• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اخبار پربازدید , اقتصادی » سازه ها وخلاقیت،فراموش شدگان صنعت گردشگری فارس
  کد خبر : 1961633

  سازه ها وخلاقیت،فراموش شدگان صنعت گردشگری فارس

  سازه ها وخلاقیت،فراموش شدگان صنعت گردشگری فارسReviewed by Aryan♥ on Dec 28Rating: هر سال استان فارس از ابتدای سال با خبرهای خوش همراه است ، خبرهای خوشی که اغلب نشان از میزان حضور میلیونی گردشگران داخلی و خارجی به استان فارس دارد.گردشگران بیشتر برای دیدن آثار تاریخی فارس به این استان سفر می کنند و…

  سازه ها وخلاقیت،فراموش شدگان صنعت گردشگری فارسReviewed by Aryan♥ on Dec 28Rating:

  هر سال استان فارس از ابتدای سال با خبرهای خوش همراه است ، خبرهای خوشی که اغلب نشان از میزان حضور میلیونی گردشگران داخلی و خارجی به استان فارس دارد.
  گردشگران بیشتر برای دیدن آثار تاریخی فارس به این استان سفر می کنند و به گمان برخی از آنها بارها و بارها دیدن آثار تاریخی این استان از جمله تخت جشمید، پاسارگاد، حافظیه، سعدیه و باغ ارم ارزشمند است.
  هرچند که در نظر گردشگران دیدن آثار تاریخی منحصر به فرد استان فارس ارزشمند است اما صنعت به روز و در حال توسعه گردشگری باید بتواند دیگر نیازهای گردشگران را با هدف اقامت و ماندگاری بیشتر در استان تامین کند.
  پرسشی که گاه برای مردم و گردشگران مطرح می شود این است:‌حال که استان فارس به لحاظ برخورداری ازغنای آثار در بخش های مختلف گردشگری از جمله تاریخی، فرهنگی، ورزشی و پزشکی است چرا در کنار این ها سازه ها و مقاصد جدید گردشگری ایجاد نمی شود تا جذابیت سفر به فارس را برای گردشگران دو چندان کند؟
  اینکه فارس استان غنی در صنعت گردشگری استبر کسی پوشیده نیست اما در کنار این آثار نیاز است خلاقیت، ایده و ابتکار جدید وجود داشته باشد تا در کنار این آثار، جذابیت جدید گردشگری هم فراهم شود.
  نمونه بارز خلاقیت در گردشگری ساخت برج میلاد در تهران، هتل ها و اکواریوم های جذاب در جزیره کیش، جت اسکی، هتل های سنتی، باغ پرندگان و غیره درکشور که نمونه های بیشماری را می توان در این زمینه برشمرد اما متاسفانه فارس تاکنون از این مهم بهره ای نبرده است.
  امروزه گردشگران در انتخاب مقاصد سفر خود به دنبال شرایط ویژه و چند کاربردی هستند لذا باید تدابیری اندیشیده شود تا علاوه بر مباحث تاریخی و باستانی، به لحاظ سمعی و بصری نیز نیازهای آنها برطرف شود.
  امروز در کنار آثار فاخر جهانی مانند تخت جمشید، فضای مناسبی برای اقامت چند ساعته و یا چند روزه پس از حضور گردشگران نیست و تنهایک پارک در نزدیکی این سایت تاریخی قرار دارد که دلچسب و شایسته نیست و این وضعیت برای استانی مانند فارس زیبنده نیست درحالی که استان های همجوار ما با ساخت جاذبه ها و سازه های جدید گردشگری به دنبال توسعه این صنعت در منطقه خود هستند.
  ‘صنعت گردشگری باید به روز باشد’ این گفته را بارها و بارها از مسئولان رده های مختلف شنیده ایم اما تاکنون تصویرعینی از آن در فارس دیده نشده است.
  در واقع این جمله مشهور بدان معنا تعبیر می شود که ما در استان فارس نباید تنها به آثار تاریخی به جا مانده از سال های گذشته اکتفا کنیم و شعار دهیم بلکه این بخش خلاقیت، ایده، نوآوری و سازه های جدید می خواهد که تحقق این مهم نیز نیازمند همت بخش خصوصی و حمایت بخش دولتی است.
  این استان به دلیل برخورداری از بیش از سه هزار اثر تاریخی درفهرست آثار ملی و چهار اثر تاریخی درفهرست آثار جهانی از مقاصد مهم گردشگری است که نیاز است این داشته ها با خلاقیت فعالان گردشگری هم راستا شود تا بتواند بیش از گذشته در جذب و ماندگاری گردشگر موثر باشند.
