• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار پربازدید , اقتصادی » چند نقطه از استان مرکزی به‌صورت پایلوت محل پردازش پسماند می‌شود
  کد خبر : 1960495

  چند نقطه از استان مرکزی به‌صورت پایلوت محل پردازش پسماند می‌شود

  چند نقطه از استان مرکزی به‌صورت پایلوت محل پردازش پسماند می‌شودReviewed by Aryan♥ on Dec 27Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرگزاری تسنیم از اراک، مدیریت شهری علم و هنر مدیریت بر شهر بوده و بدیهی است که شهرها به سبب برخورداری از پویائی و رشد و توسعه و یا رکود و زوال…

  چند نقطه از استان مرکزی به‌صورت پایلوت محل پردازش پسماند می‌شودReviewed by Aryan♥ on Dec 27Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرگزاری تسنیم از اراک، مدیریت شهری علم و هنر مدیریت بر شهر بوده و بدیهی است که شهرها به سبب برخورداری از پویائی و رشد و توسعه و یا رکود و زوال از پیچیدگی بسیار بالاتری از سایر پدیده‌ها و روابط برخوردار هستند و علم و هنر به تنهائی نمی‌توانند در مدیریت شهری به توفیق دست یابند به همین منظور علم و هنر مدیریت شهری باید دست به دست هم داده و پویائی و تحرک شهرها را در همه جوانب، تحت اداره و کنترل درآورند.

  همین ضرورت و اهمیت بالای مدیریت شهری سبب شد تا خبرنگاران خبرگزاری تسنیم در بازدید یک ساعته مدیرکل امور شهری استانداری مرکزی در مصاحبه‌ای تفصیلی با "حسن قربانی" بخش‌های مختلف مدیریت شهری استان مرکزی را به گفت‌و‌گو بنشینند.

  مشروح  گفت‌و‌گوی تفصیلی خبرنگاران تسنیم با "حسن قربانی" مدیرکل امور شهری استانداری مرکزی در زیر می‌آید:

  تسنیم: درباره عملکرد و برنامه‌های دفتر امور شهری استانداری مرکزی توضیحاتی ارائه کنید؟

  قربانی: دفتر امور شهری استانداری موظف به بررسی امور شوراها و شهرداری‌ها است و باید گفت که مجموعه شهرداری شهر را موجودی زنده می‌پندارد و در همین راستا هدف ما کمک‌رسانی به دستگاه‌های دولتی به منظور ایجاد فضایی با نشاط است.

  ایجاد نشاط مردمی اعتقاد راسخ ما محسوب می‌شود و به دنبال برنامه‌ای برای فرهنگ‌سازی و رواج آن در جامعه شهری هستیم تا در نتیجه شهری خوب و با محیطی مطلوب داشته باشیم.

  از آنجا که تلاش برای ایجاد شهرهای جدید سبب ازبین رفتن محیط‌های موثر در تصفیه هوا که قسمت عمده آن فضای سبز است می‌شود به همین سبب روش مناسب‌تر احیای شهرهای موجود است زیرا با این اقدام از امکانات زیربنایی موجود نهایت استفاده برده می‌شود و پس از آن شهری بازسازی شده و بازدهی بالا ایجاد می‌کنیم.

  اهمیت وجود شورا در قرآن کریم نیز ذکر شده است و ما می‌توانیم در راستای بهبود مسائل شهری بیشترین استفاده از شوراها را داشته باشیم و در انتخاب اعضایی عادل که به دنبال تامین منافع مردمی هستند باید نهایت دقت را داشته باشیم.

  مبحث هوشمندسازی محافل شهری یکی از به‌روزترین مسائل مطرح در سطح دنیا است زیرا اگر شهری هوشمند بسازیم به دنبال آن مردمی هوشمند، اقتصادی هوشمند شیوه زندگی و رواج سبک هوشمندی در جامعه ایجاد می‌شود.

