• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » شکاف سیاسی و خدشه بین‎المللی؛ رهاورد کره جنوبی در سال ۲۰۱۶
  کد خبر : 1962088

  شکاف سیاسی و خدشه بین‎المللی؛ رهاورد کره جنوبی در سال ۲۰۱۶

  شکاف سیاسی و خدشه بین‎المللی؛ رهاورد کره جنوبی در سال ۲۰۱۶Reviewed by on Dec 29Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از ایرنا، تشدید منازعات دریای جنوبی چین و دخالت های آمریکا در این حوزه، تحرکات موشکی و اتمی کره شمالی، حواشی استقرار احتمالی سامانه موشکی تاد در کره جنوبی و درگیری های لفظی چین…

  شکاف سیاسی و خدشه بین‎المللی؛ رهاورد کره جنوبی در سال ۲۰۱۶Reviewed by on Dec 29Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از ایرنا، تشدید منازعات دریای جنوبی چین و دخالت های آمریکا در این حوزه، تحرکات موشکی و اتمی کره شمالی، حواشی استقرار احتمالی سامانه موشکی تاد در کره جنوبی و درگیری های لفظی چین و ژاپن در دریای شرقی چین تنها و تنها گوشه ای از این تنش ها است؛ در حالی که مهم ترین تنش سیاسی ایجاد شده در این منطقه را باید تحولات و شکاف سیاسی ناشی از فساد سیاسی در کره جنوبی دانست.
  تنش های سیاسی در بدنه حاکمیت کره جنوبی از زمان فاش شدن روابط عجیب رئیس جمهوری این کشور «پارک گئون هی» با یک زن آغاز شد؛ زنی به نام «چوی سون سیل» که علاوه بر آنکه به سخنرانی های شخص رئیس جمهوری قبل از انجام آنها دسترسی داشته، بلکه در آنها تغییراتی نیز اعمال می کرده است.
  رسانه های داخلی کره جنوبی در حالی گمانه زدند که این شخص در سایر امور دولت نیز دخالت داشته که بیشترین حجم نگرانی ها و تنش ها در این مورد به این دلیل بود که این شخص از هیچ سمت و مقام رسمی در دولت برخوردار نبوده است. پرونده او زوایای پیچیده بسیاری دارد و گفته می شود که از طریق حمایت های شخص رئیس جمهور و شرکت های بزرگ، مبالغ کلانی نیز دریافت کرده و چندین شرکت را در داخل و خارج از کره جنوبی اداره می کرده است.
  نخستین واکنش رئیس جمهوری کره پس از فاش شدن رسوایی سیاسی، عذرخواهی از مردم کره جنوبی بود اما این عذرخواهی افاقه نکرد و مردم این کشور به محض فاش شدن آن، در تظاهرات گسترده ای خواستار برکناری رئیس جمهور و اعضای کابینه وی شدند.
  موج های مختلف این تظاهرات اعتراض آمیز از بدو فاش شدن این رسوایی سیاسی، تا به امروز طیف های مختلف مردم و مخالفان دولت، دانشجویان، گروه های سیاسی، کارمندان و کارگران اصناف مختلف را در برگرفته و در روزهای پیش برای نهمین هفته متوالی ادامه یافت.
  به دنبال گسترده شدن اعتراضات مردمی در کره جنوبی، «پارک گئون هی» طی یک هفته پس از فاش شدن این رسوایی، برای دومین بار از مردم این کشور غذرخواهی و اعلام کرد که آماده محاکمه است.
  وی در عین حال اعلام کرد که به دلیل عمق این رسوایی سیاسی، از مردم کشورش انتظار بخشش ندارد و با این موضوع مسئولانه برخورد خواهد کرد.

  * تنش های جدی تر برای «پارک گئون هی»
  به دنبال تشدید اعتراضات مردمی، رئیس جمهوری کره جنوبی از احزاب مخالف خود درخواست مذاکره کرد که البته این درخواست با مخالفت این احزاب روبرو شد. از سوی دیگر، خانم «پارک» از مجلس کره جنوبی خواست که درباره کوتاه شدن دوره ریاست جمهوری وی تصمیم بگیرد؛ درخواستی که بلافاصله با مخالفت ۳ حزب مخالف دولت یعنی «مینجو»، «عدالت» و «خلق» روبرو شد و این احزاب تاکید کردند که این درخواست نیازمند تغییر در قانون اساسی کشور است چرا که «پارک» سعی دارد با عملی کردن این درخواست، روند اعتراضات را پایان داده و مسئولیت این امر خطیر را به روی دوش مجلس بیاندازد.
  از سوی دیگر، بحث بازجویی از او توسط ماموران دادستانی کره جنوبی مطرح شد که در نوع خود در تاریخ سیاسی کره جنوبی قابل توجه می نمود چرا که او به عنوان نخستین رئیس جمهوری کره جنوبی محسوب می شد که مورد پیگرد قانونی قرار می گرفت. به همین خاطر خانم «پارک» برای خود وکیل انتخاب کرد تا پاسخگوی سئوالات ماموران دادستانی در مورد چرایی و چگونگی ورود این شخص بیگانه به ساختار دولتی باشد.
  پس از گذشت چندین روز از این اتفاقات، مجلس کره جنوبی که ۲۰۰ نفر از ۳۰۰ نماینده آن را مخالفان دولت تشکیل می دهند، در تاریخ ۹ دسامبر طرح استیضاح رئیس جمهوری را به رای گذاشت که از میان مجموع ۲۹۰ رای، ۲۳۴ نفر از نمایندگان به استیضاح وی رای مثبت دادند. نکته جالب آنکه در این میان، نیمی از ۱۲۸ نماینده حزب حاکم در مجلس، به استیضاح رئیس جمهور رای مثبت دادند؛ امری که حاکی از بروز یک شکاف سیاسی عمیق در حزب حاکم بود.