  اگر در استان فارس به رویکردهای نوین در صنعت گردشگری در کنار آثار تاریخی توجه شود، شاهد خبرهای خوش حضور گردشگران داخلی و خارجی در طول سال در این استان خواهیم بود.
  ** خلاقیت، نیاز امروز گردشگری
  معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس در این زمینه به خبرنگار ایرنا گفت: آثار تاریخی مانند تخت جمشید، حافظیه و سعدیه می توانند تا سالها و یا شاید همیشه، جذب کننده گردشگران داخلی و خارجی باشد اما این جاذبه ها ممکن است در بیش از دو الی سه بار بازدید برای گردشگران تکراری شود لذا این مهم بیانگر لزوم ایجاد خلاقیت در جاذبه های گردشگری ما است.
  سید موید محسن نژاد افزود: بنابراین ما در فضاها و سایت های گردشگری استان فارس نیازمند ایجاد فضاهای جدید، مقاصد جدید و یا تنوع جدید در صنعت گردشگری استان هستیم تا بتوانیم ارائه خدمات جدیدی و متنوع به گردشگران داشته باشیم.
  وی بیان کرد: تکراری شدن بازدید از آثار تاریخی استان ما تنها با خلاقیت در گردشگری قابل برطرف شدن است به طور مثال اگر می خواهیم تخت جمشید، حافظیه و سعدیه همچنان جذب کننده گردشگر بوده و تکرار نشود باید در کنار این آثار فضاهای جدید گردشگری از جمله صنایع دستی در حال ساخت به صورت زنده و ایجاد فضاهایی برای مشارکت گردشگران در پخت غذاهای سنتی ما فراهم شود.
  محسن نژاداظهارداشت:خلاقیت ما درصنعت گردشگری استان تجربه های جدیدی از گردشگری را برای گردشگران ایجاد می کند و موجب می شود تا گردشگران مدت اقامت خود را در مقصد گردشگری بیشتر کند و این هدف ما در توسعه این صنعت است.
  وی اضافه کرد: نیاز نیست که ما بخواهیم جاذبه های جدید در حوزه گردشگری در استان فارس ایجاد کنیم بلکه فارس بیش از یک استان معمولی در حوزه گردشگری غنی است که ما باید بر معرفی جاذبه های کمتر شناخته شده استان تلاش کنیم تا اینکه بخواهیم مقاصد جدید گردشگری تعریف کنیم.
  او ادامه داد: ما در مباحث گردشگری نیازمند جاذبه های گردشگری جدید نیستیم بلکه ایجاد جاذبه جدید گردشگری به مقاصد جدید و محورهای جدید در گردشگری تعبیر می شود به این معنا که تلاش کنیم جاذبه های کمتر شناخته شده استان گردشگر پذیر باشد.
  معاون میراث فرهنگی فارس عنوان داشت: به عنوان مثال ما در استان فارس جاذبه ها و مکان هایی از جمله چشمه های آب گرم درتمام شهرستان ها و آبشار فدامی در شهرستان داراب را داریم که متاسفانه به دلیل عدم بهره مندی از حداقل زیرساخت های گردشگری پذیرای گردشگران نیستند.
  محسن نژآد افزود: راه اندازی چنین مکان هایی در استان نیازمند حضور سرمایه گذار است تا در مرحله نخست امکانات اولیه و حداقلی در آن مکان ها فراهم شود و در مرحله بعد شاهد حضور گردشگران در آن مناطق و سپس معرفی آنها به عنوان جاذبه های گردشگری فارس باشیم.
  وی با بیان اینکه یکی از راه های ایجاد مقاصد جدید گردشگری و معرفی جاذبه های کمتر شناخته شده، باید حداقل زیرساخت ها و امکانات برای رفاه گردشگران شامل تامین شود بیان کرد: به عنوان مثال در مرز میان شهرستان داراب و استان هرمزگان آبشار فدامی در منطقه فدامی وجود دارد که خیلی از مردم داخل کشور و حتی داخل استان خودمان نیز از ان اطلاعی ندارند.
  او اظهارداشت: بخش خصوصی ما از وجود آبشار فدامی و دیگر جاذبه های ناشناخته استان ذهنیتی ندارد که بخواهد سرمایه گذاری کند و ما در این زمینه همکاری هایی با شهرداری هر منطقه آغاز کردیم.
  محسن نژاد اضافه کرد: شهرداری ها امکانات بلفعلی هستند که می توانند کمک شایانی به ایجاد زیرساخت های گردشگری مناطق کمتر توسعه یافته و کمتر شناخته شده استان کنند و به عنوان سرمایه گذاری شرایطی را برای گردشگران ایجاد کنند و از آن درآمد زایی نیز داشته باشند.
