• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار پربازدید , اقتصادی » ریاضت اقتصادی و سفره فقیرانه یونانیان در جشن های سال نو
  کد خبر : 1960489

  ریاضت اقتصادی و سفره فقیرانه یونانیان در جشن های سال نو

  ریاضت اقتصادی و سفره فقیرانه یونانیان در جشن های سال نوReviewed by Aryan♥ on Dec 27Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از روز سه شنبه ایرنا، ادامه سیاست ریاضت اقتصادی طی حدود ۷ سال گذشته باعث شده است که مردم یونان بیش از ۴۰ درصد از درآمد سالانه خود را از دست بدهند و…

  ریاضت اقتصادی و سفره فقیرانه یونانیان در جشن های سال نوReviewed by Aryan♥ on Dec 27Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از روز سه شنبه ایرنا، ادامه سیاست ریاضت اقتصادی طی حدود ۷ سال گذشته باعث شده است که مردم یونان بیش از ۴۰ درصد از درآمد سالانه خود را از دست بدهند و به همین دلیل امسال جشن میلاد حضرت مسیح (ع) و سال نو به صورت فقیرانه ای در اکثر خانواده های یونانیان برگزار می شود.
  ادامه سیاست ریاضت اقتصادی و شدت یافتن آن موجب شد که یونانیان سنت برگزاری جشن های بزرگ به مناسبت سال نو میلادی را رها کنند و به برگزاری این جشن ها در مناطق و یا محل های کم هزینه های تفریحی روی آورند.
  طی سال های گذشته، رسانه های گروهی، شهرداری ها و دیگر مراکز دولتی و غیر دولتی با برپایی جشنواره های موسیقی و ایجاد مکان های تفریحی گسترده ای برای عموم، جشن های سال نو را برپا می کردند و خانواده ها فرصت داشتند با حضور در مراکز تفریحی گران قیمت و خرید انواع و اقسام هدایای گران قیمت برای اعضای خانواده و دوستان، اقدام به برگزاری جشن های مفصلی کنند، ولی امسال تلاش می کنند با خرید کمتر و تهیه اجناس ارزان برای هدیه دادن به اعضای خانواده هایشان، این مراسم را سپری کنند.
  براساس گزارش مراکز اقتصادی و تجاری یونان، به علت کاهش قدرت خرید مردم این کشور طی ۷ سال گذشته، میزان هزینه کردن خانواده ها برای جشن سال نو نسبت به سال گذشته با کاهش ۴۰ درصدی رکورد زده زیرا مردم قادر به خرید اجناس مورد نیاز برپایی جشن میلاد حضرت عیسی(ع) و جشن های سال نو نیستند و در آمد بازار نیز امسال حدود ۲۰ درصد نسبت به سال گذشته کاهش نشان می دهد.
  این کاهش در حالی صورت می گیرد که ‘ الکسیس چیپراس’ نخست وزیر یونان چند روز پیش اعلام کرد برای کمک به توان خرید شهروندان کم درآمد، به شهروندانی که حقوق آنان ۸۰۰ یورو در ماه و یا کمتر می باشد، یک حقوق تحت عنوان ( حقوق سیزدهم) پرداخت خواهد کرد و این امر به رغم مخالفت های شدید اتحادیه اروپا و وام دهندگان خارجی، بلافاصله به اجرا گذاشته شده است.
  اتحادیه اروپا و وام دهندگان خارجی با انتقاد از تصمیم نخست وزیر یونان بارها اعلام کردند دولت یونان با اتخاذ و اجرای این تصمیم، مبلغی حدود ۷۰۰میلیون یورو به شهروندان می بخشد در صورتی که بایستی این مبلغ را برای پرداخت بدهی های خارجی خود هزینه می کرده و این اقدام دولت یونان خلاف توافقات به عمل آمده با وام دهندگان است.
  دولت یونان با رد این ادعا اعلام کرد دولت یونان در سال ۲۰۱۶ میلادی حدود ۳ میلیارد یورو اضافه درآمد داشته و حق دارد بدون کسب مجوز و در حالیکه به تمام تعهدات خود درقبال وام دهندگان خارجی عملکرده است، بخشی از درآمد اضافی خود را برای کمک به اقشار کم درآمد اختصاص دهد.
  ادامه بحران مالی طی ۷ سال گذشته که در سال های اخیر نیز شدت بیشتری به خود گرفته، اجرای اصلاحات خواسته شده توسط اتحادیه اروپا و وام دهندگان، کاهش حقوق و مزایای بازنشستگان، گرانی اجناس و افزایش مالیات ها؛ باعث شده است که درآمد سرانه شهروندان یونانی با کاهش شدیدی مواجه شود و به همین دلیل درآمد کسبه و بازار نیز با رکود بی سابقه ای روبرو گردد.
