• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » وقتی غیر فعال شدن مرزها از حمل بار برای کوله بران سنگین تر است/ اهمیت ایجاد معبر جدید تجارت چمدانی در قصرشیرین
  کد خبر : 1961464

  وقتی غیر فعال شدن مرزها از حمل بار برای کوله بران سنگین تر است/ اهمیت ایجاد معبر جدید تجارت چمدانی در قصرشیرین

  وقتی غیر فعال شدن مرزها از حمل بار برای کوله بران سنگین تر است/ اهمیت ایجاد معبر جدید تجارت چمدانی در قصرشیرینReviewed by on Dec 28Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا  به نقل از  الوندخبر  نوشته است: بازارچه‌های  کوله بری یکی از بخش‌های فعال در حوزه  مبادلات تجاری…

  وقتی غیر فعال شدن مرزها از حمل بار برای کوله بران سنگین تر است/ اهمیت ایجاد معبر جدید تجارت چمدانی در قصرشیرینReviewed by on Dec 28Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا  به نقل از  الوندخبر  نوشته است: بازارچه‌های  کوله بری یکی از بخش‌های فعال در حوزه  مبادلات تجاری مرزی و  یکی از فاکتورهای مثبت در امرار معاش مردم مرزنشین می‌باشد و با توجه به نقش محلی بازارچه‌های کوله بری می‌تواند تحولی بنیادی در تولید، ایجاد اشتغال، تثبیت جمعیت مرزنشین، افزایش درآمد و نهایتاً توسعه‌ی پایدار ایجاد نماید. 

   

  تجارت کوله بری در شهرستان قصرشیرین چندی است بر زندگی اقتصادی خانوارهای این شهرستان تاثیر بسزایی داشته و امیدهایی بر بهبود وضعیت معیشتی و اقتصادی ساکنان مناطق مرزی به وجود آورده است.   

   

  این کوله بری و تجارت مرزی که به تجارت چمدانی معروف شده اکنون مدتی است که بنا به دستور وزارت کشور متوقف و مانع فعالیت مرزنشینان و بیکاری بیش از یک هزار نفر از شهروندان قصرشیرین شده است.
   

   

  توجیه اینکه معیشت مرزنشینان در این تجارت مرزی با قاچاق پیوند خورده را می توان ظلم به مردم غیور این مناطق دانست؛ چرا که این افراد تنها نقش کوله بری در ازای مبالغ ناچیز را داشته و سود سرشار و اصلی را اندکی افراد پشت پرده می برند که باید جلوی سودجویی چنین افرادی را گرفت.

   

  بی شک منافع مردم درگرو سلامت و امنیت مرزهاست و طی این مدت چندساله فعالیت بازارچه کوله بری مردم از جان و دل و با تمام وجود در راه اندازی بازارچه مشارکت کرده اند تا از این طریق در شهر و دیارشان بمانند و از مرزها پاسداری کنند.

   

   رونق بخش گردشگری و توریسم با افزایش مسافرت برای تأمین کالاهای با قیمت پایین‌تر، ممانعت از ورود کالاهای قاچاق و ممنوعه و کنترل کالاهای مبادله شده توسط مرزنشینان، افزایش اشتغال و کاهش نرخ بیکاری در شهرستان، افزایش میل ماندگاری مردم در مرزها و جلب همکاری مرزنشینان در حراست از مرز و ایجاد امنیت در مناطق مرزی و تقویت اقتصاد شهرستان با ایجاد یک منبع درآمدی جدید را میتوان از مزایای تجارت کوله بری در قصرشیرین عنوان کرد.

   

   

   غیرفعال شدن این مرزها خسارات زیادی به وضعیت معیشت مردم و رونق بازارچه های مرزی منطقه میزند. هر چند که تصمیمات گرفته شده می تواند در سطح کلان به تولید ملی کمک کند اما آنچه که در اینجا اهمیت دارد بیکار شدن تعداد زیادی از کوله بران است که می تواند معضلاتی را ایجاد کند.

   

  مغازه داران و کاسب کاران بازارچه مرزی قصرشیرین منتظر چراغ سبز مسئولان امر هستند که مرزها مجدد پویایی گذشته را بدست بیاورند و رونق اقتصادی دوباره در بازار شکوفه کند.

   

  غیر فعال شدن مرزها از حمل بار برایمان سنگین تر است

   

  کوله بران در گفتگوهایی که با خبرنگار الوند خبر داشتند تاکید کردند که  غیر فعال شدن مرزها از حمل این بارهایی که بر می دارند برایشان سنگین تر خواهد بود.
   

   یکی از این کوله بران گفت: کوله بران ساعات زیادی را منتظر بار می مانند تا دستمزدی در مقابل حمل آن به دست آورند. فقط در مرز قصرشیرین چند هزار کوله بر مغازه دار، راننده نیسان و فروشنده فعالیت دارند و از این راه امرار معاش می کنند.

   

  یکی دیگر از کوله بران به الوند خبر گفت: ما برای پیدا کردن لقمه ای نان حلال از اذان صبح به مرزها می رویم و هر روز دعا می کنیم که دست خالی به خانه بر نگردیم، حال اگر مرزها هم غیر فعال بماند دیگر زندگی برایمان پیش نمی رود.

   

  وی افزود: دولت به بهانه اینکه کوله بری نوعی قاچاق است جلوی اندک نان حلال مرزنشینان را گرفته است. آیا یک کوله بر به تولید کشور ضربه می زند یا برخی از قاچاق های گسترده؟

   

  معبر جدید کوله بری در قصرشیرین ایجاد می شود

   

  فرماندار قصرشیرین در این خصوص در گفتگو با الوندخبر اظهار داشت: با هماهنگی های صورت گرفته قرار است در روزهای آینده با همکاری هنگ مرزی یک مسیر جدید برای تجارت کوله بری در مرز قصرشیرین ایجاد شود.

  فرامرز اکبری تصریح کرد: پیگیر آن هستیم فعالیت کوله بری در قصرشیرین همانند شیوه استان کردستان و شهرهای بانه و مریوان در این شهرستان مرزی نیز اجرا شود.

   

  وی افزود: در این شیوه جدید کوله بری قرار است که کالاهای زیادی توسط کوله بران بدون پرداخت هرگونه عوارض وارد قصرشیرین شود و این امر باعث رونق اقتصادی منطقه فعالیت مغازه داران و ایجاد اشتغال در این شهرستان مرزی شود.

   

   وی اظهار داشت: مدتی است این فعالیت کوله بری و تجارت مرزی که یکی از فاکتورهای مثبت در امرار معاش این مردمان مرزنشین است دچار رکود شده و بیکاری بسیاری از جوانان منطقه را بدنبال داشته که امید است با تصمیمات جدید گرفته شده در روزهای آینده رونق بازار قصرشیرین را شاهد باشیم.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.