• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اخبار پربازدید , توریسم و گردشگری » مناطق نمونه گردشگری استان اردبیل، قابلیت هایی که هنوز بهره برداری مطلوب نشده اند
  کد خبر : 1961381

  مناطق نمونه گردشگری استان اردبیل، قابلیت هایی که هنوز بهره برداری مطلوب نشده اند

  مناطق نمونه گردشگری استان اردبیل، قابلیت هایی که هنوز بهره برداری مطلوب نشده اندReviewed by Aryan♥ on Dec 28Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از ایرنا، طبیعت بکر استان اردبیل بویژه آب و هوای پاک و معتدل آن، آب های معدنی سحرانگیرو جاذبه های طبیعی و تاریخی همه ساله میلیون ها گردشگر داخلی و…

  مناطق نمونه گردشگری استان اردبیل، قابلیت هایی که هنوز بهره برداری مطلوب نشده اندReviewed by Aryan♥ on Dec 28Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از ایرنا، طبیعت بکر استان اردبیل بویژه آب و هوای پاک و معتدل آن، آب های معدنی سحرانگیرو جاذبه های طبیعی و تاریخی همه ساله میلیون ها گردشگر داخلی و خارجی را به خود جلب می کند و بهره گیری از فرصت مناطق نمونه گردشگری می تواند صنعت توریسم این استان را دگرگون سازد.
  مطالعه و شناسایی مناطق نمونه گردشگری موجب شده قابلیت های ویژه اردبیل به جز جاذبه های مشهور آن آشکارتر شده و زمینه رونق بخش توریسم بعنوان یکی از محورهای مهم توسعه استان بیش از گذشته فراهم شود.
  بر اساس اعلام مسئولان ذیربط در استان اردبیل تاکنون ۳۷ منطقه نمونه گردشگری در شهرستانهای مختلف این استان شناسایی شده است.
  دریاچه شورابیل، دریاچه نئور، شهر گردشگری سرعین، آلوارس، شرکت طبیعت سبز پارس، سردابه، ویله درق، محوطه باستانی کنزق، کلخوران ویند و دربند هیر در شهرستان اردبیل، دهکده توریستی سبلان، حاشیه سد یامچی، آبگرم ایلانجق، مجتمع توریستی تفریحی سقزچی، منطقه گردشگری قره شیران، غارهای روستای گلستان و بولاغلار نیر در شهرستان نیر، محیط پیرامون دریاچه کشت و صنعت، تالاب روستای تپراق کندی و ساحل رود ارس در شهرستان پارس آباد از جمله این مناطق گردشگری است.
  علاوه بر این داش حمام، غار یخگان و مجتمع تفریحی آب معدنی گیوی در شهرستان کوثر، خیاو تا گردلوی، قوتور سویی، شابیل، قینرچه، ایلاندو و منطقه گردشگری شیروان دره سی در مشگین شهر، جنگل های آلادیزگه و فندقلو در شهرستان نمین، ازناو، امامزاده عبدالله کلور و منطقه نمونه گردشگری الماس در خلخال و جنگل های آنی سوفلا، منطقه گردشگری ییلاقی داش دیبی و سد گیلارلو در گرمی دیگر مناطق نمونه گردشگری استان اردبیل می باشند.
  به گفته کارشناسان، با اینکه مناطق نمونه گردشگری در اقتصاد گردشگری استان می تواند تاثیرگذار باشد اما چنین می نماید که هنوز استفاده و بهره برداری بهینه ای از این ظرفیت صورت نگرفته است.
  به گفته آنها ، از ۳۷ منطقه نمونه گردشگری در استان اردبیل، فعالیت تعداد اندکی از آنها نمی تواند تاثیر بزرگی در رونق بخش توریسم استان داشته باشد.
  به اعتقاد آنها ، بهره گیری از ظرفیت های مناطق نمونه گردشگری می تواند فرصت های جدید را فراروی بخش گردشگری استان اردبیل گشوده و آن را متنوع تر کند.
  گردشگری روستایی ، گردشگری عشایری ، گردشگری اکو توریسم ، گردشگری سلامت ، گردشگری زمستانی از جمله زمینه ها و فرصت های جدیدی است که در صورت سرمایه گذاری در مناطق نمونه گردشگری استان اردبیل به محورهای توسعه ای استان افزوده می شوند.
  عسگر سنگی معاون سرمایه گذاری میراث فرهنگی ،گردشگری وصنایع دستی استان اردبیل گفت: از ۳۷ منطقه نمونه گردشگری در استان تاکنون در هفت منطقه نمونه گردشگری (شورابیل- برجلو- سقزچی نیر- خیاو تا گردولی- فندقلو- طبیعت سبز پارس و سد گیلارلو) برای سرمایه گذاری کلان مجوز داده شده که اخیرا یکی از آنها به دلیل عدم پیشرفت فیزیکی مطلوب در اجرای عملیات و عدم رعایت فرآیند سرمایه گذاری باطل شده است.
  سنگی معتقد است که کثرت مناطق نمونه گردشگری شاخص جالبی برای مقایسه نیست و بهتر است به جای آن ایجاد ارزش افزوده و اشتغال زایی در این مناطق مورد بحث و بررسی و سنجش قرار گیرد.
  به گفته وی، سیاست دولت تدبیر و امید بر مبنای ساماندهی مناطق و رعایت اصول توجیه اقتصادی و اجتماعی و فنی در ایجاد و تصویب و اجرای آنهاست، بدین ترتیب برخی از مناطق مصوب شده در گذشته به دلیل عدم توجیه پذیری پیشنهاد لغو داشته اند.
  وی اضافه کرد: مناطق نمونه گردشگری بر اساس ضوابط و بخشنامه های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور و نیز ضوابط شورای عالی معماری و شهرسازی مصوب می شود ودر سال های گذشته مناطقی که قابلیت گردشگری داشتند و می توانستند در سرمایه گذاری های گردشگری موثر باشند بر اساس کار کارشناسی انتخاب شده اند ولی در حال حاضر ظرفیت فنی ، زیست محیطی و توجیه اقتصادی و اجرایی نیز مورد توجه می باشد.

