمبود مسجد مواجه هستیم و این تنها به مناطق شمالی خلاصه نمی شود.

  ناصحی ادامه داد: از چهارراه ولیعصر تا میدان تجریش مسجد وجود نداشته و از ابتدای خیابان پاسداران تا انتهای این خیابان نیز مسجدی بنا نشده است این در حالی است که مساجد زادگاه انقلاب اسلامی بوده و تصور انقلاب ما بدون مسجد قابل قبول نیست.

  رئیس کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای شهر تهران با اشاره به مصوبه شورای چهارم شهر تهران مبنی بر احداث مساجد محله ای بیان کرد: یکی از مصوبات شورای چهارم شهر تهران احداث ۴۰۰ باب مسجد محله ای بود که در قالب این مصوبه تا کنون حدود ۱۰۰مسجد در سطح محلات شهر تهران احداث شده است.

  وی با بیان اینکه تاکید ویژه ای به احداث مساجد با وسعت زیاد نداریم گفت: اعتقاد ما این نیست که مساجد در سطح بسیار وسیع ساخته شوند بلکه اگر فضای کوچکی باشد که یک گلدسته در آن بنا شده و نیازهای اولیه نمازگزاران در آن تامین شود کافی است.

  معماری و بنا مسجد چهارراه ولی عصر تغییر پیدا می کند

  ناصحی در خصوص آخرین وضعیت مسجد واقع در چهارراه ولیعصر تصریح کرد: اعضای شورای شهر تهران بازدیدهای زیادی را از این مسجد داشته اما این مسجد شکل ظاهری مساجد موجود در ایران را نداشته و نمادهای معماری اسلامی و ایرانی در آن رعایت نشده است.

  رئیس کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای شهر تهران تاکید کرد: این مسجد با سبک جدید ساخته شده و مهندسی آن به گونه ای است که مورد توجه معماران ایرانی به عنوان مسجد نیست.

  وی با اشاره به احداث مسجد به سبک جدید در برخی از کشورهای اسلامی خاطر نشان کرد: در برخی از کشورها، بناهایی ساخته می شود که شباهتی با مساجد ما ندارند و مهندسی آن نوین بوده و بر مبنای طرح های جدید ساخته می شوند.

  ناصحی افزود: معمار مسجد چهارراه ولیعصر نیز با الهام گرفتن از نقش های مساجد سایر کشورها اقدام به احداث مسجد بزرگ چهارراه ولیعصر کرده است.

  رئیس کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای شهر تهران درخصوص مراحل ساخت مسجد چهارراه ولیعصر گفت: کار ساخت این بنا تا حدود زیادی به اتمام رسیده و مسجد آماده تحویل است اما مقرر شده به لحاظ معماری تعمیراتی در این مسجد ایجاد شود تا ظاهر بنا به مساجد کنونی شهر تهران شبیه شود.

  وی از برگزاری جلسات متعدد اعضای شورا با مسئولان شهرداری در رابطه با وضعیت مسجد چهارراه ولیعصر خبر داد و گفت: برای تبدیل نمای مسجد بنا شده در چهارراه ولیعصر جلسات متعددی با حضور اعضا برگزار شده و در نهایت به این نتیجه رسیدیم که باید در نمای این بنا و معماری آن تغییراتی اعمال و بخشی از این مجموعه نیز به یک مجموعه فرهنگی تبدیل شود.

  شهرداری به دنبال قهرمان پروری در حوزه ورزش نیست

  ناصحی درخصوص تصمیمات اتخاذ شده در شورای چهارم شهر تهران پیرامون امر ورزش در پایتخت تصریح کرد: بحث ورزش شهروندی برای اعضای شورای شهر تهران بسیار مهم است و به همین خاطر نیز هر سال اعتبارات قابل توجهی برای سازمان ورزش شهرداری در نظر گرفته می شود.

  رئیس کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای شهر تهران تاکید کرد: در شورای شهر تهران و همچنین شهرداری به دنبال قهرمان پروری نیستیم و تاکید ما به موضوع توسعه ورزش همگانی در سطح محلات است.

  وی ورزش را عاملی برای کاهش آسیب های اجتماعی دانست و اظهار کرد: هر چقدر که بتوانیم در امر توسعه ورزش همگانی موفق عمل کنیم از آسیب های اجتماعی در میان جوانان کاسته ایم.

  ناصحی با اشاره به احداث مجموعه های ورزشی مختلف در سطح شهر تهران از سوی شهرداری تصریح کرد: مجموعه های ورزشی آبی و غیر آبی متعددی در سطح شهر تهران احداث شده و فضاهای ورزشی در اختیار شهرداری اکنون قابل مقایسه با فضاهای در اختیار تربیت بدنی استان تهران نیست.

  رئیس کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای شهر تهران با اشاره به هزینه های مجموعه های ورزشی شهرداری تهران خاطر نشان کرد: بهای ورودی مجموعه های ورزشی شهرداری یک سوم مجموعه های متعلق به بخش خصوصی و ۵۰ درصد مجموعه های دولتی است.

