• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » پای استقلال شورای شهر همدان لنگ می‌زند/شنیده شده شهرداری ۲۰۰ میلیارد تومان بدهی دارد
  کد خبر : 1962762

  پای استقلال شورای شهر همدان لنگ می‌زند/شنیده شده شهرداری ۲۰۰ میلیارد تومان بدهی دارد

  پای استقلال شورای شهر همدان لنگ می‌زند/شنیده شده شهرداری ۲۰۰ میلیارد تومان بدهی داردReviewed by on Dec 30Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرگزاری تسنیم از همدان، علی اکبر نظری عضو و رئیس سابق شورای شهر همدان در ایام پایانی دوره چهارم شورای شهر نسبت به برخی اقدامات منفعت طلبانه در شورای شهر…

  پای استقلال شورای شهر همدان لنگ می‌زند/شنیده شده شهرداری ۲۰۰ میلیارد تومان بدهی داردReviewed by on Dec 30Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرگزاری تسنیم از همدان، علی اکبر نظری عضو و رئیس سابق شورای شهر همدان در ایام پایانی دوره چهارم شورای شهر نسبت به برخی اقدامات منفعت طلبانه در شورای شهر و شهرداری همدان اعتراض داشت که در این باره با وی به گفت وگو نشستیم.

  خبرنگار تسنیم گفت‌وگویی با علی اکبر نظری عضو شورای شهر همدان درباره برخی حواشی و مسائل شهرداری همدان داشته است که در ذیل به آن اشاره می‌شود.

  تسنیم:با گذشت بیش از ۹ ماه از سال ۹۵، وضعیت درآمدی و تامین مالی شهرداری همدان را چطور ارزیابی می‌کنید؟ شهرداری همدان چقدر در زمینه تحقق سیاست‌های مالی شورای شهر همدان گام برداشته و موفق بوده است؟

  نظری: در این چند ساله اخیر متاسفانه دل را به غیرخدا دوخته و همه کشور را به برجام گره زدند، بارها اعلام کردند وضعیت مسئله هسته‌ای را به سرانجام برسانیم وضعیت تغییر کرده و بهبود می‌یابد که این موضوع را از رئیس جمهور تا مسئولان رده پایین مملکتی می‌گفتند.

  این چند ساله که کشورهای اروپایی در دوران ریاضت اقتصادی بودند با شگردها، نیرنگ‌ها و حیله‌هایی که به کار بردند این موضوع را در دامن جوامع مسلمان انداخته و خود را نجات دادند که متاسفانه مسلمانان نیز چشم بینای کمتری دارند.

  در شرایط بد اقتصادی باید تدبیر مناسبی اندیشید که مقام معظم رهبری سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را ابلاغ کردند ولی خوب جا نیفتاد و مردم نیز مطیع مسئولان هستند، مسئولان ما غفلت سنگینی در این قضایا دارند که لازم است آن را جبران کنند و جبران آن نیازمند تلاش مضاعف است.

  در این راستا در سیاست‌هایی که به شهرداری همدان ابلاغ شد این موارد پیش‌بینی شده بود که شهرداری در راستای تامین منابع مالی خود تدبیری اندیشید که درآمدهای کوششی مطرح شد کسب درآمدهای کوششی در ساختار شهرداری و سرمایه‌گذاری مطرح شد، سنگ‌های سنگینی در این راستا از راه‌های مختلف بر سر راه سرمایه‌گذاری ایجاد می‌شود که تحقق مسائل را سخت می‌کند.

  تسنیم: چه میزان از عملکرد شهرداری همدان در جذب سرمایه‌گذاری موفق بوده است؟

  نظری: با وجود تمامی مسائل و مشکلات شهرداری همدان وارد عرصه شد ولی وقتی مدیری می‌خواهد برنامه‌ریزی کند باید آرامش خاطر، آسایش و امنیت شغلی داشته باشد ولی این مسائل متاسفانه درک نمی‌شود، در چند سال اخیر که دو شهردار برای شهر همدان انتخاب شد به نحو مختلف آسیب‌هایی زدند که مجموعه‌هایی در خارج از شورا و با بررسی‌های انجام شده خود شورا نیز در این وضعیت مقصر هستند.

  شورای شهر همدان سیاسی شده است و شورای سیاسی نمی‌تواند برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشد و نمی‌تواند بسیاری از نکته‌های خارج شورای شهر را مدنظر قرار ندهد، یعنی باید به خواسته‌هایی که خارج از شورای شهر همدان وجود دارد پاسخ مثبت دهد.