  *شکاف سیاسی و بحران در حزب حاکم «سائه نوری»
  به دنبال رای نیمی از نمایندگان این حزب به استیضاح رئیس جمهوری، بحران را در این حزب بیش از پیش نشان داد. دودستگی ناشی از این تنش های سیاسی در این حزب، منجر به آن شد که گروهی از نمایندگان این حزب در مجلس کره جنوبی، در تاریخ ۲۳ دسامبر اعلام کردند که این حزب را ترک خواهند کرد.
  مهمترین دلیل این امر، بروز اختلافات میان این نمایندگان و نمایندگان طرفدار رئیس جمهور به دنبال رسوایی سیاسی «پارک گئون هی» عنوان شد، در حالی که بر اساس اخبار، حداقل ۳۵ نفر از نمایندگان حزب حاکم در مسیر ترک این حزب قرار گرفتند.
  مهم ترین نتیجه و البته انگیزه این نمایندگان هموار شدن مسیر برای برکناری کامل «پارک گئون هی» از قدرت بود. در کنار این موضوع، گمانه زنی ها بر این اساس استوار بود که چنانچه تعداد نمایندگان خواستار خروج از حزب «سائه نوری» به ۳۸ نفر برسد، این اعضا، حزبی که اساسا بر مبنای مخالفت با رئیس جمهور پیش خواهد رفت را تاسیس کرده و به تدریج با سایر احزاب مخالف نیز ائتلاف خواهند کرد.
  به دنبال این اتفاقات، روز سه شنبه ۲۷ دسامبر، ۲۹ نفر از نمایندگان حزب حاکم «سائه نوری» از نمایندگی مجلس استعفا دادند. این امر در وهله نخست منجر به کاهش تعداد نمایندگان حزب «سائه نوری» به ۹۹ نفر شد، امری که به خودی خود موجب آن شد که اکثریت مجلس با ۱۲۱ نماینده در کنترل حزب رقیب یعنی حزب «مینجو» قرار گیرد.

  * ورود دبیرکل سازمان ملل به کارزار سیاسی
  پس از استیضاح «پارک گئون هی» اعلام شد که در صورت تایید رای استیضاح وی از سوی قضات دادگاه قانون اساسی این کشور (که احتمال آن فراوان است)، خانم «پارک» به طور رسمی از مقام خود برکنار شده و انتخابات برای مشخص شدن جانشین وی طی دو ماه آتی برگزار خواهد شد.
  در چنین برهه ای که تنش سیاسی ناشی از این تحولات، فضای کره جنوبی را کاملا در بر گرفته و از سوی دیگر، چهره این کشور را در سطح جهانی مخدوش کرده، «بان کی مون»، دبیر کل سازمان ملل متحد به عنوان یک آلترناتیو و کاندیدای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری آتی کره جنوبی مطرح شده است.
  این در حالی است که دوره مسئولیت وی به عنوان دبیر کل سازمان ملل در تاریخ ۳۱ دسامبر (۱۱ دی) به پایان می رسد، اما وی هنوز شخصا برای شرکت در انتخابات اعلام آمادگی نکرده است.
  از سوی دیگر، نتایج نظرسنجی های ابتدایی حاکی از آن است که «بان کی مون» به عنوان وزیر خارجه کره جنوبی در سال های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۶ و البته دبیر کل سازمان ملل متحد، از بیشترین رای مردمی و اقبال عمومی در انتخابات ریاست جمهوری این کشور برخوردار است. این در حالی است که زمزمه هایی مبنی بر تشکیل یک حزب جدید به رهبری وی و البته با عضویت نمایندگان مستعفی و اعضای خارج شده از حزب «سائه نوری» به گوش می رسد.
  اینک کره جنوبی در چنین بحران سیاسی عمیقی سال ۲۰۱۶ را به پایان می برد؛ سالی که طی آن یک رئیس جمهور این کشور برای نخستین بار در تاریخ صد ساله اخیر مورد پیگرد قانونی قرار می گیرد.
  مردم این کشور به احتمال قریب به یقین طی ماه های ابتدایی سال ۲۰۱۷ بار دیگر باید برای انتخاب رئیس جمهوری پای صندوق های رای خواهند رفت. این در حالی است که به دنبال این اتفاقات وجهه این کشور به عنوان یک حاکمیت دموکرات، بواسطه این مسائل دچار خدشه شده و اینک جهان کره جنوبی را در کنار صنعت، به «رسوایی سیاسی» نیز خواهد شناخت.
  شاید در چنین شرایطی، مردم کره جنوبی آگاهانه یا ناخودآگاه به دلیل جبران اندکی از این خدشه وارده، به «بان کی مون» به عنوان دبیر کل سازمان ملل رای دهند تا بواسطه این سمت، اندکی از آبروی سیاسی این کشور احیا شود.
  آساق**۱۵۹۷*انتشاردهنده: فرهاد راستی

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.