  دولت چپگرای یونان که ابتدا با ادامه سیاست ریاضت اقتصادی در کشور مخالفت می کرد، طی دو سال گذشته زیر فشارهای اتحادیه اروپا برای انجام سریع اصلاحات در ساختار اقتصادی کشور، خلاف وعده های خود به شهروندان را به مرحله اجرا گذاشت که نارضایتی اکثر مردم را به همراه داشته است.
  بر اساس نظرسنجی هایی که اخیرا توسط موسسات نظرسنجی انجام شده است، بیش از ۸۵ درصد شهروندان یونان از عملکرد دولت چپگرای سی ریزا به رهبری «الکسیس چیپراس» ناراضی هستند و مخالفت خود را با این شیوه عملکرد ابراز داشته اند.
  بر اساس توافق مالی اتحادیه اروپا و یونان در یکسال و نیم پیش تحت عنوان «بسته سوم کمک مالی به یونان»، قرار شد اتحادیه اروپا مبلغ ۸۶ میلیارد یورو طی مدت سه سال و منوط به اجرای کامل خواسته های وام دهندگان و پس از تایید حسن اجرای توافقات توسط نمایندگان آنان، بصورت مرحله ای دراختیار آتن قرار دهد.
  از سوی دیگر افزایش قیمت مواد سوختی برای کشاورزان و افزایش مالیات ها بر تولیدات آنان باعث شد قیمت میوه و سبزیجات در کشور افزایش یابد و مردم یونان که هم اکنون با مشکلات مالی شدید دست و پنجه نرم می کنند، با مشکلات بیشتری مواجه شوند و از این رو با عملکرد اقتصادی دولت و ادامه سیاست ریاضت اقتصادی بشدت مخالفت کنند.
  افزایش مالیات ها در جزایر یونان از ۱۳ درصد به ۲۳ درصد که یکی دیگر از خواسته های اتحادیه اروپا و وام دهندگان است، با واکنش شدید شهروندان جزایر یونان روبرو شد زیرا ضمن افزایش قیمت اجناس در این جزایر، باعث از دست رفتن توان رقابت جزیره های یونان با جزیره های دیگر کشورها در جذب گردشگران می شود.
  استمرار کاهش حقوق و مزایای بازنشستگان، کاهش حقوق و مزایای کارمندان، دریافت مالیات های سنگین از مردم، واگذاری شرکت های دولتی به بخش خصوصی، دریافت ۸۰ درصد مالیات درآمد از کشاورزان و بازاریان بصورت پیش پرداخت یعنی قبل از اتمام سال مالی و افزایش مالیات ها بر مسکن و زمین های کشاورزی؛ باعث شده است که مردم هر روز فقیرتر، اما صاحبان صنایع بزرگ و ثروتمندان کشور بردرآمد آنان بطور چشمگیری افزوده شود و بدین ترتیب فاصله طبقاتی بطور گسترده ای افزایش یابد.
  بر اساس گزارش بانک مرکزی اتحادیه اروپا، به علت کاهش قیمت مسکن در یونان اکثر یونانیان حدود ۴۰ درصد از سرمایه خود را از دست داده اند و کار به جایی رسیده که شهروندان این کشور به علت افزایش مالیات های مسکن حاضر به تحویل گرفتن ارث ملکی پدری خود نیستند.
  یونانیان بر اساس سنت دیرینه خود و پایین بودن بهره خرید و یا ساخت مسکن دراین کشور، در سال های گذشته در ساختمان و خرید مسکن برای فرزندان خود سرمایه گذاری می کردند که طی ۷ سال گذشته از این سنت و عادت خود دست کشیده اند.
  براساس آمار منتشر شده در این زمینه، حدود ۴۵ درصد شهروندان یونانی تاکنون از دریافت ارث ملکی پدری خود، خودداری کرده و آنها را به دولت واگذار می کنند.
  بر اساس گزارش ها، طی مدت اجرای سیاست ریاضت اقتصادی در یونان، میزان بیکاری از هشت درصد به ۲۷ درصد رسیده و حدود یک میلیون و ۳۵۰ هزار شهروند این کشور بیکار شده اند و حدود ۳۰۰ هزار شرکت تعطیل و ورشکسته شده اند و رکود اقتصادی شدید در این کشور همچنان ادامه دارد.
  مردم که بخاطر وعده های پیش از انتخابات عمومی حزب چپگرای سی ریزا به رهبری الکسیس چیپراس به این حزب چشم امید دوخته بودند، هم اکنون با یاس و ناامیدی با برپایی تظاهراتی، نگرانی و مخالفت خود را با ادامه سیاست های ریاضت اقتصادی در کشورشان ابراز داشته اند.
  روند اوضاع اقتصادی، کاهش حقوق بازنشستگان، افزایش سن بازنشستگی، فروش بانک ها- فرودگاه ها و بنادر و دیگر اموال و شرکت های دولتی به شرکت های خصوصی و خارجی، افزایش بی رویه مالیات ها، افزایش قیمت اجناس و خدمات اجتماعی باعث نگرانی و نا امیدی شدید مردم این کشور شده و ملت یونان به این نتیجه رسیده که بحران مالی کشورشان برای سال های زیادی ادامه خواهد یافت.
  اروپام**۴۶۲**
  انتشار دهنده: فریبا مدنی

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.