  شورای شهری موفق است که استقلال داشته باشد، نمی‌گویم شورای شهر همدان استقلال ندارد ولی در برخی مواقع پای استقلال شورای شهر همدان لنگ می‌زند که این موارد باید اصلاح شود. در تدبیرها و اندیشه‌هایی که در شورای شهر همدان تدوین می‌شد برخی مواقع ردپاهایی می‌دیدیم و الان می‌بینیم که به شورای شهر آسیب می‌رساند، شورا خود باید تفکر کرده و تصمیم بگیرد.

  تسنیم:بارها مسئولان و مدیران استانی از شهرداری همدان بابت ایجاد مانع برابر سرمایه‌گذاری انتقاداتی دارند ولی گفته‌های شما نشان می‌دهد برخی در برابر جذب سرمایه‌گذاری شهرداری همدان نیز مانع ایجاد می‌کنند، درباره این موضوع بیشتر توضیح می‌دهید؟

  نظری: در زمینه‌های سرمایه‌گذاری وقتی شهرداری همدان از سرمایه‌گذاران دعوت می‌کند نباید مجموعه‌های دیگر دخالت کنند، در برخی از مسائل سیاسون دخیل هستند که سیاسیون می‌توانند در بدنه دولت، مجلس و حتی مردم باشند که این وضعیت آسیب‌زا است برخی از دلال‌ها در داخل شهر هستند که وقتی قرار است قراردادی منعقد شود از چندین محل دخالت می‌کنند.

  وقتی اعضای شورای شهر به عنوان نمایندگان مردم انتخاب شده و به دنبال تصمیم‌گیری هستند نباید از دیگران کسب تکلیف کرد بلکه باید با تدبیر و تفکر مشکلات حل شود ولی متاسفانه بسیاری از این مواقع این روند لحاظ نمی‌شود.

  وقتی مدیریت شهر قرار است تصمیمی بگیرد باید شورای شهر و شهرداری هماهنگ باشد یا اینکه از هر حلقومی صدایی خارج شود، بیرون آمدن صداهای متعدد یعنی خنثی کردن سرمایه‌گذاری و به گل نشستن ماشین سرمایه‌گذاری است. قسمت اعظمی از تفکرات اعضای شورای شهر همدان در راستای خنثی کردن همدیگر است که بزرگترین آسیب مالی را به شهرداری می‌رساند.

  شورای شهر وظیفه تدوین سیاست‌های کلان شهری را بر عهده دارد تا شهردار بر مبنای این افق‌ها برنامه‌ریزی کند اما آیا در حال حاضر چنین اتفاقی رخ می‌دهد؟ سرمایه‌گذاران باید در راستای ساختاری که برای اجرای طرحهای سرمایه‌گذاری تعریف شده ورود پیدا کنند اما متاسفانه گاهی در برخی طرح ها رانت دیده می شود که ابتدا باید دست‌های این افراد را قیچی کرد.

  تسنیم: عملکرد رسولی شهردار همدان را در مدیریت شهرداری در راستای جذب سرمایه‌گذار و افزایش سرمایه‌گذاری در شهر همدان چگونه ارزیابی می‌کنید؟

  نظری: در دورانی که پول درآوردن مصیبت است از سال گذشته تاکنون استرس بسیاری به شهردار همدان وارد شده است، شورای شهر باید در کنار مدیریت شهری قرار گیرد و مدیریت شهری را تقویت و پشتیبانی کند که اگر این کارها شود مشکلات حل می‌شود، در حال حاضر هزاران دغدغه از جمله تقاطع غیرهمسطح سردار شهید همدانی در شهر همدان وجود دارد که اعلام می‌شود رسولی شما بازنشسته‌اید، حضرت‌زاده شما باید بروید، صوفی شما باید جابه‌جا شوید. این مسائل به افت درآمد شهرداری، درآمدن پدر شهر و واگذاری شهر به خودش منتهی می‌شود.

  تسنیم:این سخنان بدین معنی است که در انتصابات شهرداری همدان دخالت وجود دارد؟

  نظری: روزی که قرار بود یوسفیان استیضاح و شهردار جدید انتخاب شود بارها به اعضای شورای شهر گفته شد این کار را نکنید، در زمان انتخابات دو شهردار همدان به آنها گفته شد که کار خود را با قدرت انجام داده و اجازه دخالت ندهند. شورای شهر نباید در زمینه مدیریت شهری ورود و دخالت داشته باشد ولی این به معنی عدم نظارت نیست بلکه ابعاد و اهرم‌های نظارتی شورای شهر بر شهرداری تقویت شود تا شهرداری نیز به در چارچوب قانون به کار خود ادامه دهد.

