• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اخبار پربازدید , سیاسی » ۲۰۱۶؛ سال شکست تمام عیار عربستان
  کد خبر : 1962738

  ۲۰۱۶؛ سال شکست تمام عیار عربستان

  ۲۰۱۶؛ سال شکست تمام عیار عربستانReviewed by Aryan♥ on Dec 30Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه الاخبار، سال ۲۰۱۶ در حالی به روزهای پایانی خود رسیده است که برای عربستان سال بسیار سختی بود و این ناکامی ها پیش از همه در یمن نمود…

  ۲۰۱۶؛ سال شکست تمام عیار عربستانReviewed by Aryan♥ on Dec 30Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه الاخبار، سال ۲۰۱۶ در حالی به روزهای پایانی خود رسیده است که برای عربستان سال بسیار سختی بود و این ناکامی ها پیش از همه در یمن نمود یافت زیرا با گذشت ۲۱ ماه از حمله به آن ریاض هیچ دستاوردی که بتواند در صحنه میدانی و یا سیاسی روی آن سرمایه گذاری کند، محقق نساخته است.

  زرادخانه بزرگ تسلیحاتی سعودی

  عربستان به عنوان یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان که بزرگترین ذخایر نفتی جهان را در اختیار دارد در حالی وارد جنگ یمن شد که به برکت درآمدهای نفتی زرادخانه تسلیحاتی بزرگی را فراهم کرده است.

  درآمدهای سرشار عربستان فقط صرف خرید تسلیحات از جمله تانک ها و ناوهای جنگی نمی شود بلکه ریاض با آن کشورهایی مانند سودان را نیز خرید و در کنار چنین اقداماتی تمام ابزار تشویق و تنبیه را به کار گرفت تا یمن را به زانو در آورد و در ابتدای جنگ نیز فرض را بر این گذاشت که تمام دلایل شکست یمن مهیا است.

  آغاز روند فرسایش اقتصاد عربستان

  اما با شروع جنگ عربستان نه تنها خود را در تحقق اهداف اصلی این جنگ از جمله بازگرداندن عبدربه منصور هادی به قدرت و خلع سلاح جنبش انصار الله و نابودی قدرت موشکی ارتش یمن ناکام دید، بلکه این جنگ به باری بر دوش ریاض تبدیل شد و شهرهای مرزی عربستان نیز در تیررس موشک های انصار الله قرار گرفت تا جایی که به تدریج این جنگ به عامل فرسایش اقتصادی عربستان تبدیل شد آن هم در شرایطی که بهای نفت به میزان زیادی کاهش یافت.

  در این میان هرگونه تهدید عربستان علیه یمن با واکنش متقابل روبه رو می شد، به این معنی که به عنوان مثال پاسخ تهدید عربستان به سقوط یکی از شهرهای یمن، تهدید متقابل مبنی بر حمله به یک شهرهای سعودی مانند نجران بود.

  به این ترتیب عربستان علاوه بر خسارت های جانی و مادی از نظر روحیه نیز بسیار متزلزل شده است به این معنی که نیروهای ارتش عربستان از سوی یمنی ها به تمسخر گرفته می شوند تا جایی که تانک های پیشرفته که بیشتر ساخت آمریکا و ضد نفر بر هستند، در نجران و جیزان و عسیر به راحتی به دست نیروهای یمنی به آتش کشیده می شود و نیروهای سعودی نیز پا به فرار می گذارند.

  «نه» یمنی‌ها به قیمومیت عربستان

  آنچه گفته شد مربوط به ناکامی های عربستان در صحنه میدانی بود اما در صحنه سیاسی نیز ریاض متقاعد شده است که طرف مقابل یک مشت افسر و شبه نظامی نیستند که به دنبال غنمیت جنگی و قدرت باشند بلکه نیروهای مردمی و ارتشی هستند که در برابر قیمومیت عربستان بر کشورشان ایستاده اند .

  در واقع ریاض این واقعیت را به خوبی متوجه شده است اما از اعتراف کردن به آن خودداری می کند حال آنکه با چشم خود شاهد است یمنی ها با مقاومت در برابر عربستان موفق شدند دولت نجات ملی در صنعا تشکیل دهند و این اقدام یعنی نه بزرگ به عربستان.

  از سوی دیگر عربستان نتوانسته است هیچ دستاوردی را در یمن محقق سازد که بتواند از آن در میز مذاکراه به نفع خود استفاده کند.

  از نظر اقتصادی نیز عربستان پس از اینکه افق های نظامی و سیاسی را به روی خود مسدود دید، در صدد برآمد با گرسنگی و فقر به جنگ یمنی ها برود از جمله اینکه بانک مرکزی را به عدن منتقل کرد که این اقدام موجب محرومیت بسیاری از یمنی ها از دریافت حقوق خود شد.

  ریاض همچنین محاصره دریایی و هوایی و زمینی علیه یمن را تشدید کرد حال آنکه این اقدامات چندان نتیجه بخش نبود زیرا یمن در اصل کشوری فقیر و فاقد زیرساخت های اقتصادی واقعی است و در این شرایط همواره توانسته است جایگزین هایی پیدا کند که بتواند در سخت ترین شرایط مقاومت کند.

  به هر حال شکست های عربستان در یمن بودجه سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ آن را به میزان زیادی تحت تاثیر قرار می دهد زیرا هزینه های جنگ در یمن سرسام آور بوده و بار سنگینی را بر خزانه عربستان تحمیل کرده است.

  در این شرایط با توجه به ناکامی های عربستان در عراق و سوریه و گرفتاری واقعی در یمن سال ۲۰۱۶ برای آن سالی بسیار دشوار بوده است که بازتاب های آن همچنان در سال جدید ادامه خواهد داشت و باری بر دوش بودجه این کشور خواهد بود.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.