• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی » واکاوی حادثه فهرج – خلیل همایی راد**
  کد خبر : 1961202

  واکاوی حادثه فهرج – خلیل همایی راد**

  واکاوی حادثه فهرج – خلیل همایی راد**Reviewed by on Dec 28Rating: البته پس از وقوع قتل در اولین ساعات شامگاه دوم دیماه؛ عالی ترین رده های امنیتی و انتظامی استان در محل حضور یافته و متهم به قتل؛ در مدتی کمتر از ۷۲ ساعت پس از ارتکاب این جنایت ناجوانمردانه، علیرغم فرار به استان مرزی…

  واکاوی حادثه فهرج - خلیل همایی راد**Reviewed by on Dec 28Rating:

  البته پس از وقوع قتل در اولین ساعات شامگاه دوم دیماه؛ عالی ترین رده های امنیتی و انتظامی استان در محل حضور یافته و متهم به قتل؛ در مدتی کمتر از ۷۲ ساعت پس از ارتکاب این جنایت ناجوانمردانه، علیرغم فرار به استان مرزی سیستان و بلوچستان با تلاش نیروهای انتظامی و امنیتی و تعامل دو استان همجوار مورد شناسایی قرار گرفت و دستگیر شد و انتظار می رود طی یک پرونده‌ ویژه و خارج از نوبت؛ رسیدگی و محاکمه و مجازات شود اما در برابر این سئوال قرار داریم که آیا مجازات و اعدام قاتل؛ به منزله پایان حوادث مشابه خواهد بود؟ به عبارت دیگر و بر مبنای تئوری های جرم شناسی؛ ماهیت و علت ارتکاب چنین جرم سنگینی چه بوده و چه عواملی در بروز آن نقش داشته و چگونه می توان از تکرار آن جلوگیری کرد؟
  در حوزه‌های امنیتی و انتظامی بخش مهمی تحت عنوان مدار اطلاعاتی یا تجزیه و تحلیل داده ها وجود دارد. کاری که این بخش از سیستم انجام می‌دهد این است که با ریشه‌یابی علل وقوع حوادث از تکرار آن‌ها پیشگیری می‌نمایند. شبیه کاری که در جرم‌شناسی صورت می‌گیرد یا باید صورت بگیرد و نمی گیرد!! متاسفانه علیرغم سابقه تصویب ۵۸ ساله قوانین مربوط به جرم شناسی؛ این دانش از کمترین ضریب نفوذ در سیاست جنایی کشور و پرونده های کیفری در ابعاد زیست شناسی؛ روان شناسی و جامعه شناسی کیفری برخوردار است و یکی از دلایل مهم آن؛ تراکم شدید پرونده های کیفری است که برای سیستم قضایی و انتظامی چنان مشغله ای ایجاد نموده که توان پرداختن به ریشه های جرم و آسیب های فرهنگی اجتماعی جرم آفرین را محدود نموده است.
  مسئولیت بخش تجزیه و تحلیل سیستم‌های امنیتی، شبیه کار مسئولین آزمایشگاه‌های پزشکی‌ است. به عبارت دیگر مسئول و کارشناس آزمایشگاه تشخیص طبی نمی‌تواند و نباید، اعداد و ارقام مربوط به شاخص‌های سلامت و بیماری افراد را دستکاری نماید. مثلا ً اگر بیمار دچار فشار خون است؛ مسئول و کارشناس آزمایشگاه نمی تواند بگوید چون بیمار با من قوم و خویش است یا در جناح سیاسی مخالف من قرار دارد، عدد آن را کم و زیاد می‌کنم، یا حقیقت را کتمان کند؛ چون بیمار یا اطرافیانش ناراحت می‌شوند و ممکن است به آن‌ها بر بخورد و … با ذکر این مثال خواستم بگویم حادثه‌ی فهرج ناشی از فقر و جهل فرهنگی عامل قتل بوده و این نظریه‌ی کارشناسی، شبیه نتایج آزمایش پزشکی ا‌ست.
  به همین ترتیب؛ اگر ما ریشه یابی درست و دقیقی از خشونت های فردی و خانوادگی و اجتماعی نداشته باشیم طبیعتاً در ادامه‌ کار هم با مشکلات بیشتری مواجه می‌شویم. درست مانند این که نتیجه‌ آزمایش یک بیمار را به بیمار دیگری بدهیم و هر دارویی که مصرف می‌کند یا هر عمل جراحی که صورت می گیرد، وضع را وخیم تر می‌کند.
  در همه جای جهان؛ قتل خطرناکترین و مخرب ترین نوع خشونت تلقی می شود و از منظر جرم شناسی و جامعه شناسی انحرافات؛ قتل یک پدیده اجتماعی است که تحت تأثیر علل فردی و اثرات محیطی به وقوع می پیوندد. سئوال من این است چه گونه در شهرستانی که سه سال اخیر حتی یک قتل عادی نداشته؛ به یک باره ۱۴ کشته و زخمی در یک حادثه برجای می ماند؟ آیا ممکن است افراد دیگری مشابه شهروز که دست به این عمل ناجوانمردانه زد؛ در سایر مناطق وجود داشته باشند و کودکان و زنان و بی گناهان دیگری در آینده به قتل برسند؟
  متاسفانه پاسخ و پیش فرض هم مثبت است؛ زیرا واقعیت این است که در حوزه‌ فرهنگی اجتماعی به شدت آسیب دیده هستیم و طبق آماری که داریم ۷۵ درصد قتل‌ها در سال ۹۴ با منشاء فرهنگی اجتماعی صورت گرفته‌اند. قتل بر اثر مخالفت با خواستگار، قتل بر اثر سوءظن برادر به خواهر، قتل بر اثر جای پارک خودرو، قتل برای پیشگیری از واگذاری حضانت فرزند به مادر و موارد دردناک و تلخی که زیر پوست جامعه‌ی ما وجود دارند و اگر بخواهیم مصداقی سخن بگوئیم؛ سخن به درازا کشیده می شود.
  **مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری کرمان
  انتشار دهنده: رسول محمدحسنی

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)



  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.