  وی ادامه داد:میراث فرهنگی فارس می تواند طراحی های حداقلی برای مناطق کمترشناخته شده درحوزه گردشگری استان را انجام و به شهرداری ها به عنوان سرمایه گذار ارائه دهد تا هم زیرساخت ها فراهم شود و هم درآمد زایی برای منطقه داشته باشد.
  محسن نژاد عنوان داشت:همچنین یکی دیگر از راه های معرفی جاذبه های کمتر شناخته شده استان، برپایی نمایشگاه های گردشگری در داخل و خارج کشور و معرفی این فرصت ها در قالب بسته های سفر است که برای این مقاصد گردشگری و تور و بسته های گردشگری تعریف و اجرا شود.
  او افزود: ما می توانیم برای تمام جاذبه های گردشگری استان بسته های سفر تعریف کنیم و از ظرفیت مردم داخل استان و استان های همجوار در قالب بسته های گردشگری یک روزه، چند روزه، تورهای تلفیقی چند استانی برای معرفی جاذبه های گردشگری استان و رونق این صنعت در استان استفاده کنیم.
  معاون گردشگری فارس بیان کرد: همچنین آژانس های مسافرتی و تورهای گردشگری باید بسته ها و تورهای سفر را تعریف و از امکانات جاذبه های گردشگری استان در جهت رونق این صنعت در فارس استفاده کنند.
  محسن نژاد اظهارداشت: این موارد زنجیروار برای معرفی جاذبه های کمتر شناخته شده و رونق گردشگری استان به هم پیوسته و بر هم تاثیرگذارند که اگر زیرساخت ها فراهم باشد بسته سفر نیز آماده خواهد شد.
  ** رنج فارس از نبود یک خط هوایی
  وی اضافه کرد: در حال حاضر استان فارس از فقدان یک خط هوایی و شرکت هواپیمایی کامل و متکی به خود که بتواند پروازهای شیراز به سایر مناطق را به طور کامل پوشش بدهد در کشور در فقر و رنج است.
  او ادامه داد: امروز برخی از استان های کشور از شرکت هواپیمایی منحصر به فرد خود برخوردارند که این مهم موجب رونق گردشگری آن منطقه شده است و امروز این یک نیاز برای استان فارس است.
  محسن نژاد عنوان داشت: کار در حوزه گردشگری فرابخشی است لذا تامین زیرساخت های حداقلی شامل محوطه سازی، سرویس بهداشتی، ایجاد مراکز غذاخوری و خدمات رفاهی برای جاذبه های گردشگری استان به تنهایی وظیفه میراث فرهنگی نیست.
  وی افزود: این درحالی است که تامین زیر ساخت های کلان شامل حمل و نقل زمینی، ریلی و هوایی، جاده سازی، افزایش سرعت و کیفیت قطار بر عهده دولت است که تحت اختیار یک ارگانی مانند میراث فرهنگی نیست و همه دستگاه ها باید در این زمینه تلاش کنند تا صنعت گردشگری رشد مناسب خود را داشته باشد.
  معاون میراث فرهنگی فارس با بیان اینکه نمی توان گفت در گذشته در حوزه گردشگری کم کاری شده زیرا در گذشته فضا برای رشد گردشگری در کشور فراهم نبوده اما در حال حاضر فضا بسیار مناسب است بیان کرد: متاسفانه در سالهای قبل به دلیل تحریم ها مشکلاتی در زمینه تامین زیرساخت های کلان وجود داشته که مانع از رشد و معرفی مناسب گردشگری در کشور شده است.
  او اظهارداشت: در دولت یازدهم به صنعت گردشگری توجه ویژه ای شده است به طوری که رویکرد دولت درتوسعه استان ها، توجه به صنعت گردشگری است که این نگاه و تمرکز بر گردشگری نوید بخش آینده این صنعت در کشور ماست.
  محسن نژاد اضافه کرد: اعتقاد داریم که صنعت گردشگری می تواند وابستگی ما را به نفت کمتر کند و این صنعت می تواند در کنار نفت، اقتصاد کشور را بچرخاند که اگر دیدگاه نجات بخش بودن گردشگری، وجود داشته باشد باید بتوانیم با اقدام و عمل مناسب همه دستگاه ها نه تنها میراث فرهنگی، در جهت توسعه این صنعت فعالیت کنیم.
  وی ادامه داد: دستگاه هایی مانند شهرداری ها، مالیات و سیاست های تشویقی برای فعالان گردشگری نیز نقش مهم و موثری در توسعه گردشگری دارند.