  تسنیم: اهمیت جایگاه مدیریت شهری را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

  قربانی: وظیفه شهرداری‌ها و شوراها در مقیاس با سایر دستگاه‌های اجرائی بسیار سنگین‌تر است و در هیچ زمینه‌ای فعالیتشان متوقف نمی‌شود زیرا این دو مجموعه از زمان تولد تا پایان زندگی هر فردی به نحوی دخیل هستند تا مایحتاج اجتماعی آن فرد را تامین کنند.

  تسنیم: در راستای ارتقای سطح دانش و توانمندی کارکنان بخش مدیریت شهری چه اقداماتی صورت گرفته است؟

  قربانی: با در نظر داشتن کادر عظیم کاری در شهرداری و در راستای ارائه خدماتی مقبول و رضایت‌بخش در مجموعه شهرداری آموزش را سرلوحه فعالیت‌ نیروی انسانی قرار داده‌ایم تا از این آموزش بهره لازم را ببریم، آموزش پرسنل شهرداری به صورت در حین کار، کارگاهی، کلاسیک و غیرحضوری انجام می‌شود تا توان پرسنل شهرداری را بالا ببریم و در نتیجه ارائه خدمات مقبول‌تری داشته باشیم.

  تسنیم: اقدامات در حوزه پسماند در اراک را تشریح کنید؟

  قربانی: پسماندهای شهری در سه بخش خانگی، صنعتی و عفونی جمع‌آوری می‌شود البته جمع‌آوری پسماندهای کشاورزی در حوزه شهرداری‌ها قرار ندارد، مهم‌ترین پسماندها گروه‌های خانگی و عفونی هستند.

  مقوله پسماند در جامعه شهری از اهمیت بسیاری برخوردار است با در نظر داشتن وضعیت اقتصادی و ارائه خدمات بیشتری از سمت شهرداری در زمینه جمع‌آوری پسماند مردم جامعه اقدامات معقولانه‌تری انجام داده‌اند.

  موارد بسیار خوبی در کارگروه‌های تشکیل شده در راستای جمع‌آوری پسماندهای عفونی بیمارستان‌ها و معطب‌ها به تصویب رسیده است، به دنبال مصوبات وزارت کشور در سال ۹۵ مقرر شد که چندنقطه از استان مرکزی را به دلخواه و به‌صورت پایلوت به عنوان محل پردازش پسماند در نظر بگیرند.

  با در نظر داشتن مصوبه وزارت کشور در زمینه پسماند درخواست داریم که شهر اراک یکی از چهار نقطه انتخابی باشد زیرا این منطقه می‌تواند پاسخگوی پسماند شهری و روستاهای اطرافش باشد، برای شهرستان‌ ساوه و شهرهای حاشیه‌ای طرح، خمین و شهرهای تابع یک طرح، محلات، دلیجان و نیمور یک طرح و برای آشتیان، تفرش و کمیجان نیز یک طرح مدیریت پسماند در نظر گرفته شده است.

  جمع‌آوری پسماند به شیوه تفکیک از مبدا الویت اصلی این طرح است و در نظر داریم برای اجرائی شدن آن فرهنگ‌سازی‌های لازمه را انجام دهیم البته این طرح در برخی از مناطق کلانشهر اراک در حال اجرا است.

  دانشگاه علوم‌پزشکی اقدامات بسیار مهمی در زمینه بی‌خطرسازی پسماندهای عفونی انجام داده است گفتنی است که مرکز پردازش پسماند کلانشهر اراک ظرفیت ۲۵۰ تنی دارد که اگر از حمایت دولت و مسئولان شهری برخوردار شود می‌تواند توسعه یابد و پاسخگوی نیاز کلانشهر اراک و شهرهای هم‌جوار نیز باشد، همچنین مرکز پردازش پسماند شهرستان ساوه نیز در آینده‌ای نزدیک فعالیت خود را آغاز می‌کند.

  تسنیم: از نظرشما مهم‌ترین معضلات اراک چیست؟

  قربانی: ترافیک و آلودگی کلانشهر اراک از مسائل با اهمیتی محسوب می‌شود که در بودجه ملی دارای ردیف است تا به وسیله آن بتوانیم از آلودگی کلانشهر اراک بکاهیم دستگاه‌های اجرائی تعهدات بسیاری در این زمینه به عهده دارند.

