• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » هجمه به صنعت دخانیات باهدف اختلال در تولید و واردات رسمی
  کد خبر : 1961253

  هجمه به صنعت دخانیات باهدف اختلال در تولید و واردات رسمی

  هجمه به صنعت دخانیات باهدف اختلال در تولید و واردات رسمیReviewed by on Dec 28Rating: محمدرضا تاجدار در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: این گروه ها درصدد افزایش غیر منطقی عوارض و مالیات بر تولید بوده و متاسفانه با تصویب مجموعه ای از قوانین، تولید و واردات رسمی را مختل و شرایط…

  هجمه به صنعت دخانیات باهدف اختلال در تولید و واردات رسمیReviewed by on Dec 28Rating:

  محمدرضا تاجدار در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: این گروه ها درصدد افزایش غیر منطقی عوارض و مالیات بر تولید بوده و متاسفانه با تصویب مجموعه ای از قوانین، تولید و واردات رسمی را مختل و شرایط را برای قاچاقچیان هر ساله نسبت به سال قبل سهل تر و اقتصادی تر می کنند.
  وی در مورد لایحه بودجه سال ۱۳۹۶ کشور و مواد مربوط به کالای دخانی گفت: در حالی که تولید کنندگان بخش خصوصی با تحمل سختی های بسیار، نسبت به ایجاد اشتغال در کشور و رفع بیکاری اقدام می کنند، بیشترین هجمه ها از همه بخش ها بر تولیدکننده تحمیل می شود.
  به گزارش ایران ویج به نقل از ایرنا، بند د تبصره ۷ لایحه بودجه سال ۱۳۹۶ مالیات هر پاکت سیگار تولید داخلی را ۲۰ درصد و سیگار وارداتی را ۳۰ درصد قیمت خرده فروشی تعیین و پیشنهاد کرده است.
  رییس انجمن کالای دخانی افزود: ارایه پیشنهاد دریافت مالیات به قیمت خرده فروشی از تولید کنندگان، مبنای منطقی ندارد و باعث جهش مالیاتی در این صنعت شده و شرایط را برای فعالیت شبکه های قاچاق در کشور فراهم می کند.
  وی تاکید کرد قاچاق پیش از آنکه یک موضوع انتظامی و امنیتی باشد یک امر اقتصادی است و گفت: هر کالایی در داخل کشور در مقایسه با خارج از مرزها قیمت بالاتری داشته باشد و واردات آن از مبادی غیر رسمی، درآمد قابل ملاحظه ای برای قاچاقچی ایجاد کند، به داخل کشور قاچاق می شود.
  تاجدار گفت: بتازگی با تصویب برخی قوانین خاص، عوارض و مالیات در ترکیه در مقایسه با ایران بالاتر رفته است و بررسی ها نشان می دهد به میزان محدودی کالای دخانی از ایران به آنجا قاچاق می شود اما از سایر کشورهای همسایه بویژه عراق، امارات، افغانستان، پاکستان و… کالای دخانی قاچاق به صورت انبوه وارد کشور می شود.
  وی گفت: در بررسی بودجه پیشنهادی سال ۱۳۹۶ مغایرت هایی وجود دارد که این مغایرت ها، تناقض هایی را از نظر قانونی ایجاد کرده است.
  این فعال صنفی ادامه داد: دقت نکردن در تنظیم قوانین بودجه در چند سال گذشته مشکلات فراوانی را برای واحدهای تولیدی ایجاد کرده؛ برای نمونه در حالی که در جزء چهار تبصره (د) به صراحت آورده شده است «با لازم الاجرا شدن این قانون همه عوارض بر تولید و واردات انواع سیگار و محصولات دخانی به استثنای چهار مورد لغو می شود» باز تنظیم کننده پیش نویس قانون بودجه با کم توجهی، برخی ردیف های موجود در جداول بودجه سال ۱۳۹۵ را به بودجه پیشنهادی سال ۱۳۹۶ منتقل کرده است.

  ** تاثیر نرخ ارز بر روند تولید کالاهای دخانی
  رییس انجمن کالای دخانی درباره تاثیر نرخ ارز بر روند تولید کالاهای دخانی گفت: از آنجا که بیش از ۵۰ درصد مواد اولیه به کار رفته در تولید کالای دخانی مانند کاغذ سیگار، پلاستی سایزر، پلاک راپ، انواع چسب ها و برخی اقلام توتونی وارد می شود، با افزایش نرخ ارز قیمت تمام شده تولیدکنندگان داخلی نیز افزایش می یابد.
  وی افزود: به دلیل فراوانی کالای قاچاق، جعلی و تقلبی در بازار، امکان افزایش قیمت در کوتاه مدت برای تولیدکنندگان مقدور نیست و بسیاری از واحدهای تولیدی که حاشیه سود اندکی داشته یا در نقطه سر به سر هستند، با تغییر نرخ ارز زیان می کنند و با خطر ورشکستگی روبرو می شوند.
  تاجدار درباره مصوبه پیشنهادی کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی که افزون بر عوارض پیشین، برای نخستین بار مقدار ثابتی برای واردات هر نخ سیگار وارداتی و تولید داخلی تعیین شده است، ‌گفت: در حالی که فعالان قانونی صنعت دخانیات کشور از جمله واردکنندگان و تولیدکنندگان به بودجه پیشنهادی دولت درباره عوارض پیشنهادی معترض بودند، طرحی در کمیسیون تلفیق مجلس ارایه شد که بر اساس آن افزون بر عوارض پیشنهادی دولت، به هر نخ سیگار وارداتی ۵۰۰ ریال و به هر نخ سیگار تولید داخلی ۱۰۰ ریال افزوده شد.
  وی گفت: به عبارت دیگر، قیمت هر کارتن سیگار وارداتی در درجه سی و دی (گرید C و D) که پارسال چهار میلیون تا پنج میلیون ریال فروخته می شد، امسال با رشد پنج میلیون ریالی در هر کارتن، ۹ میلیون ریال تا ۱۰ میلیون ریال تعیین شد.
  رییس انجمن کالای دخانی اضافه کرد:‌ از تاریخ ابلاغ این قانون (آغاز خردادماه) به طور تقریبی هیچ واردکننده ای نتوانست از مبادی قانونی کالای خود را به کشور وارد کند؛ در نتیجه هیچ درآمدی عاید دولت نشد و همه تلاش های صورت گرفته برای مبارزه با قاچاق کالای دخانی کم اثر ماند و دوباره شبکه های قاچاق با درآمدهای آنچنانی شکل گرفت.
  اقتصام**۹۱۸۹**۱۹۶۱** مصاحبه کننده: اسماعیل داودی** انتشاردهنده:‌مریم مسعود

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.