  ** زیرساخت های گردشگری فارس نیازمند تقویت
  مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس نیز به خبرنگار ایرنا گفت: صنعت گردشگری یکی از صنعت های اصولی و موثر در بخش اقتصاد، فرهنگ، سیاست و اجتماعی است که با بهره برداری و هدف گذاری می توان دستارودهای مهمی را از این طریق برای کشور محقق کرد.
  مصیب امیری افزود: بر اساس آمارهای بین المللی از هر ۱۱ شغل پایدار در دنیا یک شغل در حوزه گردشگری است لذا وارد شدن گردشگر به ویژه گردشگر خارجی به کشور فعال شدن چرخه اقتصاد را به دنبال دارد و این درحالی است که با ورود هر گردشگر به کشور هشت شغل به صورت مستقیم و غیر مستقیم ایجاد می شود.
  وی با بیان اینکه فارس و شیراز در ایام مختلف سال میزبان گردشگران بیشماری از داخل و خارج از کشور است بیان کرد: هرشهرستان و منطقه ای از استان فارس تاریخچه ای در دل خود نهفته دارد که می تواند مقصد مناسبی برای گردشگران باشد و بر این اعتقادیم برای توسعه صنعت گردشگری در فارس باید برنامه ریزی مناسب و منسجم برای بهره برداری از سفرهای کوتاه مدت گردشگران داخلی به استان انجام شود.
  امیری اظهارداشت: میهمان نوازی و تنوع فرهنگ مردم استان فارس از دلایل جذب گردشگران به ویژه خارجی و استقبال ملت ها در استان فارس است.
  امیری گفت:هم اکنون امکانات استان برای میزبانی از گردشگران داخلی و خارجی در بخش های مختلف از جمله راهنمایان گردشگری و هتل ها ومراکز اقامتی مناسب است اما باتوجه به جایگاه استان، زیرساخت های بیشتری در زمینه راهنمایان گردشگری و هتل های لوکس و مراکز اقامتی گردشگران خارجی نیاز است.
  وی اضافه کرد: در حال حاضر تعداد ۷۰ مراکز اقامتی و هتل های استان فارس در قالب چهار هزار اتاق و هفت هزار و ۵۰۰ تخت به مردم، زائران، مسافران و گردشگران داخلی و خارجی خدمات دهی می کنند.
  او با بیان اینکه نیازمند حضور بیشتر بخش خصوصی در رونق بخشی گردشگری فارس هستیم ادامه داد: دولت باید با ارائه حمایت ها و تسهیلات مناسب زمینه حضور بخش خصوصی برای توسعه زیرساخت های گردشگری استان از جمله هتل سازی را فراهم کند.
  امیری عنوان داشت: در حال حاضر ایران در شرایط بسیار مناسب امنیتی و سیاسی در عرصه بین المللی قرار دارد و این دو ویژگی عامل مناسبی برای جذب گردشگر خارجی به کشور است.
  ** معرفی گردشگری فارس، اولویت نخست استان
  مدیر کل میراث فرهنگی فارس افزود: تمام شهرستان های فارس در بخش گردشگری دارای ظرفیت های مناسب هستند اولویت ما در این اداره کل بر برنامه های مناسب و مدونی برای معرفی چهره شایسته و ظرفیت های مختلف گردشگری برای گردشگران داخلی وخارجی در استان فارس است که این مهم را با جدیت دنبال می کنیم.
  امیری اظهارداشت: حضور گردشگران داخلی و خارجی در کشور و استان فارس یک فرصت مغتنم است که باید تلاش کنیم خدمات رفاهی مناسب به گردشگران استان ارائه شود زیرا هر یک از گردشگران سفیران ما برای معرفی و تبلیغ هرچه بهتر ظرفیت های حوزه گردشگری ما در استان و مناطق خود هستند.
  وی اضافه کرد: دولت یازدهم و امسال نسبت به سال گذشته، حضور و اقامت گردشگران داخلی و خارجی در استان فارس و شهر شیراز افزایش قابل توجهی داشته است که این نویدبخش توسعه گردشگری در استان است.
  او بابیان اینکه باید گردشگری ارزان اما بیشتر را رونق دهیم ادامه داد: ایجاد گردشگری ارزان از برنامه های ما در سالجاری است که این مهم را در استان فارس دنبال می کنیم.
  امیری با بیان اینکه مسایل اقتصادی در رونق گردشگری موثر است عنوان داشت: در بخش گردشگری ارزان بر این باور هستیم که باید فضایی فراهم شود تا سفر به استان فارس در مقابل سفر به مناطق و کشورهای حاشیه ای مناسب تر باشد و گردشگر باتوجه به پتانسیل ها، ظرفیت ها و ویژگی هایی مانند امنیت، تنوع گردشگری و قیمت مناسب؛ فارس را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب کند.
