• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » نکند، همه ما مقصر باشیم
  کد خبر : 1962465

  نکند، همه ما مقصر باشیم

  نکند، همه ما مقصر باشیمReviewed by on Dec 29Rating: در این یادداشت آمده است: در حکایات قدیم متون کهن ما همگان قصه شرط‌ بندی آن شخصی که قول داد شبانه به گورستان و یا غسال‌خانه‌ای برود و میخی برای گرفتن پاداش بکوبد و به خانه برگردد را شنیده‌ایم. آن نگون‌اقبال میخ را به جای زمین…

  نکند، همه ما مقصر باشیمReviewed by on Dec 29Rating:

  در این یادداشت آمده است: در حکایات قدیم متون کهن ما همگان قصه شرط‌ بندی آن شخصی که قول داد شبانه به گورستان و یا غسال‌خانه‌ای برود و میخی برای گرفتن پاداش بکوبد و به خانه برگردد را شنیده‌ایم. آن نگون‌اقبال میخ را به جای زمین در جامه‌اش کوبید و خیال این‌که برزخیان جامه‌اش را گرفته‌اند او را در این رقابت اسیر خاک کرد!
  گزارش دردناک و حرفه‌ای روزنامه وزین شهروند با عنوان «گورخواب‌ها» چند روزی است که فضای مجازی و محافل حقیقی جامعه را متأثر کرده است. در وهله نخست تبریک فراوان به این روزنامه که با وجود شناس‌نامه دولتی خود به آسیب مهم اجتماعی از نگاه بالا نگریسته است. جمله‌های این گورخواب‌ها یا به تعبیر ما اهالی رسانه، قشر آسیب‌پذیر، در گزارش یادشده، سهل و ممتنع است؛ آن‌جا که گورخوابی می‌گوید: «قبر برای ما مثل یک اتاق است، مثل یک خانه، یک سر پناه …»، جملات دردناکی که روح و وجدان انسان را به حبس ابدی محکوم می‌کند و بخششی هم در کار نیست! همه ما روزانه با جمله‌های تکریم ارباب رجوع، کرامت انسانی و توجه به محرومین مواجه می‌شویم، همان محورهایی که بر اساس آیین دینی و نظام حاکمیتی کشورمان در اولویت‌های سیاست‌های کلی قرار دارد.
  انعکاس خواب در گورستان افراد بی‌سرپناه از سوی یک روزنامه تحت پوشش دولت اقدامی جالب بود، اما جالب‌تر آن‌که درصد قابل توجهی از شبکه‌های اجتماعی نیز مُقلّد ترویج عکس این روزنامه شدند. همان شبکه‌هایی که روزانه از طنز سیاسی و متلک به رقبای فکری تا نیمه‌شب دچار کم‌بود وقت هم هستند.
  به راستی به کجا می‌رویم … همه گروه‌های سیاسی مدعی حل مشکلات اجتماعی و پررنگ نمودن ارزش‌ها هستند، غافل از آن‌که در چند کیلومتری‌شان افرادی با جامه پاره و پتوی فرسوده زندگی برزخی دارند و دل‌ خوش تکه‌ای نان در شبانه‌روز!
  حکایت پرغصه گورخواب‌ها به گزارش ایران ویج به نقل از حرفه‌ای مریم روستایی و عکس‌نوشت سعید غلامحسینی، گوشه‌ای از زندگی حاشیه‌نشینی و دردناک آسیب‌دیدگان جامعه ماست. در همین شیراز «سومین حرم اهل بیت» و «پایتخت فرهنگی» در حوالی کوچه‌های «سنگ سیاه» و «گود عربان» و در محلات حاشیه‌ای نیز بسیار می‌توان آسیب‌هایی از این قبیل دید و زندگی کردن افراد را اگر نه در گورستان بلکه در اتاق‌های فرسوده و سرد و بی‌غذا مشاهده کرد. همان‌هایی که اگر خبرنگار سراغ‌شان برود به مقابله برمی‌خیزند و می‌گویند: بروید… آن‌دفعه که آمدید برای‌مان چه کردید؟ بروید … و خبرنگار دست از پا درازتر برمی‌گردد چرا که نوشته‌اش تلنگری به مسوولان نبوده است.
  ای کاش گزارش روزنامه دولتی شهروند (تحت پوشش جمعیت هلال احمر) چند روزی ما را از نقد گفتمانی و اقتصادی دور کند و همگان به فکر چاره‌ای برای قشر آسیب‌پذیر باشند. و ای کاش حداقل این تصاویر مورد بهره‌برداری سیاسی و گفتمان مطلوب‌مان قرار نمی‌دادیم! چرا که ما مسلمانیم و بر اساس آیات الهی نشنیدن درخواست کمک و فریادرسی هم‌نوعان، مسلمانی ما را به زیر سوال خواهد برد.
  اگر برای یکایک این گورخواب‌ها برای پاسخ به افکار عمومی، سرپناهی مشخص شود باز هم چاره کار نیست زیرا به حُکم مثَل گذشتگان‌مان، «با یک گل بهار نمی‌شود». اکنون به لطف فضای مجازی با وجود مشکلات فراوان، تهدید کرامت انسانی در گزارش گورخواب‌ها به طور گسترده منعکس شد و افکار عمومی در آینده با رصد کردن دقیق رفتار و کردار، مسوولان امر را قضاوت خواهد کرد؛ قضاوتی با محکمه وجدان عمومی که محکومیت‌اش قابل بخشش نیست!
  به راستی ساکنان گورستان که پیش‌شرطی برای خوابیدن در قبرها نداشته‌اند و جرأت خود را نیز برای همگان ثابت کرده‌اند؛ اما یکی از این افراد گفته است: «زندگی کنار زنده‌ها سخت‌تر از مُرده‌هاست»! به نظرتان این کلام شخصِ بی‌خانمان، ریشه جامعه‌شناختی ندارد؟ از این رو باید گفت: نکند همه ما مقصر باشیم …
  ۶۱۱۴ / ۲۰۲۷
  دریافت کننده: علی اکبر خرامش ** انتشاردهنده: سیداحمد نجفی

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.