• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » رشد سهم فناوری اطلاعات از بودجه عمومی کشور
  کد خبر : 1962807

  رشد سهم فناوری اطلاعات از بودجه عمومی کشور

  رشد سهم فناوری اطلاعات از بودجه عمومی کشورReviewed by on Dec 30Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار اقتصادی ایرنا، دولت یازدهم در شرایطی هدایت نهاد اجرایی را در سال ۹۲ در دست گرفت که در قانون بودجه آن سال که دولت قبل آن را تهیه کرده بود، سهم اعتبارات فناوری اطلاعات از…

  رشد سهم فناوری اطلاعات از بودجه عمومی کشورReviewed by on Dec 30Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار اقتصادی ایرنا، دولت یازدهم در شرایطی هدایت نهاد اجرایی را در سال ۹۲ در دست گرفت که در قانون بودجه آن سال که دولت قبل آن را تهیه کرده بود، سهم اعتبارات فناوری اطلاعات از کل بودجه عمومی بدون تغییر نسبت به سال قبل از آن (۹۱) معادل ۰.۸ درصد بود.
  با این حال دولت یادهم این شاخص را در سال ۹۳ به عنوان نخستین سالی که بودجه کل کشور را تهیه می کرد، به ۱.۵ درصد افزایش داد و این عدد در سال ۹۴ به ۲.۱ درصد و در قانون بودجه امسال به ۳.۶ درصد رسید که نتیجه ملموس این افزایش بودجه، بهره برداری از طرح های بزرگی همچون شبکه ملی اطلاعات به عنوان بخشی از سیاست های کلی نظام در سند چشم انداز ۲۰ ساله کل کشور است.
  مروری بر بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات در لایحه بودجه ۱۳۹۶ کل کشور نیز بیانگر سهم قابل توجه این بخش از بودجه عمومی دولت است که آن ۳.۲ درصد از کل بودجه عمومی کل کشور را به خود اختصاص می دهد.

  ** افزایش بودجه در ردیف برنامه های بخش فناوری اطلاعات
  افزایش اعتبارات مرتبط با فناوری اطلاعات و ارتباطات در ردیف های برنامه ای این لایحه قابل توجه است؛ منابع این بخش از رقم هفت هزار و ۳۱۲ میلیارد ریال در قانون بودجه سال ۱۳۹۳ به ۳۵ هزار و ۱۴۳ میلیارد ریال در لایحه بودجه سال ۱۳۹۶ رسیده است که نشان از توجه واقعی دولت یازدهم به نقش موثر ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان پیشران توسعه است.
  با این اعداد، اعتبارات برنامه ای بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات در لایحه بودجه سال ۱۳۹۶ نسبت به قانون بودجه سال ۱۳۹۵ افزایش ۱۳ درصدی داشته است.
  این رویکرد را می توان در راستای اجرای سیاست های ابلاغی برنامه ششم توسعه و نیز سند چشم انداز ۲۰ ساله کشور در بخش امور فناوری اطلاعات و ارتباطات مبنی بر کسب جایگاه برتر منطقه در توسعه دولت الکترونیک در بستر شبکه ملی اطلاعات ارزیابی کرد.
  در این پیوند، «محمود واعظی» وزیرارتباطات و فناوری اطلاعات این بخش را پیشران توسعه و توانمندساز بخش های مختلف کشور و تسهیل گر در امور زندگی مردم می داند.
  افزایش ۱۳ درصدی اعتبارات برنامه ای بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات در لایحه بودجه سال آینده در حالی رخ داده است که این بخش مهم کشور در فاصله سال های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۲ مورد بی مهری جدی قرار گرفته بود به گونه ای که متولیان امر طرح ادغام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با وزارت راه و شهرسازی را مطرح کرده و به شدت به دنبال اجرایی کردن این طرح بودند.
  محمود واعظی پیشتر در گفت و گویی که با ایرنا داشت، با تاکید بر اینکه بی توجهی دولت قبل به این بخش بسیار زیاد بوده است، خاطرنشان کرد: از زمانی که دولت یازدهم این وزارتخانه را تحویل گرفت تامین زیرساخت های ارتباطی پیشرفت ۱۴.۵ درصدی داشته است و با اقدام های مناسب تا پایان برنامه پنجم توسعه همه اهداف برنامه محقق شد.
  وی گفت: تلاش شد در سه سال گذشته همه اهداف پیش بینی شده در برنامه پنجم توسعه برای بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات(آی.سی.تی) کشور که تا پیش از این مورد بی توجهی واقع شده بود، محقق شود که این اقدام صورت گرفت.
  حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری در دیداری که فروردین ماه امسال با کارکنان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات داشت، این بخش را از پایه‌های توسعه کشور دانست و تاکید کرد که امروز برای تسریع در روند پیشرفت و توسعه کشور، نیازمند این فناوری هستیم.
  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مجموع بودجه سال آینده این وزارتخانه را مطلوب می داند و بر این باور است که با تامین بودجه درنظر گرفته شده برای سال آینده، قول هایی که به مردم داده شده است، محقق خواهد شد.
  محمود واعظی با اشاره به تخصیص اعتبار سه هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال اینترنت روستایی گفت که برای شبکه ملی اطلاعات نیز رقم خوبی در بودجه پیش بینی شده است.
  واعظی افزود: بودجه مناسبی برای تحقق دولت الکترونیک در نظر گرفته شده که امید است طرح های مذکور با تخصیص بودجه عملیاتی شوند.
  در مجموع دولت در لایحه بودجه سال ۱۳۹۶ کل کشور، بودجه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را بالغ بر ۳۱۲۴ میلیارد ریال ( ۳۱۲ میلیارد و ۴۰۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان) در نظر گرفته است.
  از این رقم بیش از ۵۱۶ میلیارد ریال (۵۱ میلیارد و ۶۹۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان) به بودجه جاری و رقم بیش از ۱۵۶۰ میلیارد ریال (۱۵۶ میلیارد و ۶۵۴ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان) به بخش عمرانی اختصاص دارد و بالغ بر یکهزار میلیارد ریال (۱۰۴ میلیارد و ۵۰میلیون تومان) مربوط به سایر هزینه های این وزارتخانه است.
  اقتصام**۲۰۷۸**۲۰۲۵**گزارشگر:محمد مهدی بهرامی ** انتشاردهنده:لیلا جودی
  آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان در کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام:
  @IRNAeco
  https://telegram.me/irnaeco

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.