  ** گردشگری مزیت اصلی فارس
  معاون گردشگری و زیارتی استانداری فارس هم به خبرنگار ایرنا گفت: گردشگری یک مزیت اصلی برای استان فارس است لذا گردشگری در این استان نباید مختص ایام خاصی در سال باشد بلکه این صنعت باید در طول سال در فارس فعال باشد زیرا گردشگری موتور محرک اقتصادی استان فارس است.
  شاپور رستمی افزود: رونق صنعت گردشگری، از سیاست های دولت یازدهم است تا بتواند شاهد جهش و رونق در بخش های دیگر از جمله بین الملل، اقتصاد و اشتغال نیز باشیم.
  وی بیان کرد: تلاش می کنیم تا بیش از هر دوران دیگری شاهد رونق و توسعه صنعت گردشگری در استان فارس باشیم که این مهم را با جدیت دنبال می کنیم.
  رستمی اظهارداشت: تا امروز هنوز نسبت به ظرفیت های کشور و فارس فعالیت های مناسب برای جذب گردشگر انجام نشده است و در این زمینه باید برنامه ریزی منسجم و مستمری صورت گیرد.
  وی اضافه کرد: فارس از جاذبه های منحصر به فرد گردشگری در بخش های مختلف از جمله تاریخی، فرهنگی، عشایری، ادبی و طبیعی برخوردار است که همه بخش ها باید به صورت موازی در کنار هم تقویت و توسعه یابد که توسعه در بخش گردشگری فارس می تواند بخش اشتغال و اقتصاد استان را هم به سمت مثبت حرکت دهد.
  او ادامه داد: بر این باوریم برنامه ریزی ها در حوزه گردشگری در استان و کشور باید رونق صنعت گردشگری را به دنبال داشته باشد که در این زمینه برنامه ریزی ها باید برای دو گروه گردشگران داخلی و خارجی تدوین شود.
  معاون استاندار فارس افزود: در صنعت گردشگری بخش خصوصی شامل دفاتر خدمات گردشگری و آژانس های گردشگری و بخش های تبلیغی ما باید فعال تر و هدفمند شوند به طوری که با بهره گیری از برنامه های مناسب، گردشگران بیشتری را وارد استان فارس کنند که این یک کار حرفه ای در دنیاست.
  رستمی با بیان اینکه در بخش گردشگری باید برای بازارهای هدف برنامه ریزی های متناسب انجام واجرا شود عنوان داشت: استان فارس در بخش گردشگری داخلی و خارجی ظرفیت ها و فرصت های منحصر به فردی در بخش های مختلف از جمله گردشگری تاریخی، فرهنگی، مذهبی، طبیعی و پزشکی دارد که هر یک بازار هدف و مخاطب ویژه ای دارد.
  وی بیان کرد: نکته مهم دیگر در توسعه گردشگری استان این است که ارائه خدمات مطلوب به گردشگران در استان فارس باید در طول سال انجام شود تا شاهد جذب هر چه بیشتر گردشگر باشیم و در این زمینه مشارکت هر بیشتر بخش خصوصی و انجام کارهای خلاقانه و به روز در توزیع مناسب سفر در این استان موثر است.
  او بیان کرد: تلاش ما بر توسعه متوازن بخش های مختلف گردشگری در استان فارس است که هم اکنون فضای فعالیت بیشتر بخش خصوصی در حوزه گردشگری در استان فراهم است که امیدوارمی شاهد فعال تر و پویاتر شدن چرخه صنعت گردشگری استان باشیم.
  رستمی اظهارداشت: توسعه، تقویت و استمرار گردشگری در استان نیازمند ایجاد بسترها مناسب گردشگری است که هر چه شرایط حضور و فعالیت بخش خصوصی فراهم شود، رونق و توسعه اقتصادی استان بیشتر می شود.
  وی با بیان اینکه بر این باوریم بخش گردشگری و صنایع دستی می تواند تحول اقتصادی برای استان فارس به همراه داشته باشد اضافه کرد: بخش خصوصی در حوزه گردشگری استان باید در زمینه معرفی هرچه بیشتر و بهتر توانمندی ها، جاذبه ها و داشته های گردشگری استان فعال شود.
  گزارشگر: فاطمه هاشمی نیک ** انتشاردهنده:‌غلامرضا مالک زاده
  ۳۰۰۲ /۱۸۷۶

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.