  وی درخصوص بودجه سازمان ورزش شهرداری در سال ۹۵ اذعان کرد: در سال جاری ۲۸۰ میلیارد تومان اعتبار برای مجموعه سازمان ورزشی شهرداری در نظر گرفته شده و این مجموعه امور ورزش پایتخت را پیش می برد.

  احداث سامانسرا و مددسرا برای ارائه خدمات به کارتن خواب های شهر

  ناصحی احداث سامان سرا و همچنین مددسرا در سطح شهر تهران را از جمله اقدامات شهرداری تهران دانست و گفت: بر اساس مصوبه شورای شهر تهران شهرداری موظف است در هر منطقه پایتخت ۲ مدد سرا احداث کند و در سطح برخی از مناطق نیز سامان سرای فعال داشته باشد.

  رئیس کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای شهر تهران ادامه داد: احداث این مراکز به منظور ارائه خدمات به معتادان، متکدیان، در راه ماندگان و به طور کلی افرادی که جایی برای به صبح رساندن ندارند است.

  وی با ارائه آماری از تعداد مددسراهای فعال در سطح شهر تهران تصریح کرد: اکنون در سطح شهر تهران ۱۸ مدد سرا دایر شده که تنها یک مددسرای آن ویژه بانوان است.

  ناصحی افزود: این مجموعه ها مرتبط با کارتن خواب های شهر بوده و آنها می توانند در این مراکز خدمات دریافت کنند.

  رئیس کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای شهر تهران با اشاره به فعالیت ۲ سامان سرا در سطح شهر تهران اذعان کرد: ۲ سامان سرا نیز در پایتخت دایر شده که افراد با حکم قضایی وارد این مراکز شده که بیشتر آنها یا معتاد بوده و یا بیماران مزمن روانی هستند.

  وی با تاکید بر اینکه هر سال تعداد قابل توجهی از کارتن خواب های شهر تهران در ایام سرد سال جان خود را در خیابان ها از دست می دهند اظهار کرد: قطعا در میان کارتن خواب های شهر تهران در فصل سرد سال افرادی هستند که جان خود را از دست داده و تنها علت آن نیز سرما بوده است.

  ناصحی از گشت های متعدد نیروهای شهرداری در سطح شهر به منظور اسکان دادن کارتن خواب ها خبر داد وگفت: شب ها نیروهای سازمان رفاه شهرداری تهران در سطح شهر گشت هایی را دارند که این گشت ها وظیفه شان این است که در سطح شهر تردد کرده و کارتن خواب ها را با خود تا مددسراها همراه کنند.

  رئیس کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای شهر تهران تاکید کرد: شهروندان تهرانی نیز می توانند در صورت مشاهده کارتن خواب ها با شماره تلفن ۱۳۷ تماس گرفته و موضوع را به نیروهای شهرداری تهران اطلاع دهند.

  شهرداری مسئول مستقیم برج آزادی نیست

  وی درخصوص آخرین وضعیت برج آزادی بیان کرد: مسئولیت اداره برج آزادی برعهده شهرداری تهران نیست و بنیاد رودکی مسئولیت مستقیم اداره این بنا را برعهده دارد.

  ناصحی افزود: تاکنون شهرداری تهران در چندین نوبت کارمحوطه سازی برج آزادی را برعهده گرفته و در چند نوبت که ریزش آب از سقف این برج گزارش شده است اقداماتی را برای رفع این مشکل داشته است.

  ورود بخش خصوصی به موضوع اداره خانه های تاریخی پایتخت

  رئیس کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای شهر تهران با اشاره به مصوبه شورای شهر در رابطه با خرید برخی از خانه های تاریخی شهر تهران خاطر نشان کرد: بیش از ۲هزار خانه تاریخی در سطح شهر تهران شناسایی شده که تا به امروز ۳۰۰ بنا از این تعداد به ثبت رسیده و ۳۰۰بنای دیگر نیز در شرف به ثبت رسیدن قرار دارد.

  وی با بیان اینکه مسئولیت بناهای تاریخی شهر تهران بر عهده سازمان میراث فرهنگی است گفت: متولی مستقیم بناهای تاریخی تهران سازمان میراث فرهنگی بوده و شهرداری وظیفه ای در رابطه با تملک این بناها ندارد.

  ناصحی افزود: با این وجود تا کنون ۴ مصوبه برای خرید ملک های تاریخی شاخص شهر تهران داشته ایم و این خانه ها متعلق به مشاهیر پایتخت بوده اند.

  رئیس کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای شهر تهران با ارائه پیشنهاد در رابطه با حفظ و مرمت بناهای تاریخی موجود در سطح شهر تهران تصریح کرد: پیشنهاد ما این است که بخش خصوصی مسئولیت اداره خانه های تاریخی را برعهده گرفته در صورتی که این پیشنهاد محقق شود می توانیم گام های اساسی برای حفظ این بناها برداریم.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.