• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » جام جم: انگیزه، پادزهری برای شادابی دانشجویان
  کد خبر : 1961474

  جام جم: انگیزه، پادزهری برای شادابی دانشجویان

  جام جم: انگیزه، پادزهری برای شادابی دانشجویانReviewed by on Dec 28Rating: ** انگیزه، پادزهری برای شادابی دانشجویانمینا مولایی در گزارشی به بررسی ضرورت‌های تولید علم در دانشگاه‌ها پرداخت و نوشت: در لغتنامه دهخدا، مقابل کلمه انگیزه نوشته شده است: سبب و باعث چیزها. از این نظر، انگیزه همان نیروی محرکه‌ای است که انسان را برای…

  جام جم: انگیزه، پادزهری برای شادابی دانشجویانReviewed by on Dec 28Rating:

  ** انگیزه، پادزهری برای شادابی دانشجویان
  مینا مولایی در گزارشی به بررسی ضرورت‌های تولید علم در دانشگاه‌ها پرداخت و نوشت: در لغتنامه دهخدا، مقابل کلمه انگیزه نوشته شده است: سبب و باعث چیزها. از این نظر، انگیزه همان نیروی محرکه‌ای است که انسان را برای انجام کارها و رفتارها به جلو می‌راند. درنتیجه هر چقدر سطح انگیزه برای انجام کاری در یک فرد بالاتر باشد، برای تحقق آن تلاش بیشتری خواهد کرد و هر چقدر سطح انگیزه پایین‌تر بیاید، تمایل کمتری برای انجام آن کار از خود نشان می‌دهد. در این میان فرآیند تحصیل، جزو اموری است که با انگیزه رابطه مستقیم دارد. همین دلیل باعث می‌شود که با انگیزه‌ها پیشرفت تحصیلی خوبی داشته باشند و بی‌انگیزه‌ها، روز به روز بیشتر از مدار تحصیل خارج شوند. پریسا قیاسی، روان‌شناس در توضیح بیشتر به جام‌جم می‌گوید: در علم روان‌شناسی ما با اصطلاح انگیزش روبه‌رو هستیم که همان عامل هدایت‌کننده، نیرودهنده و نگهدارنده رفتار انسان‌هاست. اهمیت این موضوع آنقدر زیاد است که خیلی‌ها از آن به عنوان موتور و فرمان اتومبیل نام برده‌اند. به گفته این روان‌شناس، انگیزش هم در جهت رفتار افراد و هم شدت رفتار و پایداری رفتارشان تاثیر دارد. همین جاست که وقتی بحث انگیزه به مساله تحصیل باز می‌شود، می‌توان علل بی‌انگیزگی را در هر سه مرحله جست‌وجو کرد.

  ** بار سنگین هزینه دندانپزشکی بر جیب مردم
  امین جلالوند در این گزارش می نویسد: همین چند ماه پیش بود که وزارت بهداشت در آماری قابل تامل اعلام کرد که چهار دهک مردم یعنی تقریبا ۴۰‌درصد جمعیت کشور، استطاعت مراجعه به دندانپزشک را ندارند. با وجود پوشش ضعیف بیمه‌های پایه، حالا به نقطه‌ای رسیده‌ایم که بر اساس آمارهای رسمی، افراد بالغ در ایران، به‌طور میانگین ۱۳ دندان کشیده شده، پر شده یا خراب دارند که خیلی از آنها هم بی‌خیال درمان شده‌اند. حالا اگر همین هموطن با ۱۳ دندان خراب و پرشده و کشیده بخواهد فقط چند دندان ناقصش را ترمیم کند، باید برای هر بار مراجعه به دندانپزشک متخصص، ۳۴ هزار و ۵۰۰ تومان، حق ویزیت پرداخت کند. اگر بخواهد ارتودنسی با پلاک پیچ‌دار انجام دهد، باید حدود ۷۲۰ هزار تومان را طبق تعرفه سال ۹۵ از جیب بپردازد. یک جرمگیری کامل دندان، ۱۸۲ هزار و ۴۰۰ تومان و یک ترمیم سه سطحی کامپازیت یا همان پرکردن یک دندان هم ۱۵۱ هزار و ۲۰۰ تومان آب می‌خورد. حتی این فرد برای بیرون آوردن معمولی یک دندان عقل که جراحی هم نخواهد، باید ۶۶ هزار تومان پرداخت کند. حال با توجه به این که امسال حداقل حقوق کارگران در ایران ۸۱۲ هزار تومان تعیین شده است و بیش از نیمی از کارگران کشور هم حداقلی‌بگیر هستند، آن وقت می‌بینیم که این هزینه‌های دندانپزشکی هیچ تناسبی با جیب مردم ندارد.