  ** دولت تدبیرو امید از سرمایه گذاری در مناطق نمونه گردشگری حمایت می کند
  معاون سرمایه گذاری میراث فرهنگی ،گردشگری وصنایع دستی استان اردبیل با اشاره به سیاست های حمایتی دولت تدبیر و امید از سرمایه گذاری ها در مناطق نمونه گردشگری گفت : بازده مناسب برای سرمایه گذاری، تمرکز فعالیت های گردشگری در این مناطق ، ارائه زیرساخت های لازم از سوی دولت و اعطای تسهیلات و تسهیل در صدور مجوزهای لازم از جمله مزایایی است که دولت برای مناطق نمونه گردشگری قائل است.
  وی بررسی در کمیته سرمایه گذاری طرح های گردشگری، تصویب در کارگروه تخصصی گردشگری و تصویب در سازمان مرکزی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشوررا از جمله شرایط احراز سرمایه گذاردر این مناطق عنوان کرد .
  سنگی بیان کرد: تمامی مناطق نمونه گردشگری استان اردبیل دارای مطالعات امکان سنجی می باشند و طرح جامع و تفضیلی مناطق دارای سرمایه گذار توسط شرکت های مهندسین مشاور دارای صلاحیت و مورد تایید سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور صورت می گیرد که پس از تایید در کمیته کارشناسی استان به تایید کارگروه گردشگری استان رسیده و در نهایت در سازمان مرکزی مصوب می شود.

  ** بیشترین آمار گردشگران استان اردبیل مربوط به مناطق نمونه گردشگری می باشند
  در این حال کریم حاجی زاده مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت که مناطق نمونه گردشگری بیشترین آمار گردشگران را دارد.
  وی بیان کرد: توجه به مناطق گردشگری سرمایه گذاری در منطقه نمونه گردشگری در دولت تدبیر وامید بیشتر شده و در این استان ۳۷ منطقه نمونه گردشگری شناساسیی و ثبت شده که تعدادی از انها حجم قابل توجهی از گردشگران را سالیانه به خود جلب می کند.
  وی افزود: مناطق نمونه گردشگری باعث جذب گردشگران داخلی وخارجی شده است و با توجه به حجم ورودی گردشگران با هماهنگی فرمانداران برنامه ریزی هایی انجام شده تا به اندازه کافی هتل و مراکز اقامتی در این مناطق تدارک یافته و زمینه برای انجام سفر ایمن و خاطره آفرین برای گردشگران فراهم شود.
  وی افزود: در کنار شهر گردشگری سرعین که از تعدد مراکز اقامتی و گردشگری بهره مند بوده و بعنوان کانون گردشگری استان اردبیل مطرح می باشد ، از چند سال اخیر مشگین شهر و خلخال نیز به منظومه های سفر گردشگران ورودی به استان اردبیل اضافه شده اند و این امر در سایه سرمایه گذاری و فعالتر شدن مناطق نمونه گردشگری صورت گرفته است.
  به گفته وی ، با تکمیل زیرساخت ها و برخی امکانات در مناطق گردشگری سعی جدی بر این است تا بستر مناسب برای انجام سفرهای و مطلوب برای گردشگران فراهم شود.
  حاجی زاده با بیان اینکه عمده هدف گردشگری استان اردبیل آب های گرم سرعین، کوثر، نیر و مشگین شهر می باشد، اظهار داشت : در کنار این ظرفیت های عظیم ، گردشگران از آثار تاریخی به ویژه مجموعه جهانی بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی ، بازار تاریخی اردبیل، موزه ها و در مشگین شهر از پل معلق، مناطق جنگلی خلخال و فندقلوی نمین هم بازدید می کنند.
  وی در مورد گردشگری فصل زمستان در اردبیل هم گفت: در چند سال اخیر و با جهت گیری مناسب توسعه و تقویت ورزش های زمستانی مهیج و ماجراجویانه، سعی می شود که گردشگران در این فصل نیز جذب استان شده و از زیبایی های فصول سرد نیز بهره مند شوند که در این زمینه می توان به برگزاری جشنواره های زمستانی و فعال تر شدن منطقه نمونه گردشگری آلوارس اشاره کرد.
  به گفته وی ، هر چند اکوتوریسم و طبیعت گردی محور گردشگری و توسعه این صنعت با قابلیت های منحصربه فرد است اما در کنار این توانمندی نباید گردشگری تاریخی و هویتی را در اردبیل نادیده گرفته و نسبت به این امر بی تفاوت بود.
  مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل یادآور شد: دسترسی این استان به کوه سبلان که از قداست خاصی برخوردار است و همچنین دسترسی به آب های گرم و معدنی با خواص سلامتی متفاوت و نیز نزدیکی به دریای خزر فضایی را به وجود آورده تا گردشگران برای یافتن محیطی آرام، امن و همراه با آرامش به استان سفر کنند.
  وی به موقعیت سرعین به عنوان یک شهر ممتاز گردشگری اشاره کرد و گفت : بیشترین مناطق گردشگری در سرعین واردبیل متمرکز شده

