• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » ساماندهی امور فرهنگی و اجتماعی نیازمند مشارکت آحاد جامعه است
  کد خبر : 1960978

  ساماندهی امور فرهنگی و اجتماعی نیازمند مشارکت آحاد جامعه است

  ساماندهی امور فرهنگی و اجتماعی نیازمند مشارکت آحاد جامعه استReviewed by on Dec 27Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از ایرنا، فریدون همتی سه شنبه شب در نشست با فعالان فرهنگی و اجتماعی قزوین افزود: نباید انتظار داشت دولت به تنهایی قادر به حل همه مسائل و مشکلات فرهنگی و اجتماعی است.وی اظهار کرد:…

  ساماندهی امور فرهنگی و اجتماعی نیازمند مشارکت آحاد جامعه استReviewed by on Dec 27Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از ایرنا، فریدون همتی سه شنبه شب در نشست با فعالان فرهنگی و اجتماعی قزوین افزود: نباید انتظار داشت دولت به تنهایی قادر به حل همه مسائل و مشکلات فرهنگی و اجتماعی است.
  وی اظهار کرد: دولت در حوزه های فرهنگی و اجتماعی باید نقش هدایتگری، تسهیل گری و سیاست گذاری داشته باشد و بسترهای لازم را فراهم کند تا با تکیه بر ظرفیت و توانمندی نخبگان جامعه و سازمان های مردم نهاد بتوان به ساماندهی امور در این دو بخش پرداخت.
  استاندار قزوین ادامه داد: تاکنون در استفاده از ظرفیت های مردمی برای ساماندهی مسائل و مشکلات فرهنگی و اجتماعی جامعه خود اقدام لازم را به عمل نیاورده ایم که بخش زیادی از این کوتاهی ناشی از داشتن نگاه سیاسی در همه مسائل بوده است.

  **نگاه سیاسی صرف به مسائل، مانع ساماندهی مناسب امور فرهنگی و اجتماعی
  وی داشتن نگاه سیاسی صرف به همه مسائل را مانعی برای حل مسائل فرهنگی و اجتماعی به شکل مناسب دانست و اظهار داشت: سیاسی نگاه کردن به امور موجب شده تا در برخی موارد به جای اتحاد و اجماع برای حل مسائل و مشکلات اجتماعی و فرهنگی و تجمیع استعدادها، دچار انشقاق و پراکندگی شویم.
  استاندار قزوین با بیان اینکه داشتن نگاه صرف سیاسی به مسائل و اینکه با هر قیمتی بخواهیم رقیب خود را از عرصه خارج کنیم، اقدام شایسته ای نیست و نمی تواند منطبق بر اخلاق اسلامی که مدعی آن هستیم باشد، افزود: وقتی نسبت به رعایت اخلاق بی توجه باشیم نمی توانیم در حل مشکلات فرهنگی و اجتماعی خود موفق عمل کنیم.
  وی با بیان اینکه پیش از انقلاب آرزو داشتیم برای یک روز رادیو و تلویزیون و آموزش و پرورش کشور را در اختیار داشته باشیم، افزود: حال باید پرسید که چرا با داشتن تعداد زیادی از نهادها و دستگاه های فرهنگی و داشتن قدرت تصمیم گیری، دچار آسیب های اجتماعی و فرهنگی هستیم؟
  استاندار قزوین ادامه داد: در پرداختن به آسیب ها و حل آنها دچار غفلت شده ایم بنابراین باید به گذشته برگردیم و در این خصوص تامل کنیم و با گذاشتن انرژی و توان خود در کنار هم به حل مسائل و مشکلات اجتماعی و فرهنگی جامعه بپردازیم.
  استاندار قزوین اظهار کرد: باید ابتدا برای توقف آهنگ رو به پیشرفت آسیب های اجتماعی تلاش کرده و پس از این کار، آنها را کاهش داده و محو کنیم.
  وی اضافه کرد: درست است که به نتیجه مطلوب رسیدن در فعالیت های فرهنگی زمان بر است اما نباید این موضوع را بهانه ای برای اقدام نکردن و بی توجهی نسبت به حل مسائل و مشکلات این حوزه دانست.
  مقام عالی اجرایی استان قزوین در ادامه به برگزاری نشست با فعالان فرهنگی و اجتماعی استان اشاره کرد و گفت: برگزاری چنین نشست هایی می تواند به ما مدیران در تصمیم گیری برای حل مسائل و مشکلات این دو حوزه کمک کند.
  استاندار قزوین گفت: بدون شک از صحبت ها و نظرهای فعالان فرهنگی و اجتماعی استان برای حل مسائل و مشکلات این حوزه بهره لازم را خواهیم گرفت.
  وی، موج مهاجرت های ناشی از موقعیت صنعتی، ارتباطی و و دانشگاهی استان را عامل بخشی از ایجاد تضادها و مشکلات فرهنگی قزوین دانست و اظهار داشت: با تکیه بر ظرفیت فعالان فرهنگی و موسسه های مردم نهاد می توان بخش قابل توجهی از مشکلات این حوزه را مرتفع ساخت.