  تسنیم: در راستای برطرف کردن مشکلات آلودگی هوا چه اقداماتی انجام شده است؟

  قربانی: جنگل‌کاری منطقه چقا، تعویض تاکسی‌های فرسوده که ثبت‌نام آنها انجام شده، از رده خارج کردن اتوبوس‌های شهری و جایگزین‌سازی اتوبوس‌های جدید و اجرای عملیات عمرانی متعددی اعم از ساخت زیرگذر و روگذرها در راستای کاهش آلودگی هوا از جمله اقدامات شهرداری و شوراها است که در راستای کاهش آلودگی هوای کلانشهر اراک انجام شده است.

  اجرائی شدن طرح جامع شهری و احداث پروژه ۵۵ متری امیرکبیر دو رکن اساسی در راستای کاهش آلودگی محسوب می‌شوند که احداث و اجرای آنها همت مسئولان ارشد ستانی و در برخی از موارد مسئولان کشوری را می‌طلبد.

  تسنیم: کار اجرایی شدن قطار شهری در اراک به کجا رسید؟

  قطار شهری به هشت شهر مهم کشور اختصاص داده می‌شود در پیگیری‌های انجام شده در زمینه احداث قطار شهری در کلانشهر اراک مسئولان اظهار داشتند که به دلیل صنعتی بودن این منطقه تنها درصد کمی از آلودگی به تردد وسایل نقلیه وابسته است اما برای برطرف سازی این چنین مباحث نیازمند مطالعات و آمارهای جامع‌تری هستیم.

  تسنیم: آخرین وضعیت اجرای طرح امیرکبیر یا همان طرح ۵۵ متری در اراک را توضیح دهید؟

  در راستای اجرائی شدن پروژه ۵۵متری امیرکبیر تصمیمات نهایی در شورای چهارم و شهرداری فعلی گرفته شده و نقاط بسیاری از این طرح مورد بررسی قرار گرفته و در کمیسیون ماده ۵ به تصویب رسیده است.

  تعداد ۲ هزار و ۲۰۰ قطعه زمین در مسیر اجرای این طرح مستقر بود که تعداد هزار و ۲۰۰ قطعه از آن توسط دیوان رد شد اگر وضعیت اقتصادی دولت و شهرداری بهبود یابد این پروژه در ۴ تا ۵ سال آینده به مرحله اجرا می‌رسد.

  تسنیم: ساماندهی حاشیه نشینی در اراک به کجا رسیده است؟

  قربانی: حاشیه نشینی یکی از معضلات مهم کلانشهر اراک محسوب می‌شود که برای ساماندهی این مناطق مسئولان موظفند پیش‌تر از مردم حرکت کنند به‌طور مثال برای مناطق فعلی تخفیفات عوارضی و تشویقات تجمیع واحدی در نظر گرفته شود.

  تسنیم: وضعیت سیما و منظر شهر اراک از نظر شما چگونه است؟

  قربانی: در حال حاضر اصلی‌ترین خیابان‌های شهر به توقف‌گاهی برای اتوبوس‌ها تبدیل شده است که برای برطرف سازی این معضل تعداد ۶ مبدل در طرح جامع شهری طراحی شده است باید گفت که برطرف سازی معضلات ترافیکی با اجرای طرح جامع شهری ممکن است.

  تسنیم: تحلیل شما از وضعیت اعتباری بخش شهری چیست؟

  قربانی: اعتبارات شهری به دو دسته جاری و عمرانی تقسیم می‌شوند که مقدار بالای اعتبارات جاری بیانگر درصد بالای مخارج اداره و مقدار بالای اعتبارات عمرانی بیانگر شکوفایی و فعالیت آن مجموعه در زمینه آبادانی است.

  گفت‌و‌گو از نسترن شریفی، سحر حبیبی

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.