  ** مناطق نمونه گردشگری اردبیل؛ فرصتی برای توسعه گردشگری و سرمایه گذاری
  قادر تقی زاده معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری وصنایع دستی استان اردبیل هم معتقد است که مناطق مناطق نمونه گردشگری اردبیل؛ فرصتی برای توسعه گردشگری و سرمایه گذاری در این صنعت پردرآمد است.
  وی بیان کرد : برای رونق گردشگری در این استان اقدامات خوبی انجام شده و با شناسایی و سرمایه گذاری در مناطق نمونه گردشگری زمینه برای تورگردانی در این مناطق مهیا شده است.
  وی افزود: مجوز۳۶ دفترخدمات تورگردانی در استان صادر و آنها هم اینک در این بخش فعال هستند.
  تقی زاده با بیان اینکه تورگردانی زمینه جذب گردشگران را فراهم می سازد،افزود: یکسری شرکت وهلدینگ ها با هزینه بخش خصوصی دعوت شده و از جاذبه ها وتاسیسات گردشگری بازدید کرده اند از جمله هیات مدیره شرکت هلدینگ گردشگری مارکوپولو از مناطق گردشگری شهرستان اردبیل ،مشگین شهر ،سرعین ونیر بازدید وقرار شده در زمینه تورگردانی در اردبیل فعال باشد.
  وی گفت : برای رونق تور گردانی ۲۰ مدیر عامل آژانس گردشگری ترکیه به استان دعوت شده و پس از آشنایی با جاذبه های مناطق گردشگری بویژه آب های گرم معدنی مقرر شد با آژانس های اردبیل همکاری متقابل داشته باشند.
  تقی زاده در مورد همکاری آژانس های مسافرتی اردبیل با جمهوری آذربایجان نیز گفت :همکاری متقابل آژانس ها با این کشور شروع شده و آنها تور فنتور راه اندازی کردند ومتقابلا آژانس های استان هم قصد راه اندازی تور فنتور را دارند تا دو طرف از ظرفیت همدیگر استفاده کنند.
  وی با بیان اینکه امکانات اقامتی یکی از نیازهای اساسی در مناطق نمونه گردشگری است اضافه کرد: ۲۱۷ واحد اقامتی اعم از ۸۶ هتل آپارتمان ۱۰۰ مهمانپذیر و ۳۰ هتل در استان اردبیل وجود دارد که از نظر تعداد مراکز اقامتی در سطح کشور اردبیل رتبه سوم و از نظر تعداد تخت رتبه ششم را دارد.
  با تمام این تفاصیل به گفته کارشناسان، استان اردبیل با وجود قابلیت های منحصر بفرد از جمله ۳۷ منطقه نمونه گردشگری که در درون خود تمامی بخش ها و جنبه های گردشگری طبیعی، فرهنگی ، سلامت ، تاریخی و .. را دارا می باشد می تواند بسیار بیشتر از این در راستای توسعه بخش گردشگری منطقه تاثیرگذار باشد.
  گزارش :یعقوب شاددل** انتشار هنده : سیفعلی موسی زاده
  ۷۱۱۰/۶۰۱۶

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.