  ** مبارزه نیم بند با قاچاق کالا
  روزنامه جام جم با انتشار گفت و گویی با کارشناسان به ارزیابی روند اجرای مبارزه با قاچاق کالا پرداخت و نوشت: محمدحسین برخوردار فعال اقتصادی در گفت وگو با جام جم گفت: مرزهای آبی و خاکی کشور بسیار گسترده است و شاید کنترل روی واردات کالاهای غیرقانونی در این بخش‌ها سخت باشد اما اگر از صندوق‌های مکانیزه فروش استفاده شود قطعا کالای قاچاق براحتی شناسایی می‌شوند. اصناف توانایی لازم برای برخورد و مقابله با عرضه کالای قاچاق در واحدهای صنفی را ندارند و عموما به‌ دلیل رکود در صنف‌های مختلف اقدامات لازم انجام نمی‌شود. عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران تصریح کرد: به نظر می‌رسد اگر برخوردهای اجرایی نیز توسط سازمان تعزیرات انجام می‌شد اکنون طرح مبارزه با قاچاق در عرضه با موفقیت بیشتری روبه‌رو بود.

  مهدی پورقاضی رییس کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی تهران به جام‌جم گفت: کنترل قاچاق در خرده‌فروشی بهترین راه نیست اما تا حدی مؤثر است. دولت باید کنترل خود را از گمرکات کشور شروع کند و کنترل قاچاق در مبادی عرضه آخرین راه باشد نه این‌که تنها راه مبارزه. اکنون برخی افراد به ارز ارزان دولتی دسترسی دارند و با استفاده از رانت‌هایی اقدام به واردات کالای غیرقانونی می‌کنند که برای مقابله با این موضوع ارز باید تک نرخی شود. در این بخش هم متاسفانه بانک مرکزی هر سال این شعار را می‌دهد اما اجرایی نمی‌کند. این فعال اقتصادی با اشاره به برخورد قاچاق توسط اصناف اظهار کرد: اصناف کشور هنوز معاملات شفافی ندارند و چطور می‌توان با توجه به غیرشفاف بودن ثبت‌های معاملاتی با کالای قاچاق مقابله کرد.

  مسعود دانشمند، دبیرکل خانه اقتصاد ایران در گفت‌وگو با جام‌جم به برخوردهای انتزاعی برای مبارزه با قاچاق کالا اشاره کرد و گفت: با برخوردهای سینوسی و دوره‌ای نمی‌توانیم ریشه قاچاق را در کشور بسوزانیم بلکه باید کارهای ریشه‌ای انجام داد. همه کالاهای موجود در کشور اعم از تولید داخل و وارداتی باید دارای بارکد باشند و هر محصولی که بارکد نداشته باشد، قاچاق تلقی شود. روش‌های فعلی مبارزه با قاچاق کالا و ارز پاسخگوی این بخش نبوده و باید اقدامات بیشتری در این زمینه انجام شود؛ به این دلیل که سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی اعلام کرده تنها ۲ درصد کالاهای قاچاق به دست این سازمان می‌رسد و همین یک جمله بیانگر کافی نبودن برخوردها در کشور است.

  ** جشنواره فیلم فجر خنثی و کم تنوع
  روزنامه جام جم در گفت وگو با کارشناسان به پیش بینی نقطه نظر کارشناسان درباره میزان اثر بخشی جشنواره فیلم فجر پرداخت و نوشت: محمد حسین فرح بخش تهیه‌کننده و کارگردان سینما گفت: پیش‌بینی من برای جشنواره فیلم فجر امسال، پیش بینی بسیار بدی است. این پیش‌بینی هم از اطلاعاتی ناشی می شود که دارم. همه‌چیز در این زمینه به بحث صدور پروانه ساخت در ارشاد برمی‌گردد و فیلم‌هایی که در این دوره از جشنواره به نمایش درمی‌آیند، از همان مرحله صدور پروانه ساخت وضعیتشان مشخص بود؛ آثاری که تقریبا به‌طور مطلق خنثی هستند و توان جذب تماشاگر و تاثیرگذاری بر مردم را ندارند. مهم هم نیست در چه ژانری و با چه موضوعی از جمله اجتماعی، طنز و ملودرام، سیاسی، مذهبی ساخته شده باشد. چون هر موضوعی که خنثی باشد به هیچ عنوان به درد مردم نخواهد خورد. بنابراین امسال از نظر تنوع موضوعی، ساختار و محتوا سال بسیار بدی را برای جشنواره فیلم فجر پیش‌بینی می کنم.

  کیوان کثیریان نویسنده و منتقد سینما تنوع نداشتن موضوعی را مهم‌ترین مشکل این دوره جشنواره فیلم فجر دانست و به جام‌جم گفت: البته تنوع نداشتن موضوعی فیلم‌ها فقط منحصر به جشنواره فیلم فجر نیست و سینمای ایران مدت‌هاست خیلی تنوع ژانر ندارد و به دلایل مختلف از جمله اقتصادی، همواره موضوعات اجتماعی‌ها در فیلم‌های سینمایی ما غالب است. شرایط سینمای ایران طوری است که قدرت ریسک فیلمسازان و تهیه‌کننده ها پایین آمده است. یکی از چیزهایی که در سینمای ما گم شده، تنوعِ ژانر است.

  * گروه اطلاع رسانی
  خبرنگار: سیده مریم سیدان** انتشاردهنده: شهربانو جمعه
  پژوهشم**۹۳۶۸**۹۱۳۱

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.