  ** مشکلات اقتصادی، عامل بخش قابل توجهی از معضل ها و آسیب های اجتماعی
  همتی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به تلاش های دولت تدبیر و امید برای حل مسائل و مشکلات اقتصادی کشور و مردم، گفت: بدون شک بخش قابل توجهی از معضل ها و آسیب های اجتماعی که امروز جامعه ما به آنها دچار است، ناشی از تنگناهای اقتصادی می باشد.
  استاندار قزوین ادامه داد: البته همه ناهنجاری ها و آسیب های اجتماعی مانند طلاق و اعتیاد را نمی توان ناشی از مسائل اقتصادی دانست بلکه معتقدیم سایر مسائل و حوزه ها نیز در این خصوص دخالت دارند که باید آنها را نیز در نظر داشت.
  همتی در ادامه به شرایط سخت دولت در ابتدای کار خود و مواجهه با تحریم های سخت و ظالمانه از سوی دشمنان و همچنین کاهش درآمدهای نفتی اشاره کرد و گفت: در آن مقطع در کنار مشکلات یاد شده شاهد اجماع جهانی علیه کشور و موج ایران هراسی نیز بودیم.
  وی با بیان اینکه هیچ کشوری حتی آمریکای جنایتکار که مدعی داشتن بیشترین منابع و ثروت در دنیا است نمی تواند به تنهایی و بدون اتکا به سایر کشورها همه نیازهای خود را تامین و برآورده کند، اضافه کرد: در زمان تحریم ها قادر به انجام کوچک ترین داد و ستدها با خارج نبودیم.
  استاندار قزوین خاطرنشان کرد: با وجود شرایط سختی که دشمنان به لحاظ اقتصادی برکشور ما تحمیل کردند، با هدایت های مقام معظم رهبری، تلاش های دولت بر مبنای عقلانیت و اعتدال و استقامت مردم، حقانیت ایران در مجامع بین المللی به اثبات رسید و شاهد اجرای برجام بودیم که خیلی از تنگناهای اقتصادی کشور و تحریم ها را از پیش رو برداشت.
  وی با بیان اینکه برای رسیدن به برجام مذاکره های سخت و پیچیده ای را با گروه ۱+۵ انجام دادیم، اظهار کرد: بدعهدی دشمن در طول اجرای برجام را شاهد هستیم که پاسخ لازم را نیز به آنها خواهیم داد اما نباید فراموش کرد توافق هسته ای ضمن از بین بردن قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل و به رسمت شناختن حق داشتن فناوری هسته ای ایران، تحریم ها را از کشور دور ساخت، صادرات نفت از سر گرفته شد و امکان برقراری مبادلات اقتصادی و تجاری با دنیا را برایمان فراهم ساخت.
  همتی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به لزوم توجه به منویات مقام معظم رهبری برای تحقق اقتصاد مقاومتی، اظهار کرد: کشورهای اتحادیه اروپا ۱۴.۵ درصد، آمریکا ۱۱.۵ و چین ۱۰.۵ درصد از کل صادرات دنیا را در اختیار دارند در حالی که سهم ما در این حوزه تنها ۴۳ صدم درصد است.
  وی ادامه داد: این آمار نشان می دهد که باید با تکیه بر ظرفیت های داخلی کشور و در اختیار گرفتن بازارهای جهانی به عنوان دو شاخصه درون زا و برون نگر بودن اقتصاد مقاومتی باید تولید خود را رونق بخشیده و با تقویت صادرات، ایران اسلامی را در عرصه اقتصادی به یکی از قدرت های جهانی تبدیل کنیم.
  استاندار قزوین در بخش دیگری از صحبت های خود به رونمایی از منشور حقوق شهروندی از سوی دولت اشاره کرد و گفت: این اقدام یکی از کارهای زیبا و ارزشمند دولت تدبیر و امید و تحقق یکی از وعده های رئیس جمهوری به مردم بود.

  ** منشور حقوق شهروندی در راستای توجه به قانون اساسی رونمایی شده است
  وی اضافه کرد: رونمایی از منشور حقوق شهروندی را باید یکی نیازهای جامعه و در راستای توجه به قانون اساسی، فرمان هشت ماده ای امام خمینی (ره) و رهنمودها و تذکرهای مقام معظم رهبری در رابطه با حفظ حقوق مردم و آشناسازی آنها با حق خود بدانیم.
  همتی اظهار کرد: بدون شک تسلط و شناخت مردم از حقوق یکدیگر و حقوق حاکمیت نسبت به خود و بالعکس أثار مثبتی را با خود به همراه دارد و مانع از انحراف در مسیر انقلاب می شود.
  وی با اشاره به انتقاد عده ای نسبت به اقدام دولت در رونمایی از منشور حقوق شهروندی، در پایان اظهار کرد: برخی که همیشه و در همه حالت به دولت حمله می کنند، این منشور را مطالعه نکرده و از آن انتقاد می کنند در حالی که به آثار مثبتی که آگاهی و تسلط جامعه از حقوق خود و یکدیگر می تواند در پی داشته باشد، بی توجه هستند.
  در این نشست جمعی از فعالان فرهنگی و اجتماعی قزوین شامل هنرمندان، اساتید دانشگاه و حوزه، فرهنگیان، حقوق دانان، روانشناسان و فعالان سازمان های مردم نهاد در حوزه بانوان و امور مذهبی به تشریح دغدغه ها و دیدگاه های خود پرداخته و برای حل مسائل و مشکلات فرهنگی و اجتماعی در سطح استان به ارائه راهکار پرداختند.
  ۳۰۱۳/ ۶۱۲۸
  خبرنگار: رضا اولادی**انتشاردهنده: وحید مقدم سلیمی

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.