  برخی از اعضای شورای شهر همدان به شهردار همدان گفته بودند که فردی را برای ریاست بخشی در شهرداری همدان به کار گیرد در غیر این صورت شهردار همدان استیضاح خواهد شد، این روند به ویران کردن شهر منجر می‌شود. اگر شهردار همدان بازنشسته است قوانین وجود دارد که باید سیر قانونی خود را طی کند اما قبل از این روند هیاهو و جنجال به راه انداخته و مدیریت را فشل کردند که زیبنده شورای شهر و شهر همدان نیست. با وجود همه این مسائل شهرداری خوب توانسته با همه مشکلات روی پای خود بایستد.

  تسنیم:میزان بدهی شهرداری همدان چقدر است و آیا تدبیری برای پرداخت آنها اندیشیده شده است؟

  نظری: آنچه از منابع مختلف شنیده شده شهرداری ۲۰۰ میلیارد تومان بدهی دارد ولی آنچه مورد بررسی قرار گرفته است از این میزان کمتر بوده و روی کاغذ به بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان می‌رسد که در شهرداری‌ها عادی است ولی وقتی مدیریت فشل شد دنبال مطالبات خود نمی‌روند.

  تسنیم:تاکنون فساد مالی یا اقتصادی در شهرداری و شورای شهر همدان رخ داده است؟

  نظری: اعضای شورای شهر باید در موقعیت‌هایی که ایجاد ظن و گمان سو می‌کند حضور پیدا نکنند، وقتی پرونده‌ای بی‌حساب و کتاب وارد جریان بررسی می‌شود باید کنار گذاشته شود تا دیگر سوظن ایجاد نکند ولی تاکنون پرونده فساد در شهرداری و شورای شهر همدان گزارش نشده ولی مرجع رسیدگی قضایی بنده نیستم و اگر پرونده‌ای بوده در این مراجع در دست بررسی است.

  تسنیم: هفته‌های گذشته جلسه‌ای با حضور مالکان واحدهای مجتمع تجاری الماس برگزار شده و در این جلسه یکی از عوامل حل نشدن مشکلات شما معرفی شده‌اید، درباره این موضوع توضیح می‌دهید؟

  نظری: در هفته‌های گذشته مجموعه ای ۵۰ نفری در شرکت احرار به عنوان مالک مجتمع تجاری الماس با خط و ربط مشخص داده تشکیل جلسه داده بودند که عامل حل نشدن مشکلات مجتمع علی اکبر نظری عضو شورای شهر همدان است اما سوال بنده این است چرا آزاده‌ها و کسبه مجتمع تجاری الماس ریشه و اساس این پرونده را بررسی نمی‌کنند تا مشخص شود  تخلفات و کوتاهی از چه کسی شکل گرفته است. برخی از همراهان این افراد ۱۰ سال در شورای شهر هستند چرا در این مدت مشکل را حل نکردند. علی اکبر نظری از چه زمانی رئیس کمیسیون ماده ۵ استان همدان شده است که مجوز تغییر کاربری‌ها را صادر کند.

  مسائلی که در مجتمع تجاری الماس شکل گرفته توسط مابقی اعضای دلسوز شورای شهر همدان حل شود چراکه به زعم همین افراد اکثریت افرادی که در شورای شهر هستند با خود همین آقایان همراه شده اند.اگر بنده در خرید و فروش واحدها دخیل بودم توسط جانبازان و کسبه‌ این مجتمع اعلام شود در غیر این صورت نباید تخلفات صورت گرفته به افراد غیرمرتبط ربط داده شود.

  ۴۰ واحد پارکینگ این مجتمع تجاری بدون مجوز تغییر کاربری به واحدهای تجاری تبدیل شده است و امروز مشکلات بسیاری را ایجاد کرده است.

  تسنیم:سخن پایانی؟

  نظری:خبرگزاری تسنیم در دوره چهارم شورای شهر همدان همکاری بسیار مناسبی با شورای شهر همدان داشته و خوشبختانه انتقادات این خبرگزاری سازنده بوده است که امیدواریم این روند مستمر باشد.

  گفتگو از سعید شاهسوند

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.