• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , سیاسی , مطالب برگزیده سایت » تصمیم گیری نهایی در مورد برگزاری انتخابات الکترونیک
  کد خبر : 1961854

  تصمیم گیری نهایی در مورد برگزاری انتخابات الکترونیک

    عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان  با اشاره به آخرین رایزنی‌های شورای نگهبان با وزارت کشور پیرامون برگزاری انتخابات الکترونیک اظهار داشت: آخرین نامه نگاری میان شورای نگهبان و وزارت کشور درمورد بحث تشخیص هویت رأی دهندگان به صورت الکترونیکی بود که در نهایت شورای نگهبان به شرط رعایت ضوابط امنیتی، این مسئله را پذیرفت….

   انتخابات

   

  عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان  با اشاره به آخرین رایزنی‌های شورای نگهبان با وزارت کشور پیرامون برگزاری انتخابات الکترونیک اظهار داشت: آخرین نامه نگاری میان شورای نگهبان و وزارت کشور درمورد بحث تشخیص هویت رأی دهندگان به صورت الکترونیکی بود که در نهایت شورای نگهبان به شرط رعایت ضوابط امنیتی، این مسئله را پذیرفت.

  وی افزود: پس از آن از وزارت کشور نامه‌ای به شورای نگهبان ارسال شد و راجع به زیرساخت‌های انتخابات الکترونیک و اقداماتی که انجام شده توضیحاتی ارائه شد که مجددا به کارشناسان شورا ارجاع شد و طی هفته گذشته دو جلسه میان کارشناسان شورای نگهبان و وزارت کشور برگزار شد و طبق گزارش اولیه‌ای که ارائه کردند پیشرفت‌های نسبتا خوبی صورت گرفته و علیرغم دغدغه‌های امنیتی شورای نگهبان، امیدواریم آن مسائل نیز رفع شود تا بتوان انتخابات الکترونیک را اجرایی کرد.

  کدخدایی همچنین از تعیین تکلیف انتخابات الکترونیک میان کارشناسان شورای نگهبان و وزارت کشور در هفته آینده خبرداد و گفت: در هفته آینده یک یا دو جلسه میان کارشناسان خواهیم داشت تا بتوان به یک جمع‌بندی برسیم تا موضوع در صحن عمومی شورای نگهبان مطرح و تصمیم نهایی اتخاذ شوود.

  سخنگوی شورای نگهبان در مورد سازوکارها و زیرساخت‌های انتخابات الکترونیک و به طور مثال در صورت قطع برق در حوزه‌های انتخابیه و تکلیف صندوق‌های سیار چه خواهد بود، گفت: یکی از نگرانی‌هایی که ما در شورای نگهبان داشتیم و مکررا به آن تأکید می‌کردم بحث زیرساخت‌ها مسائل امنیتی است؛ چرا که در حوزه‌های انتخابیه زیرساخت‌های مناسبی برای برگزاری چنین انتخاباتی باید وجود داشته باشد.

  وی افزود: اما در جایی که امکانات الکترونیک و زیرساخت وجود ندارد ناچاریم به جای برقراری ارتباط با تجهیزات دارای سیم ،به صورت بی‌سیم انتخابات الکترونیک را برگزار کنیم که این مسئله نیازمند ارتباط مستمر در روز انتخابات و از نکاتی است که در بحث‌های کارشناسی ما مطرح شده و از وزارت کشور نیز راهکارهایی پیشنهاد شده است اما شورای نگهبان باید به گونه‌ای اطمینان حاصل کند که در روز انتخابات و در برقراری ارتباطات و احراز هویت و زمان شمارش آرا که زمان‌های بسیار حیاتی هستند، وقفه‌ای وجود نداشته باشد و اگر بتوانیم از این مسائل اطمینان نسبی حاصل کنیم شورای نگهبان مخالفتی برای برگزاری انتخابات الکترونیک نخواهد داشت. در این راستا همکاری خوبی میان شورای نگهبان و وزارت کشور وجود دارد و هیچ جدایی میان این دو مرجع وجود ندارد.

  این عضو حقوقدان شورای نگهبان در پاسخ به این سوال که آیا انتخابات الکترونیک به سال ۹۶ خواهد رسید و اینکه وزارت کشور اعلام کرده منتظر تأیید شورای نگهبان هستیم گفت: برگزاری انتخابات الکترونیک در انتخابات ریاست جمهوری تا حدود زیادی بستگی به تلاش همکاران ما در وزارت کشور دارد که بتوانند نظرات شورای نگهبان که در مکاتبات اعلام شده را جلب کنند. بیشترین نگرانی ما بحث امنیتی است و اگر بتوانیم بحث امنیت را رفع کنیم شاید بتوانیم در سایر موارد تا حدودی سریعتر عمل کنیم و همه این‌ها منوط به پیشنهادات و تلاش‌های وزارت کشور است.

  منبع: باشگاه خبرنگاران
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.